Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Toliko bi se uštedelo i sa TNGom. Uopšte, zašto plin nije jedna od opcija na kojoj se insistira kad je ekologija u pitanju? Nije potpuno rešenje, ali je tu i veoma lako primenjivo, a opet svi kao da se prave da ga ne vide.

Link to comment

- zašto ne plin je demonstrirao mirko alvirović još pre 10 godina, naime uzeli su neli stari reno 4 sa ugrađenom plinskom bocom i zapalili rezervoar, peta vrata je pridržavala neka letva

- sigurnosni ventil je odradio svoje i ubrzo smo videli plamen od 3 metra kako sagoreva iza kola, reno na mlazni pogon ali avaj ubrzo je daska popustila, peta vrata su se zalupila i plamen više nije imao izlaz pozadi već je nakon 2 sekunde ispunio putničku kabinu

- za minut su ispucala stakla a unutrašnjost izgorela tako da su čitavi ostali samo metalni ramovi od sedišta i volana

- kasnije sam na vestima video jedan od tih automobila koji je tako izgledao, možda bi putnici preživeli sudar ali krematorijum u kolima nikako nisu mogli

- vaistinu ne znam kom genijalcu je palo na pamet takav sistem zaštite, ono jeste neće doći do explozije, zašto nije dodata cev koja će plamen sprovesti van kola, možda u auspuh, samo ne u jbn gepek

Link to comment
9 hours ago, zorglub said:

Toliko bi se uštedelo i sa TNGom. Uopšte, zašto plin nije jedna od opcija na kojoj se insistira kad je ekologija u pitanju? Nije potpuno rešenje, ali je tu i veoma lako primenjivo, a opet svi kao da se prave da ga ne vide.

 

Ali bez startnosti, stabilnosti i ostalih pogodnosti auta koje je tesla napravio (btw, autopilot je prilicno koristan). Usteda je tu samo jedan od faktora.

Link to comment
11 hours ago, zorglub said:

I bez brige da li će baterija izdržati do prvog punjača.

pa ta 'briga' ti je ista kao i za ostale automobile: znas kakava je potrosnja, znas gde su pumpe (plus sto imas 'pumpu' i kod kuce, jer mozes da ga prikljucis na obicnu uticnicu)... ovo je prvi put da smo po zimi i minusu vozili nemackim autoputevima (citaj: jako brzo), pa smo zato obratili paznju na potrosnju.
Range anxiety postoji samo dok ne krenes da vozis teslu svakog dana :)  (ovo, naravno, ne vazi u Srbiji, koja nema mrezu superpunjaca)

Link to comment

par osnovnih crta

- elektrifikacija voznog parka je jako spor proces

-  tesla ne može da se takmiči sa konkurencijom po broju prodatih vozila, dakle mora da ima neku super prednost koja će joj opravdati cenu akcija. chargeri jako teško, autonomna vožnja možda, ali svi već u tom biznisu kukaju kako su makar 5-10 godina daleko od pravog rešenja

- ostale prednosti koje tesla sada ima može biti prešišana relativno brzo jer su ovi veliki, ozbiljni i puno ih ima

- najviše proizvodnje će ići u kinu, gde svi veliki proizvođači već imaju ideje šta će raditi sa lokalnim kompanijama ili već imaju svoje fabrike, tako da ne znam ni za tu prednost. a već imaš i kinesku kopiju elona maska, ali i same kineze koji su jako ozbiljni

 

 

 

prvo brojevi - na svetu imaš oko 1 milijardu automobila, od toga 5 miliona električnih (znači 0,5%). IEA pretpostavlja se da će za 2030g biti nešto preko 100miliona električnih vozila, od toga preko 65miliona  hibrida, znači netesla

npr california, koja je toliko ispred svih u ovoj priči, planira da 2025 ima prodato oko 15% ZEV (zero emission vehichles), gde tesla pripada

 

Tesla se bori da proizvede godišnje 400 hiljada automobila i ne uspeva. ako sve bude ako treba, po optimističnom scenariju, trebali bi da imaju proizvodnju od 2 miliona jedinica do 2030.

 

Ispod je pregled trenutno najvećih auto-korporacija. dakle tesla će možda imati 1/4 tojotinih brojki ili 1/3 vw (bez škode i audija) brojki za 10 godina

 

2018-Top-Selling-car-Brands-and-Models-G

 

 

ovo su planovi proizvođača 

 

UnGZTXF.jpg

 

dakle sa Audijem i Škodom VW će 2025 imati veću prodaju nego Tesla 2030.

 

 

i tu dolaze u priču veliki inženjerski timovi, jak balance sheet koji im omogućava velika ulaganja u razvoj, a onda i konverziju standardnih fabrika u EV fabrike

 

ovo su planovi za potrošnju velikih u sledećoj dekadi

 

xMf6sY4.jpg

 

 

manje, više svi znaju da je velika priča u kini. amsterdami sa svojim milion bicikala i nije baš bitan. ali je kompletno upitno šta će kinezima toliko EVs u  jer kineski električni mix ima učešće uglja od 66% i planiraju još dosta ulaganja u termoelektrane da bi podržali svoj  rast. praktično će sa električnim vozilima samo šminkati svoju prezagađenost. u evropi to već ima mnogo više smisla.

 

do 2030 VW će skupa u električna vozila uložiti 90+milijardi i radiće dosta JVs po kini sa lokalcima

tesla ja sumnjam da može toliko da uloži. verovatno su sada već i prešišali teslu po ulaganju u R&D za EV

 

Evo i celog članka o tome ulaganjima

https://graphics.reuters.com/AUTOS-INVESTMENT-ELECTRIC/010081ZB3HD/index.html

 

 

 

što se tiče mesta za punjenje--- od 5,1 milion punjača u svetu, 4,7 miliona su slow chargeri instalirani po kućama. tako da tu tesla baš i nema neku prednost. da ne pričam da naftne kompanije ne košta mnogo da na dobrim autoputskim lokacijama ubace za 50k€ fast charger, prodaju struju i ponude mušterijama svoju kafu.

 

onda ograničenja na proizvodnji baterija.  litijum, kobalt i nikl će se koristiti za proizvodnju baterija. litijuma ima dosta. kobalta... well ukucaj "dr congo cobalt mines" i pogledaj slike. congo proizvodi 60% svetkog kobalta. nikl je pita je ko će želeti da proizvodi jer je jako prljava rabota u pitanju. ne mislim da će ovo biti posebna kočnica, ali stvarno ne msilim da će ići lako.

 

i onda poslednje - keš.

 

priča kaže da tesla po vozilu ima mo\e imati maržu od oko 13% kao BMW npr. ako tesla sada nije profitabilna i tek za 10 godina će proizvoditi vozila koliko bmw, kako je moguće da vredi toliko više? znači idemo na autonomna, a tu kažu svi da su još daleko.

drugo, tesla je sada jedinstvena na lux tržištu. kada mercedes i bmw koji prave ozbiljno dobre automobile počnu da izbacuju električne modele, marže će sigurno pasti.

aftersales. teslin sistem ide po principu da ima mobilne jedinice koje će ti popravljati automobile i to je do sada funkcionisalo jako slabo. norvežani i nemci su baš jako pizdeli na održavanje. da ne pričam o opexu gde ne mogu da se takmiče sa ovlašćenim servisima. to im ne radi ni sada, kada budu imaju male cifre, kamoli kada budu izbacivali po 2 miliona vozila.

i smanjenje opex-a (zatvaranje predstavništava, otpuštanje ljudi) i marže (smanjanje cena modela 3) smo već videli kod tesle u prethodnoj godini.

to da li će tesla uspeti da generiše keša i koliko je još uvek upitno. ja mislim da može, ali teško da može da bude nešto veća od bmw-a, i da joj je evalucija tu negde sa bmw a ne x3 u odnosu na nj.

 

moja pretpostavka je da je musk jedan od najboljih prodavaca za genx / milenijals ekipu

Edited by Ravanelli
Link to comment

Zanimljiv post @Ravanelli, mada to su samo predvidjanja, ne bude uvek tako.

Da ne tražim sad neke stare planove, ali čini mi se da su Nemci pre jedno 5 godina planirali da već 2020 dominiraju EV tržištem, ali eto vidimo da nije tako.

Tesla akcije sad svakako jesu precenjene, to je neki future bet.

Ako zadrže odredjene prednosti i bude jake potražnje za njihovim vozilima i u budućnosti, ne sumnjam da će uspeti da povećaju obim proizvodnje i pariraju nekim sada jačim proizvodjačima.

Inače, samo danas Tesla ode +12% na dobro prkeo 700$ :ohmy:

Link to comment
1 hour ago, mraki said:

Zanimljiv post @Ravanelli, mada to su samo predvidjanja, ne bude uvek tako.

Pa i TSLA stock price su predvidjanja budeceg cash flow-a. Kao sto ni VW nije osiguran put u vrlu buducnost, Tesli je to jos manje.

1 hour ago, mraki said:


 

 

Inače, samo danas Tesla ode +12% na dobro prkeo 700$ :ohmy:

21% , vec na skoro $800. Mjehur kao takav:

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-03/tesla-share-surge-continues-with-more-good-news-pouring-in?srnd=premium

 

Link to comment
8 hours ago, Ravanelli said:

par osnovnih crta

 

Lijep post.

 

Jos jedna stvar: da bi se povecala prodaja, Tesla mora da privuce sledeci segment musterija, sad kad su "innovators" manje-vise iscprljeni. A da bi presao na "early adopters" moras ili smanjiti cijenu ili poboljsati kvallitet. Iz pozicije Tesle I jedno I drugo ce da utice na marze. sto ce opet otezati put u tu svjetlu buducnost.

 

Povezano s time, a kao ilustracija, jedan crtica iz licnog ugla (pisao sam tamo na drugom topiku), mi smo ove jeseni bili spremni da kupimo elektricni ili PHEV SUV, ali Model X je em preskup za nas, em neprakatican, em loseg kvaliteta. A mi smo Teslin  "target demographic" skoro po svim osnovama.

Link to comment
16 minutes ago, Ravanelli said:

Ko btc bogte. 

Jel ima neko da mi uleti soma dolara za 6mesecni short?

Pa I nisu losi izgledi za nekoga ko ima viska para (I nerava):

 

Tesla shares have now risen 83% in just 2020 alone, and have tripled in value since third-quarter results were reported in mid-October.

 

 

 

 

Link to comment
37 minutes ago, Peter Fan said:

Pa i TSLA stock price su predvidjanja budeceg cash flow-a. 

Pa to i rekoh u sledećoj rečenici, jasno mi je da je ovo samo hajp.

Stvar je u tome što su najdalje odmakli u ovom segmentu, većina ostalih proizvodjača samo niže koncepte već godinama, i nisu otišli dalje od toga.

U ovom momentu nemaju pravu konkurenciju, ne kažem da se to ne može uskoro promeniti.

Sve i da imam viška keša ne znam da li bih kupio akcije sad, ovo je baš preterano napumpano.

Plus nisam siguran ni kako iz Srbije to uraditi, ali ok, to se da proveriti.

Edited by mraki
Link to comment
2 minutes ago, mraki said:

Stavr je u tome što su najdalje odmakli u ovom segmentu, većina ostalih proizvodjača samo niže koncepte već godinama, i nisu otišli dalje od toga.

 

Ovo nije tacno, Audi I Porsche vec prodaju elektricne aute, a Volvo I Mercedes ovo proljece. BMW vec ima dva modela.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...