Jump to content
IGNORED

ljubav


denise

Recommended Posts

ja samo prenosim naucni aksiom.
'naucni aksiom' iz polja evolucione psihologije :unsure: (da se razumemo, nisam nikakav enti-EP, ali bih bila malo opreznija sa tim 'naicnim aksiomima'...)btw, i ja bih da procitam objasnjenje o povezanosti entropije, haosa, besmisla, divergentnih puteva ega i primenjivosti svega ovoga na ljubav i medjuljudkse odnose...
Link to comment
  • Replies 232
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denise

    73

  • cyberwor/L/d

    25

  • Otto Katz

    23

  • transcending

    13

ne bih rekla da ovo automatski sledi iz tvojih premisa, ali to je drugo pitanjeprvo je kako povezuješ entropiju, haos i nihilizam? kako je entropija primenjiva na ljudske odnose? da nema entropije, univerzum bi još uvek bio šačica primordijalne supe, haotičan a dosadan, sa svega par elemenata i osnovnih strukturazatim, šta su "divergentni putevi ega"? u odnosu na šta su divergentni? kako divergencija vodi u besmisao? kako pridržavanje standarda/norme čuva smisao? da li pridržavanje standarda/norme automatski znači da ima slobode?nikako ne uspevam da ispratim o čemu u stvari govoriš i šta nameravaš da pokažeš, vredelo bi da odgovoriš na ova pitanja
mislila sam entropija kao haos, neuredjenost, vise suprotnih pravaca sto je suprotno od uredjenost, smisao, a nihilizam je besmisao. divergentni putevi ega u odnosu na put ljubav. i nisu u pitanju standardi i norme nego potpuno drugaciji pravci kretanja koji se iskljucuju. ne znam kako to nije jasno. nije mi jasno kako to da tebi nije jasno. Edited by denise
Link to comment
'naucni aksiom' iz polja evolucione psihologije :unsure: (da se razumemo, nisam nikakav enti-EP, ali bih bila malo opreznija sa tim 'naicnim aksiomima'...)btw, i ja bih da procitam objasnjenje o povezanosti entropije, haosa, besmisla, divergentnih puteva ega i primenjivosti svega ovoga na ljubav i medjuljudkse odnose...
citaj sekspira.
Link to comment
'naucni aksiom' iz polja evolucione psihologije :unsure: (da se razumemo, nisam nikakav enti-EP, ali bih bila malo opreznija sa tim 'naicnim aksiomima'...)btw, i ja bih da procitam objasnjenje o povezanosti entropije, haosa, besmisla, divergentnih puteva ega i primenjivosti svega ovoga na ljubav i medjuljudkse odnose...
citaj sekspira.
Opet sinteticki komprimirani odgovor. Ne mislis na Sonete valjda? Daj primer neke Shakespeare drame koja ce da nam razjasni ono sto ti neces a to je tvoja "jednacina" - ?entropija, haos=ultimativni nihilizam?.
entropija, haos=ultimativni nihilizamideja, kretanje, cilj, plan, pravac= kao sve ozbiljno u zivotu.
? Kamo razrada?
Link to comment
cekam tebe da procitas sekspira i razradis.dakle?cekam?sta bi?gde ti je razrada?cekamo nestrpljivo?
Ja sam te lepo i logicno pitala STA procitati od Shakespeara da bismo svatili "entropija, haos = ultimativni nihilizam". Medjutim, sada verujem da ti NE ZNAS da odgovoris na to pitanje a ni na mnoga druga. Zato me nazivas bezobraznom i pakosnom (pre par strana a sada i na PM). Uveravam te da pitanja postavljam iz nuzde a ne iz pakosti. Postvaljam ti veoma konkretna pitanja. I nisam jedina koja to radi. Kad kazes "A" onda bi trebalo da znas da kazes i "B". Jedna stvar je ako ne znas da odgovoris. Druga stvar je ako neces - onda znaci da sabotiras sopstveni topik. Tebi na dusu. Shakespeare je pisac sa vise slojeva i na vise nivoa. Njegova dela se klasifikuju u nekoliko kategorija. Nije li onda logicno da te upitam na koji deo opusa ciljas kada preporucujes citanje Shakespeara? Topik o Sheakspearu mozes da otvoris na Knjizevnosti. Mozda ti tamo i ponudim neki od eseja koje sam napisala (znam da volis da citas iako slabo reflektujes oko procitanog). Jos jednom, u sta uprti prstom kod Shakespeare da bismo dokucili spregu "entropija, haos = ultimativni nihilizam"? Na sta nas upucujes? Ljubav kod Sheakspeara? Gde? Koja?1) ljubav izmedju mladih (Romeo i Julia)?2) ljubav izmedju supruznika (Othello)?3) sexualni nagoni (Antonius & Cleopatra)?4) destruktivna ljubav (Machbet)?Ili je tvoje pominjanje Sheakspeara na nivou kao i Simpozijum "rekla mi drugarica"? Da li si razmislila o tome kako se entropija koju pominjes odrazava na jedan par? Vec ti je postavljeno pitanje kako se to odrazava na ljudske odnose. Doduse, nisi nam ni razjasnila koju entropiju pominjes. Filozofsku, matematicku, termodinamicku ili onu koju definisu organizacione nauke? Prema ovoj potonjoj kontinuirana interakcija sa svetom okolo neutralise entropijske tendencije. Znaci, ako sobu u kojoj su sve stvari razbacane uzmemo kao entropiju - onda ce involvirani par pokusati da je sredi tako da sve nadje svoje mesto. Postoje slucajevi gde se "red" i kompleksnost radjaju iz nereda. Zbog cega bi onda entropija bila izjednacena sa ultimativnim nihilizmom? Cisto filozofski, entropija je pravac kretanja. Kako to komentarises u odnosu na ono sto si rekla "ideja, kretanje, cilj, plan, pravac= kao sve ozbiljno u zivotu." Sta je "ozbiljno u zivotu"? Da li se to sve desava tako pravolinijski kako bi se dalo zakljuciti iz tvog kratkog pisanja tj formulisanja? Zar ideja ne moze da nastane iz onoga sto ti nazivas entropija (haosa)? Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
citaj sekspira.
a sto bih? u tvom postu sam procitala sve ono za sta te pitam, pa ocekujem da umes, koncizno i svojim recima, da objasnis sta mislis time (posto vidim da i onima koji su Sekspira citali i mnogo vise od mene, nije bas jasno...)
Link to comment

Dijalektika ljubavi> Kad imaš drugaKad imaš druga i kad si sretan,kad voliš nekog, dođe treći,a ti ostaneš sam.A onda treći, treći dođe,i onda on ostane sam,a onda nekom ti treći budeši onda opet sretan si ti.Onda, tvojoj sreći, dođe neko,neko sasvim treći,a ti opet si sam.

Link to comment
Dijalektika ljubavi> Kad imaš drugaKad imaš druga i kad si sretan,kad voliš nekog, dođe treći,a ti ostaneš sam.A onda treći, treći dođe,i onda on ostane sam,a onda nekom ti treći budeši onda opet sretan si ti.Onda, tvojoj sreći, dođe neko,neko sasvim treći,a ti opet si sam.
:Hail: ali moram > :rolf: denise, ne daj se zbuniti, vazno je da ti samu sebe razumes.kakav topic :rolf:
Link to comment
mislila sam entropija kao haos, neuredjenost, vise suprotnih pravaca sto je suprotno od uredjenost, smisao, a nihilizam je besmisao. divergentni putevi ega u odnosu na put ljubav. i nisu u pitanju standardi i norme nego potpuno drugaciji pravci kretanja koji se iskljucuju. ne znam kako to nije jasno. nije mi jasno kako to da tebi nije jasno.
entropija nije sinonim za haos/neuređenost/više suprotnih pravaca/smisaonihilizam ne podrazumeva besmisaošta je "put ljubav" u odnosu na koji je "put ega" divergentan? zašto se ego i ljubav isključuju? ko voli ako nema subjekta?
Link to comment
Ja sam te lepo i logicno pitala STA procitati od Shakespeara da bismo svatili "entropija, haos = ultimativni nihilizam". Medjutim, sada verujem da ti NE ZNAS da odgovoris na to pitanje a ni na mnoga druga. Zato me nazivas bezobraznom i pakosnom (pre par strana a sada i na PM). Uveravam te da pitanja postavljam iz nuzde a ne iz pakosti. Postvaljam ti veoma konkretna pitanja. I nisam jedina koja to radi. Kad kazes "A" onda bi trebalo da znas da kazes i "B". Jedna stvar je ako ne znas da odgovoris. Druga stvar je ako neces - onda znaci da sabotiras sopstveni topik. Tebi na dusu. Shakespeare je pisac sa vise slojeva i na vise nivoa. Njegova dela se klasifikuju u nekoliko kategorija. Nije li onda logicno da te upitam na koji deo opusa ciljas kada preporucujes citanje Shakespeara? Topik o Sheakspearu mozes da otvoris na Knjizevnosti. Mozda ti tamo i ponudim neki od eseja koje sam napisala (znam da volis da citas iako slabo reflektujes oko procitanog). Jos jednom, u sta uprti prstom kod Shakespeare da bismo dokucili spregu "entropija, haos = ultimativni nihilizam"? Na sta nas upucujes? Ljubav kod Sheakspeara? Gde? Koja?1) ljubav izmedju mladih (Romeo i Julia)?2) ljubav izmedju supruznika (Othello)?3) sexualni nagoni (Antonius & Cleopatra)?4) destruktivna ljubav (Machbet)?Ili je tvoje pominjanje Sheakspeara na nivou kao i Simpozijum "rekla mi drugarica"? Da li si razmislila o tome kako se entropija koju pominjes odrazava na jedan par? Vec ti je postavljeno pitanje kako se to odrazava na ljudske odnose. Doduse, nisi nam ni razjasnila koju entropiju pominjes. Filozofsku, matematicku, termodinamicku ili onu koju definisu organizacione nauke? Prema ovoj potonjoj kontinuirana interakcija sa svetom okolo neutralise entropijske tendencije. Znaci, ako sobu u kojoj su sve stvari razbacane uzmemo kao entropiju - onda ce involvirani par pokusati da je sredi tako da sve nadje svoje mesto. Postoje slucajevi gde se "red" i kompleksnost radjaju iz nereda. Zbog cega bi onda entropija bila izjednacena sa ultimativnim nihilizmom?
dobro, izvini. ucinilo mi se da me zlurado preslisavas u cilju diskreditacije i zato me mrzelo. ako smo to izveli na cistinu, izvini. vracam se u diskusiju. elem, mislila sam king lear i njegov tzv. unloving attitude prema cordeliji, najmladjoj cerki je intenzivan strah od zavisnosti i slabosti. u trenutku kada napusta tron, mora da ubedi sebe da je jak. i to radi tako sto eliminise koredeliju, najmladju cerku, ona koja pobudjuje najintenzivniju potrebu. da bi se osetio jacim (ego)mora da napadne onu koja izaziva ljubav, neznost, ranjivost, slabost. off topik kralj lear je toliko uticajan da postoji tekst koji se zove moderni kralj lir (napisala jedna amaricka feministkinja) koji se smatra temeljem demokratije. prenecu cim pronadjem.
Cisto filozofski, entropija je pravac kretanja. Kako to komentarises u odnosu na ono sto si rekla "ideja, kretanje, cilj, plan, pravac= kao sve ozbiljno u zivotu." Da li se to sve desava tako pravolinijski kako bi se dalo zakljuciti iz tvog kratkog pisanja tj formulisanja? Zar ideja ne moze da nastane iz onoga sto ti nazivas entropija (haosa)?
ja entropiju definisem kao haos, neuredjenost, tj. haoticno kretanje. a to je suprotno od plan, jedan pravac, koncept. po meni je prvo nesto sto vodi u besmisao, nihilizam, a drugo suprotno. ti mozda imas drugaciji koncept i to je ok. Edited by denise
Link to comment
Dijalektika ljubavi>
kad vec trollujem pejsi,jesi li cuo za clanak moderni kralj lear?politicke nauke bese studiras?taj clanak je primenjena dijalektika. Edited by denise
Link to comment
ja entropiju definisem kao haos, neuredjenost, tj. haoticno kretanje. a to je suprotno od plan, jedan pravac, koncept. po meni je prvo nesto sto vodi u besmisao, nihilizam, a drugo suprotno. ti mozda imas drugaciji koncept i to je ok.
Jos jednom moram da kazem (vazno je!) - nizhilizam NIJE besmisao. Pogresno ga definises te mogu da nastanu zabune. Nihilizam nije sam sebi cilj vec je kontinuirani misaoni proces. Bilo bi interesantno cuti tebe kako definises nihilizam. A narocito sto se nihilizam u knjizevnosti (koji se doduse pominje tek tamo negde od Turgenjeva a i Dostojevskog) posmatra za nijansu drugacije od nepatvorenog cisto filozofskog nihilizma. U knjizevnosti je fokus bacen na nedostatak unutrasnjih moralnih i misaonih vrednosti. To zato sto se ne ocekuje od citaoca da razmislja nihilisticki vec pisac apstraktne ideje "manipulira" tako da one postanu stvarne (ipak su i Turgenjev i Dostojevski realisti). No, to nije tema ovde ... Bilo kako bili, Sheakspeare i nihilizam (meni) ne idu ruku pod ruku. Uporedi ga samo sa Turgenjeveim i Dostojevskim kod kojih je vreme takoreci "otvoreno", roman/prica polifona i bez faktickog kraja, nijedna ideja ne pobedjuje, nadji mi jedan jedini sens moral kod Dostojevksog! A Shakespear? Sasvim druga prica. Ako bi nihilizam bio besmisao kao sto ti kazes onda bi se sve pretvorilo u anarhiju. Ili? Dakle, predefinisi nihilizam.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...