Jump to content
IGNORED

Dubai


Vasilij Zajcev

Recommended Posts

sta je pogresno? sve.prvo, ne da tamo nema firmi kao sto su citibank, nego su SVE tamo.drugo, ne da arapima trebaju krediti, nego imaju visak para koje je trebalo investirati drugde po svetu. zato su se zapadne banke i polomile da zauzmu mesto tamo. svet je bio preplavljen petrodolarima.trece, islamski svet (a ne samo dubai i okolina dubaia, stagod to znacilo :lol:)ne poznaje pravila samo za zaduzivanje, nego i za investiranje. zato su se zapadne banke dosetile i napravile islamic finance koji je u skladu sa njihovim verskim pravilima, kako bi mogle da rade biznis sa njima i sa njihovim dolarima. cetvrto, singapur je bulja za dubai u smislu poslovne atraktivnosti. u singapur idu da rade bledu kopiju onoga sto se radi u londonu. singapur ti je drugorazredna kopija pravih finansijskih centara i svi se nadaju da ce ih se jednog dana dokopati. ali tesko. u daubaiu se rade poslovi koji se na drugim mestima ne vidjaju. al da, singapur ima strava aerodrom, mozda ces nam postaviti i par sopstvenih slika sa njega.ostalo je sve izraz tvoje mrznje prema arapima i prema expatima, u koje valjda nisi uspeo da upadnes pa te ta tema i dalje pece. sa tim nemam nameru da se bavim, kao sto nisam ni sa ranijim tvojim mrznjama prema amerikancima, evropljanima, zapadu, belom coveku, etc.ovo ti ja sve kazem iz licnog iskustva i sa lica mesta, a ti belezi i uci jer toga nema u toj knjizi iz koje crpis svoje bisere koje potom ovde plasiras kao opste istine. posto je ovaj topik na ivici da ga ubijes kao i svaki drugi gde si uleteo sa ovakvim stavom, necu se vise baviti tvojim pisanijem. mozda ce tako topik imati sansu da prezivi. jedini lek za toddler tantrums je ignorisanje. dosledno.

Link to comment
meni je bolji aerodrom u dubaiju.
Nego gde? U stvari kapiram, ne pratim sve forumaše na ovom topiku. To je ovaj valjda novi aerodrom, inače nije bio nikakav do pre nekoliko godina. Ali, nekom ko tamo ide da živi, aerodrom je nekako manje bitan.Koliko znam Housta, tj. koliko ga se sećam (pošto godinama ne navraća na forum u ozbiljnijoj meri), njemu je bitan noćni život, piće, lake žene. Htedoh reći da toga ima (koliko znam), ali ne "in your face".
Link to comment

Čekaj, to je Čak Noris.U stvari, tu je potencijal za nevolju. Tamo neki tata-šeik ne bi bio previše srećan da mu neka kaurska protuva kvari žensku decu. A šeici, kad nisu srećni, znaju da budu azgodni.

Link to comment
sta je pogresno? sve.prvo, ne da tamo nema firmi kao sto su citibank, nego su SVE tamo.drugo, ne da arapima trebaju krediti, nego imaju visak para koje je trebalo investirati drugde po svetu. zato su se zapadne banke i polomile da zauzmu mesto tamo. svet je bio preplavljen petrodolarima.trece, islamski svet (a ne samo dubai i okolina dubaia, stagod to znacilo :lol:)ne poznaje pravila samo za zaduzivanje, nego i za investiranje. zato su se zapadne banke dosetile i napravile islamic finance koji je u skladu sa njihovim verskim pravilima, kako bi mogle da rade biznis sa njima i sa njihovim dolarima. cetvrto, singapur je bulja za dubai u smislu poslovne atraktivnosti. u singapur idu da rade bledu kopiju onoga sto se radi u londonu. singapur ti je drugorazredna kopija pravih finansijskih centara i svi se nadaju da ce ih se jednog dana dokopati. ali tesko. u daubaiu se rade poslovi koji se na drugim mestima ne vidjaju. al da, singapur ima strava aerodrom, mozda ces nam postaviti i par sopstvenih slika sa njega.ostalo je sve izraz tvoje mrznje prema arapima i prema expatima, u koje valjda nisi uspeo da upadnes pa te ta tema i dalje pece. sa tim nemam nameru da se bavim, kao sto nisam ni sa ranijim tvojim mrznjama prema amerikancima, evropljanima, zapadu, belom coveku, etc.ovo ti ja sve kazem iz licnog iskustva i sa lica mesta, a ti belezi i uci jer toga nema u toj knjizi iz koje crpis svoje bisere koje potom ovde plasiras kao opste istine. posto je ovaj topik na ivici da ga ubijes kao i svaki drugi gde si uleteo sa ovakvim stavom, necu se vise baviti tvojim pisanijem. mozda ce tako topik imati sansu da prezivi. jedini lek za toddler tantrums je ignorisanje. dosledno.
Koja provala seseljevstine i podmetanja.Tu ekipu mahera koja je u stotinama hiljada zbrisala iz Dubaija sam ne jednom nazvao "blackberry clad wall street criminals". Toliko ih je bilo, kriticna masa, pa se proneo glas, sada ih nije lako vratiti (neki ne bi ni smeli, zbrisali su od dugova) a novi se ustezu. Tako je to doslo i do nas, da nama nude posao tamo. Niko nas se nije setio pre 7-8 godina kada je bio boom.Nema od Dubaija kao finansijskog centra nista, nikad nije ni bilo. Kada su expati zbrisali, stotine hiljada, da su imali ikakvu osim pozerske uloge, doslo bi do sloma onoga sto su oni iz Dubaija radili i posledice bi se svugde osetile. Nista se nije desilo jer je njihovo prisustvo tamo bilo cisto foliranje bez tezine. Poplave u Tajlandu su poslale shokove sirom sveta kroz industriju elektronike, auto delova, kompjutera trebace godinu dana da se oporave. Egzodus stotina hiljada shmekera iz Dubaija nijedna grana privrede nije primetila, pa ni finansije.Onda se 2009. ispostavilo da sva grandioznost i izivljavanje (skijaliste u pustinji) dolazi od zaduzenja koje je Abu Dabi platio (80 milijardi dolara) da Dubai spase bankrota. Te banke tamo su na necijoj anticipaciji da ce se nesto desiti. Kao u Kini - sve su tamo a niko pet para ne pravi.Dubai je rezervna lokacija za klanicu koja je u toku i tek sledi u Sitiju, da se dokopa kakvog takvog posla kada se onaj u Londonu izgubi.Lokalno stanovnistvo je malobrojno i inertno (u jednom trenutku ih je bilo svega 10% populacije Dubaija), tako i posmatraju kako strane firme dovode strance. Edited by Yoyogi
Link to comment
Koja provala seseljevstine i podmetanja.Tu ekipu mahera koja je u stotinama hiljada zbrisala iz Dubaija sam ne jednom nazvao "blackberry clad wall street criminals". Toliko ih je bilo, kriticna masa, pa se proneo glas, sada ih nije lako vratiti (neki ne bi ni smeli, zbrisali su od dugova) a novi se ustezu. Tako je to doslo i do nas, da nama nude posao tamo. Niko nas se nije setio pre 7-8 godina kada je bio boom.Nema od Dubaija kao finansijskog centra nista, nikad nije ni bilo. Kada su expati zbrisali, stotine hiljada, da su imali ikakvu osim pozerske uloge, doslo bi do sloma onoga sto su oni iz Dubaija radili i posledice bi se svugde osetile. Nista se nije desilo jer je njihovo prisustvo tamo bilo cisto foliranje bez tezine. Poplave u Tajlandu su poslale shokove sirom sveta kroz industriju elektronike, auto delova, kompjutera trebace godinu dana da se oporave. Egzodus stotina hiljada shmekera iz Dubaija nijedna grana privrede nije primetila, pa ni finansije.Onda se 2009. ispostavilo da sva grandioznost i izivljavanje (skijaliste u pustinji) dolazi od zaduzenja koje je Abu Dabi platio (80 milijardi dolara) da Dubai spase bankrota. Te banke tamo su na necijoj anticipaciji da ce se nesto desiti. Kao u Kini - sve su tamo a niko pet para ne pravi.Dubai je rezervna lokacija za klanicu koja je u toku i tek sledi u Sitiju, da se dokopa kakvog takvog posla kada se onaj u Londonu izgubi.Lokalno stanovnistvo je malobrojno i inertno (u jednom trenutku ih je bilo svega 10% populacije Dubaija), tako i posmatraju kako strane firme dovode strance.
Jasno, bre. Da Dubai išta vredi, imao bi i njihovo lokalno vreme na zidu.
Link to comment
Jasno, bre. Da Dubai išta vredi, imao bi i njihovo lokalno vreme na zidu.
Dodao sam i sat za Bangalore. Zayebano vreme, 3.5 sati iza Tokija.To bre treba da bude kao Kina, mada se prostire na 4 vremenske zone, sat je jedan i vreme je jedno.Ima li u Dubaiju neka firma da je otvorila razvojni deo? Engineering? Nema ni jedne jedine. Da tamo ima racunske centre (kao sto sve velike firme imaju u Singapuru)za Azija -Pacifik? Nema. Nema kvalifikovane radne snage koja bi radila za lokalne pare.Singapur ima niske poreze i kvalifikovanu radnu snagu svetske klase a Dubai nema. Nikada nece ni imati. Ima tax free pa mu nekako ne ide.
Link to comment
Što, gledaš kad će kolone pregladnelih izbeglica iz propalog Dubaija doći u berićetni Bangalore?
Pola stanovnistva Dubaija su Indusi. Piljarnice i gradjevina.Bangalore, nije lose, neko iz Srbije bi se osmehnuo na 30 hiljada EUR garantovane plate + doprinosi. Istina, godisnje. Jos, istina, treba da se ima i fakultet kao ETF, PMF ili FON.
Link to comment

Pa zavisi jesi li expat ili ne. Evo moj kolega se upravo vratio iz Bangalora gdje redao kao expat (ne za 30k€ godisnje). Pricao nam je kako indusi grade metro.

Edited by borris_
Link to comment
  • 2 years later...
  • 4 months later...

E kad sam već tu, ako ikada ikoga bude zanimalo: u Dubaiu nisam bila ali u Dohi (Katar) jesam, i čini mi se po svemu što sam generalno čula a i videla na ovom topiku da je vrlo slično, tj suština je ista: kombinacija arapskog i američkog stila pa još vanzemaljski pojačana, dakle kad se približavaš noću gradu zaista deluje kao iz svemirskih filmova -- sve je džinovsko i visoko, sve šljašti u raznim bojama, sve je čudnih modernističkih oblika.

A i gradilišta su na sve strane, da se pravi još svemirskih zgrada.

Inače pošto ja baš i nisam bila po gradovima sa visokim zgradama, buljila sam uvis kao blesava, i totalno mi je bilo ludo što mi je soba u hotelu bila na 17tom spratu.

 

Ima mnogo stranaca, raznoraznih, a uspela sam da sretnem i po jednog Makedonca, Hrvata i Srbina :D

Ima i dosta klasičnih "belih" Arapa, a ono čega ima mnogo manje nego što sam očekivala su žene sa burkama. Ima ih, naravno, ali najviše je onih tradicionalno odevenih i sa maramama koje pokrivaju kosu, ali najnormalnije se ponašaju. A i dve burke smo imali na konferenciji, što mi je bilo totalno čudno: lepo žene sede, prate sve s interesovanjem i razumevanjem, računare nose, pišu nešto, ali brate ne vidiš ni oči kako treba :mellow:

 

Inače mnogi se žale na klimu :D, skoro svi stranci se žale na alkohol :lol: tj nedostatak istog. Tj ima, ali samo u hotelima sa 5 zvezdica, i to ne svim, a naravno cijena je prava sitnica. I mora da se pokaže pasoš. Pa ako si stranac loči koliko hoćeš (ako imaš novaca) a ako nisi e onda jebiga.

A nargile možeš da pušiš koliko hoćeš i kad hoćeš, i mlado i staro i muško i žensko (inače najbolja šiša je sa mirisom nane i limuna).

 

Malo je bezveze što nije baš prilagođeno za pešake, na mnogim mestima trotoara gotovo da ni nema, pa se nekako snađi kako znaš. A najbolje prevozno sredstvo za po gradu i okolini je taksi.

 

U pustinju nažalost ne postigoh, možda neki sledeći put ako opet bude neka konferencija u tim krajevima.

 

Sve u svemu treba videti, ali ne bih živela tamo (mada znala sam to i pre neg što sam videla).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...