Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

On 11. 9. 2024. at 10:21, kralj said:

Kako se uopšte meri potrošnja kalorija? One tabele košarka 500, fudbal 400, bicikl 350 su totalna budalaština. Kod mene na fudbalu bukvalno je 5x razlika u potrošnji između 2 "fudbalera". Kapiram da se naprednija merenja sa tim apararima opet svode na dva razlomka i dve osnovne matematičke operacije koje pride uključe godine, visinu, težinu, puls, kilometražu, ali opet ne uključuju više bitnih faktora. Ima li načina da se izemri potrošnja kalorija 1/1?

 

 

Portal_ErgoSpirometer2___at3r-u7.jpg.web

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Greek Freak said:

Djuro, ti si nas kalkulator, ovo na internetima je sve boranija. 


isto mi je rekao lik, pre par dana, dok mi je objasnjavao kako je zemlja ravna ploča.

i njemu sam rekao da nije sramota ne znati, vec se neznanjem kurčiti.


kurčiš se neznanjem.

  • Haha 1
Link to comment
48 minutes ago, Djuro said:


isto mi je rekao lik, pre par dana, dok mi je objasnjavao kako je zemlja ravna ploča.

i njemu sam rekao da nije sramota ne znati, vec se neznanjem kurčiti.


kurčiš se neznanjem.

Pa jedini koji se ovde k.... si ti, covece. Idi objasni ovima iz Polara da im najnoviji model duplira obracun kalorija, platice ti verovatno dobru lovu da iskoriste tvoju tajnu formulu u novoj verziji.

 

Pored kacenja svojih trkackih dostignuca o kojima rado procitam, ti imas taj manir da o svim sportskim temama "diskutujes" sa visine i pozicije sveznajuceg. A nema potrebe, niti ima osnova za to, vise puta se pokazalo. Nije ovo prvi put da napises nesto sto jednostavno ne stoji, a onda se vadis i dalje ne napustajuci neprikladan (uglavnom nipodastavajuci) ton. Ja o sportu jako volim da diskutujem, ali ako mi se svaki put obracas da bi me oko necega prosvetlio, nadji druze nekog drugog. Takvih sto prosipaju mudrosti bez osnove, al sa visine, sam se nagledao i naslusao. Odavno ih se klonim, nije vredno potrosene energije (pun intended 😁). 

  • +1 1
Link to comment
On 7. 9. 2024. at 15:47, Greek Freak said:

Ne znam gde bih ovo, posto nemamo rekreativni tenis temu, a i vezano je najpre za kardio. Kupio pulsmetar Polar H10, pa ga prvo testirao na treningu tenisa. Puls isao otprilike od 110-120 do 180, sto bi i trebalo da mi bude neki maksimalni prema rule of thumb, prosek 150. Ne znam koliko je tacan sa proracunom, ali kaze da je otislo 995 kalorija za jedva preko sat vremena. (Boratovim glasom) Greeat succeess :D

A nema sanse.Iz prostog razloga sto imas dovoljno vremena da se nadises i spustis otkucaje.Mozda sat vremena rvanja ili jos bolje BJJ u kimonu gde se kombinuje  aerobno i anaerobno i nemas vise od minut dva pauze pa 5 minuta aktivnosti u kontinuitetu.Boks takodje.

Ne komentarisem sa visine ,i ne koristim te pulsometre.Vise iskustveno.

Edited by askeladden
  • +1 1
Link to comment

Pitanje je kako je sprava nabaždarena. Možda tretira skokove pulsa kao neku vrstu HIIT tretmana, pa meri i sekundarno sagorevanje.

 

U svakom slučaju, suštinski je skroz nebitno da li je 400 ili 800. Tome govori u prilog i to što je računanje na ovako odokativno-šacometrijskom nivou. I to i bazalni metabolizam. Bitno je da se zna na koju stranu pokazuje kursor i koji pravac delovanja treba da se afirmiše. Ko uđe u đir, posle par meseci mu neće padati na pamet da računa kalorije.

  • +1 2
Link to comment

Bitno je u smislu prodaje ,ljudi se loze na to pracenje polome se trenirajuci da pokazu posle prijateljima kolegama na appu kako su potrosili to i to.Samo nastavak istog hajpa,ako Hoces da budes u formi mora da treniras vise.Kolega dve tri godine stariji od mene,realno izgleda kao da mi je stric a ne vrsnjak .Evo jedan mladji kolega sa satom,sprema se za polumaraton a obrok pola leba ,5,7 kriski.Ok u 30 godina,ali u 45 ces izgledati prilicno lose posle decenije ili dve oksidativnog stresa i pretereniranosti.

  • +1 1
Link to comment
42 minutes ago, askeladden said:

A nema sanse.Iz prostog razloga sto imas dovoljno vremena da se nadises i spustis otkucaje.Mozda sat vremena rvanja ili jos bolje BJJ u kimonu gde se kombinuje  aerobno i anaerobno i nemas vise od minut dva pauze pa 5 minuta aktivnosti u kontinuitetu.Boks takodje.

Ne komentarisem sa visine ,i ne koristim te pulsometre.Vise iskustveno.

I ja mislim da tesko moze bas toliko, ali 700-800 deluje realno na osnovu svih raspolozivih izvora, sto bi takodje bilo super. Ma nebitno, rekoh da sam ionako hteo da vidim kako mi se krece puls tokom intenzivnog treninga tenisa, nisam ni znao da "meri" kalorije kad sam ga stavljao.

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, askeladden said:

Bitno je u smislu prodaje ,ljudi se loze na to pracenje polome se trenirajuci da pokazu posle prijateljima kolegama na appu kako su potrosili to i to.Samo nastavak istog hajpa,ako Hoces da budes u formi mora da treniras vise.Kolega dve tri godine stariji od mene,realno izgleda kao da mi je stric a ne vrsnjak .Evo jedan mladji kolega sa satom,sprema se za polumaraton a obrok pola leba ,5,7 kriski.Ok u 30 godina,ali u 45 ces izgledati prilicno lose posle decenije ili dve oksidativnog stresa i pretereniranosti.

 

Ima toga, mada mislim da je za inicijalni zamajac to sa kalorijama zapravo češće boost za samopouzdanje nego da kroz lažan osećaj zadovoljstva afirmiše lenjost.

 

Naravno da su motivi strogo komercijalni.

 

S tim u vezi, imao sam vagu koja meri masnoću, majko mila šta je ono pokazivalo. 

Link to comment

praćenje kalorija je imho korisno neko vreme da bi se stekao neki opšti utisak o nutritivnim vrednostima hrane koju jedemo. kad imaš taj utisak nije neophodno. niti možeš ikako pratiti unos i potrošnju nešto posebno precizno.

 

ali kad imaš na umu da te čokolada košta lupam 3 sata na traci pre se zamisliš pa pojedeš bananu

Edited by Pokojni Ruxin
  • +1 1
Link to comment

Da, znači mnogo na početku da se stekne odnos prema namirnicama i džanki, a mislim da je i manje-više obavezno ako ste iz gasa da skidate na 10% masti ili ispod. Ne nužno aplikacija, ali da poprilično precizno znaš koliko si kalorija uneo.

 

Link to comment

Imamo, ali tamo se uglavnom ne slažu da te kalorije rade za svakoga i ljute se što ih plašimo treningom snage :( 

 

Aj on topić, ubedio me ortak da se sa 40 vratim u viši rang takmičenja (košarka, austrija, vrlo nizak nivo, ali đipaju momci) i sad sam sa klasičnog treninga snage prešao na eksplozivnost da se kao malo spremim. Jump squats, hang cleans, push press, medicinka, kettlbel swing, hex-bar deadlift sa malo kila ali brzo i sa dizanjem na prste i mnogo pliometrije. Prijala mi promena. Na početku sam dobio neke upale oko listova i Ahila ali sad se dobro osećam. Nekako laganije i brže. 

 

 

Edited by Heaviside
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...