Jump to content
IGNORED

žestina


henrik larsson

Recommended Posts

uskoro stize hakushu, distiller's reserve, ovaj levo. ipak nisam imao pare za godista, 12-18

 

bice to prilika da se uporede dva entry level suntory brenda - hakushu i yamazaki, o kome sam btw skroz promenio misljenje i sad mi je fenomenalan ali vrlo razlicit od skotskih.

 

 

? pa jel ti nekad bio nefenomenalan?

 

meni je to bila ljubav na prvi snif i gutljaj.

mada sam skontao da preferiramo različito u viskijima, ja Islay, treset, dim i čađ ne volim nimalo

Link to comment

pisao sam negde, valjda na now piying da mi je prvi utisak bio onako, ucinio mi se prekompleksnim za jedan viski, gomila vocnih i floralnih nota je tu krenula da se otvara pa sam se malo dekompresovao, plus sto on nema peat ni u naznakama a meni je to malo downer.

 

tek posle kad smo radili blind tasting neka 3-4 viskija kod kuma koji je shkot a zivi ovde, shvatili smo da to brutalno tuce ceo tamosnji single malt mainstream u istom rangu cene.

 

hakushu obican je bazicni japanski viski, 4500jena je oko 38e, i za te pare nema nista slicno da se kupi u DFS sem ako se ne naleti na neki brutalan dnevni offer, kao sto sam za iste pare kupio litrenjak bowmore black rock, koji je cak i na discountu opet druga liga u odnosu na japance iz ovog segmenta.

 

sto se hibiki 12 tice, to je moguce najjeftinija japanska dvanaestica jer je u pitanju blend - upravo hakushu i yamazakija - ali svejedno verujem mamojeb kao sto pise kums.

 

japanci brutalno dobro znaju sta rade na ovoj teritoriji.

Edited by yolo
Link to comment

Oko stila japanskih viskija: pa oni uglavnom imitiraju skotske viskije svih stilova. Cak i manji proizvodjaci imaju razlicite stilove u asortimanu, od laganih preko nadimljenih, samo sto se egzoticniji viskiji uglavnom distribuiraju direktno barovima ili ih je moguce kupiti od destilerije na osnovu poznanstva. Hakushu sam probao u vise varijanti: bourbon cask, sherry cask, peated, a barmen mi je pokazao jos nekoliko razlicitih flasa.

 

Standardne edicije su uglavnom laganije i nedimljene, sto ima smisla s obzirom na to kako (mnogi) Japanci piju viski - pomesan sa vodom ili u koktelima gde bi dim previse dominirao. Specijalne edicije su namenjene kono_serima i izvozu.

 

ja sam onda kada sam se prvi put sreo sa japanskim viskijem - a baš ti i znaš kad je to bilo - imao tu sreću da mi prvo pod nos gurnu Yamazaki od 25 godina, gde sam kao iz topa izvalio: skoč, singl malt... u, jako dobar... bilo mi je teško da poverujem kad su mi rekli šta je.

uprkos godinama i slojevima začina, to je bilo toliko voćno i slasno na mirisu da odlepiš. i Nikka i mlađi Yamazaki posle toga bili su mi odlični. ja nisam neki whiskey drinker, ni poznavalc,  pa mi je japanski viski generalno, posebno ta 25-ica, najbolje što sam ikad probao. a probao sam i  posebno ove tresetne singlove kojekakve skupe... i ne znam. not my cup of tea. ako nije Japan, onda volim Irish (recimo, običan Jameson tučemo žena i ja onako, da ga uvek ima kod kuće), volim Highland singlove, volim sherry cask... i ne razumem, što ne znači da jednom neću, sve te nadimljene

Link to comment
  • 1 month later...

Tazbina ne pije alkohol a nadobijala se istog, Pre par dana su nam doneli viski "po škotskoj recepturi" koji su početkom devedesetih pravili Rubin i BIP.  :huh:

Edited by pacey defender
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...