Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

soba je fazon 30 kvadrata. bt sam zamislio kao najjednostavniji nacin za reprodukciju, tojest mislio sam da mi uz zvucnjake treba samo kvalitetno flac pustalo sa blutut izlazom.

naravno, kad negde pustim nekad neke korene, uzeo bih i gramofon, 

jel blutut tehnologija stvarno tako skrnava? nikad u zivotu nisam koristio cak ni sluske.

Link to comment

Mislim da je https://www.sonos.com/ dobro resenje ako je zahtev da bude prakticno a u okviru ogranicene sume a gde nije presudno audiofilstvo™.

 

Posebno za one koji (kao ja) zive na Spotify-u. Znaci u principu treba samo tablet (moze i smartphone) + zvucnici... I to je sve. Sonos koristi wi-fi, tako da ne zavisi od bluetooth problemcica.

Link to comment
13 minutes ago, ToniAdams said:

sto?

sta je alternativa?

pa zato sto nisu za to. na hifi ce ti sve dobro zvucati dok ce te monitori u nekim trenucima maltretirati. da pojednostavim, monitor nije za slusanje muzike vec za produkciju.
ja bih srednje klasicne dvosistemce. koje? nemam pojma, otisao bih u radnju i probao neke prethodne izguglane :D al tebi treba bezicna veza. taj Sonos sto Indy sheruje je dobro kotiran na netu. kad sam trazio mini bluetooth zvucnik stalno su mi izletali
ne pratim temu, siguran sam da se tu pojavilo novih imena kojima treba dati sansu. al samo sam hteo da ti skrenem paznju da se ne zajebes sa monitorima

Edited by maheem
Link to comment
46 minutes ago, maheem said:

  taj Sonos sto Indy sheruje je dobro kotiran na netu. kad sam trazio mini bluetooth zvucnik stalno su mi izletali
 

 

Interesantno je to, pošto je Sonos wi-fi sistem.

 

Evo ukratko kako se namešta...

 

 

Link to comment
9 hours ago, ToniAdams said:

Puštao bih sa nekog pristojnog mp3 plejera, imam već gomilu stvari u flac formatu, cedeji ne dolaze zasad u obzir, o vinilu da ne pričam.  

 

Kada sam spomenuo CD mislio sam na CD kvalitet a ne na fizički medij (disk). To odgovara flac formatu o gome govoriš.

 

8 hours ago, Host said:

Kako se dodaje taj modul? Jel moze to i za Wifi? Mozda je bolje resenje da kupi najbolje monitore koje moze da nadje za te pare i doda moduo™ nego da bira medju malobrojnim resenjima sa ugradjenim modulom?

 

 

Evo primera kako to može da izgleda: https://www.logitech.com/en-us/product/bluetooth-audio-adapter

Ne preporučujem bezrezervno baš zbog mogućeg ograničenja u audio kvalitetu, u smislu teksta koji sam ranije linkovao.

 

Sonos, koji je Indy linkovao može biti praktično all-in-one rešenje, a po onome što sam video na diy audio forumima, gde su secirali napravu to je ozbiljan proizvod.

 

Jedno od praktičnih i jeftinih rešenja može biti Googleov Chromecast Audio (razlikuje se od onog za video!), koji je i zamišljen kao podrška servisima poput Spotify, Deezer i sl, strimingu sa Google Drivea, ali i sa lokalnih uređaja.

 

 

 

Link to comment

Kako god bilo, uvek bih izbegao Bluetooth (gde se može izbeći), ne zbog lošeg audio kvaliteta (to nisam proveravao)... već - sudeći po drugim BT napravama koje imam - što zna da skoro regularno zeza sa "gubljenjem" veze. (U teoriji to može da se desi i sa Wi-Fi, ali ipak znatno ređe.)

 

Priča se da Spotify ima nameru da uvede Lossless (za sada je najbolje ovo što imaju pretplatnici, 320kbps). Međutim, veliko je pitanje ko može da čuje razliku između ta 2 formata, praktično niko preko 40 god (ako uopšte iko i može). Tidal ima lossless opciju, kao i Apple Music. (Mada, kao, ni to nije CD kvalitet... što takođe sumnjam da bilo ko može da čuje.)

Link to comment

Meni je ortak, koji je "ispitivao" te varijante rekao da to sa BT može da bude pipavo pogotovo u stambenim zgradama gde se "vataju" signali i drugih uređaja ne samo kod tebe. Dosta ljudi ima uključen bt a da ni ne zna... 

pa onda ume da "štekće".

Kako on kaže, dobro je za zezanje , zamena za radio , film da se pogleda, ali ozbiljni audio materijali jok...

Link to comment

Indy, razlika između lossless i lossy formata je nebo i zemlja i vrlo lako uočljiva. Ne znam kakve to veze ima sa godinama, osim ako ne misliš na prorodno opadanje osetljivosti na najviše frekvencije (što opet može biti individualno)?

Najpre frekventnti opseg je samo jedna od karakteristika zvuka, a drugo, najmanje korisnog signala (muzike) ima na frekventnim ekstremima, najnižim i najvišim.

 

Appleov format (ALAC) jeste lossless i praktično odgovara FLAC formatu, a na računarima je to .m4a tip fajlova.

 

Quote

Apple Lossless supports up to 8 channels of audio at 16, 20, 24 and 32 bit depth with a maximum sample rate of 384kHz

 

CD kvalitet je 16 bita sa frekv. uzorkovanja od 44,1 kHz.

Ono što se obično naziva "high resolution" formatima su obično 16, ili 24 bita, sa frekvencijom uzorkovanja od 96, ili 192 kHz i više.

Link to comment

Ovako kod mene izgleda jedan sistem za reprodukciju muzike uskladištene u digitalnom formatu koji bi se mogao nazvati bežičnim.

 

Koristim par pasivnih, klasičnih zvučnika, koje pogoni pojačalo minijaturnih dimenzija na jednoj pločici, koje se na e.bayu, ailju i sl kupuje za 3$.

Ovakva vrsta pojačala obično pogoni samo jedan par kutija i ima samo jedan ulaz. Moj primerak ima i potenciometar za glasnoću.

Pločicu pojačala sam smestio u kutiju od CD/DVD roma (koji se više ne koristi), napravio stranice od drveta, opremio zvučničkim konektorima sa zadnje strane i napajanjem sa ispravljača koji sam već imao (verovatno od nekog mobilnog telefona).

 

Muzički fajlovi su na laptopu, a ulogu strimera (i konvertora, poput Chromcast Audio) obavlja Appleov Airport Express prve generacije (kupljen s/h u besprekornom stanju za 3000 din).

Airport Express utaknut je u strujnu utičnicu u blizini ostatka sistema (pojačala) i sa njim je povezan klasičnim audio stereo kablom.

AE koristi postojeću kućnu WiFi mrežu, a njegov izbor diktira izbor plejera na računaru (iTunes) i izbor fajlova za skladištenje (m4a). Napomena: iTunes i .m4a mogu se prevazići sofverom koji niji besplatan, poput AirFoil i sl.

Konverzija FLAC u ALAC je jednostavna i takođe se vrši legalno za dž izborom npr Foobara i dodatkom za konverziju u ALAC.

 

Kvalitet audio reprodukcije ograničen je na CD kvalitet, odnosno 16 bita /44.1 kHz koje nameće Appleov softver. Ovo znači da na računaru možete imati i fajl npr 24bita/192 kHz ali će biti reprodukovan u 16/44,1

Povremenih problema (dropouta, seckanja) će biti, a zavise od kvaliteta kućne WiFi mreže.

Edited by Ras
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...