Jump to content
IGNORED

Hi-Fi


yolo

Recommended Posts

Možda nisam na temi, ali treba mi pomoć

 

Imam ideju da ćerki za predavanja kupim, digital audio recorder sa dva milrofona, tipa Zoom H5 ili Tascam DR-40X,  pa da snimljene audio fajlove konvertujem u tekst sa nekim od speech-to-text softvera, npr. Dragon ili jednostavno Google speech-to-text

 

Šta mislite, da li takav setup može da funkcioniše na razdaljini od desetak metara i da li je uopšte realno da dobijem korektan rezultat na kraju?

Link to comment

Mislim, da li to novinari već rade, a ako ne rade, zašto ne rade; svakako ću pokušati da sa prijateljima iz muzičkih prodavnica isprobam na kojoj razdaljini je funkcionalno.

Link to comment

ne znam ali očekujem da to nisu mikrofoni širokog spektra jer bi u tom slučaju hvatali još razne šumove u tih 10 metara. da li cena opravdava probu i potencijalni uspeh/neuspeh, to je na tebi. mikrofoni imaju one razne krive odziva po kojima hvataju signal, kardioide i slično, pa sad ako ima mogućnost usmeravanja ka izvoru, ali opet ne znam ništa o tome. pa ni ne znam što se javljam ovde. :ph34r:

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

@April

 

Daj malo više o tom rastojanju. 10m od čega do čega i zašto?

 

Ako ti je prioritet da dobiješ solidan zvuk onog ko govori pa da posle praviš tekst od njega (a vizuelni deo je nebitan), posao će raditi i mikrofon sa slušalica koji je dobro pozicioniran, tj. ispred usta. Nije da ne volim te snimače, samo se u praksi nisu baš najbolje pokazali bez dodatne opreme i dodatnog drndanja. Eleniko je u pravu, zbog razdaljine će hvatati još koješta, a imaćeš i odzvanjanje zbog zidova, nešto kao što je imao Radioaktivni komarac u podkastu pa su ga cimali da kupi mikrofone.

 

Snimiš na kompu nekim free programom, npr. Audacity, pa posle pravi tekst ili šta već. Sve ovo je vulgaris varijanta koja posle par pokušaja može sasvim lepo da ispadne.

Link to comment
28 minutes ago, ragasto said:

@April

 

Daj malo više o tom rastojanju. 10m od čega do čega i zašto?

 

Student/djak od predavaca.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

A, ok. Znači dva govornika.

 

Sa snimačem će pokriti taj prostor, a dobiće i taj eho (pitanje je koliki, a to zavisi npr. od toga šta sve ima u sobi, da li ima tepih, šta je na zidovima) i neke viškove, kao ono što sam napisao za Radioaktivnog komarca. Nekome je to iritirajuće manje ili više, ali ako hoće samo materijal za speech to text, funkcionisaće.

 

Ja radije sebi iskomplikujem život sa više opreme i budženja, mislim da na neke modele mogu da se nakače i eksterni mikrofoni...

  • Hvala 1
Link to comment

Nemojte pogrešno da me razumete, ali zar neće bolje i lakše naučiti ako snimi predavanje, a onda ga transkribuje u svesku?

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Kad se kupe zvučnici, jel imaju u paketu i kablove ili mora odvojeno da se kupi? Spremam se nešto da pazarim  (Monitor Audio Bronze 100), pa su me zbunili, te nekakvi dupli kablovi, te banana priključci moraju odvojeno od kablova da se naruče, te se plaća po metru, itd. Jel to normalno da bude toliko komplikovano, skoro k'o Ikea? Obaška što se danas sve kupuje onlajn pa i nemaš koga da pitaš (osim ako hoćeš da ti AI chat nešto izhalucinira.)

 

cable.png

 

Za amp mislim da sam se odlučio za Rotel A11 Tribute (gledao i NAD C316v2 BEE, ali mi se čini malo slabiji... i nema daljinski).

 

Btw i drugo pitanje - da li za podešavanje tracking force koristite digitalnu vagu (ili samo counterweight)?

(npr)

Spoiler

61ztyluzqnL._AC_SL1500_.jpg

 

Planiram da menjam pickup, pa mislim da će mi trebati. Na mom vrlo bazičnom Pioneeru PL30 je jeftina AT3600 (možda zato daje malo "boomy" basove, premda mi je gramofon generalno korektan, bez obzira na nisku klasu) a od davnina imam (slabo korišćenu, oko 1990.🤣) Ortofon FF15XE MKII (plus i dodatnu originalnu iglu za zamenu), za koju cenim da bi glatko trebala da je bolja (premda nije ništa vrhunsko).

 

Link to comment

Ja imam MA Bronze stotku, ali prethodnu verziju, slatki su za mali setup za spavaću sobu. Mislim da stari nisu imali mogućnost bi-wiring spajanja, pa ne znam čemu duple žice. Btw, kablovi nisu došli sa njima, stavio sam neke polu-pijačarske koji su mi se našli i rade posao super. Imaš varijantu spajanja sa bananicama, ali i stari dobri zavrtanj, nema neke komplikacije.

 

Za podešavanje gazne sile koristim samo tu vagicu. Bilo nešto džaba na Amazonu, a radi ko zmaj.

Link to comment

Ne navlači se na priču o kablovima - opasna je i zarazna. Uzmi slobodno BEZ kablova i stavi kablove koje možeš da si priuštiš. Ima dobrih kablova i za € po metru. Mnogo veći uticaj ima prostorija i položaj zv. kutija u njoj u odnosu na slušaoca nego kablovi koji se prodaju budalama!

 

Malo manji je uticaj na prescvlačenje energetskih kablova i njihoco tretiranje, ali nikome ne pada na pamet da se zamera EPS-u, kod njih nema milosti.

 

Rotel, PO MENI, ima mekši zvuk u srednjem delu i prijaju mu kutioje sa više efikasnosti.

 

Ovo ostalo preskačem, nemam gramofon zadnjih 30 godina,

 

 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, zmanic said:

 Mnogo veći uticaj ima prostorija i položaj zv. kutija u njoj u odnosu na slušaoca nego kablovi koji se prodaju budalama!

Sveta istina.

Edited by ragasto
  • +1 1
Link to comment

@Indy

 

Nemoj da bacas pare na zvucnicke kablove, uzmi naravno sto deblje ali vaznije je da budu sto cistiji bakar, oni sa 99.999% su dosta skuplji.

Sto se uopste kablova tice vazno je da uzmes sto kvalitetnije RCA kojima spajas uredjaje na pojacalo.

Sto rece @zmanic  jako je vazan polozaj u sobi i kakva ti je soba, tepisi, goli prozori, namestaj itd itd.

Naravno mozes i da "tretiras" sobu ako imas za to zivaca i para.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ajde još jednu jeres da opružim:

 

Kod mene se koriste Belden Cat.5 wall kablovi, zadnjih 20 godina. Ništa bolje nij jeftinije nisam našao, a pre toga sam isprobavao na desetine kombinacija.

Tamo gde je bitna snaga upareno po jedan za svaki vod (+) i (-) , a gde nije bitna i dužina po kanalu ispod 10m koristim jedan kabl po kutiji/kanalu.

Šarene su (-), pune boje (+) i kraj.

Nemam konektora, nema bananica...... očiščeno, 2cm kalajisano svojeručno i ušrafrenjo na pravom mestu (ima i na pojačalima i na zv.konektorima dovoljno mesta).

 

PS

Pišem o zv. kablovima.

Za interkonekte koristim ozbiljnije jer to nisam savladao da sam konstruišem Nisam nikada imao pri ruci dovoljno posrebrenih žica za exp. ..... a  izbegavam i kineske kopije.

 

Edited by zmanic
Link to comment

Kupovao sam Q3030i pre skoro dve godine i nije bilo kablova s njima, morao sam posebno da ih kupim. Generalno pravilo je da kablovi ne idu uz zbučnike.

Link to comment

Još ovo volim da kažem često, i odlazim sa teme:

"Smeta svaka dužina kablova.

Simetričnost je najbitnija.
Omov zakon nije donet u parlamentu!"

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...