Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

nisam citao ali koji gramofon ima digitalni izlaz?

tj morao bi prvo signal iz glave da ide na ADC pre izlaza.

  • Replies 1.7k
  • Views 187k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • aj da se pohvalim što sam na oglasima kupio ove oldschool B&O lepotice za 40 e. bio ubeđen da će kad otvorim kutije unutra biti krš kad ono perfect stanje...

  • Evo mogu da ti kažem zašto sam kupio više od 100 diskova u poslednje dve godine, kojima sam se vratio posle tipa 15... Kao i denon DCD 720AE plejer.   Prvo, rešio sam da kompletiram neka dom

  • Pazario danas ovo, kao 'projekat' za popravku:     Ne mogu da repliciram kvar uopste - radi sve kako treba...        

Posted Images

3 hours ago, kurdi said:

u kom smislu?

ja sam se godinama opirao iz raznih razloga (digitalizacija, kontrolisanje kompjutyerom, sta ako padne mreza, ili bude rat...).. dok nisam cuo kod ortaka da je stvarno bolje od onoga sto sam ja imao.

i nema vise beskonacnog pomeranja zvucnika za 5 cm is slicno... gde ih stavis tu meris, i to je to... makar kao polazna tacka, ti polse mozes namerno da kvaris da vidis sta ti se svidja... ali bitno je i to da sa digitalnim pristupm sve mozes da vratis kako je bilo.

pa da - digitalizacija... "vestacko" peglanje krive... na to sam mislio. znam mnoga svedocenja iskusnih audiofila koji shvataju da je na kraju zvuk definitivno bolji, prosto je to cinjenica. ali nije my cup of tea. pomeranje zvucnika je cista fizika (fizicki rad excluded), odnos izvora zvuka i prostorije, prirodan odnos... na kraju svako odredjuje svoje prioritete.

1 hour ago, kurdi said:

moji novi mids driveri su 18 sounds 6ND430

vrh, pozdravi ortaka, definitivno zna šta radi. isto pro driver, 18 sounds radi drajvere za moderna ozvučenja koja brišu pod sa preskupim audiofilskim sistemima. da nisam našao njegovu audax preteču koju je još osamdesetih JBL ugrađivao u flagship monitore /prelepljujući originalnog proizvođača/, apsolutno bi uzeo 18 sound za mid tog mog imaginarnog petosistemskog zvučnika.

inače te jednog dana tek čeka pakao kada otkriješ kakav ćeš zvuk dobiti ako ograničiš svaki track /kanal, sada ih imaš 3/ u zvuč. sistemu na max 2 oktave

haha

gde si ti ono beše danas?

5 hours ago, kurdi said:

za poredjenja je korisceno primarno:

  • videosex - ne cakaj na maj (ploca) - zbog glasa

  • nick cave - tupelo, ona kisa na pocetku, pa koliko kapi moze da se izbroji (originalna ploca i novi remastered cd)

  • donje strane munje (ploca) - onaj bubanj na pocetku, koji sam ja ranije zvao bas, a zapravo je uglavnom mid

  • t-bone burnett - welcome home, mr lewis (ploca) - sto proverava sve akusticno, plus uzdisanje i mljackanje izvodjaca

  • nina simone - stars, live at montreaux 1976 (cd) - za opsti emotivni dozivljaj

  • hatful of hollow ploca original i 2012 press (uzasan), da se vidi kolika je razlika

  • losing my religion ploca original

  • bill evans - my foolish heart sa waltz for debby (ploca) - zbog onog pocetka gde se ljudi krecu po sobi, uzimaju pica, kaslju...

  • roddy frame - wester skies (ploca) - zuborenje itd na pocetku, slicno kao kod tupelo i t-bona...

  • new order - blue monday 12" (za stvarno bas)

... a onda kada se sve zavrsi, probas da pustis husker du... i i dalje zvuci (tehnicki) lose, mozda gore nego pre... to je zajeb.

Chieftains - Tears of Stone: Never Give all the Heart

Negde do 1:50

Treba da se cuje samo hor bez “um um um” konstantno u pozadini

10 hours ago, Eleniko said:

gde si ti ono beše danas?

u engleskoj

ortakov komentar na tvoj komentar:

"Ovo sam zaboravio da kazem povodom ekstremnijih drivera.  

Mids sam cuo jedno 15tak u istom sistemu (manje vise). Razne cene, svi cenjeni u raznim communities. 

Najbolji mi je neki accuton (C168-6-990). Drugi najbolji ovaj tvoj. Slucajno se pogodilo da su ova dva najskuplji i najjeftiniji na listi. Prvi meni ostao, drugi tebi. Razlika izmadju njih jako mala, ako je ima. 

Ostali driveri idu od onako do dobrih. Dva su super ali ne mogu u trosistemski zvucnik jer ne mogu ispod recimo 400Hz. 

Tviteri jos jednostavnije:

Cuo jedno destak raznih tehnologija.

RAAL ubedljivo najbolji ali ne moze trosistemski i skup. To je kod mene u najvecem sistemu. 

Posle toga, compression drivers. Nisam cuo TAD u koji se mnogi kunu. Mnogo skup i tesko naci. Ostali su mi svi slicni i ovaj tvoj mi je bio najbolji. Cak bolji od nekog 18 sound koji veliki broj ljudi ima - taj 18 sound si slusao kod mene. 

A slazem se, 4 way je minimum za state of the art system. "

  • 2 months later...

Stigao mi je najmanji aktuelni Fiio plejer, JM21. Kod Alije 30 odsto jeftinije nego kod 4Audio ili kod muziker.si/hr/cz. U nedostatku rahmetli Sandiskovih ClipZipova, koje su batalili pre desetak godina i zapravo nemaju dostojnu zamenu, odlična sprava. Jasno, ovo je neuporedivo, ima odličan DAC, ulaz i za simetrične i nesimetrične sluške, Na prvi pogled, malčice jeftinija izrada, ali ako se ima na umu da je stariji brat M21 gotovo dvostruko skuplji, nije vredno prevelike zamerke. Visokoomske sluške poput AKG K240 od 600 oma ganja bez problema. Od porudžbine to isporuke malo manje od tri nedelje, lukavi Kinez popunio sarinsku deklaraciju na trećinu cene i spakovao konspirativno, pa je prošlo načisto ispod radara carini.

  • 1 month later...

Jedno pitanje. Vi koji se bolje razumete u te stvari:

Jel slušate muziku preko slušalica zato što vam je bolje nego preko zvučnika, ili samo zato što je uvidjavno prema ukućanima?

U smislu koliko je zvuk u slušalicama bolji ili lošiji od onoga kroz zvučnika?

Stvar navike.

Vrhunske slušalice su jeftinije od vrhumskih zvučnika.

Više slušam zvučnike otkako je sluh počeo da otkazuje.

najveca razlika je sto se prostorne zavisnosti tice, kod zvucnika se znacajno menjaju zvucne karakteristike u zavisnosti gde si pozicioniran u odnosu na zvucnike kao i gde su zvucnici pozicionirani u sobi.

pored toga na zvuk presudno utice akustika sobe, namestaj, tepisi, zavese, zidovi.

kod slusalica toga nema, uvek isti zvuk.

20 hours ago, Frank Pembleton said:

Jedno pitanje. Vi koji se bolje razumete u te stvari:

Jel slušate muziku preko slušalica zato što vam je bolje nego preko zvučnika, ili samo zato što je uvidjavno prema ukućanima?

U smislu koliko je zvuk u slušalicama bolji ili lošiji od onoga kroz zvučnika?

Samo zato sto je uvidjavno prema ukucanima.

Inace, kad komsija Mojkovcanin krene sa sabranim delima BMK rado mu pruzim uzivanje u Vagnerovim Valkirama pustenim preko gitarskog pojacala mada i 3sistemci model rucni rad `80ih nisu za bacanje.

Kako utihne sve u kraju posle toga - cudo jedno.

D

Sto se mene tice…. Samo zvucnici, uskladjeni sa prostorom u kom se nalaze. To je pesma.

Slusalice su nesto zakaceno za glavu i usi sto moze da svira ok, ali smara. To ne mozes da slusas vise sati ili u toku celog dana ma kako udobne bile.

On 21. 7. 2025. at 12:10, Frank Pembleton said:

Jedno pitanje. Vi koji se bolje razumete u te stvari:

Jel slušate muziku preko slušalica zato što vam je bolje nego preko zvučnika, ili samo zato što je uvidjavno prema ukućanima?

U smislu koliko je zvuk u slušalicama bolji ili lošiji od onoga kroz zvučnika?

Dobar zvuk u slušalicama je isti kao dobar zvuk iz zvučnika, samo je percepcija drugačija. Mene radi intimnost, neposednost muzičke slike koja se kreira u glavi ili oko moje glave, muzikalnost, višeslojnost i dimenzionalnost snimka koje dobre sluške mogu da kreiraju. Mnogo se lakše hvataju detalji i finese zbog kojih muzičari i producenti ulažu ogroman trud u studijima. U današnje vrijeme instaliraš Qobuz hi-rez ili Tidal Max, utakneš dobre sluške u mobilni i imaš fidelity u fotelji, krevetu, na terasi ili klupici pored jezera Komo, u gradskom busu, na radnom mjestu.. heart

Zavolio sam slušalice još iz doba crvenog vokmena marke First i njegovih malih crnih sunđerčića na srebrnom rajfu i još me to drži. Volem bubice, IEMs, on ear, over ear, zatvorene, otvorene...Koliko danas sam naručio Beyer DT990, moram da probam taj klasik happy.

Uz praktične stvari koje su kolege pomenule, dodao bih i wife approval faktor, koji je kod slušalica daleko manji nego kod zvučnika, pojačala, gramofona i ostalih kutijetina.. Mada, ako nemaš pouzdanu kočnicu, te neke desetine evrodolara začas porastu u stotine, a onda ni hiljade nisu daleko.

Ipak mi je muzika na prvom mjestu. Ovo sam sa zadovoljstvom iskucao dok slušam neki EDM trensi mix na Tidalu preko (odličnih) kineskih bubica NiceHKC B40 od 5 EUR.

15 hours ago, autsajder said:

Koliko danas sam naručio Beyer DT990, moram da probam taj klasik .

Dobar izbor, spremi se za uživanciju.

On 21. 7. 2025. at 12:10, Frank Pembleton said:

Jedno pitanje. Vi koji se bolje razumete u te stvari:

Jel slušate muziku preko slušalica zato što vam je bolje nego preko zvučnika, ili samo zato što je uvidjavno prema ukućanima?

U smislu koliko je zvuk u slušalicama bolji ili lošiji od onoga kroz zvučnika?

Nema bolji i lošiji zvuk, nego onaj koji ti prija i sviđa ti se i onaj koji ne.

Percepcija zvuka je čisto subjektivna i emotivna kategorija. To što neki uređaj vernije emituje zvuk apsolutno ne znači da će tebi da se više svidi od nekog, po merenjima, lošijeg.

Najbolje se zatvorene (one velike koje pokrivaju čitavo uvo i na njima ne čuješ ništa sa strane). One kao za vokmen se više i ne prave, a bubice su nužno zlo.

Ja slušam uglavnom preko slušalica, jer volim glasno, a moja gospođa bap i ne. Imam više pari slušalica, najviše slušam Sennheiser velike i JBL bubice.

Sennheiser traži jaču pobudu, tako da se na telefonu baš slabije čuju. JBL bubicu moraš da gurneš do bubne opne, otprilike, da bi se čulo lepo.

Neki telefoni imaju podešavanje zvuka po godinama korisnika. Poboljšava zvuk.

Edited by dvb-t manijak

7 hours ago, dvb-t manijak said:

Sennheiser traži jaču pobudu, tako da se na telefonu baš slabije čuju.

Sennheiserova linija čije oznake počinju na 6 "traže" namjensko pojačalo da bi zvučale glasno i i skladu sa svojim mogućnostima, ali linija 5 i niže sviraju sasvim dobro direktno iz izvornih uređaja. Koji je to model kod tebe, ako mogu da pitam?

To zavisi od kombinacije impendanse i SPL-a. Ako slušalice imaju 50-60ohm (ili manje) i SPL od 100db ili veći - sviraće dobro i iz mobilnog.

Ja za sada izbjegavam komplikacije (nema se para 😁) sa dodatnim pojačalima i eksternim DAC-ovima, pa biram modele koji lepo sviraju bez takvih pomagala.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.