Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ali zashto na levo? :blink:

 

jel ima neke mehanichke delove koji su se uvrnuli na desno, pa zbog toga?

 

Ma bre legenda, vadim krpelje kučetu (a ponekad i sebi) okrećući ih na stranu koja mi je u tom trenutku na ruku.

 

Krpelj je simetrična životinja.

Link to comment

ali zashto na levo? :blink:

 

jel ima neke mehanichke delove koji su se uvrnuli na desno, pa zbog toga?

 

+1 

i ja se pitam, bez zezanja

 

Da izvinu Haralampije i ostali, meni se pali signalna sijalca za nadrilekarstvo. Zato pitam, pismen sam, mogu da razumem i poverujem nekom stručnom koji u dve reči objasni zašto baš tako.

 

(Možda je stručno objašnjenje da smer obrtanja u suštini nije bitan, ali da ne treba vrteti malo na jednu malo na drugu stranu zato što se tako lako otkine glava krpelja? Pa je zato neko smislio priču o obaveznom smeru obrtanja?)

 

 

Moje iskustvo sa skidanjem krpelja:

 

Ako se krpelj napio krvi i velik je (to je uglavnom slučaj kod životinja, a jako retko na ljudima) skida se jako lako, treba ga samo nežno jagodicom prsta vrteti u krug (ne oko njegove ose), spašće sam posle desetak sekundi.

 

Ako je još sitan, treba ga uhvatiti pincetom uz samu kožu. Pinceta treba da bude specijalna, da čvrsto uhvati glavu krpelja ali ne njevogo telo (npr. pinceta iz švajcarskog nožića, slična onoj za čupanje obrva). Povući krpelja tako da se koža za njim odigne, i držati tako (t.j. nežno vući) par desetina sekundi, posle toga će se sam otkačiti.

 

Sa vrćenjem nemam dobro iskustvo, ne umem da održim konstatan hvat pincetom, desi se da ga uhvatim za telo i pokidam i onda glava ostane zakačena.

Link to comment

Da li uopste imate predstavu koliko su cesti ujedi krpelja na selu?! Kad bi svako trazio strucnu pomoc (a ne trazi niko, osim ako se jave simptomi lajmske bolesti) celo zdravstvo bi moralo da se bavi samo skidanjem krpelja.

Link to comment

Ako ti nije teško.

 

TT

 

Poslao sam pitanje kolegi sa epidemiologije pa cekam odgovor, a slika je sa sajta vma, i to je cena kad dolazis bez uputa, sto se kaze "sa ulice"

 

 

Link to comment

verovatno da da, ovo postavljeno je cenovnik komercijalnih usluga, sto znaci da bilo ko moze doci i uraditi ovo(i sve ostalo u cenovniku) bez uputa lekara opste prakse ili specijaliste). Ako imas uput, trebalo bi da je besplatno, cak ni da platis pa da ti fond refundira

Edited by desboj
Link to comment

Kako da saznam da li je za nešto predvidjena lista čekanja? Danas mi rekoše da za zakazivanje UZ dodjem 01.07. da mi zakažu za avgust. 

Opet moram da cimam ovog mučenog zaštitnika. 

 

 

od liste čekanja nemaš nikakvu vajdu - ove javne se uglavnom falsifikuju. 

Isto tako, od one fore o refundiranju para za preglede koje odradiš kod privatnika nema ništa pošto je nezvanično iz Ministarstva preporučeno da se to ne overava pošto će ići na teret lokalne ustanove. 

 

 

 

 

 
 
nego, jel moguce da u zemunskoj bolnici prasinu skuplja neraspakovan magnet zato sto nema tehnickih uslova za prijem? 

 

 

 

sasvim je moguće. princip raspodele medicinske opreme je potpuno nedokučiv. Ponekad pomaže kotiranje direktora u Ministarstvu, ali čak ni to nije presudno. 

 

Svojevremeno je kardiolozima kupljen UZ aparat koji je dođao bez kardiološke sonde i bez ikakvog softvera koji je bitan za kardiološki UZ pregled. Kad su se žalili, dobili su odgovor da su nezahvalni, da su dobili najnoviji UZ aparati i da bi mogli i oni sami da se snadju™ za te sitnice.  :fantom:

Link to comment
 

sasvim je moguće. princip raspodele medicinske opreme je potpuno nedokučiv. Ponekad pomaže kotiranje direktora u Ministarstvu, ali čak ni to nije presudno. 

 

Svojevremeno je kardiolozima kupljen UZ aparat koji je dođao bez kardiološke sonde i bez ikakvog softvera koji je bitan za kardiološki UZ pregled. Kad su se žalili, dobili su odgovor da su nezahvalni, da su dobili najnoviji UZ aparati i da bi mogli i oni sami da se snadju™ za te sitnice.  :fantom:

generalno postoji taj 1 narodni obichaj da kad se kupi nov eksperiment ili laboratorijska oprema, a za velike pare, da se prvo startovanje mashine radi u prisustvu servisera kog shalje prodavac. to podrazumeva kompletno postavljanje opreme, instaliranje softvera, testiranje i obuchavanje nekoliko lokalnih lica i podrazumeva trajanje ugovorene garancije i uslove buducih servisa. i baja koji to sve radi chesto nije urachunat u cenu uredjaja, a koshta na sat, bilo da pishki, rucha ili instalira opremu. a pokushaji da se i to pokrije novcem chesto naidju na neko, je li, nerazumevanje...  tipa dobili ste mashinu shta sad hocete, pokvarila se pa popravite je, pa nadjite nekog, pitajte nekog, popravite sami isl.

Edited by gospa buba
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...