Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

evo i ja da se zapljunem. danas smo iz magacina i sa tavana izbacivali nepotrebne stvari. osim gomile pokvarenih monitora i pratećih stvari, višak je bila i velika kutija sa par stotina kesa za urin, čiji je rok trajanja istekao još pre osam godina. prvo mi je bilo interesantno da postoji nešto što se lageruje 8 godina a da apsolutno ničemu ne služi, onda i podatak da je neko bio dovoljno neozbiljan da dozvoli da takvoj robi istekne rok trajanja. Da bi me fasciniralo kada su mi samo rekli - ma frljni to u kontejner, tu na ulici.Speaking of stanje u zdravstvu...
To samo govori koliko znas o realnom zivotu i poslovanju, optmizacija zalih i njihova kontrola je jedna Nauka koju najcesce na kraju ipak plati kranji potrosac. Da smo malo organizovanije drustvo te kese bi ti posalo kao umanitarnu pomoc.
Link to comment
To samo govori koliko znas o realnom zivotu i poslovanju, optmizacija zalih i njihova kontrola je jedna Nauka koju najcesce na kraju ipak plati kranji potrosac. Da smo malo organizovanije drustvo te kese bi ti posalo kao umanitarnu pomoc.
ma u pravu si ti; ja sam problem što sam nenaviknut. ovo ostalo je nebitno.... :unsure:edit: nastavljaju sa smanjenjem broja zaposlenih, nije produžen ugovor momku iz računovodstva. da li i u drugim zdravstvenim ustanovama ima sličnih priča? Edited by pacey defender
Link to comment
ma u pravu si ti; ja sam problem što sam nenaviknut. ovo ostalo je nebitno.... :unsure: edit: nastavljaju sa smanjenjem broja zaposlenih, nije produžen ugovor momku iz računovodstva. da li i u drugim zdravstvenim ustanovama ima sličnih priča?
Ima.Inače, nigde ne piše da ugovor na određeno vreme mora da se produži ili da postane ugovor "za stalno" (konstrukcija na koju sam alergičan, u praksi proizvodi lenje i nezainteresovane zaposlene).
Link to comment
Ima.Inače, nigde ne piše da ugovor na određeno vreme mora da se produži ili da postane ugovor "za stalno" (konstrukcija na koju sam alergičan, u praksi proizvodi lenje i nezainteresovane zaposlene).
ma da, jasno mi je to za ugovor na određeno vreme. pisao sam već na 1 drugoj temi da ovde kod nas ima previše nemedicinskog osoblja, tako da mi je ovaj potez logičan. ipak, način na koji to rade je potpuno nekorektan - otprilike zadnjeg dana važenja ugovora kažu ti da ti neće produžiti ugovor.
Link to comment
ma da, jasno mi je to za ugovor na određeno vreme. pisao sam već na 1 drugoj temi da ovde kod nas ima previše nemedicinskog osoblja, tako da mi je ovaj potez logičan. ipak, način na koji to rade je potpuno nekorektan - otprilike zadnjeg dana važenja ugovora kažu ti da ti neće produžiti ugovor.
Hm, pa to je kod nas ipak pitanje navika zaostalih iz socijalizma.Onaj ko se zaposlio na određeno logično očekuje da će mu se ugovor produžiti ili da će ga dobiti na neodređeno. što uopšte nije logično.E, sad, ako su im rekli da će im produžiti ugovore pa ih odjebali, to je druga stvar, ali pitanje je koliko je menadžment ustanove krivac, a koliko RZZO koji neće da plaća za "višak", koliko god se zdravstvena ustanova trudila da zadrži zaposlene.
Link to comment

Krivo je Ministarstvo zdravlja. Ono određuje maksimalni broj zaposlenih u ustanovama iz Plana mreže. I organizuje krugove "racionalizacije" bez ikakvog plana ili elaborata o potrebnom broju i strukturi zaposlenih.

Link to comment
Krivo je Ministarstvo zdravlja. Ono određuje maksimalni broj zaposlenih u ustanovama iz Plana mreže. I organizuje krugove "racionalizacije" bez ikakvog plana ili elaborata o potrebnom broju i strukturi zaposlenih.
još jdan razlog za decentralizaciju u srbiji.
Link to comment
još jdan razlog za decentralizaciju u srbiji.
Ne znam koliko je poznato široj populaciji, ali sa decentralizacijom u zdravstvu se krenulo pre par godina i jedna od mera je bila ta da je direktorima zdravstvenih ustanova dato apsolutno ovlašćenje da sami vode politiku zapošljavanja.U roku od mesec-dva ogromna većina direktora je pozapošljavala gomilu pomoćnih radnika, uglavnom rodbinu, prijatelje, kumove...Vrlo brzo su to ovlašćenje skinuli ali bilo je kasno - recimo u Domu zdravlja u kome sam ja počeo svoju profesionalnu karijeru je bilo više spremačica nego lekara na opštoj medicini...P.S. Da me ne shvatite pogrešno ;) decentralizacija je neophodna svakako, ali se i tu kod nas bilo krenulo naopako... Edited by srdjann
Link to comment
Ne znam koliko je poznato široj populaciji, ali sa decentralizacijom u zdravstvu se krenulo pre par godina i jedna od mera je bila ta da je direktorima zdravstvenih ustanova dato apsolutno ovlašćenje da sami vode politiku zapošljavanja.U roku od mesec-dva ogromna većina direktora je pozapošljavala gomilu pomoćnih radnika, uglavnom rodbinu, prijatelje, kumove...Vrlo brzo su to ovlašćenje skinuli ali bilo je kasno - recimo u Domu zdravlja u kome sam ja počeo svoju profesionalnu karijeru je bilo više spremačica nego lekara na opštoj medicini...P.S. Da me ne shvatite pogrešno ;) decentralizacija je neophodna svakako, ali se i tu kod nas bilo krenulo naopako...
Da, decentralizacija nema nikakve veze sa mogućnošću kotrole toga šta se dešava sa novcem od poreza, ne znam ko je samo poturio priču o decentralizaciji kao nešto što će rešiti probleme te vrste. Nemam baš ništa protiv decentralizacije, ali koliko ja shvatam, ona ima neki pozitivan efekat samo tamo gde su metode kontrole ionako jake, pa se tako samo omogućava lokalnoj zajednici beći uticaj na local affairs nego što bi to inače imala. U Srbiji takvoj kakva je, mislim da je potpuno beskorisna.
Link to comment
Ne znam koliko je poznato široj populaciji, ali sa decentralizacijom u zdravstvu se krenulo pre par godina i jedna od mera je bila ta da je direktorima zdravstvenih ustanova dato apsolutno ovlašćenje da sami vode politiku zapošljavanja.U roku od mesec-dva ogromna većina direktora je pozapošljavala gomilu pomoćnih radnika, uglavnom rodbinu, prijatelje, kumove...Vrlo brzo su to ovlašćenje skinuli ali bilo je kasno - recimo u Domu zdravlja u kome sam ja počeo svoju profesionalnu karijeru je bilo više spremačica nego lekara na opštoj medicini...P.S. Da me ne shvatite pogrešno ;) decentralizacija je neophodna svakako, ali se i tu kod nas bilo krenulo naopako...
dati direktoru neke firme pravo da samostalno i bez kontrole upravlja firmom nije decentralizacija. osnovno je ovde pitanje - ko bira i razrešava tog direktora? Ako to čini ministarstvo zdravlja, onda se pre radi o kontinuitetu centralizma, uz primese dekoncentracije vlasti, a ako ga bira opština, onda o decentralizaciji. Edited by pacey defender
Link to comment
dati direktoru neke firme pravo da samostalno i bez kontrole upravlja firmom nije decentralizacija. osnovno je ovde pitanje - ko bira i razrešava tog direktora? Ako to čini ministarstvo zdravlja, onda se pre radi o kontinuitetu centralizma, uz primese dekoncentracije vlasti, a ako ga bira opština, onda o decentralizaciji.
kod nas biraju i razresavaju politicke partije preko upravnih odbora i skupstina grada i opstina, a da kintu ne ulazu u njih.
Link to comment

pa ne znam koja je procedura. ako direktora doma zdravlja stari grad bira opština stari grad, onda se radi o decentralizaciji. No, bilo bi šteta kompromitovati tu vrlo dobru ideju ako će se decentralizacija interpretirati tako da ne postoji centar odlučivanja izvan zdravstvene ustanove, a u kojoj neki direktor ima pravo da tuđim novcem gloginje mlati.

Edited by pacey defender
Link to comment
pa ne znam koja je procedura. ako direktora doma zdravlja stari grad bira opština stari grad, onda se radi o decentralizaciji. No, bilo bi šteta kompromitovati tu vrlo dobru ideju ako će se decentralizacija interpretirati tako da ne postoji centar odlučivanja izvan zdravstvene ustanove, a u kojoj neki direktor ima pravo da tuđim novcem gloginje mlati.
Radi se o decentralizaciji mozga, sve zdravstvene ustanove zaradjuju novac pruzajuci usluge, a o cenama i upravi im odlucuju neko drugi. Sve je podrzavljeno i gubi trku sa privatnim sektorom jer je postavljeno naglavacke posebno puca preventiva. Zakazi za mamogram ili neurologa MI. Grad kad ulaze nek odredi upravnike projekata nije to posao direktora ustanova pitanje je koliko su oni osposobljeni za upravu osim naravno za selektora reprezentacije.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...