Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

Posted (edited)
On 17. 5. 2024. at 10:39, Ras said:

U vreme i u vezi sa održavanjem konferencije Minimalistička prožimanja, najavljeno je nekoliko koncerata:

 

  • 29. maj u bioskopu Balkan Ansambl za drugu novu muziku (ADNM) svira muziku Andrej Negića, Dragoljuba Ilića, Milimira Draškovića, Miše Savića i Gavina Bryarsa...
  • 30. maj na Kolarcu LP Duo sa Sandrom i Jeroenom van Veenom sviraju Canto Ostinato
  • 31. maj u Parobrodu opet ADNM svira Pashu Leona Miodraga Lazarova
  • 1. jun na Kolarcu sala Beogradske filharmonije, Vladimir Milošević (klavir) i Nemanja Stanković (violončelo) sviraju Glasa

 

Kalendar Archive - Ansambl (adnmbg.com)

Koncerti Ansambla za drugu novu muziku u Balkanu i Parobrodu | SEEcult.org

"Deo magije iz Amsterdama ponovićemo u Beogradu": LP Duo nastupa s legendarnim dvojcem van Vejn na Kolarcu (nova.rs)

Veče muzike slavnog kompozitora Filipa Glasa u Beogradskoj filharmoniji (nova.rs)

1/4

 

Neuobičajena slika na ulazu u (bivši) bioskop Balkan: uredno postrojena grupa stranaca sa vodičem, poput bilo koje druge turističke grupe. Pretpostavljam gosti i učesnici aktuelne konferencije.

 

Scena gotovo ista onakva kakvu sam ostavio u novembru prošle godine: 7 klavijatura u polumesec formaciji, na kojima će se tokom večeri rotirati članovi ADNM. Mislim da je od kompozicije do kompozicije bilo aktivno od 3 do maksimalnih 6.

 

Repertoar mi je od ranije bio poznat, osim poslednje izvedene kompozicije Gavina Bryersa - The First Hommage.

Prvi deo koncerta, From the New Old World (Milimir Draškić), Images in D (Andrej Negić) i Mindfields (Dragoljub ilić) ADNM zvuči nežno i proizvodi gotovo setnu, melanholičnu atmosferu.

Buntovnička Ovo nije Op. 1 Miroslava Savića (tekst/paragrafe će ćitati sam kompozitor) menja atmosferu. Kod ovog izvođenja nije bio najbolje pogođen balans između glasnoće orkestra i spikera, pa bolja ostaju ona iz novembra na ovom istom mestu, kada je u ulozi spikera bio Zijah Sokolović (sinoć takođe prisutan u publici), ili izvođenje od pre par godina na retrospektivnoj večeri Miše Savića u Gvarnerijusu (spiker takođe sam kompozitor).

 

Najbolje za kraj!

ADNM je jesenas u UK svirao u povodu 80. rođendana Gavina Bryersa, a kompozicija se mogla i čuti u Novom Sadu (Sinagoga), ne znam da li i u Zrenjaninu.

U izvođenju Hommage-a klavijaturistima se priključio gost Petar Stevanović na gitari. Za razliku od Novog Sada, kako sam već naglasio - električni instrumenti.

U odnosu na izvođenje sa albuma Hommage (gore linkovani YT), ADNM uz gosta još je jasnije naglasio džez poreklo kompozicije, obzirom da je ona nastala kao posveta radovima trija Bila Evansa s početka šezdesetih godina prošlog veka - sjajno izvedeno!

 

 

embed?resid=30485E1F704BB219!30887&authk

embed?resid=30485E1F704BB219!30886&authk

 

Gore: Branka Parlić i Petar Stevanović napuštaju scenu, po izvedenom Hommage-u. 

Pozdrav publici od ADNM-a: Branka Parlić, Lidija Stanković, Nada Kolundžija, Drgoljub Ilić, Milena Petrović, Olivera Radmanović, Petar Stevanović (gost na gitari), Andrej Negić i na kraju desno najmlađi član ovog sjajnog ansambla - Miša Savić!

Edited by Ras
  • +1 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...