Jump to content
IGNORED

Klasična muzika


Amelija

Recommended Posts

Pa sad, pitanje je koliko bi ostatak foruma znao o čemu se tu tačno radi? Ovo jeste možda neprecizan, ali uvriježen naziv. 

Šta misli ostatak korisnika, makar ove teme? 

Link to comment

:D

 

ja se isto slazem da je ovako ok... akdemsko me podseca na zavrsene formalne skole, konzervatorije, akademije -  a to necemo... ili barem mislim da necemo. kolike bismo muzicare, slikare, rezisere, pa i arhitekte zaboravili da smo se drzili samo njihovih akademskih zvanja (ando, korbizje, roe, skarpa, salivan.... ili je makarone imao sasvim drugi predlog i ideju zasto bas akademska?

Edited by nezvanova
Link to comment
28 minutes ago, James Marshall said:

Pa sad, pitanje je koliko bi ostatak foruma znao o čemu se tu tačno radi? Ovo jeste možda neprecizan, ali uvriježen naziv. 

Šta misli ostatak korisnika, makar ove teme? 

 

neka se zove rege muzika :fantom:

Link to comment

najveci deo muzike koja se ovde predlaze,

mogu da izvedu uglavnom skolovani muzicari,

najpre sa visokim stepenom strucne spreme:

odatle, gle cuda - pridev akademska.

 

strogo govoreci, klasicni period u razvoju evropske muzike,

nikako ne pokriva malera, npr.

 

a ozbiljno - to ne bih da komentarisem.

Link to comment

Okej, bio sam otkucao dugačak rant, pa mislim ko će to čitati... Ukratko, klasicizam i klasična muzika su 2 različite stvari, a boljeg termina od "klasična" prosto nema. Akademska je skoro jednako loš termin kao ozbiljna (asocijacije na "akademski" ne bi bile nikako dobre za muzičare koji se u današnje doba kada više skoro da nema državno-finansirane umetnosti moraju dovijati na tržištu da prežive: praktično bi ufarbali sebe u prašnjavi ćošak u koji skoro niko ne zalazi, osim greškom, i ako su proglašeni dani žalosti u državi; muzika zaslužuje mnogo bolje od toga.) Prenaglašavati tehnički, teorijski aspekt, takođe bi bila medveđa usluga.

 

 

"Klasičari" jesu obrazovani, ali danas to više nije tolika distinkcija kao što je bilo nekada. (I svakako nije ograničeno na tip muzike koji se ovde kači). Možda i nije najbitnije to što su obrazovani, možda je ego manje bitan nego id. Možda treba imati svest o tome da je Liszt bio veliki švaler, a da je J.S. Bach znao da ide po gradu pijan, pa i da se pobije. "Klasika" može da bude više relatable ako se potencira Conditio humana nasuprot suve tehnike ili teorije.

 

Što kažu, moja 2 centa.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...