Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

Kad przis kobasice, ima jedna fora koju ja primenjujem i daje ekstra rezultate.

Mi te sveze nikad ne przimo, vec samo stavimo sa vodom u rernu i budu divne.

Link to comment

Kad przis kobasice, ima jedna fora koju ja primenjujem i daje ekstra rezultate.

Sipas u vreo tiganj vodu, jedno prst duboku.

Kad se voda zagreje, stavis kobasice unutra.

Prvo ce se obariti iznutra, a voda ce povuci masnocu iz kobaje.

Kada voda ispari, kobasica nastavlja przenje u svom ulju.

Ovako nece pucati, bice manje masne iznutra i odlicno isprzene.

Mozes komotno staviti i pola piva, a pola vode, ili cak suvo belo vino i vodu, nemoj crno, ostavice gadan talog.

Tako i moja keva sprema domacu, svezu, nedimljenu kobasicu ili sa 1-2 dima dok ne izgubi onu svezinu, samo sto doda malo vise vode od 1 prsta i jos je izbocka vrhom noza da lakse izadje masnoca

Link to comment

Pa u stvari zavisi od debljine kobasice, ajde neka je 1 prst za tanke, za deblje bih stavio vise.

I da, bocnem i ja, zaboravih na to.

Link to comment

Kad przis kobasice, ima jedna fora koju ja primenjujem i daje ekstra rezultate.

Sipas u vreo tiganj vodu, jedno prst duboku.

Kad se voda zagreje, stavis kobasice unutra.

Prvo ce se obariti iznutra, a voda ce povuci masnocu iz kobaje.

Kada voda ispari, kobasica nastavlja przenje u svom ulju.

Ovako nece pucati, bice manje masne iznutra i odlicno isprzene.

Mozes komotno staviti i pola piva, a pola vode, ili cak suvo belo vino i vodu, nemoj crno, ostavice gadan talog.

 

hvala ti ona ovim savetima! mi smo danas jeli pecene na cumuru, jer smo narucili iz mesare, i kada vec oni peku zasto bi se mi maltretirali. no, ja imam jedan super tiganj, rostiljski bas je odlican za ove kobasice. tiganj je tezak kao olovo i star 100godina + izrezbaren je na kockice. kada se isti stavi na ringlu [ali slobodno bi moglo i u vatru jer ima onu drsku koja se skida] i ugreje dobro, tu se te kobasice isprze super. poklopi se tiganj i kuvaju se i prze. ali bez obzira koliko je ovaj tiganj dobar, ja ne mogu da u njemu dobijem miris kao kada su mi ispekli na cumuru.. 

 

 

+ nisam bio zadovoljan sa kobasicama, imale su dosta onih fora sto moras da ispljunes iz usta... 

 

meni je ovo sto si pomenuo pivo jako privlacno. 

 

sveža kobaja, samo tako, koju posle možeš i da dimiš i sušiš ako želiš

 

evo moje od nedelje:

 

attachicon.gifkobaje.jpg

 

:) 

Link to comment

Kad przis kobasice, ima jedna fora koju ja primenjujem i daje ekstra rezultate.

Sipas u vreo tiganj vodu, jedno prst duboku.

Kad se voda zagreje, stavis kobasice unutra.

Prvo ce se obariti iznutra, a voda ce povuci masnocu iz kobaje.

Kada voda ispari, kobasica nastavlja przenje u svom ulju.

Ovako nece pucati, bice manje masne iznutra i odlicno isprzene.

Mozes komotno staviti i pola piva, a pola vode, ili cak suvo belo vino i vodu, nemoj crno, ostavice gadan talog.

 

+1

 

Meni ovo bolje nego kad se kobaje osuše.

Jedino što ja ne sipam odmah vodu nego najpre 0.5-1 min zapržim kobaje na masti, pa onda sipam vodu, ali u suštini to je to.

Link to comment

 nisam bio zadovoljan sa kobasicama, imale su dosta onih fora sto moras da ispljunes iz usta... 

 

 

u bre.

 

problem sa većinom mesarskih svežih kobaja je što se prave od okrajaka i otpadaka, negde u većoj, negde u manjoj meri. zato su uglavnom i začinjene preko mere.

moje kobaje su but ili plećka, mesnati delovi stomaka i leđna slanina.

 

a realno je i na gajbi lako napraviti svoje kobaje. creva sad mogu da se nađu u većini mesara, treba uzeti usoljena prirodna (ima matijević recimo, a postoji i par specijalizovanih radnji za mesarsku indiustriju po BGu)

 

kupite recimo 2 kile svinjske plećke i na to još 200 grama sveže slanine. iseče se na kocke i začini solju, dobrom alevom paprikom, biberom, najkvircom (piment) i kimom, pa ostavi da prenoći u frizu. zatim se samelje na mašini kroz krupnu šajbnu (desetka), pa se smesom pune creva.

 

stvarno nije rocket science, jedini problem je punilica, ali i to se rešava nastavkom koji imaju neke mašine za mlevenje. ide polako sa tim, ali na malu količinu nije problem.

Link to comment

Kad ih vec putis da prave sami kobaje reci im da ne preteraju sa solju  :)  1,8 % je puna kapa.Ja kad pravim a to ce biti za koji dan gledam da stavim 1/4 do1/3 junetine,tako su lepse,jer ove od ciste svinjetine hoce da se posle susenja vrlo otanje a stvar je i u ukusu.Ledjna slanina je obavezna bas zato jer se ona ne topi toliko kao ostala masna tkiva svinje.Sve ovo naravno govorim ako imate nameru da susite kobasice u pusnici

Kupovne sveze kobasice su obicno loseg kvaliteta osim ako nemate pouzdanog mesara,bas iz razloga koji pominje banacan:trpa se sve a najgore su rostilj kobasice i one sto mesari zovu srpska ili domaca.ne zelite da znate sta sve ide u njih i kako se melje smesa za iste...

Link to comment

u bre.

 

problem sa većinom mesarskih svežih kobaja je što se prave od okrajaka i otpadaka, negde u većoj, negde u manjoj meri. zato su uglavnom i začinjene preko mere.

moje kobaje su but ili plećka, mesnati delovi stomaka i leđna slanina.

 

a realno je i na gajbi lako napraviti svoje kobaje. creva sad mogu da se nađu u većini mesara, treba uzeti usoljena prirodna (ima matijević recimo, a postoji i par specijalizovanih radnji za mesarsku indiustriju po BGu)

 

kupite recimo 2 kile svinjske plećke i na to još 200 grama sveže slanine. iseče se na kocke i začini solju, dobrom alevom paprikom, biberom, najkvircom (piment) i kimom, pa ostavi da prenoći u frizu. zatim se samelje na mašini kroz krupnu šajbnu (desetka), pa se smesom pune creva.

 

stvarno nije rocket science, jedini problem je punilica, ali i to se rešava nastavkom koji imaju neke mašine za mlevenje. ide polako sa tim, ali na malu količinu nije problem.

b1 kapiram... 

 

b2 naravno, domace, odn. kada sam pravis, em znas sta stavlja i trudis se da bude sto bolje. 

Link to comment

 dobrom alevom paprikom, 

 

 

Ovo je zaista vrlo, vrlo bitno. Ljudi često na to ne obrate pažnju jer "aleva paprika je aleva paprika, sve je to isto". Ali ni izbliza. 

Link to comment

ok. dajte neke detalje onda... kakva aleva paprika, recimo? plus, neko (ja na primer) voli i malo praziluka u svezim kobajama. koliko toga, svez ili proprzen?

Link to comment

ok. dajte neke detalje onda... kakva aleva paprika, recimo? 

 

što se mene tiče, dobra aleva paprika je domaća horgoška, bezdanska i ona iz Bačkog Monoštora.

Link to comment

sve to što piše Gojić, ali ima ih još po Vojvodini - lako se nalazi veza za dobru popariku u tim krajevima.

 

ja recimo kupujem od istih proizvođača iz Mužlje godinama.

 

ključ je da paprika bude mlevena bez semena i peteljki - što se radi u industrijskim paprikama. kad je probaš, odnosno protljaš po desnima :naughty:  mora da bude sladunjava, aromatična, prijatnog ukusa, a nikako gorka. na oko: jako, jako krv crvena

Link to comment

Kad przis kobasice, ima jedna fora koju ja primenjujem i daje ekstra rezultate.

Sipas u vreo tiganj vodu, jedno prst duboku.

Kad se voda zagreje, stavis kobasice unutra.

Prvo ce se obariti iznutra, a voda ce povuci masnocu iz kobaje.

Kada voda ispari, kobasica nastavlja przenje u svom ulju.

Ovako nece pucati, bice manje masne iznutra i odlicno isprzene.

Mozes komotno staviti i pola piva, a pola vode, ili cak suvo belo vino i vodu, nemoj crno, ostavice gadan talog.

 

moze da se nakrka mnogo seckanog crvenog luka (umesto vode, posto on pusta dosta iz sebe)... i belo vino sipati jos da bude ludnica

Link to comment

Aj jedan dobar,proveren recept za domaću kobaju msm za kućnu izvedbu...šta kupiti,koliko,odnos delova,kako mleti,začini i ostalo,debela bez dimljenja...ima li ko proverenu recepturu?

Ed:npr Banatjanin,predhodna strana

Edited by Barti66
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...