Jump to content
IGNORED

Istorija: 2 svetski rat u Jugoslaviji


nesha taxista

Recommended Posts

1 hour ago, BWA said:

Još gore od toga je što je BiH imala pravo na  otcepljenje kao i ostale republike. Zapravo ustavna formulacija glasila je da pravo na otcepljenje imaju narodi, ne republike.

Stoga se postavlja pitanje ko se u BiH otcjepljuje, koji narod?

Nije bilo potrebno biti Nostradamus pa predvidjeti da će u BiH u slučaju otcepljenja nastupiti katastrofa.


To su zgodno "uvalili" Slovenci, posto je ta odrednica, da narodi imaju pravo na otcepljenje, jedino u potpunosti odgovarala njima.

Link to comment

To su zgodno "uvalili" Slovenci, posto je ta odrednica, da narodi imaju pravo na otcepljenje, jedino u potpunosti odgovarala njima.
Ne, nisu Slovenci, već su Srbi potpisali nešto ustavnih reformi još šezdesetih, i onda konačni ustav koji se fino posrao po jasenovačkim i ostalim žrtvama i dao pravni osnov za krvoprolića koja će uslediti.

Vredelo bi ponešto o tome pitati Latinku, vidim da je još aktivna.

Sent from fav toy

Link to comment
13 hours ago, BWA said:

Još gore od toga je što je BiH imala pravo na  otcepljenje kao i ostale republike. Zapravo ustavna formulacija glasila je da pravo na otcepljenje imaju narodi, ne republike.

Stoga se postavlja pitanje ko se u BiH otcjepljuje, koji narod?

BiH je sacuvana™ na osnovu identicnih argumenta na osnovu kojih je i SFRJ mogla biti sacuvana - a nije. Mis'im ako se SFRJ raspala... Nema tu ni pameti ni logike. 

Link to comment
On 11.2.2021. at 15:49, Meazza said:

 

Malo teze ako je vodja NOB-a Hrvat. Greska je napravljena mnogo pre. Nikad nije trebalo da petljamo apsolutno nista s njima, ali jebeni Karadjordjevici su imali megalomanske planove. Trebalo je pustiti ih da se sami brane od Italije i Austrije posle prvog rata ako mogu, u tom ratu nas sigurno nisu zaduzili. Jos smo napravili da nam Italija bude arhineprijatelj jer je ostala bez obecane teritorije zbog koje je i usla u rat, kasnije su oni i obucavali ustase i organizovali atentat na Aleksandra. 

 

E, sad, preterujes. Aleksandar se pitao za Jugoslaviju taman koliko i Milan za Srbiju u Berlinu, i jedan i drugi su dobili ono sto je silama tada trebalo, i kus! Obaska sto je (prva) Jugoslavija za Srbe bila najpovoljnjije resenje, a to sto nisu umeli da iskoriste priliku, druga je stvar. Zato nam je, s pravom, na nos izasla. 

Link to comment
7 hours ago, Њујоркер said:

 

E, sad, preterujes. Aleksandar se pitao za Jugoslaviju taman koliko i Milan za Srbiju u Berlinu, i jedan i drugi su dobili ono sto je silama tada trebalo, i kus! 

 

Ko je onda zajebao Italijane za Dalmaciju i Istru?

Link to comment
31 minutes ago, Meazza said:

 

Imas neku preporuku za citanje o tome?

Bilo je malo i do Amera, koji su krvarili na Soči, jer su Italijani bili nikakvi, pa je Wilson rekao, koji će vam kurac ta obala, kad tamo žive Sloveni a ne Italijani... I reko, generalno, bole me briga za vaš sporazum, što su Italijani i Francuzi jedva dočekali...

 

Imaš, malte ne, u svakom članku na netu o sprazumu, uključujući i Wikipediju...

 

Ideja je bila da se ne dozvoli stvaranje velike italije, a sa druge strane ni da se Srbiji ne dozvoli sasmotalan izlaz na more (o tome je pisao Manch davno, trebalo bi prekopati forum, navodio je i on neke izvore o svemu tome, ali ko će sad to tražiti)... Po Londonkom sporazumu bi Srbija dobila more do Splita, Bačku, Slavoniju i Bosnu, ali bi to bila Srbija, ne Jugoslavija... 

Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

Hvala, krenucu da citam. I mi bas nista nismo mogli da ucinimo tu? Jedina opcija nam je bila da ukinemo Srbiju i postanemo jedan narod sa Hrvatima i Slovencima?

Pa i mi smo imali neku ideju Jugoslovenstva, Kralj jeste maštao da bude kralj svih južnih Slovena, imaš Jugoslavanski odbor u Zagrebu (Supilo, Trumbić, Meštrović), koji moli da se napravi Yu... Imaš Krfski sporazum iz 1917, gde se planira stvaranje Jugoslavije...

 

Imaš napravljenu krajem 1918 kvazi državu Srba, Hrvata i Slovenaca, koja je obuhvatala teritorije SLo, Cro i BIH, koju niko nije priznao, ali se ona ujedinila sa Srbijom, imaš vojsku Srbije tna toj teritoriji...

 

Nije da mi™ nismo želeli, tj. Aleksandar... Pašić jeste bio protiv jedno vreme, ali je i on polse legao na rudu, a i stanje na terenu je bilo takvo da je vodilo tome...

 

Sad, da su USA, FRA i UK rekli u Versaju da ne može, ko zna šta bi bilo...

Link to comment
6 minutes ago, radisa said:

Pa i mi smo imali neku ideju Jugoslovenstva, Kralj jeste maštao da bude kralj svih južnih Slovena, imaš Jugoslavanski odbor u Zagrebu (Supilo, Trumbić, Meštrović), koji moli da se napravi Yu... Imaš Krfski sporazum iz 1917, gde se planira stvaranje Jugoslavije...

 

Pa upravo to sam i napisao, Karadjordjevici jesu imali megalomanske ideje, zapravo kao sto sam pises imali su taj plan vec neko duze vreme. Naravno da nije bilo realno da odbiju predlog da uzmu Dalmaciju i Sloveniju ako su sve vreme zeleli da uzmu te teritorije in the first place. Sigurno nisu to uradili zato sto ih je molio ovaj ili onaj. Sta bi bilo da su odbili, ko bi ih kaznio i kako?

Link to comment

Ideja jugoslovenstva je usla u zvanicnu spoljnu politiku Srbije za vreme vlasti Mihaila Obrenovica kada je Nacertanije menjano sa srpskih na jugoslvenske pozicije. A i samo Nacertanije, kao osnova spoljne politike Srbije, je bilo zamisljeno i dobrim delom napravljeno od strane Ceha i Poljaka koji su videli u Srbiji, kao jedinoj nacionaloj slobodnoj slovenskoj drzavi sredinom 19. veka(Rusija je Imperaija koja drzi dobar deo Poljske) kao bazu za menjanje statusa kvo u Evropi sto se na kraju i desilo. Pozicija kralja Aleksandra I Karadjorjdevica Ujedinitiljea je samo bila egzekucija vec 50 godina stare ideje u srpskoj spoljnoj politici.

 

Drugi razlog je bio Pasicev, on je po meni bio ispravan. Srpska elita je znala za nezadovoljstvo u Zagrebu sa centrlizaovan drzavom sa centrom u Beogradu i srpskom dinastijom. To nije bio slucaj sa Dalmacijom koja je zbog straha od Italijana bila mnogo bliza Beogradu, cak toliko da su Dalmaticni i Zagorci krajem 1918 vodili rpavi gradjasnki rat na ulicama Zagreba oko ulaska u Kraljevinu SHS.

Pozicija Pasica je bila, bolje Beograd do kontorlise sto vise Zagreb nego da to rade Bec i Budimpesta koji bi koristili Zagreb da potpaljuje veliki broj rimokatolika unutar neke vece Srbije. Srbi u toj Srbiji po Londonskom ugovoru iz 1915, tzv. Velika Srbija, bili tek nesto iznad 50% stanovnistv, ne mnogo razlicito od Jugoslavije demografski. Takodje su Pasic i Aleksandar znali koliki je znacaj Slovenaca za opstanak te drzave jer je Slovenija bila cep za Hrvate sa zapada. Dok Slovenija ne ode nece ni Hrvatska. To se videlo i kod raspada SFRJ, raspad je krenuo sa Slovencima a ne Hrvatima koji bi otisli jos tokom "Hrvatskog proleca".

 

Sto se tice Versajske konferencije i pozicije Italije, Francuska i Britanija zbog dosta razloga nisu hteli da ispune obecano Italiji, po cuvenom u Srbiji, Londonskom ugovoru 1915 zbog kojih Italija ulazi na stranu Antante u Prvi svetski rat.

 

 

 

Link to comment
8 minutes ago, pasha said:

Takodje su Pasic i Aleksandar znali koliki je znacaj Slovenaca za opstanak te drzave jer je Slovenija bila cep za Hrvate sa zapada. Dok Slovenija ne ode nece ni Hrvatska. To se videlo i kod raspada SFRJ, raspad je krenuo sa Slovencima a ne Hrvatima koji bi otisli jos tokom "Hrvatskog proleca".

 

Sto se tice Versajske konferencije i pozicije Italije, Francuska i Britanija zbog dosta razloga nisu hteli da ispune obecano Italiji, po cuvenom u Srbiji, Londonskom ugovoru 1915 zbog kojih Italija ulazi na stranu Antante u Prvi svetski rat.

 

 

 

Meni Slovenija izgleda kao čist bonus zato što smo vojnički stigli tamo pre Talijana, a ne kao plod planiranja naših mastermajndova. Ja ne vidim da je nama iko obećao Sloveniju. Da je recimo na kraju rata u Lajbahu bila talijanska vojska a ne srpska, malo sutra bi ga mi dobili za zelenim stolom. 

Povezivanje sa raspadom SFRJ ne vidim, tamo su uloge bile posve drugačije. 90-tih su odlazile formirane repubilke, 1918. su to neke geografski nedefinisane teritorije raspale carevine.

Link to comment
6 hours ago, Meazza said:

 

Ko je onda zajebao Italijane za Dalmaciju i Istru?


Istru je Jugoslavija dobila 45. godine kao nadoknadu za okupaciju delovao Jugoslavije. Mogli smo mi da trazimo i teritorije drugih nekih susednih drzava, ali nismo, postu su bila tada vec nasa ideoloska saboraca. I da Istra je bila kompenzacija za okupaciju CG, BiH i Hrvatske, a tu teritoriju dobila je ( osim one jedne opstine ) iskljucivo Hrvatska. :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...