Jump to content
IGNORED

Bicikl


Delija67

Recommended Posts

Kupujem bajs. Razmisljam o dve opcije. Jedna je jeftina polovna varijanta, kao i uvek do sada, sto ce biti dobro za zivce kad ga neko ukrade, ili iz obesti izudara. Druga je da konacno kupim bajs koji ce da izdrzi duze vremena i zato sad malo guglam. Sustinski me zanima koji su to delovi na kojima stede na jeftinijim modelima? Uspeo sam da nadjem jedan od 350e na koji su nekako ubudzili Shimano Deore (doduse verovatno samo deo opreme) a sta stavljaju, bar sam do sada video, na modele od bar 700e, pa mi je jasno da su negde stedeli i da je u pitanju samo fora i navlacenje. Pitanje je samo gde? Krenuo sam nazalost da trazim po netu i onda naleti covek na tako neke forume sa strucnjacima, gde su svi slozni u oceni da je sve ispod 800e krsina koja samo sto se nije raspala itd. itsl. Naravno, niko nece da kaze sta je tacno i konkretno lose.

Link to comment

Nemacka ili ovde? Nisam strucnjak al sam ovih dana video milion bajkova sa vrhunskom opremom za 250-350 evra.

 

edit: polovnih naravno. 

 

edit 2: tesko ce me neko ubediti da je ovo krs

 

 

Ram:Light aluminijum 51cm
Brzina: 3*9
Vila: Rock Shox DART3 Lock Out
Kocnice: Hidraulika AVID Juice Three
Pogon: DEORE XT 770,suplji
Zadnji menjac: DEORE XT
Prednji menjac: DEORE XT
Siferi: DEORE SLX
Nable: M 475
Tockovi:AlexRims X2100
Gume:Schwalbe Maraton PLUS Tour
Sediste: Selle Royal

 

 

http://www.2bike.rs/cikloberza/mali-oglasi/bicikli-6/mtb-bicikli-7/focus-black-raider-ltd-xt

 

Al kakav mi je fokus 27.5 zbrisao zato sto mi jos nisu legle pare  :frust:

Edited by katamaran
Link to comment

Nemacka. Ovo sto sam izguglao sa cenom je novo za 350. U principu bih izbegao taj segment skroz. Ili nesto cestito ili nesto da preguram neko vreme. Polovno u tom rangu bi bila dobra opcija da imam pojma. Ovako - uglavnom se oglasavaju bajsevi u rasponu 50-200e gde napisu marku, ali nemas pojma sta je osim koji je ram. A da idem da gledam i isprobavam mi nece pomoci bez guglanja.

Link to comment

Koliko sam ja video novi za 200-300 evra imaju sumnjivu opremu al ovde mozes da biras polovnjak sa jako dobrom opremom za te pare.

 

Malocas sam guglao ovaj FOCUS Black Raider LTD, XT i skoci mi valjda na ebay.de za 250.

 

edit:

 

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-focus-black-raider/k0

 

evo ga od 07.06. al nije bas u onako dobrom stanju ko ovaj nas :)

Edited by katamaran
Link to comment

Na Ebay malim oglasima uglavom i gledam polovne, ali to je uglavnom licno preuzimanje, pa trazim samo u okolini. Danas su bila dva zanimljiva, ali oba premala.

Link to comment

Ovde mahom hoce da salju jer je slabije trziste al ja u zivotu ne bih tako kupio bajk.

 

I ne znam da li je po Marfijevom zakonu al se 99% bajkova po mom ukusu nalazi van BG-a

Edited by katamaran
Link to comment

Ja sam kupio bajs za 180e pre par godina, uz malo cenkanja. Obožavam ga, lepo i lagano ide, stvarno mi je uživancija da ga vozim.

 

Tako da slobodno zaboravi to proseravanje od 800e i pogledaj i probaj svaki bajs koji ti se sviđa, od tu negde 200e pa na gore.

Link to comment

draga i ja otprilike 3x mesečno dobivamo pitanje tipa "jel da kupim ovo?", pa evo pokušavam da sumiram savete. preskačem opšta mesta, velik je gugl...

- na vascelom svetu ima cca 50 brendova pod kojima se prodaju bicikli koje želite imati (tu ne računam butik rešenja, najčešće iz SAD-a - njih želite imati, al su retki i skupi...). kod komponenti je taj popis bitno kraći - menjači, kočnice, pogoni: Shimano, Sram, Campagnolo (samo drumaši), ima i Microshift. to je to.

- osim gorespomenutih 50, ima i more onih koji prodaju bicikle koje ne želite imati, sa više ili manje uspeha (khmc@priolo i slični...)

- ono što je u normalnom svetu prag od 200 evra (stvar jeftinija od toga nije bicikl) vredi i ovde. sem na cikloberzi, tamo je svašta moguće. no, čak i na berzi postoji neki bodvni prag - sve ispod 100 evra je suspektno (čast iznimkama, tipa legnano za 90e je kupovina života ;). sve preko 200 evra bi trebalo da radi, tu je razlika u nijansama. bicikle od preko 800 evra na berzi su mahom visoka klasa, o poreklu ne bih... sweet spot je 300-600 evra, u tom rangu moguće je naći najboljeg prijatelja za ceo život. - najčešće pitanje naravno glasi - jel mogu ja za 200, max 250 evra da nađem bicikl koji baš, ono, valja. odgovor je - možda. teško. 

- u klasi od 300 do 400 evra moguće je naći i top opremu (hidraulične kočnice, full suspenzije, karbon, titanijum...), ali nije pametno. ako patite na xtr, lagane bicikle, ili one druge (teške s razlogom, duple krune na vilama i sl.), to košta više od 500 evra. ako ne košta, nešto ne valja.

- najčešći problemi (da ne kažem muljaže) se svode na skidanje dobrih delova sa bicikala, umesto kojih se stavljaju manje dobri

kod MTB-ova, to su najčešće vile. Tvrda vila bolje radi od loše suspenzije.  generalno, RST je sr***, Suntour najčešće isto. pa je izbor opet sveden na njih nekoliko: Marzocchi, Manitou, Rock Shox, Fox i Magura.

- kod tzv. "retro" drumaša treba pripaziti na tip srednjeg pogona - kod nas su česti Unis (sarajevo) ili Rog (ljubljana), koji nemaju navoj, što znači da ste osuđeni na pogon na kajlu (onaj stari poni, koji je škripio i klimao se), ili na thomson osovinu (nije loše, ali treba znati...)

tolko od mene, take care..

Edited by ydrea
Link to comment
bicikle od prko 1000 evra na berzi su mahom visoka klasa, o poreklu ne bih... 

 

Pretpostavljam da je masa bicikala na nasim oglasima sumnjivog porekla. 

 

Tvrda vila bolje radi od loše suspenzije.  generalno, RST je sr***, Suntour najčešće isto. pa je izbor opet sveden na njih nekoliko: Marzocchi, Manitou, Rock Shox, Fox i Magura.

 

Na ovo cu definitivno da obratim paznju. Na vecini bajkova koje gledam su suntour vile pa cu obavezno uzeti neku sa zakljucavanjem za slucaj da je losa suspenzija.

 

Fala lepo na korisnim savetima

Link to comment

Pretpostavljam da je masa bicikala na nasim oglasima sumnjivog porekla. 

 

Na ovo cu definitivno da obratim paznju. Na vecini bajkova koje gledam su suntour vile pa cu obavezno uzeti neku sa zakljucavanjem za slucaj da je losa suspenzija.

 

Fala lepo na korisnim savetima

 

katamaran,

evo ja odmah da ti kazem da, za ono sto ti vozis, bilo koja suntour vila je dobra. relax.

Link to comment

care to explain? Jeste da vozim mahom po betonu al sidjem i ja nekad sa druma. Ispade sad da je samo profesionalcima iole bitno da ne bude neka krs viljuska.

Edited by katamaran
Link to comment

care to explain? Jeste da vozim mahom po betonu al sidjem i ja nekad sa druma. Ispade sad da je samo profesionalcima iole bitno da ne bude neka krs viljuska.

 

to nije tacno i niko to nije ni rekao.

 

sve dok "silazenje sa druma" znaci silazak na utabani zemljani put, a ne ozbiljan trail (brzina, nagib, prepreke), nemas razloga za brigu. 

 

definisi svoje stvarne potrebe, odredi budzet i kupi najbolje sto mozes za te pare. kada kupujete polovan bicikl (narocito za 250-300 evra), najvaznije je u kakvom je stanju oprema a manje je bitno koje je marke. ako se ne razumete, odnesite ga kod nekoga ko se razume (a neutralan je). 

sta vredi Marzocchi vila od 500e (ili 2k evra, ima i takva) ako je puknuta na nekom skrivenom mestu? ako nadjes skupu viljusku na biciklu od 300e onda znaj da sigurno nesto nije u redu sa bajkom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...