Jump to content
IGNORED

Zagreb


*edited by mod

Recommended Posts

naspram jedne setnje po oblacnom vremenu se ne donosi sud o nekom gradu..

 

ja jesam subjektivna ali Zagreb je lep..mali,ali lep...a bila sam i u novom Zagrebu medju zgradama i u gornjem Bukovcu,iznad Maximira, medju kucama(vilama) sa dvoristem iz proslog veka gde zivi staaaari Zagreb :D ...i izvan Zagreba je lepo,Sava i blago talastata brdasca zapadno od Zg

a o tom centralnom delu,stari i gornji grad, da ne govorimo...

 

jedino nisam bila na Medvednici a to bi me sad nijavise i zanimalo..ali tada kad sam,nekoliko puta bila u Zg nije ni blizu :D 

  • +1 1
Link to comment

Bila sam u Zg  pre nekih 5 godina prvi put, za sve vreme ex yu nikad. Par puta do pre korone i dvaput ove godine. Prvi neocekivani utisci su bile oronule fasade u citavom centru (Ilica me podsetila vise na ex Karadjordjevu nego na glavnu ulicu) . Tek sada posle potresa su jos gore, a ne deluje da je nesto sredjivano u medjuvremenu. Ne znam kako to objasniti. Prijateljica arhitekta kaze da vecina tih starih zgrada ima ozbiljnije probleme od samih fasada, jos je podrucje vrlo trusno, ali ne objasnjava kako EU zemlja ne moze (nece!?) da povuce iz fondova za temeljnu obnovu. 

Edited by Lucia
Link to comment

Ostali neocekivani utusci su prasnjavost, grafiti, velicina grada generalno, Novi Zg kao nekada Novi Bg u doba spavaonica, neiskoriseno priobalje Save (kazu ume da poplavi, ali i to se moze srediti ako ima para), manjak ljudi (valjda mlado i sposobno otislo dublje u EU), deluje pomalo pusto (ne samo leti) . 

 

Bilo mi je prijatno svaki put (1 hotel, 3x airbnb) , ljudi su sasvim OK, vredi ici na produzeni vikend. 

Edited by Lucia
Link to comment
5 hours ago, Lucia said:

Bila sam u Zg  pre nekih 5 godina prvi put, za sve vreme ex yu nikad. Par puta do pre korone i dvaput ove godine. Prvi neocekivani utisci su bile oronule fasade u citavom centru (Ilica me podsetila vise na ex Karadjordjevu nego na glavnu ulicu) . Tek sada posle potresa su jos gore, a ne deluje da je nesto sredjivano u medjuvremenu. Ne znam kako to objasniti. Prijateljica arhitekta kaze da vecina tih starih zgrada ima ozbiljnije probleme od samih fasada, jos je podrucje vrlo trusno, ali ne objasnjava kako EU zemlja ne moze (nece!?) da povuce iz fondova za temeljnu obnovu. 

 

povukli su po toj osnovi eur 1 mlrd ali se prave mrtvi, ne rade nista po pitanju obnove - evo vec druga godina.

vlasti - u svoju odbranu - kazu da je uzasno mnogo prevara bilo pri prijavljivanju stete od zemljotresa.

 

Link to comment
10 minutes ago, Djuro said:

 

povukli su po toj osnovi eur 1 mlrd ali se prave mrtvi, ne rade nista po pitanju obnove - evo vec druga godina.

vlasti - u svoju odbranu - kazu da je uzasno mnogo prevara bilo pri prijavljivanju stete od zemljotresa.

 

To su oni iz "Mozemo"?

Link to comment
7 minutes ago, Milošica said:

To su oni iz "Mozemo"?

 

da, zapravo, "radnicko-zelena koalicija".

ali nisu stvari tako jednostavne, zato sto puno zavisi i od vlade HR. na puno nivoa smrdi cela prica. gradjani su se udruzili u SOS Zagreb i pritiskaju vlasti da se pare iskoriste sto pre (posto je EU obnovu vezala za rokove, u suprotnom nema love). medjutim, u HR se i dalje bukvalno nista po tom pitanje ne radi.

  • Hvala 1
Link to comment

nije tocno da se bas nista ne radi, obnovljene su skole, vrtici, javne zgrade. medjutim apsolutno premalo, obzirom koliko je vremena proslo. Hrvatska nije imala (efikasan) zakonodavni okvir za rjesavanje takvih kataklizmickih situacija, i to je jedina objektivna okolnost zbog koje obnova nije mogla krenuti odmah. u biti, postoji jos jedna objektivna okolnost zbog koje obnova tako sporo napreduje, a ona se odnosi na divljanje cijena gradjevinskog materijala (zbog pandemije). sve ostalo (a toga ima toliko da nemam uopce zivaca nabrajati) iskljucivo je krivica Vlade RH (a ne grada Zagreba), koja se pokazala katastrofalno nesposobnom. uglavnom, mozete sve pronaci na internetu, koga zanima.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Djuro said:

na puno nivoa smrdi cela prica.

 

prica je u biti kristalno jasna. samo je obicnim gradjanima malkic teze prihvatiti cinjenicu da HDZ-ova vlast uistinu jeste sastavljena od potpunih stranackih idiota, odnosno da su na kljucnim pozicijama u drzavnoj i javnoj upravi postavljeni nesposobni ljudi, od ministarstava do obicnih cinovnika po zupanijama. o negativnoj selekciji u Hrvatskoj prica se desetljecima, medjutim tek je ovaj potres u Zagrebu po prvi put ogolio (do balcaka) tu realnost.

Link to comment
9 hours ago, Lucia said:

, manjak ljudi (valjda mlado i sposobno otislo dublje u EU), deluje pomalo pusto (ne samo leti) . 

 

 

Verujem, ako je suditi na primeru Nemačke, da je mnogo ljudi zbrisalo, mnogo vise nego iz Srbije (iz prostog razloga sto nema poteskoca sa radnim i boravisnim dozvolama). Taj se broj verovatno ne vidi na papiru (jer i dalje im npr. ostaje licni dokument iz Hrvatske)?

Link to comment
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...