Jump to content
IGNORED

kurs dinara


bup

Recommended Posts

a pa naucilo se od insajdera i brankice - kad je u emisiji o korupciji gradske uprave u slucaju luka beograd sa obicnim ljudima apstraknih miliona i miljardi presla na koliko mostova, metroa i puteva su pokrali, upravo se djilas najvise bunio posto je znao da je to jedini jezik koji oni razumeju.

Link to comment
  • 1 month later...
  • Replies 668
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    48

  • žaro

    27

  • Muwan

    26

  • yolo

    25

Top Posters In This Topic

Kurs dinara sev aktuelnija tema, a topic mrtav :blink: LM, pustili su dinar da pada, i sada je nagradno pitanje dokle ce da ga puste. Licno mislim da je ovo za sad probni balon da se probije psiholoska granica od 100 dinara za evro, pa ako ne bude neke revolucije da se nastavi sa tihom devalvacijom po potrebi. Mada bi bilo lepo da se nadje neko pametan da malo proanalizira situaciju :)

Link to comment
  • 2 months later...

samo da kazem da sam sad videla da je zvanicni rast cena u januaru iznosio 0.47%, a u februaru 0.27%. medjutim, u januaru 0.44% potice od administrativnih promena cena struje, goriva i administrativnih usluga, a bazicna inflacija iznosi svega 0.03%. u februaru je ta struktura 0.16% + 0.11%.dakle, za ta dva meseca dinar je oslabio za vise od 4 dinara.nesto je ovde vrlo interesantno.zbog krize i opsteg nemanja para pritisak na traznju za potrosnim dobrima je mali i cene ne mogu ici na gore, ali s druge strane ucesce potrosnih dobara iz izvoza je jako veliki i za ocekivati je da sa slabljenjem kursa dinara porastu cene uvoznih dobara, ali se to nije desilo (tu se gleda bazicna inflacija). dakle, da su gospoda uvoznici poslovali sa marginama koje su rezultat stvarne konkurencije moralo bi se desiti da dodje do znacajnije korekcije cena (pri tome se ne treba ogranicavati na ova dva meseca jer se rast kursa nakon nove godine mogao anticipirati jos u novembru). kako se to nije desilo lako se moze zakljuciti da oni operisu sa velikim marginama u mirnodopskim uslovima i da je stanje konkurencije uzasno.mislim, mi sve to znamo, ali ovo je jedan od indikatora koji se moze dokumentovati.

Link to comment
  • 1 month later...

ja lepo pitah onomad oce grci da vade pare odavde i tako obaraju dinar, vi rekoste da to ne moze vise tako da se radikad onohttp://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/190121/Grcka-banka-oborila-dinar

Link to comment
ja lepo pitah onomad oce grci da vade pare odavde i tako obaraju dinar, vi rekoste da to ne moze vise tako da se radikad onohttp://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/190121/Grcka-banka-oborila-dinar
Pa gde si ti pročitao u ovom članku da grčke banke iznose pare iz Srbije? U članku piše samo da su za račun svojih komitenata, smanjili dinarske pozicije i povećali devizne.Isto piše i da je NIS kupovao veće količine deviza.
Link to comment

Evro treba da bude 120din. Jedino ce tada odnos izvoz/uvoz biti prihvatljiv (posto od realnog oporavka privrede nema nista u skorijoj buducnosti)

Link to comment

Nije stvar u tome da se deficit smanji preko kursa, valjda bi trebalo da se ide na povećanje konkurentnosti...a sa evrom na 120 i privreda i stanovništvo bi bili u još većoj buli (indeksirani krediti).

Link to comment

Ako dobar deo stanovnika ne bude u stanju da servisira svoje dugove, onda neka se ti dugovi prebijaju - nekoga ce izbaciti iz stana, nekome oduzeti kola (desava se vec masovno) ili sta su drugo vec kupili tim kreditom. Losi dugovi treba da se pociste - onda moze da se krene 'od nule'. To vazi i za banke, i za firme (stecaj, stecaj, stecaj) i za pojedince.

Link to comment
Nije stvar u tome da se deficit smanji preko kursa, valjda bi trebalo da se ide na povećanje konkurentnosti...a sa evrom na 120 i privreda i stanovništvo bi bili u još većoj buli (indeksirani krediti).
Pa sa aspekta makroekonomije privatni dug nije toliko zabrinjavajuci kao javni dug. Kao sto hazard rece ocekuje se da privatni dug moze da regulise trziste. Druga stvar koja je jos vaznija, ako bi ovo obaranje pokrenulo traznju za domacom robom kod kuce a i u inostranstvu to bi verovatno uticalo na proizvonju i sl. tako da bi srpska privreda sasvim izvesno profitirala od pada kursa dinara . Ono sto je zabrinjavajuce je da administracija indukuje inflaciju povecavanjem cena (primer komunalije) tako se pad dinara preliva u nestabilnost cena.I na kraju iako imamo objektivne strukturne probleme, nasa privreda je takodje uzdrmana naduvanim kursom dinara. Nacionalna valuta i jeste tu da neutralise efekte vise inflacije a to ovde nije radjeno goidnama, tako da se ne slazem sa tvojim argumentom. Ako hoce da pomognu privredi kreatori domace ekonomske politike bi trebali da idu na smanjenje inflacije a na vestacko odrzavanje visokog kursa dinara. To ne odgovara nikome sem uvoznicima, i ja ne znam otkud tolika panika. Cak i u Evropi sunovrat Evra nekome odgovara a najveci dobitnik je Nemacka. Procene su da je izvoz iz EU porastao za 13% od pocetka godine uglavnom zajvaljujuci slabljenju Evra u odnosu na dolar.
Link to comment
Ako dobar deo stanovnika ne bude u stanju da servisira svoje dugove, onda neka se ti dugovi prebijaju - nekoga ce izbaciti iz stana, nekome oduzeti kola (desava se vec masovno) ili sta su drugo vec kupili tim kreditom. Losi dugovi treba da se pociste - onda moze da se krene 'od nule'. To vazi i za banke, i za firme (stecaj, stecaj, stecaj) i za pojedince.
Ako dobar deo stanovništva ne bude mogao da vraća dugove, to će urušiti bankarski sitem, to ti je valjda jasno? Banke će doći u posed nekretnina, ostati bez obrtnih sretstava, a nekretnine neće moći prodati, jer niko neće imati para...Zato je važno da dobar deo stanovništva vraća dugove, pa makar to uticalo na neke druge stvari...
Link to comment
Ako dobar deo stanovništva ne bude mogao da vraća dugove, to će urušiti bankarski sitem, to ti je valjda jasno? Banke će doći u posed nekretnina, ostati bez obrtnih sretstava, a nekretnine neće moći prodati, jer niko neće imati para...Zato je važno da dobar deo stanovništva vraća dugove, pa makar to uticalo na neke druge stvari...
Pa eto ja ne mislim tako. Ne mislim da država treba previše da se zadužuje zarad odbrane dinara i samim tim ove nakaradno postavljene ekonomije. Možda će čak i neke banke bankrotirati, biće recesija malo jača, deflacija cena u evrima ali će se privatni dug očistiti. Oni koji rade u takvim bankama će da fasuju otkaze i tako... Klasično pucanje balona koje treba da se desi.Bože moj.
Link to comment
Pa eto ja ne mislim tako. Ne mislim da država treba previše da se zadužuje zarad odbrane dinara i samim tim ove nakaradno postavljene ekonomije. Možda će čak i neke banke bankrotirati, biće recesija malo jača, deflacija cena u evrima ali će se privatni dug očistiti. Oni koji rade u takvim bankama će da fasuju otkaze i tako... Klasično pucanje balona koje treba da se desi.Bože moj.
Nije samo problem pucanje samih banaka. Ko jebe banke. Problem je što pucanje banaka povlači neke druge stvari, tj. pucanje privrede. Radni ljudi i građani (reč je o dobrom delu građana, zar ne, kako je postavljena premisa) postaju socijalni slučajevi, bez mogućnosti da troše pare, i da održavaju, ovakvu kakvu-takvu privredu.I ne samo to, dolazi do buntova, nemira, urušavanja države ovakva kava je(ha, sad kad ovo pišem, možda to i nije tako loša ideja :D), i do dugotrajne nestabilnosti. A dugotrajna nestabilnost nikome, pa čak ni najsiromašnijem, a kamoli srednjem sloju neće doneti ništa dobro.Ima ovde ekonomista, mogu oni to bolje da objasne od mene, ali ovo je onako kako ja razumem zašto je važno SADA održavati stanovništvo (i privredu, naravno) kreditno sposobnom i ne reći ko ih jebe. Naravno, problem je u samom startu, zato što se ovde živi na višem standardu nego što bi trebalo, što je ljudima dozvoljeno kreditno zaduživanje do besmsla i što je to sve od samog starta (2000 godina pa na ovamo) pogrešno.
Link to comment
Nije samo problem pucanje samih banaka. Ko jebe banke. Problem je što pucanje banaka povlači neke druge stvari, tj. pucanje privrede. Radni ljudi i građani (reč je o dobrom delu građana, zar ne, kako je postavljena premisa) postaju socijalni slučajevi, bez mogućnosti da troše pare, i da održavaju, ovakvu kakvu-takvu privredu.I ne samo to, dolazi do buntova, nemira, urušavanja države ovakva kava je(ha, sad kad ovo pišem, možda to i nije tako loša ideja :D), i do dugotrajne nestabilnosti. A dugotrajna nestabilnost nikome, pa čak ni najsiromašnijem, a kamoli srednjem sloju neće doneti ništa dobro.Ima ovde ekonomista, mogu oni to bolje da objasne od mene, ali ovo je onako kako ja razumem zašto je važno SADA održavati stanovništvo (i privredu, naravno) kreditno sposobnom i ne reći ko ih jebe. Naravno, problem je u samom startu, zato što se ovde živi na višem standardu nego što bi trebalo, što je ljudima dozvoljeno kreditno zaduživanje do besmsla i što je to sve od samog starta (2000 godina pa na ovamo) pogrešno.
Vidiš slažemo se u skoro svemu sem u tome da je bolje održavati ovo stanje. Bolje je sada saseći nego za godinu dana. Tada će ceh biti veći. Sem toga sa dinarom od 120 za evro neće velika većina privatnog sektora bankrotirati. No nebitno drago mi je što su sredstva za održavanje ovakvog stanja na izmaku i što je ovo čisto akademska rasprava... :)
Link to comment
Vidiš slažemo se u skoro svemu sem u tome da je bolje održavati ovo stanje. Bolje je sada saseći nego za godinu dana. Tada će ceh biti veći. Sem toga sa dinarom od 120 za evro neće velika većina privatnog sektora bankrotirati. No nebitno drago mi je što su sredstva za održavanje ovakvog stanja na izmaku i što je ovo čisto akademska rasprava... :)
120, realno, nije strašno. Recimo da još 5-10 posto građana neće moći da otplaćuje kredit i to još ne vodi ničemu strašnom. Samo, bojim se da od 120 do 150 nije veliki korak, a još manji korak je ka 200. Kad će nastupiti totalni krah.I ne zaboravi na Telekom i EPS. Biće tu još para da se baci u bunar.:)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...