Jump to content
IGNORED

Jezičke adoumice™


bus

Recommended Posts

Da li se može reći "putešestvenije", umesto putešestvije ?Upravo gladam konferenciju za štampu naše fudbalske reprezentacije, PR je upotrebio ovu reč / ovaj oblik.

Link to comment

Kad smo već kod fudbala, pre neki dan, komentator A.S. je tokom cele utakmice igrače iz Australije zvao Australci. Jel' to ispravno, meni se čini da se kaže Australijanci? I još, Korejci umesto Koreanci. Dal' je to greška ili nije? Šta kažu stručnjaci ?

Link to comment
Ja bi rekao da komentator A. S. dobro divani hrvatski. Za srpski nisam kompetentan..
Nisam bas siguran. <_< Na primer, ne ume da kaze zaledje. Za njega je to prestup, pa se tako igrac ne nalazi u zaledju, nego je, prestupnik nijedan, prestupio. :DA tek udarac iz ćoška...Ups, to je vec za neku drugu temu... Edited by Nesh
Link to comment
Ja bi rekao da komentator A. S. dobro divani hrvatski. Za srpski nisam kompetentan..
Morat će malo kod Zdravka Solda na novačenje, pa onda može i svjedodžba :)
Link to comment

Znači, ispravno je na HRT-u, ali ne i na RTS-u. Koji je on moron.Ček, zar naš javni servis nema više lektore, nekoga ko bi mogao da poduči, dotičnog, kako se govori?

Link to comment
Jašta, izdao Koš & co. (www.kos.co.rs)
Hvala :) , imam izdanje iz 2002.,možda je vreme da se poDnovim,a i smorih se od listanja :yawn2:. Nije ni skup, ako je cena ostala ista :Maloprodajna cena CD ROM-a REČNIK JEZIČKIH NEDOUMICA : 965 din.
Link to comment
Hvala :) , imam izdanje iz 2002.,možda je vreme da se poDnovim™,a i smorih se od listanja :yawn2:. Nije ni skup, ako je cena ostala ista :Maloprodajna cena CD ROM-a REČNIK JEZIČKIH NEDOUMICA : 965 din.
Већ сам хтео да исправим наслов, не каже се недоумица него а... аух.Дође то са стажом.
Link to comment
:lol: (To je kao kad se ja nerviram što ne mogu u prave razgovore da ubacim smajlije odavde. A lepo mi se javljaju pred očima. ...Odgovori na prethodne adoumice: "Putešestvenije" bi jedino bilo moguće kao komparativ prideva "putešestven" u nominativu jednine srednjeg roda. Problem je što pridev "putešestven" (ako ga iko i koristi; ja svakako ne) nije opisni, već klasifikativni (kaže da nešto pripada nekoj klasi; a klasi se ne može pripadati malo), tako da se u suštini (obično ne poredi). Sve u svemu, verovatno se radi samo o lapsusu. ..."Australac" je zabeleženo u Rečniku Matice srpske, dok "Koreja" i izvedenice nisu u Njemu ni zabeleženi (!). E sad, istina je da je RMS rečnik iz doba bratstva i jedinstva, dakle... srpski standard jednostavno nije apdejtovan
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...