Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

nisam neki ljubitelj maleeva.
naslovnica ili nekog drugog stripa?meni se zapravo vise svidja kako crta stripove nego naslovne strane.na osnovu naslovnica bi mogao pomisliti da je slikarski ustogljen i gusi dinamiku, ali u stripu mi se zapravo cini da se dobro prilagodjava prici. u jednom trade-u (golden age) cak crta tri razlicita vremenska perioda u tri razlicita (prikladna) stila.ne mogu da nadjem nesto prigodno iz daredevila, ali evo nesto iz new avengersa:na0026_19_400.jpg(doduse ako ne volis bilala, onda ti se mozda ni ovo nece svideti).kurioziteta radi, natasha romanova, a.k.a. the black widow...nekada:blackwidowi.gifi sada:daredevil_63%20(Large).jpg(al ima mnoog boljih crteza u samom stripu koje sada ne mogu da nadjem.)
Link to comment

upravo procitala hellboya, epizoda-vukovi svetog avgustina. dozivljaj dosta mlak. gledala film pre cetir' godine, onaj s nacistima valjda :unsure: i mnogo mi bio jaci utisak od ovog stripica...no dobro, ionako sam novopecena citacica stripova tak' da moram jos mnogo da ucim...

Link to comment

zavrsio bendis/maleev daredevila (uz malo osclacija jebali kevu do kraja), i presao na brubaker/lark seriju...DAREDEVIL95.jpg(cover by marko djurdjevic)brubaker je spram bendisa, a i nekih svojih drugih radova tipa sleepera, ovde prilicno konvencionalan ali i dalje dobro pici...i ovo je sad vec preko 100 solidnih epizoda mainsteram superehorja za redom... prilicno neverovatan slucaj.

Link to comment
Najbolja varijanta su Frenk Miler i Hugo Prat. One man show.
Možda je ovo što kažeš i netačno, ali...jedared sam pokušao sa drugarom praviti strip tako što ću ja pisati scenarij, a on crtati. On se osjećao slijepim, a ja kao bez ruku pa smo odustali prije prve skice. <_< Ima li neko informacije o "Strancima u raju", kad će izaći novi dijelovi u hrvatskom izdanju? Drugar mi je posudio ovo što je dosad izašlo u izdanju "Dana", jaaaaaako mi se svidjelo. :wub:
Link to comment
Možda je ovo što kažeš i netačno, ali...jedared sam pokušao sa drugarom praviti strip tako što ću ja pisati scenarij, a on crtati. On se osjećao slijepim, a ja kao bez ruku pa smo odustali prije prve skice. <_<
Mislim da kod Sendmena u izdanju Belog puta imas Nil Gejmenovo objasnjenje kako saradjuje sa crtacima.
Link to comment
Zavrsio Milacov Crveni plast. Prvi put vidim neki njegov rad van vestern tradicije i svidja mi se. Odlicna krimi prica smestena u srednji vek.
hmm.. jel to bese neki serijal, ima par delova?mislim da sam video al mi delovalo nesto... onako.no ponukao si me da konacno skinem s police neki berardi & milazzo - tom's bar (fibrino izdanje, valjda samo jedan album ima)
Je l cita neko mange? Nabavio sam Lady Snowblood, pa me interesuje ima li smisla traciti vreme.
nemam pojma sta je (cisto da ne bude cutnja, pa ispadne da te ignorisemo).od mange je najbolji scott pilgrim :D
Pitijo.. na jednostavno pitanje odgovaras tajnom univerzuma.
pa podjednako je (ne)univerzalan odgovor.vrlo uprosceno, u evropi (u mainstreamu, sto u evropskom stripu svakako nije pogrdna rec) postoji tradicija da su uglavnom crtaci zvezde, u principu tesko nesto moz i da objavis bez da znas da crtas, al zato nema frke da objavis strip u kojem jedini lik zamisljeno (tupo) gleda u daljinu 48 strana, pa to ispadne nekako veliko... kosmicko.u americi su, opet uprosceno, uglavnom scenaristi zvezde. ova imena sto mi ovde spominjemo, koga citamo, to su uglavnom sve scenaristi (ili "scenaristi" kada je grant morrison u pitanju, to ti je otprilike kao da mark e. smith pise epske romane. zapravo kad malo razmislim, tebi bi se verovatno svidelo).u oba slucaja je naravno najbolje kad se spoji - ili u jednom coveku (u industrijskoj americi su najbolji primeri vrlo retko takvi, u evropi i indie americi cesce) ili kad se dobro nadju.ali onda (uprosceno jel) bi se u evropi reklo da je strava kad dobrom crtacu legne dobar scenario, a u americi da je strava kad dobrom piscu legne dobar crtez.dodatna komplikacija je sto nije pitanje samo ko je bolji/bitniji, nego nije ni univerzalno ko sta radi.filmska analogija 1.01 bi bila - crtac su glumci, pisac je scenarista, ali nije unapred dato ko rezira. gaiman (i mnogi drugi ameri, kad treba) recimo sam rezira svoje crtace (industrijskim lingom - runs a tight script), pa cak i ako je crtac los najgore sto se desi je da je ruzno (na nivou ruznih riba u filmovima), al ne bude nikada (previse) problema sa losim kadriranjem, montazom, ritmom i sl.ako bas imaju stalnog crtaca kojem veruju (rekao bih da je primer azzarello sa rissom na 100 bullets), onda olabave.ali recimo da je (uprosceno) u americi rezija uglavnom po defaultu do pisca osim ako bas da slobodu ko reziser sto bi dao glumcima da improvizuju.s druge strane veliki evropski crtaci kapiram da ne bi nikada radili po takvom scenariju, kapiram da recimo pierre christin bilalu da scenario u formi price.daklem tu je rezija (uprosceno) uglavnom do crtaca.a rezija je bitna.recju - slicno ko kod zena. Edited by kurdi
Link to comment
Zavrsio Milacov Crveni plast. Prvi put vidim neki njegov rad van vestern tradicije i svidja mi se. Odlicna krimi prica smestena u srednji vek.
hmm.. jel to bese neki serijal, ima par delova?mislim da sam video al mi delovalo nesto... onako.no ponukao si me da konacno skinem s police neki berardi & milazzo - tom's bar (fibrino izdanje, valjda samo jedan album ima)
ok, nasao ovo tvoje... taj bas pozni milazzo mi je (crtacki) onako, nista posebno.ali sada vidim da su upravo izdali i marvinaTN_ORKA_7.jpgovo mi je omiljeni milazzov crtacki period. imam album na nekom neznanom mi jeziku, sad se ne secam jal italijanski jal spanski, tako da nemam pojma kakvo je ali vredi pogledati sample makar zbog prvih par strana...fibra link
Link to comment
Je l cita neko mange? Nabavio sam Lady Snowblood, pa me interesuje ima li smisla traciti vreme.
ja nisam citao, al veoma volim istoimeni film snimljen po toj mangi. tarantino ga je 30 godina kasnije proslavio sa silnim referencama u kill billu. na wiki imas par review citata:"Tom Rosin from mangalife.com considers this "another cold-blooded revenge drama from the author of Lone Wolf". The reviewer enjoyed the mix of Western modernisation with Japanese traditionalism. [3] W.E Wallo from blogcritics.org finds the English translation weak compared to translation of Lone Wolf and Cub, however he recommends it to any fans of the Lone Wolf series. Similarly to Tom Rosin, he praises the "East/West dichotomy" theme that is prevalent in the novels."
Link to comment
Ko je bitniji za strip, crtaci ili pisci?
pisci.manje cu voleti neki strip ako mi je crtez gadan, ali ako mi je prica bzvz, ni najbolji crtac ne moze da ga spasi.(kad bih dala primer koji mi je u glavi, waterboarding bi bilo malo dete za mucenje koje bi usledilo od fanova :-P)
zavrsio bendis/maleev daredevila (uz malo osclacija jebali kevu do kraja), i presao na brubaker/lark seriju...brubaker je spram bendisa, a i nekih svojih drugih radova tipa sleepera, ovde prilicno konvencionalan ali i dalje dobro pici...i ovo je sad vec preko 100 solidnih epizoda mainsteram superehorja za redom... prilicno neverovatan slucaj.
znaci, necu da otkupljujem daredevila?
nemam pojma sta je (cisto da ne bude cutnja, pa ispadne da te ignorisemo).od mange je najbolji scott pilgrim :D
istina. ja godinama pokusavala da ukapiram te originalne mange i nikako. nisam dovoljno azijaticna.ali zato u kombinaciji, pa jos za tinejdzere, uberkul. konacno se dokopah blue monday serijala (ili sto bi rekli samoposluga kriticari mix american storytellinga i manga artworka), onipress zvezde chynne clugstonnije scott, nisu hopeless savages, ali super uzivancija.
pa podjednako je (ne)univerzalan odgovor.vrlo uprosceno, u evropi (u mainstreamu, sto u evropskom stripu svakako nije pogrdna rec) postoji tradicija da su uglavnom crtaci zvezde, u principu tesko nesto moz i da objavis bez da znas da crtas, al zato nema frke da objavis strip u kojem jedini lik zamisljeno (tupo) gleda u daljinu 48 strana, pa to ispadne nekako veliko... kosmicko.
:wub: ovo ko da sam ja napisala, samo sto bi mene gadjali kamenjem i uvaljali u katran i perje. za sve su krivi sorbonski francuzi.
u americi su, opet uprosceno, uglavnom scenaristi zvezde. ova imena sto mi ovde spominjemo, koga citamo, to su uglavnom sve scenaristi (ili "scenaristi" kada je grant morrison u pitanju, to ti je otprilike kao da mark e. smith pise epske romane. zapravo kad malo razmislim, tebi bi se verovatno svidelo).
lep ti ceo ovaj post, samo dodaj englesku. jedino ti ne oprastam "" za morrisona. sigurno bi mark e. smithov epski roman bio super uzbudljiv za citanje. valjda bismo konacno saznali sta se desilo sa brix.citala sad ponovo na odmoru watchmen, da se pripremim polako. mnogo se plasim, mada trejler kul izgleda i super mi je sto su svi (skoro) nepoznati. ali opet, strepnja mi je dublja nego nada.
Link to comment

Sto se Milaca tice, njegov crtez me podseca na Prata, tako da kod mene ima bezgranicni kredit. Nikad nisam voleo perfekcioniste. Kod Milaca i kod Prata crtezi lice na skice ali zato imaju sjajan kadar, koji prakticno vuce pricu. Kad vec pricamo o odnosu crtac-scenarista, ne mogu da se setim gde sam citao da u Evropi honorar ide u odnosu 70 prema 30 za crtaca. Nisam bas siguran da li je to uvek slucaj jer ne mogu da verujem da Hodorovski ima manji honorar od Janjetova ili Himeneza npr. sa kojima je saradjivao. U Americi ne mogu cak ni da pomislim da Mur ili Gejmen dobijaju manje para od crtaca.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...