Jump to content
IGNORED

poezija za decu


gospa buba

Recommended Posts

A ja citam - penzija za decu :isuse:
ne znash ti sta sve postoji :lol:
ps. nije poezija, ali ako neko ima "pijetlovu suzicu", nek postavi. lady dr buba je siroka srca, nece zameriti na mesanju zanrova smile.gif
naravno da ne, sve dok smo nadesno konzervativni i nalijevo opushteni. missim, poJezija za sitnu djecu ja 1 javno dobro, ko sam ja da se mesham ^_^.
Link to comment
  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • le petit nicolas

    16

  • gospa buba

    13

  • ZerrorR

    5

  • Morgenrot

    4

zerrore, mali nas viteze :wub:

sto gosn dabica, pa on ti nije u savetu casopisa. proberi, imas tamo jos istaknutih pesnika za decu. na primer, vuka bojovica, djoga-noga, coeka matiju...

Aj da se izvučem :ph34r: МАЛА ЉУБАВНА ПЕСМАКад је синоћ пао мракдевојчица и дечаку предграђу Чубуресакрили се у буре.У бурету била тама,тешка скоро триста грама.Тама беше врло густа,пронађоше једва уста.Девојчица и дечак,одлучише и то чак,да направе мали рам,тежак можда један грам,у којем ће, усред таме,прву љубав да ураме.Крстивоје Илић
Link to comment

DAJ MI KRILA JEDAN KRUG - Vladimir AndricMore ima barku,jedro i katarku.More, more, budi drug,daj mi barku jedan krug!Tako mi se bazasirom morskih staza...Lasta ima krilaleti sve do Nila.Lasto, lasto, budi drugdaj mi krila jedan krug!Da obidjem lug,da odem na jug...Kad mrav zrno srusi,cuju zecje usi.Zece, zece, budi drugdaj mi usi jedan krug!Da oslusnem i jakako zito klija...U ribe perajasrebrnoga sjaja.Ribo, ribo, budi drugdaj peraja jedan krug!Da me zelja mine,da vidim dubine...Nocu kraj zivicasvetli fenjer svica.Svice, svice, budi drugdaj mi fenjer jedan krug!Pozajmi mi mocda osvetlim noc.Na nebu se zvezdekao ptice gnezde.Nebo, nebo, budi drugdaj mi zvezdu jedan krug!Bicu lepsi jos,kad stavim taj bros...poz

Link to comment

ДУЊАДонела мајка дуњукад се из јесени вратиласоба се прво осмехнулаа онда се позлатилаГледам у дуњу крадомкао да сам пао с црепакако је само могућеда је толико лепаНе зна се шта је лепшеу јесењем календаруда ли на ормару дуњаили мој поглед ка ормаруУ глади велике очирука би хтела даљедуња ми шаље осмехнајлепши који се шаљеНемојте децо рукомрекла је мати потому кући сиромашнојдуња је веза са животомКоче се обе рукекочи се соба целатако је на ормаруи дуња иструлелаПесма не може даљекочи се срце менинаша се мати вишене враћа из јесениЉубомир Ћорилић

Link to comment
  • 4 weeks later...

Ваљда Ршум... исправите ако није:Два су зецабили децаједан зеци једна зецаИза оних вратако да има ратаТо се једна Анђелијасамостално купа

Link to comment

LOŽAČ ELEKTRIČNE CENTRALEMoj tata, ložač u elektrani,čarobnjak to je pravi,večeri svake, s prvom zvijezdom,on mi se s posla javi.Ubaci ugalj u ždrijelo peći,pokrene moćan stroj,a meni sine svjetlo:javlja se tata moj.Zadatak pišem, kasno je doba,čuju se prvi pijetli,a dragi tata, strpljiv i budan,nad mojom sveskom svijetli.Prozora bezbroj u tamu sija,blista se čitav grad,a ja ih gledam ponosan silno:i to je tatin rad.Posluje tata garav i znojav,lice mu puno žara,al zato noćas za svakim stolompo jedno sunce stvara.Nad radom starog naučnikaprosipa sunčan zrak,šetaču svijetli i hrabrom batikome je mrzak mrak.U bioskopu kroz aparate,vrti se traka - čigra,slika za slikom po platnu juri,tatinim svjetlom igra.A mjesec, stari fenjerdžija,na mog je tatu ljut,i sinoć su se takmičilipedeset prvi put.Svakoga trena mjesec se gasi,oblačak čim ga dirne,a tata svijetli neprekidnou noćne sate mirne.Ponekad samo zaigra svjetlokao na vodi čun:to, valjda, tati za vrijeme radau oko padne trun.(B. Ćopić, 1951.)

Edited by le petit nicolas
Link to comment
  • 3 weeks later...

a sad, masivno :P prvo lagano, idilicno:HLEB (Djani Rodari)Da sam caroban pekar,umesio bih ogromanhleb. Hleb veliki,veliki. Hleb koji bi narastaodo zvezda.Hleb od kojeg bisvak bio sit. Hlebbeo, mekan i topao.Hleb zut kao zlato.Tako bi zamirisaoda bi privukao svemalisane sveta.skoro, pa idilicno:TAJNASvako ima neku tajnu:su-su-su...Neko lepu i beskrajnu,neko tuznu ili smesnu,neko zlu.Neko svoju tajnu slaze.Neko odmah mami kaze.Neko svoju tajnu ne biispricao ni u snu.Neko sapne samo tebi...kao drugu - su, su, su...Obicno su tajne glavneizmisljene i ljubavne.Al' i druge kad se zbroje,nase, vase, tvoje, moje,leve, desne, cudne, sjajne,sve jednako mnogo znace,jer - inacezasto bi se zvale tajne?I ja imam tajnu jednuvrlo vaznu, vrlo vrednu.Nikom drugom - samo tebiprisapnucu jutros nju.Hodi blize: su-su-suSutra rano... su-su-suBas onamo... su-su-su...Ali nikom to ne kazi,sam potrazi.Su-su-su...Pronaci ces vrlo lakoi videces da je tako.dobro, skroz?(i predlog za ucenje napamet, ako vec mora :( )šTA JE BILO?Šta je bilo? Šta se zbilo?Negde nešto zatutnjalo,zabrujalo,zašumilo,zašuštalo,zapljuštalo,čak je mesec zadrhtao,malo pa bi s neba pao,zatreptale zvezde male,sve su reke nabujale,pčele ludo zazujale,s legala koke pale,zagroktala svinji njuška,srušila se s grane kruška,pas na lancu zavijao,konj u staji zarzao,stara sova prhnu s krova,huknu krošnja orahova,sitna rosa se prolila,i svu travu porosila,mačku krv se zaledila,dlaka mu se naježila...Šta je bilo? Šta se zbilo?Otkud tako zatutnjalo,zabrujalo,zašumilo,zašuštalo,zapljuštalo?Na tavanu, ispod roga,živi mišad bosonoga.Propuhao vetrić ledani kihnuo mišić jedan....pominjao se dragomir djordjevic. evo ga jos malo:CAPLINNi sitnijeg stvora,Ni krupnijeg dzinaOd besmrtnog klovnaCarlija Caplina.Znao je da smeh jeI od hleba preci,Jer tuga ubija,A smejanje leci.Nikada mu nijePonestalo muzaDa svet prepun bolaNasmeje do suza.A da bi se takavNasmejao jace,Nije se libioDa sam nekad place.Jer je zivot jedanI kada je gorak,kao sto od smehaDo suza je - korak.poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
  • 6 months later...

DRUG DRUGUKo ima druga, ima sve -i prijatelja, i pomoć u svakoj prilici,i adresu za pisma, i gitaru za pesmui još deset prstiju kada je malo svojih deset,i uvo za tajnu, i uvo za želju,i još jedne oči, i još jednu pamet.Drugarstvo nije ptica,- ptica odleti.Drugarstvo nije beli zec,- zec je plašljiv.Drugarstvo nije pahuljica,- pahuljica je lepa, ali se istopi.Drugarstvo nije zlato,- zlato se kupuje.Drugarstvo nije šaputanje,- šaputanje se pretvara u jedinicu.Drugarstvo je kao hrabrost vojnička,kao časna reč,kao stalno sećanje na druga.Dva druga i lopta su utakmica na male golove,Dva druga u klupi jesu kuća u razredu. Kad dva drugapodele ućinu, to liči na svečani ručak.drug zna da sabira – ali za dvojicu.Jedna jabuka i još jedna jabuka su – jedna jabukaza dva druga!Kad se jedna jabuka podeli na dva druga,dobijemo po jedan rumeni obraz jabuke za dva druga.Drug ne živi sam, izdvojen.Dve noge i lopta nisu dovoljni za igru.U školskoj klupi ne sedi samo jedan učenik.Užina nije lepa kada se jede krišom, bez društva.Da bi neko bio drug, potrebno je da nađe još jednog druga.DRUG JE SAMO DRUGU DRUG!Dečak dečaku!Devojčica devojčici!Devojčica dečaku!Dečak devojčici!Tražimo sebi drugove -jednog,deset,čitav razred drugova.Neka Milica bude drugarica Jovici,Jovica Vladi,Vlada Petru,Petar Verici,Verica Buci,Buca ostalima, ostali svima.Neka zapeva razred pun drugova:«ŠTO VIŠE DRUGOVA, TO LEPŠE NEBO!».Drug drugu ne kazuje ružne reči – drug druga savetuje.Kad jedan od drugova pogreši – drugi pogrešku ispravlja.O greškama drugovi razgovaraju, misle, mudruju – glava ih zaboli.Drug drugu čuva poštenje.Drug drugu je ogledalo.Kad je drugu bolesna majka, drug mu je tužan...Tada razgovaraju o majkama.Nije lako biti drug. Kad drug obeća, mora da izvrši obećanje.Zato drug morada ima -Č A S N U R E Č.Hiljadu puta se kaže – STOLICA.Hiljadu puta se kaže – LOPTA.HILJADU PUTA SE KAŽE – CVET.A časna reč se, ne kaže hiljadu puta.ČASNA REČ JE VELIKA REČ.ZAROBLJENIKA PRETVARA U ĆUTANJE,TAJNE ZAKLJUČAVA,KADA OBEĆA, VEČNO SE SEĆA!Nisu drugovi samo oni koji su jednaki po težinii visini, samo oni koji idu u isti razred,samo oni u kratkim pantalonama – drugovi mogubiti i odrasli.Najbolji drugovi među odraslima su mama i tata.Ne sakrivaj tajne od mame – ona je dobra drugarica,prva među drugaricama.Ne sakrivaj tajne od tate – on je dobar drug,prvi drug među drugovima.Sestra i brat su drugovi:A dve su sestre mamine najbolje drugarice.Dve su sestre – četiri mamine ruke pomoćnice.Dve su sestre – dve mamine ogrlice.Sestra i brat su drugovi:Umesto zlata, šta je bolje imati?Sestru!Umesto puške, šta je bolje imati?Brata.Čije uvo najsigurnije čuva tajnu?Sestrino.Dva su brata – dva druga.Dva brata i tata jesu tri velika druga.Dva su brata - tatine fotografije iz detinjstva.Dva su brata - tatina četa vojnikaDva su brata -mali fudbalski tim.Dva su brata -vatra i dim.Devojčice znaju lepe reči napamet, pa ih svojimdrugovima kazuju, kad god ih drugovi zažele.Devojčice drugovi znaju tajnu i tajnu mesečine,i tajnu lepog pisanja, i tajnju čistog odela. Zato jedobro imati devojčicu druga.Ljubičica je najlepša, kada je drug pokloni drugarici.Drugovi su devojčicama potrebni!Ne boje se mraka. Mogu da ponesu korpu sa pijace,ranac na izletu, kantu vode, naramak drva, prepunu torbu knjiga.Dečaci drugovi mogu da razmrse najzamršenijezagonetke – a to devojčice veseli.Drugovi su uvek potrebni. Zimi su potrebniji od rukavica.Smrznuta ruka može se staviti u džep druga!Drugovi devojčica ne čupaju devojčice za kosu.Ova igra boli!Drugovi devojčica ne udaraju devojčice ledenicama.Ova igra boli!Drugovi devojčica ne guraju devojčice sa obale u vodu.Ova igra je opasna!Drugovi devojčica poštuju devojčice i svojom snagom ih zaštićuju od napora i napada. Devojčicesu divni drugovi. One su nežne kao cveće i mudrekao laste, i imaju otvorena srca za sve uvređene.Devojčice drugovi znaju da uteše sve rastužene,lepše nego što to umeju vile iz bajke.Ko učitelja ima za druga – drug mu je ceo svet!Ima li u školi drugova?Svi učenici su drugovi!Ima li još drugova u učionici?Dobar je drug – učitelj.Ne beleži uvek slabe ocene,Ne čuje kad neko šapuće,Nije tužibaba kod roditelja.Ali zna oštro da kritikujedrugove učenike.Kritikuje ih zato jer ih smatra ravnima sebi.Drugovi su vojnici.Oni čuvaju granice otadžbine i tvoje detinjstvo.Vojnik zna šta je hrabrost – pola hrabrostimože pokloniti drugu.Obiđite vojnike. U svojim kućama znaju lepo i toplo dadočekaju drugove. Ispod njihovih šlemova uvekima mesta za decu.Nasmejani su i veseli, naši vojnici jesu vojnici mira.Drugovi se ne nalaze samo u stanu u kome stanuješ,u učionici u kojoj učiš,na igralištu na kome se igraš,u ulici kojom prolaziš,u mestu u kome živiš.Ako živiš u Beogradu, možeš imati druga u Zagrebu.Sa njim se možeš sresti na letovalištu.na logorovanju,na ekskurziji,na radnoj akciji,kod babe i dede na selu.Tražite se, drugovi, širom domovine.Tražite se pokraj svakog puta, puteljka,ispod svakog brda, planine,pokraj svake reke, rečice,usred svakog polja, livade...Svuda se beli po jedna kuća i u kući živi drug.On ume lepo da dočeka goste. Pošaljite mu pismo.Poklonite mu knjigu, upitajte ga kako živi, dobacitemu loptu, dokotrljajte mu gramofonsku ploču.Drugovi su kao braća!Drug gorštak može drugu pokloniti vrh planine.Drug primorac može drugu pokloniti talas mora.Kada se od druga rastaneš, onda drugu treba pisati.Pisma su reči za daljine. Pisma su telefoni zadrugove.Drugarstvo ne zna granice.Drugarstvo je neizmišljeno. Ono odavno postoji zasvu decu sveta.Drugarstvo je pesma sve dece sveta!BEZ DRUGA SE NE IDE U ŠKOLU,BEZ DRUGA SE NE IDE NA IZLET,BEZ DRUGA SE NE IGRA U KOLU,BEZ DRUGA SE NE POLAZI U SVET.

Link to comment
  • 3 months later...

PrincezaLepa princeza Cica iz Grivca srete na balu mladoga princa. I zaljubi se Cica u princa. I zaljubi se princ u Cicu. I onda njena majka - carica donese prekrasnu venčanicu... I reče Cici s rosom u oku: - Ustani, kćeri, da pustiš stoku! poz

Link to comment

cica je dobrica eric, jel tako? :unsure:uopshte, kako je dobar dobrica, kako ja u stvari volim taj njegov tok, kako je umenje sa rechima u stvari sve. ostalo moze svako :)(fala drugarci matildi na ovom drugarstvu, koje sam nekako previdela, a u stvari mi bash treba!)eo tatama, 1 srpskosopstvenichka ^_^:Teče reka kriva DrinaTeče reka kriva Drina,teče nešto neobično:Imam Oca, imam Sina,samo nemam sebe lično.Moj otac još kuću nosina plećima, snažan, čio,a moj Sin, princ zlatokosisutra bi se oženio.Mada mi se oni čudeja sad prosto ne znam šta sam:Sin mi ne da sin da budem,Otac ne da otac da sam.Sam između njih dvojiceukipim se kao proštac:Znam da sam od nas trojicesamo ja i sin i otac.Pa ko ne bi bio strinakad ti neko stalno kvoca:Te ti se već plašiš Sina,te ti se još plašiš Oca!Nije Otac grudva snegapa da gađneš sa njim svraku.Ja se i sad plašim njega,moj Sin mene ni za dlaku.Otac je zaboravioda sin biti nije lako.Sin još nije otac biopa misli: to može svako!Nije ni Sin grudva snegani lutka iz zabavišta.Drhturim ja i od njega,moj Otac od mene - ništa.Moj Sin tobož zna karatea Otac je stari živac,pa kad god njih dva zarateja ispadnem glavni krivac.Po ceo dan krivu Drinuispravljamo sve po koncu:do podne sam kriv svom Sinu,od podne do mraka Ocu.Ako nešto skrešem Sinumoj Otac po kuće sruši.Ako nešto skrešem Ocu,moj Sin se sav naroguši.Pomazim li svoga SinaOtac tužno skupi bore.Potapšem li svoga Oca,Sin puca od ljubomore.Tako kidam svoje živcečas zbog Oca, čas zbog Sina,a između nas trojiceteče reka kriva Drina.(upravo sam shvatila da je dobrica napisao voleo sam devojku iz grada :o)

Link to comment
(upravo sam shvatila da je dobrica napisao voleo sam devojku iz grada :o)
da, ima on taj "selo moje lepse od pariza" trip, sve sedeci u sred beograda (redovno vidjan u nabavkama u samoposluzi u cika ljubinoj) :D .pisali o tome skoro i neki mondis urbani socijolozi, pre par godina, ili pre par pari godina :unsure: najbolji je kad peva o detinjstvu (podjednako pesme za decu i odrasle). onda se idealizovanje gruze izgubi u opstem pojednostavljivanju i svodjenju, vracanju na "iskonske", formativne, osnovne kategorije, u idealizovanju detinjstva na koje je retko ko otporan.i osmerac, tako ga fino zaljulja, kao blagi talas, kao dvoje dok igraju "sporac".pozedit: o tome, to jest, o toj pesmi i svetonazoru koj nosi: grad je izvor pokvarenosti, selo je zdravlje, sve zlo iz grada dolazi... Edited by le petit nicolas
Link to comment

nije moglo drugacije da se edituje:

edit2: deo o samoposluzi odnosi se na milovana vitezovica, pobrkala.
crtica:u osn. skoli jutro mi je pocinjalo nekom emislijom radio beograda u sedam sati. na pocetku bila pesma: dobro jutro, deco,na drvetu cavka.il je cavka,il je pretpostavka.(mislite o tome :P )a na kraju:sunce se veselo penje na ceric,srdacno vas - dobrica eric :Dpoz
Link to comment
  • 6 months later...

Ljutito meče - Brana CrnčevićMesec obukao čizmice žute, oblaci obukli plave kapute pa cele noći nebom jezde. Dole u šumi, jedno meče zamišljeno, već treće veče, gleda u zvezde. Meče se ljuti već treći dan što ga teraju u zimski san i zamišljeno stalno ćuti. Tata se ljuti, mama se ljuti i svi mu vele: - Otkad postoji med i pčele, otkad postoji sunce i veče,  nismo videli takvo meče. -"Šta ćeš da radiš - mama ga pita -kad lišće sasvim, sasvim požuti i sneg napada iznad rita?" A meče ćuti. -"Ćta ćeš da radiš - baka mu veli - kad svet od snega sasvim pobeli?" Tata se ljuti, mama se ljuti, a meče ćuti. Odjednom meče ljutito reklo šta ga je peklo: -"Neću da spavam, neću i tačka. Zašto ne spavaju zec i mačka? I ptica iznad naših glava zašto ne spava?" A oda tiho, tiho reče: -"Baš mi je krivo što sam meče." Sad mama ćuti, i tata ćuti, i svi su strašno zabrinuti. Meče se ljuti: -"Uzeću - kaže - trotinet, idem međ' decu, među svet. Neću da spavam. Neću i tačka! što ne spavaju zec i mačka?"Mesec obukao čizmice žute, oblaci obukli plave kapute pa cele noći nebom jezde. A jedno meče već treće veče Neće da spava. Gleda u zvezde.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...