Jump to content
IGNORED

poezija za decu


gospa buba

Recommended Posts

naredjeno, pa moram ovako sirotinjski i napamet (a i da zauzmem prva :P):dakle, roditelji i bivsha deca, pa chak i oni koji se ne osecaju dovoljno bivshim (mada iskreno verujm da se oni vishe bave hevi metalom, ali ajde :P), pozivaju se da kopipejstuju, preporuchuju i komentarishu poeziju za decu, od srpskog etalona chika jove zmaja - pa na ovamo (i na nazad, ako ima, a da znaju). dakle, pesmice, za bubanje, moze i za pevanje, sve sto se svidjalo vama ili se svidja vashoj deci, pa mora i vama itd.pozeljno sa autorom, i ako je novije izdanje - i ko je izdao, da mogu ljudi da nadju, ako bash pozele.poshto sam nespremna-a-prisiljena, svoj doprinos cu uchiniti malo kasnije, u vidu jednog manje poznatog, a odlichnog savremenog pesnika za decu, slobodana stanishica, chim se koaliciJoni vrati kuci da poshalje 3 sjajne pesmice koje spremih, a ostadoshe na kucnom kompu.a vi mozete da pochnite :)edit: ijekavsko govorno podruchje bilo koje, ex-yu itd, takodje dobrodoshlo! :)

Edited by thermal bug
Link to comment
  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • le petit nicolas

    16

  • gospa buba

    13

  • ZerrorR

    5

  • Morgenrot

    4

evo, da malo doprinesem. pa nek je i napamet ^_^ dragomir djordjevic. sve zbirke: sa adrese http://vbs.nbs.bg.ac.yu/scripts/cobiss?uka...510542638755500 odabrati bazu i u polje "autor" ukucati ime i prezime.covek je umro sredinom devedesetih (prerano, u naponu stvaralackih ali, ocigledno, ne i zivotnih snaga), tako da njegovih knjiga nema u prodaji.nije bio tip po meri knjizevno-kriticarskog establismenta, a ni borac (podvrsta samoreklamer) - sta ces, osetljiva pesnicka dusa. zato je, imho, zapostavljen nesrazmerno vrednosti dela.ne spada u moje, niti u detinjstvo/adolescenciju moje dece, ali me po "mapiranju" tema (od 7 do 14, a za neke i do 77 godina) i toplo-jednostavnoj neposrednosti asocira na miku antica.temi zelim srecan rodjendan :) poz

Link to comment

bubo, ti si u reagovanju i odgovaranju spejs satl za mene. verovatno vladas nekom dzu-dzu forumskom magijom :Hail: :ph34r:evo malo, s interneta sto mi je pri ruci. buntovnicko, na zalost van konteksta, al' da se omirise:"Smanjio se dan na polaOpet školaOpet ono monotonoškolsko zvonoOpet Grci opet GaliI ostaliPrvo glavom onda kredomBaš tim redomBriši piši piši brišiI uzdišiOpet prava opet krivaMuka živaOpet padež opet svezaTiha jeza"(svaka slicnost sa nasom tj je slucajna - napomena lpn)"Slušam mamuPijem mlekoDa bih i ja Bio neko"(iz "Dvolicne pesme")"Ej kako bih rado pisnoDa je pranje beskorisnoI digao buneNa one sapuneEj kako bih i to smestaZabranio ona testaI prešao glatko Na šnicle i slatkoEj kako bih da ne boliReko reč-dve o školiI uz zvuke reskePocepao sveskeEj kako bih više-manjeUkinuo i spavanjeI ko svaki praviŽiveo na javi"(iz pesme "Ej, kao bih"; podvukla lpn)treba obratiti paznju na nedostatak interpunkcije. ovo su pesme za govorenje :heart: ps. da tako pametna i brza ne budes "slepa kod ocij": s. stanisic je poznati pesnik za decu "novije" generacije. on ti je uredjivao i ono "laku noc, deco" tokom devedesetih. ako se ne varam.poz

Link to comment
...treba obratiti paznju na nedostatak interpunkcije. ovo su pesme za govorenje :heart: ps. da tako pametna i brza ne budes "slepa kod ocij": s. stanisic je poznati pesnik za decu "novije" generacije. on ti je uredjivao i ono "laku noc, deco" tokom devedesetih. ako se ne varam.poz
odlichne pesme za govorenje :Delem, s stanisic mi je potpuno nepoznat, moram da priznam. i potpuno sluchajno sam nabasala kod narodne knjige na zbirchicu "roboti", ochajno izdanje, cijena prava sitnica, ali dobar neverovatno. "laku noc deco" as in "pas mi reche dobro veche"? :)edit: moja sushtinska nekvalifikovanost za ovu temu proistiche direktno iz chinjenice da sam nekvalifikovana, osim kao mehanichki chitach :Pal volim da probam :D Edited by thermal bug
Link to comment
odlichne pesme za govorenje :Dda, ja sam provalila da moje klince "uznemiravaju" pesme s pravilnom rimom. adrenalin im se dize pri kraju, pa pogadjaju koja ce rec doci. najbolje su se u praksi pokazale ove besednicke. tu JA vladam: volj' mi monotono za pred spavanje, volj' mi dramaticno, da glumimo i da se uzivljavamo.elem, s stanisic mi je potpuno nepoznat, moram da priznam. i potpuno sluchajno sam nabasala kod narodne knjige na zbirchicu "roboti", ochajno izdanje, cijena prava sitnica, ali dobar neverovatno. "laku noc deco" as in "pas mi reche dobro veche"? :)jes je. taj je.edit: moja sushtinska nekvalifikovanost za ovu temu proistiche direktno iz chinjenice da sam nekvalifikovana, osim kao mehanichki chitach :P al volim da probam :Dpa, demehanizuj se :D probaj da citas ono sto se tebi svidja i da navuces potomka na to! slicno seksu: zajednicko uzivanje vs. duznost.
ps. ko zna sta sam sad napravila, sa ovim odgovorima u okviru citata :wacko: . prastajte.poz Edited by le petit nicolas
Link to comment
ps. ko zna sta sam sad napravila, sa ovim odgovorima u okviru citata :wacko: . prastajte.poz
uaau al si ga opravila :D
pa, demehanizuj se probaj da citas ono sto se tebi svidja i da navuces potomka na to!
kad bi umela josh da se izrazim, kukumajko. elem, demehanizovanost nastupa pri izboru literature, posle tek nastaje chitanje do beskraja. zato sam i mislila da uchinim ceo topik na temu izbora. mislim, kad se udalji chovek (najvishe vezano za godine), pa se posle vrati opet (vezano s iznenadnim prisustvom potomka :P), svashta ponovo moze da se vidi. i naravno, da se otkriju stvari kojih ranije nije bilo. 'kao npr dejan odalovic, chernagora, mlad pjesnik, okachicu i neshto njegovo, samo da se dokopam literature.ps. ovo preti da se pretvori u obecanjeludomradovanje sta cu ja sve da uradim, samo malo kasnije :lol: Edited by thermal bug
Link to comment

ja opravila po ugledu na mail prepisku. samouka :o iskakanje iz teme: nego mi za punocu izrazavanja nedostaju jos neke nijanse plave i zelene. o narandzastoj da i ne govorim. dal' da se obratim moderaciji, ili?sledi uskakanje u temu."zato sam i mislila da uchinim ceo topik na temu izbora"a, sad svatam! ti bi da preskocis research fazu? e, onda nema erotike :lol: re ps. "obecanjeludomradovanje" sam svojevremeno obnarodovala na pocivsem lastisu. i do dan danas se ludi raduju. tako da: ne sikiraj se :P poz

Link to comment

moj senior-junior je vrlo rano u svom zivotu "ustivno" (prevodilacka prava pridrzava d. kis u "caci u metrou") zamolio da mu vise ne citam jovu zmaja jer "nista ne lazume". mladji junior se sllihtarski saglasio: "ja isto ne vazumem".ostale su nam samo neke replike, kao sto je par strofa iz laze-materine maze (koje sam zapamila, pa prigodno ponavljam - da li su potomci razmazeni, sta mislite?)ponekad radi i ovo, ali vise kao mantra iz najranijeg detinjstva:eno, mala jucasa stolice muca.MATI, MATI, MATI,znas kol'ko je sati?itd.**cini mi se da je cika-jovin jezik previse anahron i lokalan za danasnju decu. podseca me na moju srednjoskolsku lektiru "dundo maroje" u kojoj je pola knjige zauzimao "recnik manje poznatih reci i izraza".poz

Link to comment

obecanje radovanje. Slobodan Stanišić (Roboti, Narodna knjiga, 1998)PozdraviSvaki je robot programirani raspolaže solidnim znanjem,uvek je staložen, učtiv, miran,što se tumači vaspitanjem.Ako ga sretnete u momentukada se mesečev trag već utro,robot ne teži eksperimentu,već vam zaželi ? dobro jutro.Kada recimo, oko podne,žurno krenete u svoj stan,robot ne traži reči pogodne,već vam zaželi - dobar dan.Ako se nađete u trenutkukad dnevno svetlo mrak presečerobot vas sretne na zavijutku i pozdravi sa ? dobro veče.Svaki je robot programiran,poštuje prave reči moć,uveče, makar iznerviran,uz osmeh će reći ? laku noć.PijacaPijaca u Robotgraduvelika je i šarena,uz to čista besprekorno i odlično snabdevena.Robotenke i roboti što o kući brigu vodeovde mogu da dobiju sasvim sveže proizvode.Oni što za vitaminečesto daju celu platu,kupe dobar komad limaza čuvenu lim salatu.Povrća je svežeg mnogo,osvoji vas divna slika,najviše u oči padasladak kupus od čelika.Sve je voće zrelo, krupno,posto mami vaše ruke, da bakarne uzmu kruškeili gvozdenejabuke.Za dečicu koja učeprve brojke, prva slova,tu su radar lubenicei rotkvice od olova.Ako neko voli šnicle,u radnju da svrati mora,najbolje su, zna se, oneod desetaktranzistora.Pijaca u Robotgraduima svega, do sitnice,tu roboti nabavljajuuvek sveže namirnice.

Link to comment

i josh jedna od istog autora, meni zdravo draga :)PosetilacNa trgu u Robotgraduna kom vlada gužva dovek,pojavi serano jutromzalutali neki čovek.Roboti se iskupišeoko njega, pa se čude,jer navikli oni nisuda gledaju često ljude.Videvši da pije vodu,(da zarđa, znači, mora)požuriše istog časai pozvaše svog doktora.Robot-lekarpažljivo jepregledao tog čoveka,pa rekao:?Ovom ovdene postoji pravog leka.Umiva se, lice brije,supu srče, kafu pije, u vodi je plivač spretan,za druženje znači ? štetan.?Tu, na glavnom gradskom trgu,uz veštačkog svetla sklad,zamoliše ovog čovuda napusti Robotgrad.Kružile su dugo pričeu robotskom tom narodu,čovek morada je rđavkad toliko voli vodu.

Link to comment

Lepe su .Mi smo doduse gajili arhaizme, jerbo su deca morala da se uklope :PRsumovicu ako se izuzmu sve vanpesnicke aktivnosti, ima nekoliko remek dela.P.S. Upravo citam citanku za mladju, treci razred, pise - my grandma's bank robber !pih i zmaj i tresnjober :wub:

Link to comment

Ova mi je bila mnogo gotivnašUMSKI VRTIĆ (Jovan Jovanović Zmaj) Kroz šumicui vodi putić, tu je jedan mali vrtić. Od lišća je i od cveća i od trave i drveća. Tamo zeca vodi mama, veverica ide sama. Tu su srne, medvedići, pa ježevi i pužići. Doveli su čak i vrapca, onda jednog malog žapca. Teta Lija sve ih čuva, tata Meca ručak kuva. Svakog dana slušam graju, pa se pitam: šta igraju? Koje priče oni znaju? Dali znaju da crtaju? Ako sve to dobro znate, molimo vas, ispričajte!

Link to comment

ova mi je bila prva ligaKako živi Antun Tun G. Vitez U desetom seluživi Antuntun.U njega je malkoNeobičan um.On posao svakiNa svoj način radi:Jaja za leženjeOn u vrtu sadi.Kad se jako smrači,On mrak grabi loncem.Razlupano jajeOn zašiva koncem.Da l' je jelo slano,On to uhom sluša.A ribu da pjevaNaučiti kuša.Na livadu tjeraBicikl da pase.Da mu miše lovi,On zatvori prase.Guske sijenom hrani,Snijegom soli ovce.A nasadi kvočkuDa mu leže novce.Kad kroz žito ideOn sjeda u čun.Sasvim na svoj načinživi Antutun.uz klasike kao Mama Kukunka ili Pačja škola...

Edited by Nicol
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...