Jump to content
IGNORED

poezija za decu


gospa buba

Recommended Posts

Ja se sjećam ovoga GRGe ČVARka. On mi je ostao u sjećanju. Da upitaš bilo kogau mom kraju,Zelengaju:- Tko sve radi naopačke,tko iz pračke gađa mačke,tko preskače preko zida,tko lastina gnijezda skida,tko kokoši za rep vuče,tko se s djecom stalno tuče,spreman da u svađi planeko ugarak?Odgovor će uvijek biti:- Grga Čvarak.Al' da pitaš u mom kraju,Zelengaju,isto tako :- Tko je cijele noći skakoda bolesnoj majci dadeaspirine, limunade,i da pitaš isto takotko je jako, jako plakozato što se Mila malapo koljenu ogrebalakad je palačak u jarak?Odgovor će uvijek biti- Grga Čvarak.što je takav?Tko bi znao?Čas je dobar,čas je zao,čas bi svakom srce dao,a čas bi se s vukom klao,mršav, tanak ko suharak- Grga Čvarak.

Link to comment
  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • le petit nicolas

    16

  • gospa buba

    13

  • ZerrorR

    5

  • Morgenrot

    4

Mali BrataDocep'o se mali brata Ocevoga sata,A sad je od zlata, Pa ima i vrata,Ala je to lepo.A na uvo kad ga metne,Tad se cuje neka zveka,Sat govori: Tika-taka!Brata misli hoce mleka,Ala je to mudro.Zalio ga slatkim mlekomNekoliko puti,Brata misli, sad se naj'oPa sad zato cuti.Al' se razumemo!Sad su puni obadvoje,I satic i brata,Obadvoje sada cute,A kad dodje tata,- Al' ce biti guzve!zmajja bih stavio i Radovicevog lava al' se ne secam celog... blam!

Link to comment

LavBio jednom jedan lav...Kakav lav?Strasan lav,narogusen i ljut savStrasno, strasnoNe pitajte sta je jeo.Taj je jeo sta je hteo- tramvaj ceoi oblaka jedan deoStrasno, strasnoIsao je na tri noge,gledao je na tri oka,slusao je na tri uva...Strasno, strasnoZubi ostri, pogled zao,on za milost nije znaoStrasno, strasnoDok ga Brana,jednog dana,nije gumom izbrisao.Strasno, strasno.Evo još jedne, mada ne znam koliko je baš mišljena za djecu.Otac i sinJedanput ide stari AmidžaKo neki sedi mandarin -A za njim tapka, trči, skakućeJunačke krvi najmlađi sin.Vašar je bio - a na vašaruSablje, pištolji, arapski hat;Tuniske kape, srebro i zlato,Mletačka svila, ženevski sat.A šta ćeš sine da kupi babo? -Deteta sklonost kušaše svog;'Oćes li sablju tu britku, sjajnu,Il' voliš hata misirskog?Il' mozda želis od svile ruho?Neka ti bude svileno sveGovori sine govori brže,Da kupim one toke zlaćane?Dete se česka rukom po glavi,Kao da ne zna šta bi od sveg -- Ah, babo, babo, kupi mi, babo,Pečenja kupi jarećeg...Sad se i babo češe po glavi,Gledajući dugo sina svog -- E, ja sam volo sablje i koplja,A sin mi jarca pečenog

Link to comment

USTAJEM SAD I IDEM Čak u Tibet živi lama, Nema tata, Nema mama. Nema žena, Nema deca, Jok mu treba Streptomeca. Nema sapun, Nema plakar, Ne zna najlon, Ne zna bakar. Nema šlager, Nema rok, Ne zna Presli,Bitls jok. Nema desni, Nema zubi, Ne zna pasta Pa u tubi. Voli seče Kad se brije, Baš ga kosa Briga nije. Ne zna šljokaKao neko, Nema bonton, Pije mleko. Ne zna šta je Klozmetika, Nema kola Da se slika. Nema štampaI te stvari, Nepotrošac To je stari. Taj sebičnjak Samo drema, Nema pojam Ni šta nema. Zato, zarez,Kažem svim, Idem nađem Družim s njim.* Ogden Neš prevod Dragoslav Andrić *

Link to comment
fala. a fala i za ovog djuru. kako nije za decu? ja sam to kao klinac obozavao. bilo mi mnogo smesno. a i prepoznavao sam se u sinu... i bogami nisam se promenio.
Nema na šta. Ovu Djurinu pjesmu sam nekako čitao kao prijekor i staračko džangrizanje nad dekadencijom suvremene mladeži. Otprilike kao kod J. J. Zmaja kad negoduje zbog mekušačke i neherojske gradjanštine srpske omladine u južnoj Ugarskoj: Dusanova dva potomka Devetnaj'sti slave vek, Shvatili su duh vremena, Ona j' nobl a on kek." ------------------------Smej'o sam se da ne placem Gledajuci ovaj jad, Gledajuci sokak, Gledajuci Novi Sad."
Link to comment

king louie me je podsetio sa strasnim lavom...u makedonskoj, u pgp-u mogu da se kupe dvd izdanja "na slovo, na slovo". mislim da je do sada izaslo sedam epizoda, ne znam koliko planiraju.kesa desa, kesa milesa i kesa agnesa :wub: poz

Link to comment
  • 2 months later...

josh 1 etalon. gvido tartalja (iz zbirke "male pesme"), za malu decu :)VRABACNacrto sam vrapcasasvim je ko živ.Crn je nešto maloa više je siv.A što mi ne skače i ne peva "dživ",nije moja greška,za to nisam kriv.SLEPI MIšLeti juri, a zimu prespavana tavanu, obešen o gredu.Al šta radi kada prokišnjava,kad na krovu nije sve u redu?Da l' razapne preko svoga telasvoja krila kao dva amrela?MRAVIIdu idu mravipo zelenoj travi.Prvi idu đaci,đaci veseljaci.Drugi idu tate,a čike ih prate.Treći su redari, da se red ne kvari.Na kraju je deda,ide izvan reda

Edited by thermal bug
Link to comment

i opet gvido tartalja, moj omiljeni "serijal" o dedi i sheshiru:DEDIN šEšIRIU dućanu deda biranajlepši od svih šešira:po fazonu i po bojii da njemu lepo stoji. - Taj ne valja! Drugi? Treći?Deda traži šešir veći.Najzad nađe kakav želi.- Taj je - bomba! - deda veli. Ali tek što prekoračiprag - udari vetar jači."Bomba" dedi s glave sletia ded, zbunjen, viče, preti, pa se pita zabrinut:- Hoće l tako svaki put?IIVetar dedi baš prkosi,pa mu opet šešir nosi.šešir nosi. šta će? Gde će?Na trešnju ga vetar meće.štap je kratak. Deda stenje.Na trešnju se teško penje.Svet se skupi. Svako gleda.- Kud se penje ovaj deda?Neko kaže: - Deda hoćeda okusi prvo voće.IIIIzišo je rano dedapa u nebo dugo gleda.Ide on u lov.Al se vetar opet šali,dedi s glave šešir svali.A šešir je nov.Skoči deda. Lice grči.Za šeširom trči, trči.I još viče: - Stoj!Neće šešir da se predapa umesto zeca dedalovi šešir svoj.IVVetar nikad miran nije.Spazi dedu kako šeta.Za današnje vragolijededin šešir biće - meta.- Taj ću! - vetar brzo reši.Razduva se malo jačei kicoški dedin šeširzačas dedi s glave smače.Pa ga nosi čak do plaže,da zaplovi preko vala.Ded se mršti. Začas kaže:- Kakva mu je ovo šala!I obuću već izuva.Bosonog u vodu stupa.Neko kaže: - Gle, što duva!A ded pošo da se kupa! i 1 esej, ko voli detalje

Edited by thermal bug
Link to comment

TELEFONIJADA Na širokom carskom drumu što preseca prašumu Sreli su se beli slon I jedan crni telefon Halo Reče beli slon Halo reče telefon Ko je Pita beli slon Ko je Pita telefon I tako u beskraj on Ni komandir šumske straže Nije znao da nam kaže Dal' slon telefonira Il' telefon - slonira Ljubivoje Ršumović BOLESNIK NA TRI SPRATA Našega starog doktora Jana telefon zove s Kalemegdana: ?Doktore dragi, hitno je vrlo, imamo gosta, boli ga grlo!? ?Imate gosta? Da nije stranac?? ?Pravo ste rekli. Jest', Afrikanac!? ?Doći ću brzo, za jedan sat. Kažite samo: na koji sprat?? ?Na kome spratu? Teško je reći, boli ga čitav - drugi i treći.? Čudom se čudi naš doktor Jan: ?Kakav bolesnik? Je l' trospratan?? ?Doktore, jeste, to nije varka, zovemo, znate, iz zoo-parka. žirafu jednu boli nam vrat, a to je - drugi i treći sprat.? Branko Ćopić

Link to comment

evo jos malo divnog duska radovica (mozda za nesto stariju decu, al valjda nece da se baci): ZAMISLITEZamislite, deco, jedno veliko more,i u tom moru jednu veliku lađu,i na lađi okrugle prozore,i na jednom prozoru - princezu Nađu!Zamislite sad, deco, to isto more,i u tom moru istu veliku lađu,i na lađi iste okrugle prozore,i na drugom prozoru - razbojnika Kađu. Zamislite onda: bura ide,vetrova fijuk i talasi,i jedan talas princezu skidei poče mladi život da gasi.Zamislite, deco, sto talasa,većih sto puta od svake princeze,može i ajkula svakoga časa na modrom talasu da se doveze.Strahom i bolom obuzet,pojavi se otac princezini reče:-Onaj biće mi zet,ko spase mladi život njezin!Zamislite, deco, puna lađa,sve oficiri, prinčevi, admirali ...I svi ćute, svi drhte, samo Kađaskoči i - more ga zali.Kađa izvali strašnu psovkuna račun vetra, na adresu života, na ime mora,izbeže smrti mišolovkui spase princezu iz valova.Zamislite sad: otac taj,kralj sigurno, a car verovatno,podiže Kađu u zagrljaji poljubi ga nonšalantno:- Ovo je kćer moja, a žena vaša - princeza mila Nađa!- A ja sam, s? dopuštenjem, izvinite na smetnji, razbojnik Kađa!Umiri se more, zataji vetar, stade lađa ...Puni straha, puni stida, prepuni jeze -svi gledahu u pravcu princeze.-Hrabri Kađa, - reče bleda princeza, ja sam vaša Nađa ...Izvinite, tata, na ovom svetu svašta se događa!***ODELOLekar je ČOVEK u odelu lekara. Vatrogasac je ČOVEK u uniformi vatrogasca. Milicioner je ČOVEK u odelu milicionera. Vojnik je ČOVEK u uniformi vojnika. Pop je ČOVEK u odelu popa. Dete je ČOVEK u odelu deteta.***i, ne mogu da odolim, jedna prica o BRKOVIMA Srđan živković pustio je brkove iako ima tek sedam godina.? Čujem, živkoviću, da ste pustili brkove? ? kaže mu direktor škole.? Izgleda... ? odgovara živković skromno.? Mogu li znati ? sa kakvim namerama?? Ne možete.? A ako pozovem vašeg oca?? Ni onda. Nigde ne piše da se ne smeju puštati brkovi.? Tako je, ne piše. Ali ako vi, kao učenik prvog razreda, puštate brkove ? kakve bi brkove trebalo da ima direktor škole?!? Ne znam.? Ne znate?? Ne znam.? Dobro. Pokazaću vam. I direktor škole pusti da mu izrastu ogromni crni brci, kao u narodnoj pesmi. Od uveta do uveta. U svakom slučaju, za živkovića nedostižni.Uvrne direktor brkove pa pravo pred živkovića.? Vidite li, mladiću šta su brkovi?? Vidim.? Pa zar vas nije sramota!?I tu se mali živković pokoleba. Obriše suze, obriše i brkove i poče da sanja kako će jednom, kad poraste, imati brkove velike kao krila, kako će mahati brkovima i leteti iznad škole i iznad direktora i vikati iz sveg glasa: ? A zar vas nije sramota? A zar vas nije sramota?

Link to comment

kakav kadja, brkovi su konza! :Dja se nastavljam tradicionalno, jedva nakucah :unsure: mojne da mi se neko prima na mizoginije i položaje žena (a bogumi i muškaraca), te pritiske koje zajednica vrši na pojedince u ovoj pesmi. ovo je poezija o 1 propasti monarhije :PSlobodan Stanišić (Crtana šuma, Narodna knjiga)POSLEDNJA PRIČA O PRINCEZAMA I PRINČEVIMABeše jednom jedan car,koga brige peče žar,tužan i kad prima darU čemu je stvar?Kaže priča iz davninaimala je ta ljudinastotinu i jednog sina- Oh, sudbina!Car beleži sitna slovca:deca rastu, malo novca, ženidbama već je vreme...- Teško breme! Potrošio baš sve kad bi ima para za sto svadbi...Car čvrst kao ugalj treset,oženi ih devedeset i još deset.Od radosti carstvo vrvi...- A sto prvi?Zar to carsko čedo belo da od brige mršti čelo,neželjeno, neveselo...- Ne bi smelo! Princ napusti pomodarstvo,oca, braću i drugarstvo,pa ode u drugo carstvo...- ...Kad, tu jedan drugi carkoga brige peče žar,tužan i kad primi dar...- U čemu je stvar?Ima taj u svom kućerku,uz caricu kaćiperku,stotinu i jednu ćerku ...Car beleži sitna slovca:deca rastu, malo novca,udajama već je vreme...- Teško breme!Potrošio baš sve kad biima para za sto svadbi...Car, čvrst kao ugalj treset,udade ih devedeseti još deset.Carstvo zgrabi sreće bura...- A sto prva cura? Ona, mlada, ko salata,vrednija od svakog zlata,da ostane neudata...- Nepravedno, carski tata!Da napusti pomodarstvooca, sestre i drugarstvo,da ode u drugo carstvo,da plače i pati tajno...- Ni slučajno !!!Princ sto jedan, zgodan, vredan,srete kćerku broj sto jedan.ona, mlada ko salata,gleda princa pola sata...- ...Za dva cara lica bleda,stižu pisma dva rezeda:?Venčasmo se preko reda!?Kaže priča iz davnina,mladi princ i princezina,dobiše sto jednog sina.Uz njih tu, u svom kućerku,stotinu i jednu ćerku...- Različitu po čuperku!A dva cara dva starčića,s dvesta dvoje unučića,koje vole, koje maze,koje ljube, koje paze,sad šetaju kroz salone,obećavaju poklone,pa igračke na kolone,zlatne lopte i balone,brda torti i bombone...- Plus suknje i pantalone! Dok kupiše samo noše,carevima posta loše ? unučići mnogo troše...- I dva carstva propadoše!

Edited by thermal bug
Link to comment

Izvinjavam se unapred na dužini posta, ali moram da podelim sa vama nekoliko pesmica koje me uvek podsete na detinjstvo, na divnu slikovnicu koju nažalost odavno nemam, a koja je bila najomiljenija obavezna ?lektira?, naročito pred spavanje. :wub: :wub: :wub:Smešne rečiDušan RadovićDeca voleDeca vole čudne stvarikao što su odžačari,kao što su kočničari,kao što su, kao što su...Deca vole slatke stvarikao što su sutlijaši,kao što su grilijaši,kao što su, kao što su...Deca vole smešne rečikao što su papadaći,kao što su sumareni,kao što su, kao što su...ZvezdeKad neka zvezda nepažljivazaspi u toploj noći leta,zlatari je ukradu i od nje praveza decu sjajna zlatna dugmeta.Zvezde na nebu treba da stojei niko ne sme da ih skine!Al kad se od njih dugmeta skroješto deci tako lepo stoje? i onda su fine,i onda su fine...Otvorio sam prozorOtvorio sam prozor,i mrak je ušao u sobui pojeo sve stvari...Samo nije pojeo,samo nije pojeo,? Gordanin palac u ustima.Kako trebaMale stvari i imena mala tražekao m i š, kao z r n o, kao m r v a...Dok velika stvar velikim imenom raspolažekao s o l i t e r, kao m e r i d i j a n, kaoS r e m s k a M i t r o v i c a.TaramTaram-baram-beca.? šta je taram?Taram je taram,baram je baram,beca je beca,? tako se varaju mala deca!PoukaHtela je da vidi šta je dole,nagla se preko stola i ? pala.Ko?Jedna viljuška radoznala.

Link to comment

Moram još dve - ista zbirka :wub: (Kađu i Nađu neću da ponavljam :wub:)Veliki čovekKonstantin (je samo ime),Konstantinović (samo prezime),viši kontr. beogr. saobr. preduzeća -to je sve zvanje njegovo i zanimanje.Sastali smo se cenjeni Konstantine Konstantinoviću,da vam priznamo pred svima:Vi ste čovek, ime, prezime i zanimanje,kakvog bi svako dete htelo za strica da ima!Priča o devojčicamaBila jedna devojčica.I još jedna devojčica.I još jedna devojčica.Koliko je to sada ukupno devojčica?Ukupno četiri.Zato što je bila još jedna, poslednjadevojčica.One su imale jednu mačku.I još jednu mačku.I još jednu.Koliko je to sada ukupno mačaka?Ukupno tri.Zato što jedna devojčica nije imala mačku.To je svega četiri devojčice i tri mačke.Jedna mačka nedostaje!Koja mačka nedostaje?Sve mačke koje postoje one već postoje.Ne može ni jedna mačka da nedostaje.Pa gde je onda ta jedna mačka koja nedostaje?Ona ne postoji.Ali ako i nju uračunamo, onda je sve u redu.Četiri mačke i četiri devojčice.Četiri i četiri.Baš je zgodno.

Edited by Morgenrot
Link to comment
  • 1 month later...

Plavi zecTri sam zemlje prelazio,i tri gore pregazio,i tri mora preploviodok ga nisam ulovioPlavog zeca,čudnog zeca,jedinog na svetuOvaj zeczna da svira,Ovaj zeczna da plete,Ovaj zecručak kuva,Ovaj zeckuću mete.Ovaj zecplesti ume,Ovaj zecžeti ume,Ovaj zecšiti, pitii francuski govoritisve razumePlavi zec,čudni zec,jedini na svetuJa ga htedoh vama datida vam šije,da vam pije,da vam kroji,da vam broji,da vam plete,da vam mete,da vam kuva,da vas čuva,da vam peva,slike šarai francuski razgovara.Plavi zec,čudni zec,jedini na svetuStavih zeca u torbakpa požurih svojoj kući.Al' kad bismo ispred kuće,stade zečić da šapuće:Pusti me lovčehrabri lovče,da očešljam kosu,da umijem lice,da isečem nokte,da ispravim stas,da udesim glas.Nek' vide decaplavog zeca,čudnog zeca,jedinog na svetuPustih zeca iz torbakaal' se zec ne očeslja,al' se zec ne umi,nit' iseče nokte,nit' ispravi stas,nit' dotera glas.Već pobeže, oj, nesrećo,na kraj sveta, oj, nevoljo.D. Radović

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...