Jump to content
IGNORED

R.I.P.


Parsons

Recommended Posts

7 hours ago, Budja said:

 

1976, 1977, 1979, 1980 i 1982.

 

U slicno vreme, Markovic: 1977, 1979,1980 i 1982.

 

S obzirom da nije rec o porpagandnim filmovia, prilicna ucestalost. U cemu je fora?

 

Budžeti su bili mali, snimalo se za nekoliko sedmica (pričao je Goran Marković o Majstori, majstori - za par dana u školi u toku letnjeg raspusta), Kozare, Sutjeke, Neretve su odavno bile snimljene, ja to u svojoj glavi povezujem sa onim razlozima za nastanak novog vala u muzici. Ne znam, možda grešim, ali skoro sam čitao knjige Gorana Markovića (i imao priliku da proturim koju sa njim posle promocije knjige prepiske sa Mikom Oklopo) i Rajka Grlića, vidi se da su svi bili mladi i gladni snimanja filmova, ambiciozni, kao pušteni s lanca.

Jeste off topic ali mislim da se u tom krugu vrlo retko (ili nedovoljno) pominje Lordan Zafranović koji im je bio roll model u vreme studija u Pragu, par godina stariji od njih.

 

 

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, John Coltrane said:

Jeste off topic ali mislim da se u tom krugu vrlo retko (ili nedovoljno) pominje Lordan Zafranović koji im je bio roll model u vreme studija u Pragu, par godina stariji od njih.

 

 

 

I Karpo Godina, on je bio gene sa Markovićem i Karanovićem.

Link to comment
On 27.9.2020. at 0:58, colonelo said:

Teško je reći ko je najbolji a ko najslabiji reditelj među našim praškim studentima.
Više puta sam pisao da lično ponajviše preferiram Markovića, ali to je samo lični ukus.

Najveći internacionalni ugled ipak ima Kusturica, a za njim Paskaljević.

Kad je Paskaljević u pitanju, i meni su omiljeni Bure baruta, Poseban tretman i Varljivo leto 68, ali bih dodao i Vreme čuda i potcijenjeni Zemaljski dani teku.

I prva dva filma (Čuvar plaže u zimskom periodu i Pas koji je voleo vozove) su izuzetno značajna u domaćoj kinematografiji, a naročito ovaj drugi.

 

U svakom slučaju veliki gubitak i početak silaska sa scene jedne sjajne (i meni omiljene) generacije autora.

Markovic i Kusturica definitvno, mada je meni prilicno dobar i Karanovic..

Link to comment

Pričao je veseli Gordan Mihić da crni talas nisu sahranili političari, njihove zabrane i led trajali su par godina, posle se sve unormalilo; Gordan je smatrao da je crni talas prsnuo pod naletom praške škole, čija je estetika bila pitkija za publiku, a filmovi manje komplikovani i uglavnom jeftiniji.

 

Uzgred, malo trivije: Goran Marković je igrao glavnu ulogu u Zafranovićevom debiju Nedjelja još dok je studirao.

Link to comment
43 minutes ago, April said:

Pričao je veseli Gordan Mihić da crni talas nisu sahranili političari, njihove zabrane i led trajali su par godina, posle se sve unormalilo; Gordan je smatrao da je crni talas prsnuo pod naletom praške škole, čija je estetika bila pitkija za publiku, a filmovi manje komplikovani i uglavnom jeftiniji.

 

Uzgred, malo trivije: Goran Marković je igrao glavnu ulogu u Zafranovićevom debiju Nedjelja još dok je studirao.

 

Slazem se sa boldovanim. Mozda je to i generacijska stvar, ja sam odrastao uz filmove i serije "praske skole" (uz Sijana i jos poneke autore), i tu delim utisak sa Colonelom..

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, April said:

Pričao je veseli Gordan Mihić da crni talas nisu sahranili političari, njihove zabrane i led trajali su par godina, posle se sve unormalilo; Gordan je smatrao da je crni talas prsnuo pod naletom praške škole, čija je estetika bila pitkija za publiku, a filmovi manje komplikovani i uglavnom jeftiniji.

 

Uzgred, malo trivije: Goran Marković je igrao glavnu ulogu u Zafranovićevom debiju Nedjelja još dok je studirao.

Malo se i atmosfera u drustvu promenila. Posle 1972 nije bilo na oko vidljivih politickih trzavica (NIN je negde 1970-71 ranije imao naslovnu stranu tipa "ima li Jugoslavija buducnos" a u vezi MASPOKA), poceli smo da trosimo kredite da podignemo standard narodu, a silne pare su bacene na patriotske filmove i serije (Uzicka republika, Neretva, Sutjeska). I kako sad da u toj atmosferi snimas filmove sa crnom tematikom? Daj nesto lepse, i eto praske skole.

Link to comment
7 hours ago, April said:

 

I Karpo Godina, on je bio gene sa Markovićem i Karanovićem.

Da i acimovic-godina, ne samo kao reditelj, vec i snimatelj lepog broja filmova svojih praskih kolega, posebno zafranovica. 

Link to comment
5 hours ago, April said:

Pričao je veseli Gordan Mihić da crni talas nisu sahranili političari, njihove zabrane i led trajali su par godina, posle se sve unormalilo; Gordan je smatrao da je crni talas prsnuo pod naletom praške škole, čija je estetika bila pitkija za publiku, a filmovi manje komplikovani i uglavnom jeftiniji.

 

Uzgred, malo trivije: Goran Marković je igrao glavnu ulogu u Zafranovićevom debiju Nedjelja još dok je studirao.

Ne razumem ovaj stav Mihica iz dva razloga: prvi, ja ne vidim kako su filmovi praske skole pitkiji i jeftiniji(eto, da navedem neke primere sa samog pocetka(Specijalno vaspitanje, Pas koji je voleo vozove, Cuvar plaze, hell, drugi razlog je taj sto je i on sam pisao scenarije za neke od tih filmova)..licno respektujem i crni talas i prasku skolu, sad, mozda je crni talas objektivno uticajniji i znacajniji.Sijan nije praska skola, Sijan je djak Aleksandra Petrovica, i prsoto je osamdesetih iskoristio moemnat da sniam sto vise moze, jer je drzava bila prezauzeta da  bi se bavila filmskom cenzurom, negde i znajuci da  treba da koristi priliku dok moze..

  • +1 1
Link to comment
Da i acimovic-godina, ne samo kao reditelj, vec i snimatelj lepog broja filmova svojih praskih kolega, posebno zafranovica. 
Karpo je bio najluđi od njih, mogao da popije čudo božije. Ime mu je napravio Žilnik i tako su ga kasnije i kapirali, više kao dobro oko filma.

Ono što sam tek skoro saznao gledajući Film klub, da mu je životno delo zapravo film o Fric Langu koji mi nismo gledali jer je tad počinjao faking rat u Sloveniji.

Sent from fav toy

Link to comment

I inac,e izuzetno cenim i Mihica, njegov doprinos kinematografiji,a i televiziji..On i Kovacevic su majka i otac kad je filmski scenario u pitanju kod nas..da ne odem skroz u off, mislim da je i Paskaljevic vecinu svojih najboljih filmova snimio bas po njegovim scenarijima..

Link to comment
Ne razumem ovaj stav Mihica iz dva razloga: prvi, ja ne vidim kako su filmovi praske skole pitkiji i jeftiniji(eto, da navedem neke primere sa samog pocetka(Specijalno vaspitanje, Pas koji je voleo vozove, Cuvar plaze, hell, drugi razlog je taj sto je i on sam pisao scenarije za neke od tih filmova)..licno respektujem i crni talas i prasku skolu, sad, mozda je crni talas objektivno uticajniji i znacajniji.Sijan nije praska skola, Sijan je djak Aleksandra Petrovica, i prsoto je osamdesetih iskoristio moemnat da sniam sto vise moze, jer je drzava bila prezauzeta da  bi se bavila filmskom cenzurom, negde i znajuci da  treba da koristi priliku dok moze..
Mislio je da su bili produkciono jeftiniji, ne u vrednosnom smislu.

Što je prvi potvrdio Bekim u drugoj knjizi, kad je pričao o finansiranju Specijalnog vaspitanja, a kasnije i ekipa iz Majstori, majstori, koja je takođe radila za dž.

Crnotalasovce je malo razmazio Ratko Dražević, pa su se kasnije teško snalazili bez njegovih širokih leđa.

Sent from fav toy

Link to comment

Umro je jedini sin Nikolasa Lindhursta aka Rodnija Trotera u 19oj godini, tj jedino dete koji je takođe bio glumac. :(

 

Znam da ga niko od nas nije znao, ali eto, čovek koji nas je nasmejavao onoliko u mladosti i dan danas, provešće ostatak života u tugi, baš mi nekako žao :sad:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...