Jump to content
IGNORED

Mačke


Recommended Posts

ej drugari meni se u ulaz uselio jedan malac. eto vec vise od mesec dana zivi u podrumu. ja ga hranim sosicima i granulama a komsinica iz prizemlja parizerom. ja se svaki cas kao nesto mislim da ga odnesem kod veta ali uvek sam tanak sa lovom i vremenom. jutros kada sam izvodio kuce cuo sam ga kako nesto kasljuca. e sada nisam siguran da li se zagrcnuo na parizeru ili je bas kasljucao. posle kada sam mu sipao granulice on je preo i odma krenuo da ih zdere. sta da cinim? plus da li neko zeli da usvoji jedno malo prase? ja se obavezujem da izfinansiram vakcinaciju i cipovanje.
Ne znam sta se izdesavalo u ovih nedelju dana ali kod macaka iz mog iskustva kasalj u 70% slucajeva ne znaci nista - ili su u pitanju dlake ili paraziti (sto je uobicajeno kod ulicnih macki).Sto se tice udomljavanja ne znam kome bih preporucio, imam u zajednickom dvoristu dve macke sa istim problemom:( hranimo ih redovno btw
Link to comment

Da li neko od vas ima iskustva sa mcjim "neurozama"? U stvari ne znam ni kako da nazovem to. Elem, stariji macak je jos proslog proleca imao neke ranice/infekciju na nozi, primao antibiotike i sl. i sve proslo... Letos mu se to ponovo pojavi, na istoj nozi, i tako nestane pa se pojaci, dok jednog dana nije osvanuo sa maltene oguljenom nogom... Naravno, od tad je na terapiji, antibiotici + pronizon, veterinar ce vise poludeti od njega, sve prodje, i posle nedelju dana opet. Vet smatra da je to pocelo kao neka alergija, verovatno na hranu posto je kucni macak koji ne izlazi nigde, da je neka gljivica zapatili bismo do sad ili decko ili ja, ali je preslo u nervozno lizanje i smaranje noge. Znaci, uvek ista noga, i konstantno je lize i pravi rane. E sad, vet je uveo medicinsku hranu za alergicne macke da bismo iskljucili hranu kao uzrok. Problem je sto on tu hranu nece da jede, i to traje vec tri nedelje, smrsao je prilicno, sto i nije lose jer je bio malo deblji, ali ni za zivu glavu nece pred nama da pojede ijednu granulu. Naravno, posto je jos uvek alive and kicking znaci da je ipak jede, ali samo kad mi nismo tu. Drugi macak je jede bez problema, mada ne bi ni trebalo, ali ako ih odvojim ovaj ce pre crci od gladi nego da gleda kako mali jede nesto bolje. Iskreno, ne znam vise sta da radim, kako da ga privolim da jede hranu, a jos manje kako da prestane da zvace nogu, kad smo tu ne dozvoljavamo ali veci deo dana su sami. Kupila sam i kragnu ali posto i ovako slabo jede, sa njom ce biti jos gore.

Link to comment

Moja komšinica je imala sličan problem ali sa psom. Kuca se neurotično ponašala i bojala od svega i svakoga, i slabo je jela. Na kraju je to poprimilo tolike razmere da je sirotica grizla sopstvenu nogu. Ta moja komšinica je potrošila desetine hiljada na lečenje, koje je na kraju uključilo i blage sedative. Sada je dobro, ali se i dalje plaši i kad list padne. Mislim da su, generalno, svi kućni ljubimci zasuti pažnjom i količinom emocija koje ne mogu da obrade i podnesu, pa oni labilniji pokleknu. Isto ko i ljudi.

Link to comment

@Arkadija, macak nije plasljiv ali je uzasno sujetan ako se takva osobina moze pripisati zivotinji, i kad oceni da je zapostavljen jako se duri. Sad je uzasno ljut zbog toga sto ga teramo da pije tablete i jede hranu koja mu se ne svidja, i posto mu uglavnom ja dajem terapiju potpuno me ignorise, ne prede i sl. @kim, videcemo, moram da odem opet da se konsultujemo. Svakako cu probati sve. Ovakve situacije su dosadne jer traju i treba mnogo strpljenja. Pod prirodnom dijetom mislis na sirovu ili kuvanu hranu, posto je ovaj vet dosta protiv davanja dzigerica sirovih i slicnog.

Link to comment

Što se tiče prirodne dijete, mačka koju sam imala od početka 90 ih, je jela isključivo iznutrice, tipa slezina, džigerica i još kojekakve gadosti koje su mom ćaletu ostavljali svi kasapi po Kalenić pijaci. Da se razumemo, nije odobila ni sirovo meso, ali joj nije bilo omiljeno. Granule nije htela ni da pogleda dok je bila mlađa. Ta maca je doživela 17 godina, bila je umerena prznica, volela je samo ćaleta, ali joj se ponekad omaklo i da zaprede nama ostalim uljezima.

Edited by Arkadija
Link to comment

lol gadosti- pa alfa vukovi ili vođe čopora kod lavova imaju pravo da prvi biraju šta će pojesti od ulova i naravno uzimaju najbolji deo, jetru i pluća, mačke nisu izuzetci- otkidaju na svinjska pluća, u stanju su da jedu toliko da izgledaju kao da su progutale rukometnu loptu :lolol: što se sa granulicama neće desiti nikada a možda čak ni tada

Link to comment
  • 2 weeks later...

Situacija nepromenjena sa nogom, vratili smo se na hranu koju hoce da jede, ali mu sad dajemo CalmVet, valerijanu za zivotinje (i to jedva mrljavi mada je macke rado konzumiraju), plus nosi kragnu. Cim je skinemo krece da zvace nogu. Ostalo je jos da je snimimo, mada veterinari misle da je nepotrebno i da necemo nista naci jer je mlad i nema drugih simptoma koji bi ukazivali na neku ozbiljniju boljku, ali cisto da iskljucimo i tu opciju. Vise zaista nisam pametna kako ga oduciti od zvakanja noge a da ne nosi kragnu 24/7 :unsure:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...