Jump to content
IGNORED

O serijama


Mr.Smith

Recommended Posts

22 hours ago, Weenie Pooh said:

Koje troje, meni su poznati samo Mance Rayder i Edmure Tully? :unsure: I naravno rahmetli Lane Pryce iz Mad Men.

 

Brynden Tully "the Blackfish"

 

MV5BOTg5ZDIwOWUtMjQ1OS00YjgxLThmMDgtOWUw

 

 

U ulozi admirala u Londonu

 

Ladno su mogli da angažuju Catalyn Tully kao gospođu Franklin, pa da kompletiraju glavne Tully-jeve. :sleep:

 

Link to comment
On 3/31/2018 at 4:06 PM, Weenie Pooh said:

Wendigo je stvarno mitološko biće, a wendigo psychosis stvarni mentalni poremećaj. Tuunbaq je Simonsova izmišljotina koja funkcioniše maltene isto, samo se drugačije zove i liči na medveda više nego na jelena.

 

Ipak je DS malo ozbiljniji od ovoga. Cak i povrsna istrazivanja inuitske religije/mitologije (wiki) dovode do pojmova Tuurngait, Tuurngaq, plus Angakuq (koga takodje pominje na samrti Inuit - bar u knjizi, u seriji nisam zapamtio). Wendigo dolazi od ipak druge grupacije americkih urodjenika, istina, sa slicnih prostora, za ljubitelje horor knjizevnosti npr. postoji istoimena prica A.Blackwooda, napisana pocetkom 20. veka i sigurno dosta naslonjena na usmenu tradiciju toga vremena (kod nas u zbirci Vrbe - Orfelin, 2015). 

 

Kako god, kao sto i Crozier kaze u nekom momentu (opet knjiga), pored snega , leda, hladnoce, skorbuta, pokvarenih konzervi hrane (videcemo i jos po necega) monstrum je samo deo (pa ni presudan) djavoljeg plana koji je na tragican kraj osudio ovu ekspediciju. U pocetku mi je sumnjivo bilo da ce literarni predlozak biti uspesno prenesen u samo 10 epizoda pa sam uporedo krenuo sa ponovnim citanjem. Simmons je naravno detaljniji (i uspeniji) u opisu neljudskih uslova koji vladaju u ledeno-vodenoj pustinji, takodje opsirniji u biografijama glavnih junaka (kapetana prvenstveno) ali serija prilicno korektno (za sada) prati radnju romana izvlaceci ipak one televizicne detalje, sto opet dovodi do toga, kao sto neko ovde napisa, da se serija vuce, te do starog problema da se dobra prica uspesno prenese na ekran. Mislim da ova serija to tek delimicno uspeva, ali sigurno ce to bolje oceniti oni koji nisu citali knjigu (da budem dosadan, ako nije neko shvatio, sve preporuke). Da, postoji i, bar za sada, nekoliko razlika u odnosu na knjigu, ciju svrhu cemo valjda videti do kraja.

 

Silent lady u knjizi ne govori od pocetka jer lekari ustanovljuju odmah po dolasku na joj je jos kao detetu odgrizen jezik, sto nas opet moze vratiti na inuitsku religiju/mitologiju gde cak i zene (iako retko) mogu postati Angakuq - vrac/iscelitelj koji sa duhovima komunicira neverbalno. Manje mi je jasna razlika u odnosu na roman, to sto je u seriji Terror napusten (u knjizi obrnuto). [/spoiler]

Edited by variola
Link to comment

Ako se "vuče" ovo gde u svakoj epizodi upucavaju demonskog belog medveda ljudoždera, onda će Drood ekranizacija potrajati 46 sezona i izazvati masovna samoubistva iz dosade.

 

A kad smo već kod toga, da li je moguće da u ovo doba očejničkog ceđenja suve IP drenovine još niko nije uzeo da obradi Song of Kali? Ili je to za moderne standarde suviše non-PC?

Link to comment

Dobro, nisam tacno citirao, covek je rekao puzi :) i to posle trece odgledane epizode. Od Drooda sam, priznajem, odustao, mozda bi mi serija lakse isla :laugh: A ovo ostalo ce isto doci na red, ima tu materijala...

Link to comment

Pa to - vuče se i puzi serija koja prati posadu broda zarobljenog u ledu. Mislim, kakva dinamičnost se tu uopšte očekuje?

 

Moja jedina sitničava zamerka za sada je to što Lejn Prajs odlučuje da se skine sa alkohola na suvo, za dve nedelje, najavljuje posadi da će u krizi da ih moli, da bi mogao da se samoubije... to koliko znam niti ide tako brzo i jednostavno, niti alkohol ima dramatične withdrawal simptome. 

 

Monstrum mi je nekako neubedljiv, i misterija iza njega/eskimke, a ja obično volim te natprirodne elemente. Zanimljivija mi je posada i njihova interna sranja. Deluje mi da bi komotno mogao survival horor da se svodi na njihovu izolaciju, bolest, i kanibalizam, bez bearzilla elementa. 

Link to comment

dajte 5 dobrih serija koje se trenutno emituju, ne mogu nista zanimljivo da nadjem.

Link to comment
45 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

dajte 5 dobrih serija koje se trenutno emituju, ne mogu nista zanimljivo da nadjem.

baskets 

will and grace, 

the path.

modern familly, 

fresh off the boat

Link to comment
dajte 5 dobrih serija koje se trenutno emituju, ne mogu nista zanimljivo da nadjem.
Chance, ima 2 sezone

Ozark izasla jedna sezona

Bosch, vrhunska serija 13.4. izlazi cetvrta sezona

Billions, odlicna serija trenutno treca sezona

Okkupert,, norveska serija odlicna o okupaciji Norveske od strane Rusa, 2 sezone izasle za prvu sigurno znam da ima prevoda
Link to comment
6 hours ago, Кристофер Лумумбо said:

dajte 5 dobrih serija koje se trenutno emituju, ne mogu nista zanimljivo da nadjem.

piki blajnders

ubice moga oca

bjeline senke

nemanjici 

the walking dead

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...