Jump to content
IGNORED

Reklame


Ulven

Recommended Posts

Pjesma je težak krš, ali kao da ovi što zalaze u "Onu našu", "Još litar jedan", "Sipaj ne pitaj" i "Kafanu kod Ministra" i ostale nove "kafane" glupavih naziva imaju bilo kakav muzički ukus i znanje. Njima možeš podvaliti Pop Mašinu pod Sinana. 

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Caligula

    222

  • Ryan Franco

    129

  • morgana

    96

  • Frank Pembleton

    93

Mene lično jako deprimira ta realnost koju uvažavam i prihvatam ali ne mogu uvek sa osmehom da se snađem u njoj. 

 

Ako se složimo da srpski advertajzing postoji nakon 2000, onda je on prilično monolitan u svom narodnjaštvu, jer sve što gledamo ide samo u smeru unapređivanja iskazivanja tog narodnjaštva. (Možda je pregrub izraz ali nemam bolji.)

 

Od kuma i televizora, preko čipsi babe i dede do sad ovog disa i kafanskog jelena pređen je naizgled veliki put ali je narativ stalno isti. Hoću reći, izmišljaju se nove stvari ali na istim temeljima. Jebiga. Malo je ovo tržište i ima da se načekamo dok se javi potreba za nečim novim.

 

Ovo je više moj osvrt na lokalnu kulturnu klimu nego što se bavim samim reklamama. 

Link to comment

realno, pjesma je krs koliko i 'moji su drugovi' uvazenog momcila bajagica, a i ista se publika prima na obje (tacno ona koja je i ciljana)

Pa dobro, "Moji su drugovi" je dobila neki novi život, gdje sam vidio da je sa onim glupavim vozićem postala centerpiece žurki u Domu penzionera, ima razlika u publici ali ne velikih. Ali ova pjesma tačno i jeste namijenjena onima kojima su namijenjeni reklamni spotovi "Jelen piva" - ekipicama kvazijebača u kariranim šuljama po fensi BG kafanama. Šljakeri koji cjevče Jelen na bauštelu ga ionako kupuju zbog cijene i dostupnosti, oni nisu target grupa. 

 

edit:

 

Bajagini radovi su generalno krš.

Edited by James Marshall
Link to comment

Tako je. Štaviše, ja sam pomislio da je pesma inspirisana onim spotom Beogradskog sindikata.

Jao, taman sam zaboravio taj transfer blama. Upravo tako, udara se na tu kvaziboemštinu, sve te silne "retro-kafane", kvazidert i štajaznam. Dobro ciljano od strane majstora advertajzinga, ali muzički (i tekstualno) pjesma je, pa da budem blag, ništa posebno. 

Edited by James Marshall
Link to comment

moji su drugovi je trebalo da ostari da bi stigla do doma penzionera, ona je upravo i bila omiljena kod kcazikafanske ekipe

 

mekejb, sto se tice srpskog advertajzinga, on jeste narodnjacki u narativu ali je vrlo rijetko narodnjacki u referenci. mislim da smo bas na ovom topiku pricali o lukasu u biblioteci. koji je meni doduse too much jer mi se od njega okrece zeludac.

u stvari vec i zdravko colic je rijedak, lukas kao ekstrem od kog se dijelu trzista okrece zeludac ni ne moze biti primjer.

Edited by morgana
Link to comment

Ako se složimo da srpski advertajzing postoji nakon 2000, onda je on prilično monolitan u svom narodnjaštvu, jer sve što gledamo ide samo u smeru unapređivanja iskazivanja tog narodnjaštva. (Možda je pregrub izraz ali nemam bolji.)

 

dgjbm, ja mislim da u Srbiji jos uvek ne postoji advertajzing u onom izvornom smislu, vise dominira namigivanje izmedju klijenta i agencije i rezultat tog namigivanja vidimo u etru i na bilbordima. 

 

Hocu reci, retke su kampanje koje su (zaista) dobre za brend. Sve se svodi na kontrolu stete tipa Tempo/DIS ili Jelen/Lav, Telenor/VIP etc.

 

Za ovih desetak godina po agencijama nisam video logican brif od strane klijenta (sem ranije par puta dok sam radio za PMI).

 

 

Od kuma i televizora, preko čipsi babe i dede do sad ovog disa i kafanskog jelena pređen je naizgled veliki put ali je narativ stalno isti. Hoću reći, izmišljaju se nove stvari ali na istim temeljima. Jebiga. Malo je ovo tržište i ima da se načekamo dok se javi potreba za nečim novim.

 

 

 

Slazem se sa ovim, ali eno objasnih gore: nije samo do agencija, naprotiv, mnogo je vise do klijenata i njihovih internih hijerarhija gde je brend skrajnut i u senci ukusa aktuelnog direktora marketinga.

 

Prosto, niko ne rizikuje.

 

Pa jbt, ovde je prasinu digla nevina scena gde devojke koriste muski WC. Sta bi bilo da je nesto tvrdje (ne u seksualnom smislu, govorim o tabuima) izaslo ispod cekica? Pa ni jedan srpski klijent se ne bi usudio da rizikuje na taj nacin.

Edited by Caligula
Link to comment

bilo je tu još koječega, mislim do 2008/9 kada je i taj sektor zahvatila kriza. banke, mobilni operateri

bilo je i dobrih bankarskih serijala(marko kraljević) zepter sa brstinom, grand novogodišnji serijali, krekerizmi...

 

pivari nas najčešće izbacuju nove reklame, target im je već dugo vremena šablonski i onda dobijamo tkz. narodnjačke reklame. kad bude bilo više love, više različitih oglašivača biće, valjda, i smelijih rešenja.

Link to comment

bilo je tu još koječega, mislim do 2008/9 kada je i taj sektor zahvatila kriza. banke, mobilni operateri

bilo je i dobrih bankarskih serijala(marko kraljević) zepter sa brstinom, grand novogodišnji serijali, krekerizmi...

 

 

... ne znam, meni to kao da se filmska ekipa do'vatila advertajzinga, u fazonu reditelj rek'o "ma sta qratz znaju oni po agencijama, daj nama da to snimimo filmski"

 

Ne dopada mi se to uglavnom.  Meni su npr. "Noblice" 1dobar i posten advertajzing.

Link to comment

Pa zar nisu i Zepter sa Brstinom i Goncićem, i one Marko Kraljević za CA banku radile neke agencije?!!

Novogodišnji Grand znam da jeste. Možda je tu problem što su angažovani filmski radnici sa većim autoritetom nego ovi iz agencija pa onda tako izgleda.

 

Prodaju maglu i jedni i drugi. Samo je pitanje čija je skuplja.

<_<

Link to comment

Tako je. Štaviše, ja sam pomislio da je pesma inspirisana onim spotom Beogradskog sindikata.

 

 

Jao, taman sam zaboravio taj transfer blama. Upravo tako, udara se na tu kvaziboemštinu, sve te silne "retro-kafane", kvazidert i štajaznam. Dobro ciljano od strane majstora advertajzinga, ali muzički (i tekstualno) pjesma je, pa da budem blag, ništa posebno. 

 

Da, to je taj trend (za koji su donekle i BS možda zaslužni) kako smo mi nacija boema i ljudi koji umeju da uživaju u životu, hedonisti, a prosečna budala jako voli kada joj kažeš da je hedonista.

 

Koliko mrzim tu reč nemate pojma.

 

I taj pokušaj da se usadi mit kako su naši stari svi redom živeli u kafanama, nije bilo nadničara, sirotinje, zanatlija, svi su bili po ceo dan u kafanama!

 

Neko se pobrinuo da olakša posao onima koji još nisu otvorili kafanu.

Link to comment

Iz Jelena su savršeno prepoznali taj odnedavno prisutni neokafanizam. Target je ekipa ljudi od 30 do 40 godina koje sećanja iz ranog detinjstva vežu za debelu hladovinu nekog Šumatovca, ispijanje gustog soka iz čaša od 2 deci dok ćale pije pivo iz zidarske flaše, a sve to u spokojna predmemorandumska vremena, pre masovne najezde kafića sa mesingom, mermerom i flašama od 0.25l. Kako su te generacije poslednjih pionira 90ih zapljusnute nacionalizmom i antikomunizmom, nije im vraćen samoupravljački Šumatovac, već je vremeplov otplovio u nešto dalju prošlost, u Skadarliju Đure Jakšića ili u neku kafanu međuratnog Beograda, na proslavu uspeha fudbalera u Montevideu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...