Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Tebe zaista tesi to sto se isti problemi pojavljuju i u susednim drzavama?
Porediti se sa Svedskom nema bas puno smisla, kao ni porediti se sa Avganistanom.edt nepsmnost Edited by Leia
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

ma, anketa jeste pravljena da sve ispadne gore nego sto jeste ali je tacno da neko ovdasnje retos srednjoskolsko dete ide u skolu (kad ne uspe da zbrise), sedi ispred kompa, kuca SMS ide u kafic i vikendom skupi za separe... to je sve. To mu je ceo zivot.
za razliku od nas, pustolova...^_^
Link to comment
Porediti se sa Svedskom nema bas puno smisla, kao ni porediti se sa Avganistanom.
Porediti sa Švedskom i Avganistanom itekako ima smisla. Pogrešno je pretpostavljati da se za godinu dana može napraviti gigantski napredak i dostići, na primer, Švedska. Ali uvek treba znati kakvo je stanje u drugim državama. Mislim, ako mogu Šveđani, možemo i mi, valjda, jednog dana. Dakle, poređenja nam služe da sagledamo koliko smo blizu ili daleko od nečega što smatramo željenim rezultatom. I možda još bitnije, sagledavanjem stanja u Švedskoj i upoređivanjem sa našim stanjem, možemo da detektujemo društvene faktore koji doprinose određenim negativnim društvenim pojavama.Dakle, da, ima puno smisla porediti se s drugima. Pitanje je samo sa kakvim razlogom se poredimo. Evo Hella voli da se poredi sa Hrvatskom i BiH da bi pokazao da nismo najgori od sve dece na Balkanu jer ga to saznanje ispunjava.
Link to comment

Hrvatska je samo razvijenija Srbija. Glupo je da se poredimo sa ljudima sa kojima smo maltene isti. Nista od toga neemo nauciti. U pravu je defender, treba se porediti sa drugacijima, po mogucstvu ne samo drugacijeg nivoa razvoja nego i drugacije istorije i kulture. Ipak uprkos ovom istrazivanju mislim da ima nade. Simbioza balkanse zatucanosti i trash kapitalizma je dostigla svoj klimaks ovde. Od sad ce polako da padaju. Osim ako se opet ne samouguramo u neka govna.

Link to comment
Porediti sa Švedskom i Avganistanom itekako ima smisla. Pogrešno je pretpostavljati da se za godinu dana može napraviti gigantski napredak i dostići, na primer, Švedska. Ali uvek treba znati kakvo je stanje u drugim državama. Mislim, ako mogu Šveđani, možemo i mi, valjda, jednog dana. Dakle, poređenja nam služe da sagledamo koliko smo blizu ili daleko od nečega što smatramo željenim rezultatom. I možda još bitnije, sagledavanjem stanja u Švedskoj i upoređivanjem sa našim stanjem, možemo da detektujemo društvene faktore koji doprinose određenim negativnim društvenim pojavama.
Izvini sto banalizujem, ali mogu i ja da se poredim sa Monikom Beluci, al slaba mi vajda :D Super je rad na sebi, ali postoje odredjene default okolnosti preko kojih tesko da mozes dobaciti i pored najbolje volje.Zato bolje biti realistican, i svoje ciljeve prilagoditi mogucnostima. Jednog dana moze biti svasta, ali mi ipak zivimo danas.
Dakle, da, ima puno smisla porediti se s drugima. Pitanje je samo sa kakvim razlogom se poredimo. Evo Hella voli da se poredi sa Hrvatskom i BiH da bi pokazao da nismo najgori od sve dece na Balkanu jer ga to saznanje ispunjava.
Mislim da za pocetak ne bi bilo zgoreg da prestanemo da se posipamo pepelom i lutamo izmedju manije velicine Sloba style ikompleksa nize vrednosti kakav nam prodaje Second Serbia. Zato nije los ni ovakav reality check, poredjenje sa drzavama u najblizem okruzenju koje su prosle kroz slicna sr***Nemam nista protiv ni da ucimo od Svedjana, ali porediti se, i zanositi se da cemo u iole dogledno vreme biti Svedska na Balkanu je.... :isuse:
Link to comment

svaki put kad se pravi neka anketa o srednjoskolcima, u bilo kojoj zemlji, ispadaju zabrinjavajuci rezultati. drogiraju se, alkoholisu, puse, jebavaju, bodu nozevima, mrze "one druge" i to za 4% vise nego pre 10 godina.

Link to comment
Ех, сви моји снови свалише се у прашину. :(
Salila sam se, Damjo :wub: u stvari bas licimo...edit. samo sto je M starija od mene, eto ipak izneverih :( Edited by Leia
Link to comment
Amerika, moj Harpere. Tamo takve rasprave nikada nisu ni prestajale, a sistemom spojenih sudova ovaj naopak sistem licne pravde prelio se, sa popularnom kulturom, i kod nas. Korumpirani sudovi i nezainteresovana policija cine drugih 50% ove jednacine.
Ne seri. Tvoj imginarni primer deteta koje kleci pred uperenim pistoljem bi bio zlocin u Americi kao sto je u Srbiji, Holandiji, Francuskoj, Kanadi i bilo kojoj drugoj zemlji.
Link to comment
Salila sam se, Damjo :wub: u stvari bas licimo...edit. samo sto je M starija od mene, eto ipak izneverih :(
Ма, где изневери. Године долазе саме од себе. :wub:
Link to comment
Ne seri. Tvoj imginarni primer deteta koje kleci pred uperenim pistoljem bi bio zlocin u Americi kao sto je u Srbiji, Holandiji, Francuskoj, Kanadi i bilo kojoj drugoj zemlji.
Naravno, samo sam zeleo da podsetim krvolocnije forumase da cin ubijanja provalnika nije scena iz akcionog filma, nego nesto mnogo ruznije od toga.
Link to comment
mislim da su kasnije malo izmenili tekst, nova verzija je malo opširnija, boldovala sam najupečatljivije delove:Шамарање девојке не сматрају насиљемПрема резултатима истраживања, већина младића осуђује силу над женама, али немају ништа против батина и „дисциплинских мера“ Мушкарци све више проводе време са породицом и спремни су да учествују у подели послова са женом што нарушава универзални облик схватања мушкости одвајкада уврежен у свим друштвима, резултати су многих светских истраживања. Већина анализа рађених код нас показује да су ипак доминантни старомодни „обрасци мушкости” који утичу на развој младића, привржених нормама по којима „бити мушко” значи бити непопустљив и агресиван.Размишљање и понашање већине адолесцената и даље су условљени припадношћу групама било да је реч о школи, кафићу или клубу па је и опхођење према вршњацима и девојкама условљено „кодексом части” скупа којем припадају.Истраживања усмерена на то шта значи бити младић на Балкану говоре да момци из Србије, Хрватске и Босне и Херцеговине особинама које красе идеалног мушкарца сматрају физичку снагу, одбрану части, непопустљивост у ставовима, склоност ка спорту и алкохолу, хетеросексуалност, одсуство кукавичлука...За њих су женски приоритети – трачарење и шминкање. Необично је што истичу потребу да бране част мајкама и сестрама, а према девојкама имају друкчији став. Углавном верују да треба да задрже постојећу позицију превласти према женама. Готово су једногласни у осуди насиља над лепшим полом, истичући да је неоправдано јер су слабије, али шамарање, батине и сличне, како их називају, „дисциплинске мере”, не доживљавају насиљем. Због чега је тако?Корени агресивности – изложеност насиљу у породици, ратови, санкције, стрес изазван економском ситуацијом, могућност губитка радног места, употреба алкохола и дроге, стереотипни појмови мушкости – изнедрили су незадовољство које се преноси на млађе генерације, сматра Јована Стојановски, психолог и истраживач програма „Иницијатива младића за спречавање родно заснованог насиља на северозападном Балкану”.– Агресиван начин комуникације влада нашим окружењем па се мушкарцем сматра насилник према другим мушкарцима и онај ко рано ступа у сексуалне односе. Од две и по хиљаде анкетираних средњошколаца, чак 60 одсто њих сматра да је оправдано насиље према хомосексуалцима, а мањи проценат подржава насиље над девојкама. Сматрају да је важно да мушкарац буде главни и да је насиље оправдано када се брани част. Иако живимо у модерном добу, још влада патријархално васпитање и старомодно, насиљем проткано, „мачо понашање” – каже Стојановски.Агресивност се код адолесцената јавља из немоћи и сопствене несигурности. Окружење налаже да је неопходно приклонити се некој групи зарад заштите, што обавезује да се прихвате уврежени начини понашања. Иако су сви испитаници у особине ненасилних мушкараца сврстали зрелост, способност самоконтроле, свест о последицама властитих дела, уверени су да би овакав став само повећао ризик да се постане жртва насиља, поготово у вршњачкој средини. Због тога је боље носити епитет „правог” мушкарца по сваку цену, него добити батине и бити изопштен из друштва. Ова правила утичу и на ставове младића према девојкама. Тако више није „ин” имати једну девојку и градити стабилну везу засновану на осећањима љубави и поштовања, већ имати што више „риба” и тако скупљати поене зарад доказивања мушкости.– Чак 72 одсто анкетираних средњошколаца сагласно је да мушкарац мора да одређује када треба имати сексуалне односе у вези, а 46 процената да су мушкарцу потребне друге жене, иако се добро слаже са својом. Исто оволико њих верује да постоје ситуације када девојка заслужује да је ударе, а 25 одсто сматра да би лепши пол требало да толерише насиље како би породица остала на окупу. Десет одсто испитаних тврди да је у реду да ударе жену уколико она не жели да има сексуални однос – објашњава наша саговорница. Занимљиво је да 76 одсто младих мушкараца сматра да су мењање пелена, купање и храњење деце искључиво обавеза мајке. А најважнијом улогом жене сматрају бригу о кући.Љ. Перовић[објављено: 24/12/2009]
danas slusah u kolima na b92-bbc pricu o ovom istrazivanju i bas sam se sjebao. moguce je da je to zbog toga sto nemam kontakata sa devojkama/decacima tog uzrasta ili je to do toga sto odnose u svom okruzenju projektujem, bezuspesno, na ostatak drustva.zanima me da li je bilo slicnih istrazivanja 80tih godina da bi me demantovala ili potvrdila u misljenju da 'nekada tako nije bilo'.tesko ce nama biti sa generacijama koje dolaze...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...