Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

Pa dobro, to je catchall termin da se opiše navika pripisivanja stereotipnih karakteristika, nema veze kakvoj grupi i po kojoj izmišljenoj osnovi. Rasizam je tu samo kao grubo poređenje. Kao ono kad ti neko kaže da si "racist against women".

poceo da pisem ali eto ovo moze za pocetak.

recimo da mu je blizak pojam orijentalizam, moze odatle da se kopa.

mozda je konstrukcija nezgodna ali je skup sentimenata koji opisue dosta jasan.

Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Da da, ali ovo znači samo nalik na rasizam. Dakle "kao rasizam samo protiv žena" = seksizam. "Kao rasizam samo po kulturno-klasno-civilizacijskim-itd. osnovama" = kulturrasizam.

pa kul, ali zar time ne rizikujemo da vrlo brzo pojam rasizam izgubi inicijalno znacenje?

Link to comment

@ Manč + ostali

 

možda ne moraju ni motivi da budu bitni za pojam, već da li ćeš da kažeš ne podnosim turbo-folk (ili ja da kažem - ne podnosim džez, indie rok smara, glupi sonik jut itd.) - jer ukusi će uvek postojati, bili oni isključivo uslovljeni klasom ili išli preko njihovih granica - ili ćeš da orijentalizuješ ljude koji slušaju određenu muziku.

 

dakle ja nisam baš za izvrtanje vrednosne matrice. kul mi je što su se ljudi generalno opustili i mogu sebi da priušte da slušaju narodnjake, ali mi je nasilna politika stavljanja turbofolka na mesto koje je imao rokenrol devedesetih pogrešna. dovoljno je da ne smatraš ljude koji slušaju turbo folk nižim bićima, krezubim seljačinama, ne moraš, kao cela nova levica, da se busaš sa sekom i sinanom. 

 

slažem se. posebno što je kod nas jasno gde je i na kojoj strani "industrija" tj kapital i da je samim tim postavljanje tako nečega za kulturnu potku nekakve "pobune" čist promašaj, odnosno to jeste "pobuna", ali protiv nečega što se percipira da dolazi iz inostranstva i samim tim na korak od nacionalizma, a sa levicom ima jako malo veze, jer, jbg, ne može levica u 1 Srbiji da kao osnovu svog delovanja ima neki kulturni anti-imperijalizam, to je presmešno za državu koja je ovako ili onako nezavisna već skoro 140 godina, a drugo to je generalno promašena tema za klasnu borbu, osim u slučaju da je vladajuča klasa stranog porekla - što nije. 

Link to comment

pa kul, ali zar time ne rizikujemo da vrlo brzo pojam rasizam izgubi inicijalno znacenje?

 

Viš, a meni nikad nije bilo jasno ovo insistiranje na nekorišćenju nekih reči u previše kombinacija i u širim kontekstima, da se ne bi izlizale i izgubile inicijalno značenje :fantom: kao fašizam npr, ok je ne metati ga u sve živo kad hoćeš da ocrniš nekog, al nekako mi se ne čini da je moguće da izgubi prvobitnu težinu.

Link to comment

pa kul, ali zar time ne rizikujemo da vrlo brzo pojam rasizam izgubi inicijalno znacenje?

 

rizikuje se, dabome. uvodjenje svakog novog pojma koji se naslanja na stari nosi rizik.

Link to comment

Viš, a meni nikad nije bilo jasno ovo insistiranje na nekorišćenju nekih reči u previše kombinacija i u širim kontekstima, da se ne bi izlizale i izgubile inicijalno značenje :fantom: kao fašizam npr, ok je ne metati ga u sve živo kad hoćeš da ocrniš nekog, al nekako mi se ne čini da je moguće da izgubi prvobitnu težinu.

a emo?

:(

fasizam je fasizam, rasizam je rasizam, postoje ostali vidovi netrpeljivosti koji imaju svoja imena, ako nemaju, moglo ih se izmisliti.

Edited by ToniAdams
Link to comment

pre će biti da je ovde to simbolička borba protiv libosa iz druge srbije. što je kul isto. ali malo mi je nefer prema sinanu.

 

Znam, ali...kako da kažem "druga srbija" (šta god to uopšte bilo) nije vlasnik kapitala u Srbiji. 

Link to comment

Znam, ali...kako da kažem "druga srbija" (šta god to uopšte bilo) nije vlasnik kapitala u Srbiji. 

 

hehe, pa da, slažem se donekle. zato je i borba simbolička (ili bolje reći simbolična). troše se na libose i ukuse, a u međuvremenu vrag odno šalu.

 

(mada mislim da ima promena na levoj sceni, neki vole svoje nacoše, neki su počeli da tolerišu svoje libose, ali neki su se i uozbiljili...)

 

 

no odosmo sad daleko od teme.

na temu: u svakodnevici koristim kulturfašizam zbog jezičke ekonomije, za ozbiljnija pisanija ne znam još šta ću. ranije sam orijentalizam koristila, ali fali mi klasa, nije dovoljna simbolička geografija. klasizam mi je nekako smešna reč, ne znam koliko se zapatio u literaturi. distinkcija mi je super ali suviše nežno zvuči, neko ko se nije družio sa burdijeom pomislio bi da je to nešto lepo.

Edited by tazza
Link to comment

hehe, pa da, slažem se donekle. zato je i borba simbolička (ili bolje reći simbolična). troše se na libose i ukuse, a u međuvremenu vrag odno šalu.

 

(mada mislim da ima promena na levoj sceni, neki vole svoje nacoše, neki su počeli da tolerišu svoje libose, ali neki su se i uozbiljili...)

 

 

no odosmo sad daleko od teme.

na temu: u svakodnevici koristim kulturfašizam zbog jezičke ekonomije, za ozbiljnija pisanija ne znam još šta ću. ranije sam orijentalizam koristila, ali fali mi klasa, nije dovoljna simbolička geografija. klasizam mi je nekako smešna reč, ne znam koliko se zapatio u literaturi. distinkcija mi je super ali suviše nežno zvuči, neko ko se nije družio sa burdijeom pomislio bi da je to nešto lepo.

 

pa ne, stvarno mislim, kako god da zvuči, da je kultur-klasizam najbliži od onoga što je u ponudi. ali, evo, pošto mi je zanimljiva tema i ja ću malo da razmislim i pročešljam šta bi još moglo :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...