Jump to content
IGNORED

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

izvinjavam se na upadu, ali, da li bi neko bio rad da mi objasni taj pojam, kultur-rasizam?

 

 

Mislim da je sama kovanica losa. IMHO vise bi odgovaralo klasni rasizam ili klasna generalizacija.

 

Inace rasprostranjena pojava na brdovitom Balkanu.

 

@Weenie, ne slazem se da se kultrrasizam kao pojam koristi samo u medjurasnom/medjunacionalnom potkusurivanju. Ima ga i na relaciji npr. Beograd-Leskovac, onoliko.

Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

Mislim da je sama kovanica losa. IMHO vise bi odgovaralo klasni rasizam ili klasna generalizacija.

 

Inace rasprostranjena pojava na brdovitom Balkanu.

 

@Weenie, ne slazem se da se kultrrasizam kao pojam koristi samo u medjurasnom/medjunacionalnom potkusurivanju. Ima ga i na relaciji npr. Beograd-Leskovac, onoliko.

 

u redu je što se ne slažeš, pošto se koristi, međutim to veze s vezom nema tj ti što to tako krste maše ceo fudbal

 

to je nešto posve drugo i postoji svuda, tj u skoro svakoj zemlji. 

Link to comment

u redu je što se ne slažeš, pošto se koristi, međutim to veze s vezom nema tj ti što to tako krste maše ceo fudbal

 

to je nešto posve drugo i postoji svuda, tj u skoro svakoj zemlji. 

 

... zato i kazem da je kovanica losa.

Link to comment

Mislim da je sama kovanica losa. IMHO vise bi odgovaralo klasni rasizam ili klasna generalizacija.

 

Inace rasprostranjena pojava na brdovitom Balkanu.

 

@Weenie, ne slazem se da se kultrrasizam kao pojam koristi samo u medjurasnom/medjunacionalnom potkusurivanju. Ima ga i na relaciji npr. Beograd-Leskovac, onoliko.

 

At Weenie

 

kultur-klasizam  :fantom:

 

Pa dobro, to je catchall termin da se opiše navika pripisivanja stereotipnih karakteristika, nema veze kakvoj grupi i po kojoj izmišljenoj osnovi. Rasizam je tu samo kao grubo poređenje. Kao ono kad ti neko kaže da si "racist against women".

Link to comment

ja još uvek tražim neki kul pojam za to, više od distinkcije a manje od kultur-rasizma

 

mislim da je to težak posao, pošto su motivi ljudi koji imaju takvo mišljenje posve različiti. ja ne podnosim turbo-folk (mislim ima li poente da ja tebi to naglašavam obzirom da se znamo :D), ali razlika između mene i mojih motiva i nekog ko ga mrzi zato što "zvuči turski" je nebo i zemlja. to uopšte nije ista stvar i nemoguće je krstiti istim imenom. 

Edited by MancMellow
Link to comment

hvala svima.

u principu, dalo se pretpostaviti na sta se odnosi pojam, ali zbilja imam utisak da je u pitanju vrlo nezgrapna konstrukcija, pogotovo ovaj deo (rasizam) koji bas treba da sustinski predstavi o cemu se radi. 

Link to comment

Jbg, rasizam je najpoznatija, najpopularnija, a možda i najstarija vrsta diskriminacije, normalno da ga guramo u sve iole slične termine. Ne može baš svaki da ispadne seksi kao "sexism". Altertnativa je nešto klinički po ugledu na "homofobija", ali ni to nije baš sasvim zgrapno™.

Link to comment

@ Manč + ostali

 

možda ne moraju ni motivi da budu bitni za pojam, već da li ćeš da kažeš ne podnosim turbo-folk (ili ja da kažem - ne podnosim džez, indie rok smara, glupi sonik jut itd.) - jer ukusi će uvek postojati, bili oni isključivo uslovljeni klasom ili išli preko njihovih granica - ili ćeš da orijentalizuješ ljude koji slušaju određenu muziku.

 

dakle ja nisam baš za izvrtanje vrednosne matrice. kul mi je što su se ljudi generalno opustili i mogu sebi da priušte da slušaju narodnjake, ali mi je nasilna politika stavljanja turbofolka na mesto koje je imao rokenrol devedesetih pogrešna. dovoljno je da ne smatraš ljude koji slušaju turbo folk nižim bićima, krezubim seljačinama, ne moraš, kao cela nova levica, da se busaš sa sekom i sinanom. 

Link to comment

Zeznuo vas fernoux  :fantom:

 

 

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1035235

 

OTKRIVANJE MRAKA

 

Bila sam na Džejevom koncertu jesenas. Oglušila sam se na upozorenja da Džej godinama nije to što je nekad bio i da su mu koncerti užasni. Zaista, bilo je grozno, tužno i, na momente mučno. Mali nije taj kapacitet, napisao je davno Uroš Komlenović, baš na ovoj stranici. Međutim, ovo nije priča o Džeju, nego o onom trenutku otkrovenja, nenadane realizacije kad se odjednom rasvetli nešto što je do tada bila gusta tama. Uprkos tome što, bez ikakve ironije, iskreno poštujem i volim "narodnu novokomponovanu muziku" i što sam spremna da do poslednjeg koji hoće da me sluša branim narodnjake od snobovskih, kvaziintelektualnih, a zapravo do srži kulturfašističkih napada, 

 

 

Kao što sam već rekao, čim čujem kulturrasizam hvatam se za revolver. Tekst je loš i vrlo patronizujući (ima i Đurković neke takve tonove, ali ne ovo što je Vasa registrovao).

Link to comment

Jbg, rasizam je najpoznatija, najpopularnija, a možda i najstarija vrsta diskriminacije, normalno da ga guramo u sve iole slične termine. Ne može baš svaki da ispadne seksi kao "sexism". Altertnativa je nešto klinički po ugledu na "homofobija", ali ni to nije baš sasvim zgrapno™.

jbg, jasno je sta znaci rasizam.

Link to comment

Da da, ali ovo znači samo nalik na rasizam. Dakle "kao rasizam samo protiv žena" = seksizam. "Kao rasizam samo po kulturno-klasno-civilizacijskim-itd. osnovama" = kulturrasizam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...