Jump to content

Gnevna generacija


dare...

Recommended Posts

interesantna računica u vezi sa padom cene nafte i dece sa margina.

 

kratak intro: 

- cena nafte je dugo bila preko 100 $/barelu

- sada je pala na ~70 $/bbl

- to svima koje su proizvodili naftu smanjuje prihode za 30% i države čiji budžeti veoma zavise od izvoza nafte će imati probleme da održe svoje scoijalne sisteme (venecuela najpre, a onda i rusi, nigerijci, iranci...)

 

 

Coddled by years of $100 crude, governments instead spent that windfall subsidizing everything from 5 cents-per-gallon gasoline to cheap housing that kept a growing population of underemployed citizens content.
 
Those handouts are now at risk.
 
“If the governments aren't able to spend to keep the kids off the streets they will go back to the streets, and we could start to see political disruption and upheaval,”
...
"...Strong demographic pressure is feeding their energy and budgetary requirements.."
 

izvor: http://www.bloomberg.com/news/2014-11-30/oil-at-40-possible-as-market-transforms-caracas-to-iran.html

 

ali bukvalno je predstavljeno kao računica.

 

neodgovarajuće opcije za posao + nemogućnost da se sebi priušti nešto = ljudi prave sranja

Edited by Ravanelli
Link to comment
  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    103

  • MancMellow

    93

  • Caligula

    72

  • morgana

    70

davnih dana mi je jedan tadašnji stranjski kolega pričao povodom skoka cene nafte - evo, Venecuela na primer, imaju profit kada je barel iznad 16 USD, sve preko toga imaju progresivnu zaradu, a vidi sad šta se dešava, nafta je preko 60 USD, a oni su još uvek sirotinja

 

parafrazirao sam, ali to je smisao tada rečenog

 

drugim rečima, ako preliva, mora da preliva baš snažno da bi sirotinja išta osetila

Link to comment

drugim rečima, ako preliva, mora da preliva baš snažno da bi sirotinja išta osetila

 

Ne, nego mora da se usmeri prelivanje ka sirotinji. Ako se usmeri prema par odabranih dzepova, nece prelivanje imati nikakve veze sa sirotinjom.

Link to comment

Holandska bolest. To je kao sa onom decjom kojima su roditelji sve dali pa su ova nesposobna za bilo sta. Mogla bi venecuela umesto price o komunizmu da malo vise gleda kako da napravi okruzenje gde ce se proizvoditi konkurentni proizvodi za svetsko trziste.

Link to comment

Holandska bolest. To je kao sa onom decjom kojima su roditelji sve dali pa su ova nesposobna za bilo sta. 

verujem da je miralem tesko oboleo od iste. ovo objasnjava mnogo toga.

Link to comment

interesantna računica u vezi sa padom cene nafte i dece sa margina.

 

kratak intro: 

- cena nafte je dugo bila preko 100 $/barelu

- sada je pala na ~70 $/bbl

- to svima koje su proizvodili naftu smanjuje prihode za 30% i države čiji budžeti veoma zavise od izvoza nafte će imati probleme da održe svoje scoijalne sisteme (venecuela najpre, a onda i rusi, nigerijci, iranci...)

 

 

ali bukvalno je predstavljeno kao računica.

 

neodgovarajuće opcije za posao + nemogućnost da se sebi priušti nešto = ljudi prave sranja

 

Venecuela je prsla, ostali nisu jos, jer imaju prostora  u javnim finansijam za zaduzivanje, na zalost, ali i povecanje poreza koji su jos uvek dovoljno niski da je elasticnost prihoda u odnosu na rast poreza pozitivna.

 

Dakle, mi ovde u Ekvadoru:

- zaduzuejmo se kod Kineza, Kataraca, planira se izdavanje medjunarodnih obveznica nakon sto je kreten nemarno bankrotirao 2010, a propaganda kaze "mi se zaduzujemo da gradimo Ekvador, a oni u proslosti da  bi nas krali". Dug/GDP je podnosljivih 26% trenutno, ali kako se Ekvador zaduzuje za dve-tri godine doci cemo na nivo Srbije.

- povecavaju se svi moguci i nemoguci porezi, recimo, porez na fast food, lupanje "monopoloskog" poreza dominantnom igracu na trzistu mobilne telefonije, itd...

- ocekuje se rast PDVa koji je sada 12.5%

 

I pored pada cena nafte, ekonomisti ne ocekuju recesiju, ima jos lufta. No, politika o kojoj govoris je svakako neodgovorna.

 

Primer uredjenosti javnih finansiaj nove levice je Bolivija. Oni nisu sve pare skrckali kao logreicni nervno labilni mesija Korea.

Edited by Budja
Link to comment

si čitao why nations fail?

 

Nisam, ali znam da se ne moze analizirati nejednakost bez analize institucija (Acemogu i Robinson recenzija Piketijeve knjige, hocu reci, sta god da je na meniju odgovro je uvek isti).

 

Ono, znam glavne teze, bilo je tu dosta polemike da li su njihovi case studies dovoljno jaki da podrze tezu, da li institucije dovoljno precizno definisane itd. 

 

Plus, ne daje se odgovor na glavno pitanje a kako to nastaju inkluzivne institucije?

Link to comment

Ne znam da li je za Doom ili Gnevnu, pa ću staviti ovde:

Pre svega nekoliko dana sređena je fasada nekadašnjeg bioskopa Balkan, i već je neki isprdak huliganski stigao da je "ukrasi" žvrljotinom.

Šta reći drugo nego - mater mu jebem maloumnu, jebo ga i FSS i Tole i otac koji ga napravi tako tupavog, neka se nosi u pizdu lepu materinu!

 

c8add4fbac548cccbff9b7f231a6f9f1.jpg

353806ddac1c02790b5f01caaf1456c3.jpg

 

(slike su sa Beobuilda)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...