Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

inače, jednom sam išao u aus qantas-om i svaki put je 747 poletao punim gasom (što se meni jako svidelo)
koliko puta? :P[znam, znam - slece se usput - vidis koliko mi je dosadno :lol:]kad pomenu 747, u povratku iz Havane prvi put bio na gornjoj palubi 747-ice - ne znam da li je to bio razlog, ali to mi je bilo najlosije/neprijatnije sletanje u dzambo dzetu :unsure: Edited by jms_uk
Link to comment
@jms: da, takeoff u TO autothrottle modu bre, znas da moze i rucno da se goni po pisti, ali stvarno ne znam kakve su pilotske prakse itd.
Pa moze, ali zavisi od gomile faktora: pocev od duzine piste, vremenskih uslova, i dr. pa do stava kompanije. I takodje utisak zavisi gde sedis kao putnik [ja sam npr. u ovom 737 bio u 4. redu]Od raznoraznih poletanja, kao dva ekstrema pamtim Dash 8 iz Plymoutha za London koji je otisao do samog kraja piste, okrenuo se, dao punu snagu motoru [toliko da se ceo avion ljuljao levo-desno u mestu :D] i pustio kocnice. Ali tamo mora tako, jer nedaleko posle kraja piste pocinju kuce :opicture1wkn.pngS druge strane, skoro poletanje Airbusa 340-300 iz Kaira [tu je i vrucina faktor] je bilo tako 'slabasno' [ovaj tip aviona je poznat za derated take off thrust] da sam se pitao hocemo li po zemlji do Aleksandrije... :)edit: dok god imas mesta da teras avion dok ne postigne Vr dobro je :) Edited by jms_uk
Link to comment

hahah prokleta aleksandrija i airbus.. jedna od letilica za koju dok sedim pozadi sa 'drustvom' razmisljam jel treba da potegnemo i mi da se digne.. ali dize se :) masala.. egipat :S

Link to comment

Ah JAT, my favourite airline. Neki daljni rođak je bio pilot i u pravilu sam na more išao njegovim letovima. Koliko sam samo kilometara preletio švercajući se u WC-u :D Dobro, u pravilu bih samo poletio u wc-u, kasnije sam u pravilu završavao u kabini.Ili direktno s plaže u japankama na avion :lol:

Edited by Ugor
Link to comment
  • 2 weeks later...

Stigla i potvrda...PressRadovanović priznao da je njegov brat putovao ‘Jatom' u Egipat!Generalni direktor „Jata" Srđan Radovanović potrvdio je juče da je njegov brat Radovan Radovanović, inače urednik u listu „24 sata", putovao avionom te kompanije zajedno sa porodicama nastradalih u Egiptu, iako je to bilo zabranjeno drugim novinarima.Bez obzira... Srđan RadovanovićPress je juče objavio da je Radovanović izdao besplatnu avionsku kartu svom bratu, suprotno odluci predsednika Srbije da se ne dozvoli da bilo ko, pa ni novinari, tokom puta uznemirava porodice stradalih. Radovan Radovanović nam je tada kazao da ga je na put poslala kompanija „Blic", kao i da je putovao grčkom kompanijom „Olimpik erlajns" (?!) i da njegov brat nema nikakve veze sa tim putem.- Generalni direktor „Jata" Srđan Radovanović, posle dodatne provere činjenica, potvrđuje da je novinar listova „Blic", „24 sata" i „Alo" Radovan Radovanović, inače njegov brat, putovao avionom „Jata" u Egipat da izveštava o preuzimanju tela poginulih u Hurgadi. To je bio komercijalni let, koji je iznajmila kompanija „Džoli turs", i na kom je tragičnim povodom putovao samo jedan član porodice poginulih, kao i predstavnici turističkih agencija.Generalni direktor ističe da nije bio obavešten o detaljima puta za Egipat i o tome da li će i kako put biti medijski praćen. Jedini sa kojim je bio u neposrednom kontaktu bio je novinar listova „Blic", „24 sata" i „Alo", a to da li idu ili ne idu i novinari iz drugih redakcija ne spada u njegove nadležnosti, pa nije bilo saznanja da će jedini putnik iz medija biti upravo njegov brat - navodi se u saopštenju „Jata".Radovanović ni juče nije hteo za Press da objasni zašto je svom bratu dao besplatnu kartu.- Molim vas, imam posla, nemam vremena da odgovaram na vaša pitanja. Ne zovite me više - rekao nam je Radovanović.

Link to comment
  • 4 weeks later...
:unsure:
Otpadali šrafovi sa aviona?21. avgust 2009. | 01:48 | Izvor: BlicBeograd -- Putnici na “Jatovom” letu Krit-Kos-Beograd nedavno su kroz prozor na krilu svog aviona videli izvučene šrafove, koji su bili na ivici da ispadnu, piše “Blic”.Kako navodi ovaj list, u pitanju je ”boing“ “Jat ervejza” koji je 14. avgusta leteo sa grčkih ostrva zaBeograd. Na fotografijama koje su čitaoci ”Blica“ dostavili redakciji vidi se kako se, kada avion poleti, izvlače šrafovi na levom krilu, a jedan već nedostaje.Putnici za “Blic” kažu da kvar nisu prijavili stjuardesi jer su, kako kažu, samo želeli da se što pre vrate kući.
Link to comment

Sviđa mi se nezvanično objašnjenje da je to nestrukturni panel i da nema opasnosti ako otpadne. OK, siguran sam da je tako. Ali ima opasnosti po drugi avion ako otpadne na pisti. Postoji razlog zašto se avioni prave tako da sa njih ne otpadaju delovi. (A putnici me oduševljavaju...misle da će krilo otpasti tokom leta, ali ne prijavljuju stjuardesi zato što onda nikada ne bi stigli. Pa, ne bi nikada stigli ni ako otpadne krilo?!)

Link to comment
Sviđa mi se nezvanično objašnjenje da je to nestrukturni panel i da nema opasnosti ako otpadne. OK, siguran sam da je tako. Ali ima opasnosti po drugi avion ako otpadne na pisti. Postoji razlog zašto se avioni prave tako da sa njih ne otpadaju delovi. (A putnici me oduševljavaju...misle da će krilo otpasti tokom leta, ali ne prijavljuju stjuardesi zato što onda nikada ne bi stigli. Pa, ne bi nikada stigli ni ako otpadne krilo?!)
Da, stvarno ne znam koje od to dvoje mi zvuci ludje.
Link to comment
Sviđa mi se nezvanično objašnjenje da je to nestrukturni panel i da nema opasnosti ako otpadne. OK, siguran sam da je tako. Ali ima opasnosti po drugi avion ako otpadne na pisti. Postoji razlog zašto se avioni prave tako da sa njih ne otpadaju delovi. (A putnici me oduševljavaju...misle da će krilo otpasti tokom leta, ali ne prijavljuju stjuardesi zato što onda nikada ne bi stigli. Pa, ne bi nikada stigli ni ako otpadne krilo?!)
Mislim da sitničariš.
Link to comment

С обзиром да се нико није сетио да слика или макар забележи који је авион тачно у питању (већ остављају читаоцу да се сам накачи на Јатов BBS и прегледа који је авион био у питању и списак путника, јел), највероватније је некаква врста притиска, коју свакако одобравам ради ослобођења грађанства Србије од узде зване национална авиокомпанија.У цивилном ваздухопловству нема места већим пропустима, не зато што су авиомеханичари и пилоти савеснији већ зато што постоји јасна међународна контрола. Одсуство исте (НАТО?) у РВ објашњава чињеницу да нам једном годишње с неба падне авион а сваке друге-треће буде трагичног случају, нешто чега, хвала Богу и да куцнемо у дрво, за сада није било с авиокомпанијом која је стекла надимак Joking About Time због закашњења која су добрим делом изазвана безбедносно-сигурносним мерама које једноставно нису могли да заобиђу због горепоменутог фактора.

Link to comment
закашњења која су добрим делом изазвана безбедносно-сигурносним мерама
Onda da se molimo da se ne sete reda letenja -
Vanredna kontrola aviona Jata22. avgust 2009. | 02:14 | Izvor: BlicBeograd -- Slavoljub Đorđević, direktor održavanja Jat ervejza, potvrdio pisanje Blica o labavim šrafovima na levom panelu "boinga", koji je leteo na liniji Krit-Beograd.Đorđević, direktor održavanja kontinualne plovidbenosti "Jat ervejza", je najavio i vanrednu kontrolu celokupne flote nacionalnog avio-prevoznika. "Nedopustivo je da se tako nešto dešava, to jeste propust u radu, ali najvažnije je da nije bila ugrožena bezbednost putnika ni letenja", rekao je Đorđević na vanrednoj konferenciji za štampu.Đorđević je rekao da je popustilo pet od ukupno tridesetak šrafova na gornjem delu poklopca motora. Prema njegovim rečima, poslednji tehnički pregled tog aviona obavljen je 5. avgusta, a radi se o iznajmljenom avionu američke avio-kompanije proizvedenom 1988. godine, a rok najma ističe krajem 2011. godine."Blic" je objavio fotografije koje nam je poslao putnik na spomenutom letu JU 5245, na kojima se jasno vidi da su se zakivci na levom krilu odvrnuli tokom leta, a na nekim mestima su i nedostajali. U redakciju je stiglo još fotografija čitalaca koji su putovali "Jatovim" avionima, na kojima se vide slični problemi.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...