Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Hdd iz laptopa napolje u fioku koja se ubaci umesto optike, a ssd na mesto harda i na njega samo aplikacije. Ako se i skenja, skenjao se os i app, ali ne i podaci.Osim ako se ne radi o modelu koji već u startu obezbeđuje mesto za dva 2.5" harda. Za one koji ne mogu to da ukombinuju, a solo SSD im je suviše mali kapacitetom, kao alternativno rešenje može da uđe i hibridni drajv seagate xt.Plus, hardovi poslednje generacije stvarno nisu toliko spori, čak iako su 5400rpm. Brzina rotacije nije jedini faktor - ume da se kompenzuje gustinom zapisa na ploči. Neko može tako da se zatrči danas gledajući samo rpm faktor (ko nekad isključivo broj megapixela kod kamere) i uzme neki stariji disk na 7200rpm koji je sporiji od poslednjeg 5400rpm diska. Tako da moderan lap sa jakim procesorom i dosta rama ne oseća preterano sputanost sa novim diskom - ja bar nisam osetio. Osim ako je u pitanju stvarno intenzivna I/O primena, ali u takvom scenariju se čovek mora zapitati da li je laptop prava stvar za posao gde je I/O toliko bitan.

Link to comment
Hdd iz laptopa napolje u fioku koja se ubaci umesto optike, a ssd na mesto harda i na njega samo aplikacije. Ako se i skenja, skenjao se os i app, ali ne i podaci.Osim ako se ne radi o modelu koji već u startu obezbeđuje mesto za dva 2.5" harda. Za one koji ne mogu to da ukombinuju, a solo SSD im je suviše mali kapacitetom, kao alternativno rešenje može da uđe i hibridni drajv seagate xt.Plus, hardovi poslednje generacije stvarno nisu toliko spori, čak iako su 5400rpm. Brzina rotacije nije jedini faktor - ume da se kompenzuje gustinom zapisa na ploči. Neko može tako da se zatrči danas gledajući samo rpm faktor (ko nekad isključivo broj megapixela kod kamere) i uzme neki stariji disk na 7200rpm koji je sporiji od poslednjeg 5400rpm diska. Tako da moderan lap sa jakim procesorom i dosta rama ne oseća preterano sputanost sa novim diskom - ja bar nisam osetio. Osim ako je u pitanju stvarno intenzivna I/O primena, ali u takvom scenariju se čovek mora zapitati da li je laptop prava stvar za posao gde je I/O toliko bitan.
Pa. Znaš kako, kada skidaš preko najobičnijiš 4Mbit nešto (400kb) na hdd, slušaš muziku sa istog, a sistem mu je na particiji istog diska i onda kreneš da radiš nešto veliko.... ugušiš šta hoćeš a kamoli mehanički hdd, i koliko god da su napredovali ti 5400 tj. 5900 diskovi jesu fakat sporiji u svim testovima od njihovih parnjaka od 7200, a mislim i od prethodne generacije...sada neka visi malo tekst dok ja ne nadjem tablicu.....ah, evo jedne test 1 desk hddpogledaj i ostalelista desk hdd 2012green može da pobedi eventualno u Performance per Watt i tako nešto, a kome 10-20w pravi razliku u desktop mašini...btw, pošto smo na ljaptop temi ... mobil hdd overallmobil hdd benčssd benčssd maj 2012 best buy Edited by Vapad
Link to comment

Vapade, ja pričam o praksi i subjektivnom utisku u radu, ne moraš mi tabelice pokazivati, jer sam ih popunjavao godinama. Gomile benchmark tabela gde se performanse razlikuju za neki procentić čovek u realnom radu i ne primeti. Plus što je gomila testova sintetičke prirode, pa meri sekvencijalni read, sekvencijalni write itd. Ti već u tom scenariju koji si gore naveo sa downloadom, puštanjem muzike itd. možeš te tipske testove da okačiš mačku o rep, jer realni svakodnevni rad predstavlja nešto sasvim drugo. I pričam sve vreme o 2.5" hardovima za laptopove i praktičnim razlikama između modernog 500/640/750/1000GB 2.5" drajva koji se vrti na 5400 i 7200. Ne green serijama storage 3.5" diskovima. Imam vrlo specifičan posao ovde sa pripremom raznih prezentacija odnosno demo verzija kompleksnog i teškog softvera koji treba zbog mobilnosti da se vrti na laptopovima i imam pritom relativno odrešene ruke u pogledu budžeta oko tih stvari. Probao sam sve i svašta, od kombinacija hardova različitih specifikacija preko internih miniPCIe SSD-ova do kombinacija sa eSATA i USB3 drajvova i stikova. Kako i gde sakriti virtuelnu mašinu da ne usporava host, kako najbolje još iskeširati oracle u toj kombinaciji itd. - scenario koji je malo zahtevniji od tvog sa skidanjem i multimedijom. I veruj mi, prosečan user laptopa (ne onog najjeftinijeg od 350€) sa brzim procesorom i dosta memorije (i OS-om koji radi inteligentno keširanje) neće biti toliko sputan modernim 5400 rpm diskom kao što je to bio slučaj pre 3 godine.

Link to comment

SSD je majka (ponovo preporuka za Samsunga), osim što jede bilo koji HD za doručak treba imati u vidu i manju potrošnju struje, neuporedivo brže dizanje sistema, nedostatak buke i vibracija. 128 GB već daje izvestan komoditet (OS, programi i tekući poslovi), a za bekap može bilo koji HD.

Link to comment
Vapade, ja pričam o praksi i subjektivnom utisku u radu, ne moraš mi tabelice pokazivati, jer sam ih popunjavao godinama. Gomile benchmark tabela gde se performanse razlikuju za neki procentić čovek u realnom radu i ne primeti. Plus što je gomila testova sintetičke prirode, pa meri sekvencijalni read, sekvencijalni write itd. Ti već u tom scenariju koji si gore naveo sa downloadom, puštanjem muzike itd. možeš te tipske testove da okačiš mačku o rep, jer realni svakodnevni rad predstavlja nešto sasvim drugo. I pričam sve vreme o 2.5" hardovima za laptopove i praktičnim razlikama između modernog 500/640/750/1000GB 2.5" drajva koji se vrti na 5400 i 7200. Ne green serijama storage 3.5" diskovima. Imam vrlo specifičan posao ovde sa pripremom raznih prezentacija odnosno demo verzija kompleksnog i teškog softvera koji treba zbog mobilnosti da se vrti na laptopovima i imam pritom relativno odrešene ruke u pogledu budžeta oko tih stvari. Probao sam sve i svašta, od kombinacija hardova različitih specifikacija preko internih miniPCIe SSD-ova do kombinacija sa eSATA i USB3 drajvova i stikova. Kako i gde sakriti virtuelnu mašinu da ne usporava host, kako najbolje još iskeširati oracle u toj kombinaciji itd. - scenario koji je malo zahtevniji od tvog sa skidanjem i multimedijom. I veruj mi, prosečan user laptopa (ne onog najjeftinijeg od 350€) sa brzim procesorom i dosta memorije (i OS-om koji radi inteligentno keširanje) neće biti toliko sputan modernim 5400 rpm diskom kao što je to bio slučaj pre 3 godine.
Verujem :)
Link to comment
kao alternativno rešenje može da uđe i hibridni drajv seagate xt.
Ima li neko iskustva sa ovim. Ovaj od 500GB je £80 trenutno i ulazi u razmatranje...
Link to comment

Jel ok 180e za ovaj polovni laptop?ASUS X51LPROCESOR: Intel Core2Duo T7300 2.0GHz/4MB cache/fsb800 (Opciono T3200)RAM: 2GB DDR2 (opciono 3GB)VGA: Intel Extreme GraphicsHDD: 250GB SATA2 (opciono 120GB)DISPLEJ: 15.4" WXGA UltraClearOPTIKA: DVD-RW TeacKONEKCIJE: WiFi 802.11n, InfraRed, 4xUSB2.0, Modem 56k, LAN, PCMCIA Cardbus,ČITAČ KARTICA: 5in1AUDIO: HiDef integrated, jaki interni zvučnici, audio in konektor, audio out konektor

Link to comment
Plus, hardovi poslednje generacije stvarno nisu toliko spori, čak iako su 5400rpm. Brzina rotacije nije jedini faktor - ume da se kompenzuje gustinom zapisa na ploči. Neko može tako da se zatrči danas gledajući samo rpm faktor (ko nekad isključivo broj megapixela kod kamere) i uzme neki stariji disk na 7200rpm koji je sporiji od poslednjeg 5400rpm diska. Tako da moderan lap sa jakim procesorom i dosta rama ne oseća preterano sputanost sa novim diskom - ja bar nisam osetio. Osim ako je u pitanju stvarno intenzivna I/O primena, ali u takvom scenariju se čovek mora zapitati da li je laptop prava stvar za posao gde je I/O toliko bitan.
Ni ja ne osjećam sputanost. A odgovara mi pak taj osjećaj prostranosti koji se pruža.sent from my ASUS N73SV using Nightly
Link to comment
Help anyone?Sent from my cigla using Tapatalk
Čini mi se da ova niža cena važi ako kupuješ preko neta, ali proveri, i mislim da to onda mora kešom, mada sam nešto pričao, valjda može i čekovima i ako ti donesu na gajbu, samo treba iščitati sve na sajtu glede toga i pritiskati prodavce koji rado prećute takve stvari.http://www.winwin.rs/laptop-i-tablet/laptop/laptop-outlet-msi-cx640-494xeu-15-6-hd-led-i3-2330m-4gb-500gb-gt-520m-1gb-glan.htmlmada nemam neko preterano lepo mišljenje o MSI računarima mislim da bi ti ovaj odgovarao...
Link to comment

Pa ja pitam za ovaj polovni sto sam okacio dva posta iznad onaj od prosle nedelje sam zavrsio a sad sam za gazdu video ovaj polovni pa me interesuje vase misljenje.Sent from my cigla using Tapatalk

Link to comment

Ok izvini, nisam registrovao, ne verujem u polovnu robu.Šta ti znači ovo opciono?Recimo da ova prva varijanta ako nema fizičkih oštećenja i svi dugmići rade vredi valjda te novce. Dodati još 2gb rama i to je to...Mada, još jednom, kupiti polovnu elektronsku robu je mačka u džaku uvek. I nov može da crkne ali te garancija štiti kod polovnih toga nemaš, i neka radi besprekorno danas i prođe sve testove može sutra da crkne.

Link to comment

Bilo bi dobro da to može da se proba kad se već kupuje polovno i da se pogledaju tipične falinke za laptopove - da se pusti nešto što opterećuje da bi se čuo kuler, da se proba dobro otvaranje poklopca sa ekranom da se vidi da nisu pukle one hinges sa strane, kakvi su dugmići od touchpada, da li ima mrtvih pixela itd. Plus standardne stvari koje se provaravaju kod kupovine bilo kog polovnjaka - da disk nema bad sectora i sl. Ako je sve ok i vizuelno u dobrom stanju, tj. bez mehaničkih oštećenja, onda je to valjda ok para.BTW, proveri da li taj model ima webcam, u to doba nije bila obavezna stavka, a ako rabiš skype i slične stvari, trebaće ti.

Link to comment
  • 3 weeks later...

ne pratim topic redovno, search mi nista nije dao, pa da pitam... :)kako ovdasnji znalci vide HP Folio 13 i gde to u Beogradu najbolje kupovati?

Link to comment

Ja od faksa državnoga dobio Fujitsu LifeBook E751. Što je džabe i bogu je milo, pa što ne bi i buđavom asistentu, no pitam samo - vredi li to kurca?Gledao sam te neke recenzije ali ništa ja to ne razumem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...