Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Imam HP 430g iz 2015. Ne želim da kupim nov komp, ali imam dva problema i pitanja:

 

1) Mnogo je spor.

Formatirala sve, instalirala Win 10 i još uvek je spor (znači, nikakav bloatware osim samog Win 10).

Kako da dijagnostifikujem koja komponenta ga usporava? Radije bih da zamenim nešto ako je moguće nego da kupujem novi komp.

 

2) Pre par meseci mu crkla baterija iz čista mira, zamenila sam je novom. Nova je trajala značajno kraće od stare, ali i ona je crkla, i to posle par nedelja.

Da li je moguće da nešto u laptopu uništava baterije? Ili da tumačim kao slučajnost to što su dve crkle u kratkom roku?

Link to comment

nije nemoguce da nesto unistava baterije. tako da, mozda i jeste hardverski problem.

sto se sporosti tice, hp cesto instalira pun kobas tih aplikacija i softvera, koji se ili tesko mogu ukloniti, ili nikako. opcija je format C: pa win from d skrec.

ako nisi bukv tako instalirala, kladim se na neko sranje koje sljaka u pozadini.

pogledaj da nemas mekafi, meni je na starom kompu on suludo sve usporavao, iako je istekla licenca i navodno nije sljakao. ali u pozadini ludilo.

vidi u task menadjeru prvo sta ti hasa memoriju, procesor, itd.

Link to comment

Nije baterija original HP, s nekog našeg sajta poručila. Nije mi palo na pamet da to može biti problem.... :sleep:

 

Jeste Win instaliran from scratch. Imala sam pre toga dual but Ubuntu i Win 7, formatirala sve i ispočetka instalirala samo Win 10. 

 

Iz taskmgr nije sasvim jasno šta je problem, pokušavala već da utvrdim, nekad program koji koristim crpi RAM/procesor/čak i upisivanje na disk (ugl su to web browser ili MS Word), nekad pozadinski sistemski procesi, nekad Malwarebytes (ne koristim mrtvi McAfee :D)... u suštini ispada kao da šta god da se koristi, kompjuteru to predstavlja problem. A nekad je mogao da radi sve to i još paralelno da pokreće neke python/cpp kodove.

 

Što se tiče SSD i ubacivanja RAMa, jel realno da to uradim sama?

(Desktop računar sam sama sastavila, nisam totalni noob, al laptop nisam nikad ni otvarala.)

Ne bih ni da se ispalim i kupim te komponente i ispostavi se da ne vredi kurcu, samo bacila pare, a moram još i novi komp kupiti.

Link to comment

nije to komplikovano, vidi samo da li su ti zauzeta 2 slota, tojest dal mozes da dodas samo il moras da menjas

edit: pricam o ramu, ssd nikad nisam cackao, al verujem da mora biti plegen plej. ja bih odneo nekom profi posto vazda imam viska delova kad nesto cackam.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Ako nisi i ako neces da se zezas, mozes odneti nekome ko je vest u tome ili u neki servis. RAM moras da znas koji je, a ako je noviji laptop proveri da li moze M2 SSD da se ubaci, ako ne, raskaci se hdd i nakaci ssd. RAM moze biti zavucen, ali nije neki posao. Prvo proveri da li imas mesta za jos jedan stap RAM memorije.

 

Hard mozes zadrzati ako izvadis DVD ili ga "pretvoriti" u prenosni hard tako sto kupis kutiju za njega.

Link to comment
On 16.6.2020. at 17:08, Shitgenstein said:

Nije baterija original HP, s nekog našeg sajta poručila. Nije mi palo na pamet da to može biti problem.... :sleep:

 

Jeste Win instaliran from scratch. Imala sam pre toga dual but Ubuntu i Win 7, formatirala sve i ispočetka instalirala samo Win 10. 

 

Iz taskmgr nije sasvim jasno šta je problem, pokušavala već da utvrdim, nekad program koji koristim crpi RAM/procesor/čak i upisivanje na disk (ugl su to web browser ili MS Word), nekad pozadinski sistemski procesi, nekad Malwarebytes (ne koristim mrtvi McAfee :D)... u suštini ispada kao da šta god da se koristi, kompjuteru to predstavlja problem. A nekad je mogao da radi sve to i još paralelno da pokreće neke python/cpp kodove.

 

Što se tiče SSD i ubacivanja RAMa, jel realno da to uradim sama?

(Desktop računar sam sama sastavila, nisam totalni noob, al laptop nisam nikad ni otvarala.)

Ne bih ni da se ispalim i kupim te komponente i ispostavi se da ne vredi kurcu, samo bacila pare, a moram još i novi komp kupiti.

Ja sam otvarala laptop. Nije nista strasno ako imas alat (ako su vanserijski srafovi), plus za svaki bozji model imas na you tubu uputstvo sa otvaranje i zamenu delova. Dakle, realno je da uradis sama, ali mislim da se ne isplati za stari HP. Jer:

Ssd bi mogla da prebacis u drugi komp, ali RAM tesko, a nije besplatan. Verovatno imas samo jedan slot, znaci staru karticu bacas (ili se zezas sa prodajom) a kupujes novu. I na sve to ko zna kakav je procesor (uzgred, losa baterija moze i te kako da sprzi plocu i procesor, obicno daje nestabilni napon).  

Mislim da je najbolje da odneses u neki servis od poverenja (koji ti neko preporuci) i razgovaras sa njima sta je najbolje uraditi, jer oni mogu da ti instaliraju polovan a ipak dobar RAM za manje para i otkupe tvoju karticu. Jos mogu da provere stanje ostalih komponenti i utvrde da li vredi ulagati u komp.

Edited by Lila
Link to comment

Ne bi mi bilo žao da propadnu stare komponente, jer su nove verovatno manje para nego čitav novi laptop.... imam i 2 slota za RAM, svaki može do 8GB (DDR3).

Ali u pravu si sa ovim zaključkom na kraju, bolje da dijagnostifikuje neko stručan i virne unutra da proceni sve. Raspitaću se za servise a i vi predlažite servise ako imate neke od poverenja.

Zvanični HP servis je kurac u svakom slučaju.

 

Hvala svima :D

Link to comment

Ako cujem za nekoga javicu (ja sam odavno na Macu nemam pojma), ali mislim da ima dobrih ljudi koji rade, samo bih ja obavezno i samo po preporuci. Servis ti i ne treba kad nije u garanciji. Mislim, ljudima koji znaju svejedno je da li je HP, Dell ili stagod peto i deseto,

I vise nemoj no-name bateriju, opasna je.

Edited by Lila
Link to comment
  • 1 month later...

Sta kazete za ove laptopove? Zahtevi za posao su intel i5 proceros i 8GB RAM, pa je ovo u nekoj prihvatljivoj ceni.

 

Sta znaci ovom ASUSu ovo:

Memorija: 4 GB + DRAM DDR4 4 GB ? 

 

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/asus-laptop-x509fa-ej077.html

 

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/lenovo-ideapad-3-15iil05-81we008tya.html#data

 

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/lenovo-ideapad-l3-15iml05-81y300h4rm.html#data

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...