Jump to content
IGNORED

Ljaptop


Musharaf

Recommended Posts

Jedan i7 desktop, 24 i 32 monitori, jedan i7 i dva i5 laptopa, linux satelitski server, tabalet, telefona ne znam koliko, ruter i dva sviča da se sve to poveže

A vidim ja da kad sednem kod tebe, odjednom mi se manta ;) . Pazi može da bude da je i od rakije ali...
Link to comment

Za vecinu kancelarijskih radnika ne postoji realna potreba da se ima laptop. Vecina ne mora da ide na poslovna putovanja, a uvaljivanje laptopa moze da zvuci kao poziv da radis od kuce, van kancelarije i radnog vremena koje provodis na poslu, sto je po mom misljenju svakako lose.

 

pa sad, svaka tehnologija može biti zloupotrebljena na X načina., i to je do ljudi a ne tehnologije.

 

ono što mogu da kažem iz ličnog iskustva kompanija u kojima sam radio je činjenica da mogu da ponesu kući službeni laptop mnogo značila mladim koleg(inic)ama (onima koje ne čekaju kući supružnici i sitna deca :D). prvo što nisu morali da troše svoj novac, koga u tom trenutku karijere baš i nemaju, na kupovinu svog računara, a onda i to što su mogli da posao uče u vreme kojeg su imali dosta i na opremi koja im je bila dostupna (a ne bi bilo tako da su zadužili desktop).

 

ovo prčkanje i budženje po hardveru ko što reče Razzmatazz možda i jeste a možda i nije naša specijalnost :D nisam u to siguran.

ono što sam siguran je da je to mnogo značilo nekim ljudima za razumevanje računara i dalju karijeru (hardveraši).

isto kao što je prčkanje po operativnim sistemima mnogo uradilo za buduće karijere nekih drugih (softveraši).

mislim da je sada toga mnogo manje sa firmiranim laptopovima (koji uglavnom rade!) i posebno sa tabletima/smartfonovima. ne znam da li će nove generacije inženjera biti hendikepirane zbog toga.

Link to comment

Pa značilo je to šrafcigerisanje, budženje i snalaženje mnogo svima nama. Ali i sa samim hardverom i proizvođačima se nešto desilo u međuvremenu - pre si morao da poznaješ jasno i ploče i grafičke i diskove i šta sve ne, pa da kažeš "nemoj mi taj chaintech ili soyo, daj mi abit, epox ili dfi". Znao si da je jedno napravljeno od kvalitetnih komponenti ("lele gospođo, pa vi vozite Nakamichi kondenzatore"), a da je drugo napravljeno od jeftinih i da je mnogom neukom korisniku lelemudio komp za šta je on psovao Windows i Bila Gejtsa, a u stvari je sve bio krshware ispod svake kritike - al' zato najpovoljnije. Sad se taj kvalitet i nekvalitet našao na sredini - sve se pravi u nekoliko fabrika sa istom tehnologijom i samo se lepe različite nalepnice na poručenom hardveru. Sve radi stabilno, samo je pitanje šta ti od fičura treba, a šta ne. I sa omasovljavanjem i pojeftinjenjem, ispraćen je trend koji važi i za drugu robu (televizore, veš mašine itd) - smanjen je životni vek proizvoda, a ujedno i ciklus između dve kupovine; stvari se ne prave da bi se održavale i opravljale, nego da bi se likvidirale i zamenile za drugi primerak. Tako da u tom svetlu stoji ovo šta Svarog kaže - uzmeš laptop za nekoliko stotina evritja, završiće ti većinu posla bez po muke i za cirka dve ili tri godine uzmeš drugi, a ovaj ide za pritiskanje kupusa u kaci.

Link to comment

Bilo je i do toga što je ovde prodavana roba z klase; plus, remarkirani procesori, procesori sa greškom, ploče sa lažnom keš memorijom; grafičke kartice sa identičnim imenom ali užom memorijskom magistralom (dobro ovo poslednje nije klasična prevara)... Sada je lako izguglati šta je kom proizvodu falinka. 

Link to comment

Uopste sklapanje kompjutera od komponenti nije bila srpska specijalnost, ne znam na osnovu cega to zakljucujete. U Kanadi su se 90tih redovno sklapali kompovi komponentu po komponentu, neko je sklapao sam, neko je doplacivao $50 da mu komp sklope u radnji. Cvetale su kineske radnje (mislim, radili su Kinezi i bili vlasnici, nije bila sva roba iz Kine) gde si "a la carte" birao komponente ili kupovao ih odvojeno, na vratima radnji bili su zalepljeni spiskovi sa maticnim plocama, grafickim karticama, procesorima, memorijom, HDovima i cenama. Proces je bio identican ko u Srbiji. Posle bozica, kada je Boxing Day i suluda snizenja, bili su sumanuti redovi i ljudi su cekali da uz 50% popusta uzmu maticnu, HD, monitor... Naravno postojali su, za razliku od Srbije, veliki proizvodjaci koji su nudili gotov proizvod (Compaq, HP, NEC, Gateway itd.) ali su ti "brendirani" gotovi proizvodi bili po pravilu skuplji. No i ko je kupovao i brendiran kompjuter (u mojoj kuci je bio jedan NEC, redak primerak), cesto ga je sam posle budzio (dodas RAM, zamenis graficku, dodas drugi HD). Tek tamo negde 2005. je postalo ako se dobro secam jeftinije da jednostavno kupis gotov proizvod (carovao je Compaq jedno vreme) nego da se arcis sam sa sklapanjem, pa je to pocelo da odumire polako.

Link to comment

Ma ne bre, ne da je sklapanje naša specijalnost u smislu "samo kod nas se to radilo i nigde drugde u svetu", nego u smislu da kod nas ničeg drugog sem šrafcigeraja nije bilo. Nisi mogao da uđeš u robnu kuću, odeš na sprat gde je tehnika i pokažeš prstom u komp, a čika ti da kutiju sa time. Robne kuće na stranu, nije bilo ni specijalizovanih lanaca elektro robe koji su prodavali televizore, muzičke komponente i sličnu robu, pa da kod njih možeš da kupiš komp (pogotovo ne svetski raširene brendove) po istom principu.

Link to comment

Desktop na kome kucam ovo je u originalu bio AT kupljen 1989. - nakon toga su samo redovno mijenjane različite komponente (nešto poput Trigerove metle), ali kompletan računar više nikada nisam kupio. 17" laptop može da posluži na putu, ali ne može da se uporedi po udobnosti rada sa desktopom.

 

Prema tome you can have my desktop when your pry it from my cold, dead hands ;)

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Dva rutera (jedan kao AP), full managed metalni switch (VLAN, link aggregation itd) - fali mi još jedan PoE model upravo. Ako neko sa ovog foruma bude kupovao 19" rack "za po kući", to ću biti ja :lol:

 

 

Link to comment

Da li je realno u srbiji tražiti sledeće - laptop do 30.000 dinara na kome bi se kucalo u vordu, surfovalo i torentovalo i igrali heroes III i slične igrice? I da možda ima hdmi izlaz?

 

Da li je realno da se kupi bez os i da ja budžim neki džabe i da pri tome igram heroes koje sam kupio na stemu? Ili može neki win da se kupi za te pare?

Link to comment

Imaš neke Acere za te pare, sa celeronima, koji bi u teoriji to sve radili bez problema... A u praksi, ko će ga znati...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

Imaš i HP-ove sa svim tim što si naveo tačno za 30k u radnji na E, ali ovo što kaže radisa - kako će to raditi u praksi... :)

Edited by Time Crisis
Link to comment

Da li je realno u srbiji tražiti sledeće - laptop do 30.000 dinara na kome bi se kucalo u vordu, surfovalo i torentovalo i igrali heroes III i slične igrice? I da možda ima hdmi izlaz?

 

Da li je realno da se kupi bez os i da ja budžim neki džabe i da pri tome igram heroes koje sam kupio na stemu? Ili može neki win da se kupi za te pare?

 

iam lenovo T430, i5, 8GB, ssd 128 sa win 10 ako te zanima

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...