June 25, 2025Jun 25 Iako na slikama izgleda fenomenalno, kao neka juzna Irska, daleko je Galicija, treba proci celu Kantabriju i Asturiju, a po mogucstvu se i zadrzati u njima malo. Zapravo cela ta atlantska obala Spanije deluje jako lepo, a iz aviona kad se priblizavao Bilbau po lepom danu, imao sam utisak kao da je dole neki the Shire. Ja sam bio u Bilbau i Vitoriji, ali davno i stvarno nemam da preporucim nista sto svaki turista svakako nece obici. Kao neko ko je bio prilicno fasciniran gotovo savrsenom bilingvalnoscu Barselone, nerviralo me je sto u Bilbau nisam cuo ni rec baskijskog. Od atrakcija u Vitoriji sam video sa ulice Pedju Drobnjaka koji je tada tamo igrao. Stajao na svojoj terasi jako zamisljen. Posto je to bilo par nedelja posle crnogorskog referenduma, moja je teorija bila da razmislja za koga da igra :)
June 25, 2025Jun 25 Galiciju sam vec obisao pre 10ak godina, a ovde se spustam direktno u Bilbao i rentiram auto.
June 26, 2025Jun 26 I ja sam gledala Baskiju za ovu godinu, makar za kratko San Sebastijan i Bilbao. Ali otpalo je za sada.Cekam da vidim fotografije . Edited June 26, 2025Jun 26 by Moonwalker
June 26, 2025Jun 26 9 hours ago, Delija67 said:U San Sebastijanu imas dvocifren broj restorana sa miselinovim zvezdicamaTo znam. Region j kulinarski raj. Zato me i zanima ako neko zna gde da se jede onako kako treba bez da ostavljam bubreg kao zalog za nepredvidjeni racun.1 hour ago, Moonwalker said:I ja sam gledala Baskiju za ovu godinu, makar za kratko San Sebastijan i Bilbao. Ali otpalo je za sada.Cekam da vidim fotografije .Ja odgadjao vec 5/6 godina i na kraju prelomio. Ne mogu u krs smestaj, a onaj koji meni odgovara u avgustu uvek papren. Par puta hteo tako na kratko u prolece ali mi bilo zao da ne vidim temeljno sve za 20ak dana. Nadam se da su temperature humane i da cene restorana ne prate cene hotela od kojih mi jos place godisnji budzet.Bice slika
June 26, 2025Jun 26 Ja sam bila prosle godine, druga polovina jula. Isto bili kolima, provezli se sa raznim stajanjima od granice sa Francuskom pa do Comillas na zapadu. U Bilbau smo bili 3 dana cini mi se. Dosta povoljnije je bilo tamo iznajmiti stan, a moze se naci bas sarmantnih mesta, pa se moze sedeti sa lokalcima u baru odmah iza ugla. Za sam Bilbao kola u sustini ne trebaju, grad nije velik, ako si negde u centru sve se moze sto peske, sto tramvajem. Ima jako dobru atmosferu, bez previse prlagodjavanja turistima, deluje dosta autentican u svom svakodnevnom zivljenju, cak i u najcentralnijim delovima grada. Temperature su vise nego prijatne, zato smo tamo i isli proslog leta. 25-26, pa cak nekih dana 28-29! Na 29 su se svi zalili na globalno zagrevanje posto to ne biva inace... Osim Gugenhajma nema previse atrakcija koje se bas moraju videti. Ima zicara koja vodi na vrh obliznjeg brda, sto nama nije bilo preterano interesantno. Mi smo isli brodom do usca u okean, i to nam se svidelo. Grad je nekada bio cisto lucki i dosta tog industrijskog naselja se vidi uz put. Na samom uscu je Portugalete, moze se tu izaci, tu je hrana vise morska, rucati sa pogledom na Vizcaya most, pa ili brodom ili javnim prevozom vratiti za Bilbao. Kultura pinchos-a je dosta jaka u Bilbau i neki barovi samo to i sluze- vino i pinchos. Pinchos bi bili baskijska varijanta tapasa, male zakuske najrazlicitije vrste, uglavnom vise stvari ubodeno na dugacku cackalicu. Jednom kada ljudi izadju sa posla nemoguce je uci u najpopularnije barove. Moze se i samo stajati za sankom, unutra ili napolju. Nisu skupi, ali se do kraja veceri nakupi... Mi smo sa dvoje dece koja bas nisu godina da idu po barovima. Ili bolje receno gube strpljenje nakon nekog vremena i taj divni smek pijuckanja vina ubrzo postane nemoguc. Ako imate slicnih ogranicenja, pinchos se mogu u bilo kom periodu dana jesti i na pijaci- La Ribera je lepa pijaca u centru, ja uvek volim da obidjem pijace. Covek bi mozda ocekivao morsku hranu tamo, ali u samom Bilbau je kuhinja vise spansko kontinentalna, zasnovana na mesu. Ako zelis, kad budem imala vise vremena mogu da iskopam par restorana... Iz Bilbaa kolima se moze stici do raznih mesta. Gaztelugantxe, Gernika, Altamira, plaze ka zapadu. Mi smo proveli par dana u Bermeu i par na Playa de Usil koje smo koristili kao baze. Ima jako puno vrhunskih restorana sa miselin zvezdicama okolo, ja sam se probala bas informisati i napravila sebi spisak u zelji da bar u neki odemo, ali na kraju ni u jedan takav nismo isli- neki su bili zatvoreni kada smo prolazili, neki ne primaju decu, neki su insistirali da deca isto moraju da naruce tasting menu za tri cifre eura... itd. Mogu da prosledim listu onoga sto je meni zvucalo da vredi (regionalno, originalno, ne samo izvikano), mozda vi budete bili bolje srece...
June 26, 2025Jun 26 @Hubris Svaka cast, to mi treba. Ajde kad budes imala vremena iskopaj tu listu restorana a i preporuku za neko mesto s pinchosima gde nije previse guzva i hajp.Niste bili u San Sebastijanu?
June 29, 2025Jun 29 Nismo bili u San Sebastijanu- spustili smo se niz obalu od Bijarica na dole, dok smo dotle dosli svi ti gradovi na obali su poceli da izgledaju isto, sto naravno nisu, a i interesovale su nas druge stvari u tom kraju. Mislili smo da cemo ici u neki restoran tamo pa da ce se tako uklopiti, ali kao sto sam rekla na kraju nismo. Sada se secam da nas je iznenadilo da dosta restorana imaju po dva neradna dana u nedelji (uz ponedeljak koji je skoro uvek neradni dan), a mi smo planirali da idemo bas tog nekog dana.Preporuke za pinchos- sami pinchosi nisu komplikovana stvar, ne razlikuju se toliko od bara do bara, vise je stvar atmosfere, tako da smo se mi setali i usli bi gde nam se svidelo. Neki od najpopularnijih barova su Sorginzulo, Gure Toki, Bar el Globo, Abando. Vino je bilo blago razocarenje. Tradicionalno aperitivno vino je Txakoli, najvise se on sluzi uz pinchos. Txakoli je uglavnom beo (moze biti i roze i retko crveno), blago gaziran, suv, sa kiselom zicom, i nesto slabiji je od standardnog belog vina. Recimo kao kada bi napravio jaci spricer od jeftinijeg rizlinga. Jeste osvezavajuce, ali meni nije preterano leglo. Kao aperitiv jeste bolje nego uz veceru, tu sam pogresila u zelji da probam sto vise razlicitih. Najbolji koji sam probala je Txomin Etxaniz, ali sve su to samo varijante, bez obzira koliko platis za njega (manje ili vise gazirano, manje ili vise nakiselo...). Mislim da sam posle Galicije i Asturijasa, gde su bela fenomenalna, jednostavno ocekivala nesto slicno, deo razocaranja definitivno je odatle.U Bilbau se svuda pristojno jede. Jedini restoran u gradu kojeg se bas secam i da idem ponovo definitvno bi isla je Rio Oja. Trazeci ga sada po internetu vidim da ima mesane recenzije, narod se uglavnom zali na uslugu. Mislim da je stvar u tome sto ima pomalo atmosferu socijalistickog ekspres restorana, ako znas na sta mislim. Sa uslugom koja uz to ide. Restoran je za lokalnu klijentelu, imaju negde meni preveden na engleski, eto toliko su se potrudili, prosecan turista mozda ocekuje vise. Uvek je puno, stolovi su blizu, moze se desiti da se ceka za sto i na kraju dobijes neki nabijen negde u cosak... Ali sve to nije bitno, hrana je za pamcenje. Imaju svasta sa rostilja, ali to mozes jesti bilo gde, ovo je restoran poznat po tradicionalnim kuvanim jelima. Vecinu njih mozes da vidis kada ulazis, kuvana jela su izlozena u ogromnim loncima. Kada narucis neko od njih donece u zemljanoj posudi porciju koju mozete da delite. Nisu velike porcije, dvoje odraslih moze pojesti tri porcije sigurno. Ima kuvanih jela od mesa, iznutrica, ribe, plodova mora... Govedji obrazi su mi ostali u secanju, zec, skoljke u nekom zuckastom sosu, i narocito skembici. Najbolji skembici koje sam jela u zadnjih 10 godina sigurno (prethodni tako dobri su bili u restoranu za vozace autobuske stanice u sred nigde u Turskoj). Inakiren Taberna je jos jedan restoran koji sluzi tradicionalnu hranu bez dalje akrobacije, i malo je 'kulturniji' restoran, ali po meni Rio Oja je bolja. Ovo je hrana za kafanski restoran, karirani stoljnjaci varijanta, ne treba nista dalje... Od restorana van Bilbaa koje sam za sebe izdvojila ali nisam isla, secam se Etxebarri u Axpe (preskup, ali dosta manje je kostao tasting menu za rucak radnim danom, mora se rezervisati mesecima unapred, specijalitet su jela koja se prave na otvorenoj vatri), Casa Julian u Tolosa (navodno jedan od najboljih steak restorana na svetu...), Almeda restaurant, Hondarribia (lokalna kuhinja uzdignuta na visi nivo, svi sastojci su iz radijusa od 25km okolo, dosta toga sami uzgajaju). Nemam neke slike, tj nemam bez da neko od dece ne pozira u njima. Videcu ako nesto nadjem da okacim. Javi kako ste prosli :-)
July 2, 2025Jul 2 Da ne gresim dušu, ali mislim da je svojedobno brat gazza pisao o putesestvijama po tim eu stranputicima...ne znam gdje, ali on je imao dobru rubu, preporuku.. negdje sam čak onomad zabilježio iskustva.. neka se javi @Eleniko
July 4, 2025Jul 4 On 2. 7. 2025. at 18:32, raskopcani said:Da ne gresim dušu, ali mislim da je svojedobno brat gazza pisao o putesestvijama po tim eu stranputicima...ne znam gdje, ali on je imao dobru rubu, preporuku.. negdje sam čak onomad zabilježio iskustva.. neka se javi@ElenikoBrat Gazza je u forumskom kazamatu ako ne gresim.
September 5, 2025Sep 5 Kao sto sam obecao, evo izvestaja s putovanja u Baskiju ili jos bolje u Euskadi kako je lokalci zovu. Mislim da ne postoji mesto u evropi gde su lokalno ime, lokalni obicaji i generalno osecaj pripadnosti lokalnoj etnickoj i kulturnoj zajednici toliko naglaseni i vazni. Imao sam osecaj da je inspiracija za Asteriksa i njegovo selo dosla bas iz ove regije. Imao sam pik na ovu oblast vec dugo s tim da sam hteo da u put ukljucim i Bordo i ostatak francuskih baskijaca. Ali da ne bih opet odgodio putovanje ove godine smo se odlucili na 2 sedmice posvecene spanskoj strani ukljucujuci i Navaru s Pamplonom koji tehnicki ne pripadaju Baskiji ali u kojoj baskijci vode glavnu rec. U Navari sam i video vise grafita ili zastava s natpisom "Nezavisnost!" Spanska vlast je ocigledno gledala da ih administrativno sto vise pocepa i verovatno je kao izgovor za administartivne granice koristila geografiju. I zaista gledajuci pejzaz razlika je ogromna. Pamplona zatvorena u sirokoj dolini okruzena stenovitim planinama i zutim suvim ogromnim livadama je pravi stereotip vruce i susne centralne Spanije. Baskija s druge strane lici na Austriju ili Bosnu sa zelenim gustim sumama i pasnjacima koji se sire na bezbrojnim brdima i planinama. Cak i na sto metara od mora vam se cini da ste barem hiljadu kilometara daleko od najblize morske obale. Razlika je i u temperaturama. Bilbao, a posebno San Sebastian je bilo max 24 stepena i nisam mogao da verujemo kako avgust moze biti lep s takvim temperaturama. Imali smo i srece jer se samo jedan dan padala kisa (u San Sebastijanu) ne racunajuci iznenadni prolazni pljusak u Pamploni (koji je btw u sat vremena temperaturu s 34 spustio na 18 i vratio na 30 stepeni).
September 5, 2025Sep 5 BilbaoPrvu sedmicu smo proveli ovde s tim da je plan bio da nam nakon par dana obilaska ostane kao baza za obilazenje lokalnih mesta, obale i sl. Medjutim taj plan je pao u vodu kad smo se prvi dan pojavili u centru okruzeni s nekoliko stotina hiljada ljudi i shvatili da smo se zadesili u najvaznijem trenutku ovog grada koji traje 9 dana (i noci) i slavi svoju magicnu sedmicu Aste Nagusia koja privlaci stotine hiljada turista iz celog sveta i posebno baskijske dijaspore. Procenjuje se da je prosecna poseta ove manifestacije oko 1.5 miliona ljudi svake godine. Tesko je opisati taj delirijum gde te nakon 2 minute na ulici grle ljube i pruzaju pice. Ova prva slika ispod je bukvalno nastala nakon 5 minuta naseg izlaska na ulicu i ove ribe vise nikad nismo sreli a ganjale me da ih slikam. Od tih 9 dana mi smo zahvatili 6 i bukvalno nismo nigde drugo isli jer je svaki dan bio pun novih i sadrzajnih dogadjaja. Najveci haos je na i oko trga ispred glavnog teatra i mosta koji vodi u elegantni kvart Abando. Ovu trecu sliku ispod mogu slobodno da pomnozim puta 10 ali ne staje u objektiv. Od jutra polako pocinje muving i cirkanje. Popodne se sve vise puni i nakon mraka postaje nenormalno. Treba se malo odmaci u dalje ulice da bi se moglo i slaviti ali i cirkati i klopati Pitxose u miru.Sama festa je stara 50ak godina i nastala je nakon smrti Franka kao neko slavlje novonastale slobode. Formalno je posvecena Gospi iz obliznje crkve na brezuljku Begonia ali je uoblicena u imaginarnu licnost Marijaja, cija je ogromna lutka predstavljena kao neka vesela rumena baba u sarenoj odeci i maramom s rukama podignutim u vis. Na otvaranju prvog dana se pojavi na zgradi pozorista a na zatvarnju poslednje veceri bude spaljenja na brodicu koji plovi rekom kroz grad. Tokom dana se dogadja mala milion manifestacija, od turnira u hrkljusa i ostalim baskijskim sportovima do svakovecernjeg vatrometa u 22.30h koji zavrsava dnevno slavlje. I to je turnir u najboljem vatrometu ispaljenom iznad crkve Sv. Nikole. Ucesnici su svake veceri iz druge drzave i poslednji dan se proglasava pobednik.Poslednji dan celo prepodne ulicama starog grada prolaze Giganti, tridesetak ogromanih figura visokih 5 metara koji plesu i vrte se oko sebe da bi se na kraju postrojile na vec pomenutom trgu ispred pozorista. Figure simbolisu razne vrste populacije i zanimanja. Izmedju svake figure u defileu prolaze sviraci obuceni u tradicionalnu baskijsku odecu sa flautama i bubnjevim koji sviraju folk motive.Tako da ako planirate da posetite Bilbao u letnjem periodu vodite racuna da su to 2 sasvim razlicita grada za vreme ove manifestacije i ostatka leta. U restorane je bukvalno nemoguce uci ili rezervisatii cene hotela su mnogo vece. Jos se ja cudio zasto su hoteli tako skupi. O gradu i normalnoj poseti od ponedeljka.
Create an account or sign in to comment