Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Ovo je od pre dve godine

  • 1 month later...
  • Replies 106
  • Views 4.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Grad Deri deli reka Fojl, pri cemu je republikanski deo demografski znacajno veci i nalazi se na levoj obali, desna je unionisticka. Demografija je bio razlog zasto je Deri bio centar najvecih sukoba

  • Kada sam prvi put sleteo na dablinski aerdrom i izasao na stari terminal T1 a onda gradskim prevozom otisao na O'Connell street, mislio sam da sam dosao u prilicno zapustenu zemlju, bilo mi je cudno.

  • Glendaloh(Glendalough; Gleann Dá Loch)   Manastirski kompleksi i kelije sa pocetka hriscanstva u Irskoj, VI vek, pa sve do divljackih vikinskih napada na irsko ostrvo, IX vek. Koje je kasnij

Posted Images

  • Author

Posle loseg vremena poslednjih dve-tri nedelje sa sve olujom sa Atlantika i narandzastim alarmom, nije bilo prijatno, nesto lepse vreme poslednjih dana.

Kada slecete u Dablin prvo sto ce vam se ukazati je ovo mesto,

1000002876.jpg

Severna strana poluostrva Howrh, koja je deo Dablinskog zaliva, koji je sa juzne strane. Ovuda prolecu avioni svakih 5 minuta u proseku tokom dana.

Ako dolazite u Dablin, Howth je pod obavezno za posetiti.

Najbolji nacin da se to uradi je da se sedne u centru na autobus broj 6 i da se vozite duz Dablinskog zaliva a narocito lepo biva kada se krene od Sutton-a prema Howth-u.

Moze da se koristi drugi porevoz poput H3 ili DART ali oni ne prate Dablinski zaliv kao broj 6. Problem sa broj 6 je sto ide retko, jednom u sat vremena.

Kada dodjete u Howrt, mozete videti zamak, a onda uz golf terene uzbrdo ili ici liticama oko poluostrva sve do svetionika. Postoji stanica Summit, kroz koju prolazi brohj 6 a okrece H3, To je dobro mesto na "vrhu" da se krene ka liticama, postoje znaci.

1000002906.jpg

Ovo je deo Howth-a kada se krene prema liticama i svetioniku.

Letice nisu obezbedjnje posebno, nekih 10-15km su dugacke od Howth-a do Sutton-a

1000002882.jpg

Rocky Road to Dublin town...

Preko je Britanija, tacnije Vels. Jednom prilikom kada sam leteo iz Britanije bas pred sletanje u Dablin pogledam prema Britaniji i video sam obrise velske obale, nije daleko. Ali to je bilo samo jednom kada je bilo odlicno vreme, nikada vise.

Kada sam slikao iz Dablina je isplovljavao jedan trajekt "Irishlines" prema Britaniji(znam posto sam ga pratio na horizontu isao je severozapadno a ne na jug ka kontinentalnim lukama), verovatno luka Holyhead, nekih 4 sata putuje trajket do Holyhead-a iz Dablina.

1000002891.jpg

Pogled na zalazak sunca nad Dablinskim zalivom i planinama Wicklow, koje se nadvijaju nad Dablinom

1000002893.jpg

U dodnjem delu slike se vidi svetionik, koji je bio glavna navigacija pri ulasku u zaliv

1000002889.jpg

Pogled ka Dablinu sa pozicije svetionika

1000002901.jpg

Zavela me svetla velegrada....

1000002913.jpg

😁

Howth je super i dobru smo ribu jeli tamo, ali kad smo bili u oktobru surio je neki uragan ejmi bas ozbiljno

  • Author

Lepote Irske😁

Bila je prosle nedelje jedna slicna. U Januaru je bila jaca oluja, tada je bio crveni alarma na celom ostrvu.

Mada nije taj vetar jaci od njjaceg kosavskog tokom zime u Beogradu. Stavise, Kosava u BG duva zimi 3-5 dana u proseku, oluje u Irskoj,najcesce, po jedan dan. Razumem ljude koji nisu u kosavskom delu Srbije ali BG ima slicne vetrove zimi.

Steta je sto zbog oluje verovatno niste setali po Howth-u i poluostrvu. Je l ste videli dvorac u Howth-u?

1000000924.jpg

Kada se nastavi gore, ide se uz golf terene, ima sjajan pogled kod zgrada golf kulaba na severnu stranu poluostrva. Malo iznad su tereni GAA a onda na vrh odakle se pruza odlican pogled da Dablinski zaliv i Dablin.

1000000939.jpg

  • 2 weeks later...
  • Author

Suncem "okupan" Dablin, palme se njisu na povetarcu

1000002934.jpg

1000002932.jpg

Salim se, duva neki hladni vetar sa Severnog pola preko Britanije i Irskog mora, zaledio sam se.

Plus ni gradski saobraca ne funkcionise jer je Bozic. To da znate da ako posecujete Dablin za Bozic.

Edited by Emerald

  • 1 month later...
  • Author

Katastrofalno vreme u Irskoj prethondih par nedelja. Konstatno se "bore" Atlantik i hladni talas sa severa i Britanije iznad Irske zbog cega se izlucuje ogromna kolicina kise. Konstanto je upozorenje za mogucnost poplava, uglavnom po jugoisticnim i brdskim predelima Irske tipa Wicklow i Wexford, mada nije Dablin sjajan. Ali nadje se po koji dan pa se ode malo do mora ili podseti na "Dzordzijanski" deo centrlanog Dablina

1000002965.jpg

1000002969.jpg

1000002967.jpg

  • Author

1000002991.jpg

1000002987.jpg

Ovo je oblast blizu IT centra Dablina koji se odmah "naslanja" na stari ""Dzordzijanski" pa se sada sve vise mesaju

1000002985.jpg

Jos jedna karakteristika je da se puno ambasada nalazi u tom "Dzordzijanskom" Dablinu, kao da stranci imaju fetis na te objekte

1000002983.jpg

Verovatno se na slici ne vidi ali pravo je holandska ambasada a celom tom bloku ima buljuk ambasada

Primera radi, samo u ovoj ulici ih ima 4-5

1000002995.jpg

Ovo je oko parka St. Stephens Green

1000002979.jpg

Ovo nije daleko od Grand Canal-Docks gde se nalazi npr. danas irska kompanija Accenture, Meta, Google, Airbnb...

1000002989.jpg

  • 2 weeks later...

kakva je klima generalno? jel vlaga u kosti?

nego, sve irce sto sam upoznao su bili ekstra ljudi. ni nalik na engleze. bas su me prijatno iznenadili.

  • Author

Klima zavisi od godine, ove godine u Dablinu je biblijski potop, prosla godina je biloa znacajno bolja na pocetku godine, uz jednu veliku oluju ali dosta manje kise. U proseku svaki drugi dan pada kisa svakog meseca u godini. Pri cemu leti mozes doziveti 5-6, pa i vise, sunce-kisa intervala tokom dana.

Iraca ima svakakvih. Ekstrovetni su, za razliku od germana generalno, ali u drustvu drugih Iraca ili potvrdjenih stranaca, ako bi to tako mogao nazvati. Generalno sa strancima ne toliko.

Hoce da pomognu cak i kada vide da ti mozda treba pomoc, ne treba da trazis.

Irci su veliki dobrotvori kao naord, mislim prvi u svetu po davanju humanitarne pomoci po glavi stanovnika.

Nekada su bili otvoreniji prema strancima, posto su i sami bili beda koja je emigrirala masovno od gladi, rata i rasizma(cuvene poruke po engleskim pabovima: zabranjeno psima, crncima i Ircima). I cesto bili tretirani kao "nizi". Ali to se sa masovnom imigracijom u Republiku Irsku menja i mogu se doziveti neprijatne situacije a svakako ne treba da im se zameris jer Irska nije Austrija, Danska ili Svedska. Irci umeju da biudu vrlo nezgodni.

To je neko moje iskustvo, ne znaci da je to bas tako. Ime drugih, neka kazu.

  • Author

Za one koji se pitaju kako je vreme u Irskoj, konkretno trenutno u Dablinu

1000003027.jpg

Vrhovi Wicklow-a, iznad Dablina, su pod snegom, iako nije bilo snega u Dablinu, susnezice jeste plus puno kise koja je napravila dosta problema po Dablinu sa nabujalim recicama, kojih ima puno pod Dablinu i uopste Irskoj.

1000003025.jpg

Ovo je deo centralnog severnog Dablina

1000003002.jpg

1000003008.jpg

Ima malo slicnosti sa delovima severnog Londona, sali samo malo

  • 2 weeks later...

💚

  • 1 month later...
  • Author

Memorijlani kompleks Bitke na Bojnu 1690

Ovo je jedna od bitaka koja je odlucila subinu Irske, Britanije a onda zbog znacaja Britanije(kao posledica bitke) u svetskim okvirima je imala siri znacaj. Ujedno je ovo najveca bitka na irskom tlu po brojnosti i po ucescu raznih nacija iz Evrope.

Sukobili su se podrzavaoci legitimnog kralja na engleskom i skotskom tronu, Dzejmsa II Stjuarta(prezime je francuzirano, originalno prezime ima drugo znacenje i poticu iz Skotske), sa druge strane se nalazila cerka Dzjemsa II, Meri i njen holandski suprug Vilijam III Oranzista. Dzejms je bio podrzavan od Jakobinaca, koji su smatrali da je bozansko pravo na tron sudbina i da se sa time nema kompromisa, dosta njih su bili rimokatolici, ali ne eksluzivno, i imali su jako uporiste u Irskoj. Dzejms, kao i raniji Stjuarti, su bili skloni da vladaju apsolutisticki, jer im je Bog dao to pravo.

Sa druge strane su bili parlamentarci, koji su zeleli da ogranice moc vladara kroz parlament tj. ono sto danas znamo kao Westminster. Oni su uglavnom bili protestanti ali ne eksluzivno. U stvari to je bila sira evropska prica protiv Luja XIV i francuskog ekspanzionizma. Tako je sa protestantima u savez usla rimokatolicka Habzburska dinastija i Bec. a to ce u godinama o kojima pisem imati uicaj na Srbiju, posto ce Francuzi uci u tajni savez sa Osmanlijama Pa kada su Habzburzi dosli do Skoplja, povukli su se iz Srbije zbog napada Francuza na zapadu a Srbi ostavljeni na cedilu krecu u Seobe.

Da se vratim na Irsku i Britaniju, 1688, u Engleskoj se desava "Velicanstvena revolucija", svrgavanje Dzejmsa II sa trona uz pomoc engleskih, protestantskih, parlamentaraca i Holandjana, koji vrse invaziju na Britaniju. Ukida se apsolutizam monarha tj. Britanija se krece ja parlamentarnoj monarhiji. Ali ujedno krece vreme iskljucivog protestantizma u Britaniji, koji znaci ukidanja prava rimokatolika u Irskoj. Postoje prava gradjana ali samo ako su protestanti a ni svi protestanti nisu jednaki, Anglikanci su jednakiji od drugih.

Dzejms II, podrzan od Luja XIV, sa puno irskih saveznika se pozicionira u irskoj za vracanje na tron u Londonu. Da bi to sprecili, brojne protestantske vojske, tipa Holandjani, Danci i Hugenoti, ce predvoditi bitku u ime Vilijama Oranziste protiv Dzejmsa. Holandjani ce odigrati mozda kljucnu ulogu u pobedi, mada treba reci da su imali bolje oruzje i da su bili brojni i da je to realno presudilo iako su se Irci snazno borili i na kraju pljuvali Dzejmsa koji je pobegao u Francusku a njih ostavio na cedilu.

Posledice, Irci gube zemlju u Irskoj, dominacija malobrojne protestantske elite nad Irskom u narednih skoro 250 godina.

Britanija je postala protestantska parlamentran monarhija, koja ce zavladati svetom, dok ce apsolutistickim rimokatolickim francuskim kraljevima kraj doci za nekih 100njak godina sa giljotinom.

1000003186.jpg

1000003210.jpg

1000003176.jpg

Reka Bojn, vojske su se nasle na dve obale, reka nije velika, slicna Zapadnoj Moravi po velicini u gornjem toku. Oranzistu, tacnije Holandjani, su uspeli da predju reku i da se usance i to je resilo bitku plus brojnost i bolje oruzje Oranzista

1000003263.jpg

Oko voog mesta su se vodile velike borbe, tada nije postojao most, naselje Oldbridge

1000003265.jpg

Polja kraljevskog okruga Meath gde su bile koncetrisane snage Vilijama Oranziste

1000003231.jpg

Artiljerija obe strane

1000003227.jpg

Edited by Emerald

  • Author

Reka Bojn protice kroz kraljevski okrug Meath, u kojem su stolovali vrhovni kraljevi Irske na uzvisenju Tara. Reka se uliva u Irsko more kod grada Drogeda ali i u tom okrugu se nalazi 5000 godina stara civilizacija oko mesta Newgrange.

1000003204.jpg

Ovo je reka Bojn pre ulaska u grad Drogeda a viseci most je deo autoputa M1 Belfast-Dablin.

Tipicni izgled Irske u unistrasnjosti, zatalasan teren, ali bez velikih brda, kamoli planina, sa pasnjacima gde dominiraju ovce ali ima krava i konja. Veca i visa brda, do 1000m nadmorske visine, u Irskoj se nalaze na obalama.

1000003194.jpg

Takodje tipican izgleda seoskih kuca po Irskoj

1000003281.jpg

Drogeda

1000003284.jpg

Na putu izmedju Drogede i Dablina

1000003298.jpg

1000003288.jpg

Jedno od prigradskih naselja Dablina na Irskom moru

1000003309.jpg

Ovo je tipican izgleda naselja po Irskoj i Dablinu. Niza do vise srednje klase.

Meni se ta tipska naselja, izuzetno svedena i dobro urbanisticki uredjena svidjaju.

Edited by Emerald

  • 2 weeks later...
  • Author

Sletanje u Dablin, prvo sto se vidi je poluostrvo Howth, zelene povrsine desno od luke su fenomenalni golf tereni, zato Tramp ima golf terene u Irskoj, oko kojih je bilo problema...

1000002688.jpg

Pa Dablinski zaliv i ostrvo Bull u zalivu

1000002690.jpg

Onda Dablin i planine Viklov u pozadini

1000002692.jpg

Edited by Emerald

  • 4 weeks later...
  • Author

Grad Brej sa plazom, koja nije toliko dobra jer je sljunkovita, za razliku od par km udaljenog Greystone-a, gde je fenomenalna pescana plaza ali je Greystone "bogataski kraj", Brej nije toliko "eksluzivan, poznati stanovnik je bila Sinead O'Connor sa kucom koja je okrenuta ka plazi.

1000003403.jpg

1000003403.jpg

Edited by Emerald

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.