December 12, 2025Dec 12 Author Posle loseg vremena poslednjih dve-tri nedelje sa sve olujom sa Atlantika i narandzastim alarmom, nije bilo prijatno, nesto lepse vreme poslednjih dana.Kada slecete u Dablin prvo sto ce vam se ukazati je ovo mesto,Severna strana poluostrva Howrh, koja je deo Dablinskog zaliva, koji je sa juzne strane. Ovuda prolecu avioni svakih 5 minuta u proseku tokom dana.Ako dolazite u Dablin, Howth je pod obavezno za posetiti. Najbolji nacin da se to uradi je da se sedne u centru na autobus broj 6 i da se vozite duz Dablinskog zaliva a narocito lepo biva kada se krene od Sutton-a prema Howth-u.Moze da se koristi drugi porevoz poput H3 ili DART ali oni ne prate Dablinski zaliv kao broj 6. Problem sa broj 6 je sto ide retko, jednom u sat vremena.Kada dodjete u Howrt, mozete videti zamak, a onda uz golf terene uzbrdo ili ici liticama oko poluostrva sve do svetionika. Postoji stanica Summit, kroz koju prolazi brohj 6 a okrece H3, To je dobro mesto na "vrhu" da se krene ka liticama, postoje znaci.Ovo je deo Howth-a kada se krene prema liticama i svetioniku.Letice nisu obezbedjnje posebno, nekih 10-15km su dugacke od Howth-a do Sutton-aRocky Road to Dublin town...Preko je Britanija, tacnije Vels. Jednom prilikom kada sam leteo iz Britanije bas pred sletanje u Dablin pogledam prema Britaniji i video sam obrise velske obale, nije daleko. Ali to je bilo samo jednom kada je bilo odlicno vreme, nikada vise.Kada sam slikao iz Dablina je isplovljavao jedan trajekt "Irishlines" prema Britaniji(znam posto sam ga pratio na horizontu isao je severozapadno a ne na jug ka kontinentalnim lukama), verovatno luka Holyhead, nekih 4 sata putuje trajket do Holyhead-a iz Dablina.Pogled na zalazak sunca nad Dablinskim zalivom i planinama Wicklow, koje se nadvijaju nad DablinomU dodnjem delu slike se vidi svetionik, koji je bio glavna navigacija pri ulasku u zalivPogled ka Dablinu sa pozicije svetionikaZavela me svetla velegrada....😁
December 13, 2025Dec 13 Howth je super i dobru smo ribu jeli tamo, ali kad smo bili u oktobru surio je neki uragan ejmi bas ozbiljno
December 13, 2025Dec 13 Author Lepote Irske😁Bila je prosle nedelje jedna slicna. U Januaru je bila jaca oluja, tada je bio crveni alarma na celom ostrvu.Mada nije taj vetar jaci od njjaceg kosavskog tokom zime u Beogradu. Stavise, Kosava u BG duva zimi 3-5 dana u proseku, oluje u Irskoj,najcesce, po jedan dan. Razumem ljude koji nisu u kosavskom delu Srbije ali BG ima slicne vetrove zimi.Steta je sto zbog oluje verovatno niste setali po Howth-u i poluostrvu. Je l ste videli dvorac u Howth-u?Kada se nastavi gore, ide se uz golf terene, ima sjajan pogled kod zgrada golf kulaba na severnu stranu poluostrva. Malo iznad su tereni GAA a onda na vrh odakle se pruza odlican pogled da Dablinski zaliv i Dablin.
December 25, 2025Dec 25 Author Suncem "okupan" Dablin, palme se njisu na povetarcuSalim se, duva neki hladni vetar sa Severnog pola preko Britanije i Irskog mora, zaledio sam se.Plus ni gradski saobraca ne funkcionise jer je Bozic. To da znate da ako posecujete Dablin za Bozic. Edited December 25, 2025Dec 25 by Emerald
February 4Feb 4 Author Katastrofalno vreme u Irskoj prethondih par nedelja. Konstatno se "bore" Atlantik i hladni talas sa severa i Britanije iznad Irske zbog cega se izlucuje ogromna kolicina kise. Konstanto je upozorenje za mogucnost poplava, uglavnom po jugoisticnim i brdskim predelima Irske tipa Wicklow i Wexford, mada nije Dablin sjajan. Ali nadje se po koji dan pa se ode malo do mora ili podseti na "Dzordzijanski" deo centrlanog Dablina
February 4Feb 4 Author Ovo je oblast blizu IT centra Dablina koji se odmah "naslanja" na stari ""Dzordzijanski" pa se sada sve vise mesajuJos jedna karakteristika je da se puno ambasada nalazi u tom "Dzordzijanskom" Dablinu, kao da stranci imaju fetis na te objekteVerovatno se na slici ne vidi ali pravo je holandska ambasada a celom tom bloku ima buljuk ambasadaPrimera radi, samo u ovoj ulici ih ima 4-5Ovo je oko parka St. Stephens GreenOvo nije daleko od Grand Canal-Docks gde se nalazi npr. danas irska kompanija Accenture, Meta, Google, Airbnb...
February 12Feb 12 kakva je klima generalno? jel vlaga u kosti?nego, sve irce sto sam upoznao su bili ekstra ljudi. ni nalik na engleze. bas su me prijatno iznenadili.
February 12Feb 12 Author Klima zavisi od godine, ove godine u Dablinu je biblijski potop, prosla godina je biloa znacajno bolja na pocetku godine, uz jednu veliku oluju ali dosta manje kise. U proseku svaki drugi dan pada kisa svakog meseca u godini. Pri cemu leti mozes doziveti 5-6, pa i vise, sunce-kisa intervala tokom dana.Iraca ima svakakvih. Ekstrovetni su, za razliku od germana generalno, ali u drustvu drugih Iraca ili potvrdjenih stranaca, ako bi to tako mogao nazvati. Generalno sa strancima ne toliko.Hoce da pomognu cak i kada vide da ti mozda treba pomoc, ne treba da trazis. Irci su veliki dobrotvori kao naord, mislim prvi u svetu po davanju humanitarne pomoci po glavi stanovnika.Nekada su bili otvoreniji prema strancima, posto su i sami bili beda koja je emigrirala masovno od gladi, rata i rasizma(cuvene poruke po engleskim pabovima: zabranjeno psima, crncima i Ircima). I cesto bili tretirani kao "nizi". Ali to se sa masovnom imigracijom u Republiku Irsku menja i mogu se doziveti neprijatne situacije a svakako ne treba da im se zameris jer Irska nije Austrija, Danska ili Svedska. Irci umeju da biudu vrlo nezgodni.To je neko moje iskustvo, ne znaci da je to bas tako. Ime drugih, neka kazu.
February 14Feb 14 Author Za one koji se pitaju kako je vreme u Irskoj, konkretno trenutno u DablinuVrhovi Wicklow-a, iznad Dablina, su pod snegom, iako nije bilo snega u Dablinu, susnezice jeste plus puno kise koja je napravila dosta problema po Dablinu sa nabujalim recicama, kojih ima puno pod Dablinu i uopste Irskoj.Ovo je deo centralnog severnog DablinaIma malo slicnosti sa delovima severnog Londona, sali samo malo
April 24Apr 24 Author Memorijlani kompleks Bitke na Bojnu 1690Ovo je jedna od bitaka koja je odlucila subinu Irske, Britanije a onda zbog znacaja Britanije(kao posledica bitke) u svetskim okvirima je imala siri znacaj. Ujedno je ovo najveca bitka na irskom tlu po brojnosti i po ucescu raznih nacija iz Evrope.Sukobili su se podrzavaoci legitimnog kralja na engleskom i skotskom tronu, Dzejmsa II Stjuarta(prezime je francuzirano, originalno prezime ima drugo znacenje i poticu iz Skotske), sa druge strane se nalazila cerka Dzjemsa II, Meri i njen holandski suprug Vilijam III Oranzista. Dzejms je bio podrzavan od Jakobinaca, koji su smatrali da je bozansko pravo na tron sudbina i da se sa time nema kompromisa, dosta njih su bili rimokatolici, ali ne eksluzivno, i imali su jako uporiste u Irskoj. Dzejms, kao i raniji Stjuarti, su bili skloni da vladaju apsolutisticki, jer im je Bog dao to pravo.Sa druge strane su bili parlamentarci, koji su zeleli da ogranice moc vladara kroz parlament tj. ono sto danas znamo kao Westminster. Oni su uglavnom bili protestanti ali ne eksluzivno. U stvari to je bila sira evropska prica protiv Luja XIV i francuskog ekspanzionizma. Tako je sa protestantima u savez usla rimokatolicka Habzburska dinastija i Bec. a to ce u godinama o kojima pisem imati uicaj na Srbiju, posto ce Francuzi uci u tajni savez sa Osmanlijama Pa kada su Habzburzi dosli do Skoplja, povukli su se iz Srbije zbog napada Francuza na zapadu a Srbi ostavljeni na cedilu krecu u Seobe.Da se vratim na Irsku i Britaniju, 1688, u Engleskoj se desava "Velicanstvena revolucija", svrgavanje Dzejmsa II sa trona uz pomoc engleskih, protestantskih, parlamentaraca i Holandjana, koji vrse invaziju na Britaniju. Ukida se apsolutizam monarha tj. Britanija se krece ja parlamentarnoj monarhiji. Ali ujedno krece vreme iskljucivog protestantizma u Britaniji, koji znaci ukidanja prava rimokatolika u Irskoj. Postoje prava gradjana ali samo ako su protestanti a ni svi protestanti nisu jednaki, Anglikanci su jednakiji od drugih.Dzejms II, podrzan od Luja XIV, sa puno irskih saveznika se pozicionira u irskoj za vracanje na tron u Londonu. Da bi to sprecili, brojne protestantske vojske, tipa Holandjani, Danci i Hugenoti, ce predvoditi bitku u ime Vilijama Oranziste protiv Dzejmsa. Holandjani ce odigrati mozda kljucnu ulogu u pobedi, mada treba reci da su imali bolje oruzje i da su bili brojni i da je to realno presudilo iako su se Irci snazno borili i na kraju pljuvali Dzejmsa koji je pobegao u Francusku a njih ostavio na cedilu.Posledice, Irci gube zemlju u Irskoj, dominacija malobrojne protestantske elite nad Irskom u narednih skoro 250 godina.Britanija je postala protestantska parlamentran monarhija, koja ce zavladati svetom, dok ce apsolutistickim rimokatolickim francuskim kraljevima kraj doci za nekih 100njak godina sa giljotinom.Reka Bojn, vojske su se nasle na dve obale, reka nije velika, slicna Zapadnoj Moravi po velicini u gornjem toku. Oranzistu, tacnije Holandjani, su uspeli da predju reku i da se usance i to je resilo bitku plus brojnost i bolje oruzje OranzistaOko voog mesta su se vodile velike borbe, tada nije postojao most, naselje OldbridgePolja kraljevskog okruga Meath gde su bile koncetrisane snage Vilijama OranzisteArtiljerija obe strane Edited April 24Apr 24 by Emerald
April 24Apr 24 Author Reka Bojn protice kroz kraljevski okrug Meath, u kojem su stolovali vrhovni kraljevi Irske na uzvisenju Tara. Reka se uliva u Irsko more kod grada Drogeda ali i u tom okrugu se nalazi 5000 godina stara civilizacija oko mesta Newgrange.Ovo je reka Bojn pre ulaska u grad Drogeda a viseci most je deo autoputa M1 Belfast-Dablin.Tipicni izgled Irske u unistrasnjosti, zatalasan teren, ali bez velikih brda, kamoli planina, sa pasnjacima gde dominiraju ovce ali ima krava i konja. Veca i visa brda, do 1000m nadmorske visine, u Irskoj se nalaze na obalama.Takodje tipican izgleda seoskih kuca po IrskojDrogedaNa putu izmedju Drogede i DablinaJedno od prigradskih naselja Dablina na Irskom moruOvo je tipican izgleda naselja po Irskoj i Dablinu. Niza do vise srednje klase.Meni se ta tipska naselja, izuzetno svedena i dobro urbanisticki uredjena svidjaju. Edited April 24Apr 24 by Emerald
May 6May 6 Author Sletanje u Dablin, prvo sto se vidi je poluostrvo Howth, zelene povrsine desno od luke su fenomenalni golf tereni, zato Tramp ima golf terene u Irskoj, oko kojih je bilo problema...Pa Dablinski zaliv i ostrvo Bull u zalivuOnda Dablin i planine Viklov u pozadini Edited May 6May 6 by Emerald
May 30May 30 Author Grad Brej sa plazom, koja nije toliko dobra jer je sljunkovita, za razliku od par km udaljenog Greystone-a, gde je fenomenalna pescana plaza ali je Greystone "bogataski kraj", Brej nije toliko "eksluzivan, poznati stanovnik je bila Sinead O'Connor sa kucom koja je okrenuta ka plazi. Edited May 30May 30 by Emerald
Create an account or sign in to comment