Jump to content
IGNORED

Sekte i prevare


Moonwalker

Recommended Posts

1 hour ago, pt 2.0 said:

NLP je osnovni mehanizam korišćen za razjebavanje umova ljudi u NXIVM sekti o kojoj smo drvili na ovoj temi. to je baza koju je donela Nensi Selcman, a na koju je svoje ideje potčinjavanja kalemio psihopata Renijeri. Počiva na tehnikama koje te navodno oslobađaju pogrešnih uverenja koja imaš o sebi, a koja te sprečavaju da napreduješ u životu.

Sve to ti se saopštava vrlo sugestivnim glasom, teatralno, hipnotički, sa dosta ponavljanja. Kada bi hvatao beleške sa jednog NLP predavanja u smislu suštine onoga što ti se govori, verujem da bi beleška stala u max 5 kratkih stavki.

Kada te nauče da su tvoja uverenja pogrešna, a da ni svojim osećanjima baš ne možeš da veruješ jer ne znaš ni koja su - vrata za mindfuck su širom otvorena. Svaka misao ili osećanje koje te brani od manipulacije biće ocenjeno kao tvoje pogrešno uverenje koje treba odstraniti na putu ka uspehu... zapravo na putu izrabljivanja od strane manipulatora.

 

U domaćoj izvedbi NLP evo ti Tanje Vojtehovski koja te uči kako da uspeš u životu:

 

 

I koja te uči kako ti ljudi koji te vole uvaljuju sranja dok te navodno podržavaju i iako te stvarno vole:

 

edit. baci pogled na ushićene komentare ispod njenih videa...

edit edita. probar da povadiš sadržaj tj. suštinu onoga što ona govori. ne znam da li ima 4 sadržajne rečenice... koje se pritom ničim ne potkrepljuju, dakle OČEKUJE SE DA IH UZMEŠ ZDRAVO ZA GOTOVO.

Prirucnik kako voditi zivot kao narcis. 

 

Inace par puta sam se strecnuo od ovih njenih agresivnih ispada. Kapiram da kad bi ostali nasamo u njenoj gajbi da bi se ovako zavrsilo:

 

Link to comment

Upravo mi sad stigla notifikacija da počnem da pratim nekog Adama Granta (Organizational Psychologist at Wharton, #1 NYT bestselling author of Hidden Potential and Think Again, and host of the TED podcasts WorkLife and Re:thinking) na LinkedIn platformi. Jebo te nes, Radmila!

 

P.S. Apsolutno NEMAM kontakte na LinkedIn iz tog sveta, mahom moja profesija u širem smislu i svega nekoliko kontakata iz drugih profesija (normalnih) ljudi koje privatno znam. 

Link to comment
5 minutes ago, pt 2.0 said:

Upravo mi sad stigla notifikacija da počnem da pratim nekog Adama Granta (Organizational Psychologist at Wharton, #1 NYT bestselling author of Hidden Potential and Think Again, and host of the TED podcasts WorkLife and Re:thinking) na LinkedIn platformi. Jebo te nes, Radmila!

 

P.S. Apsolutno NEMAM kontakte na LinkedIn iz tog sveta, mahom moja profesija u širem smislu i svega nekoliko kontakata iz drugih profesija (normalnih) ljudi koje privatno znam. 

Prodao brat aram podatke sa foruma o tebi Linkdinu da zaradi neku paricu za server :fantom:

  • Haha 2
Link to comment

 

55 minutes ago, Shan Jan said:

Prirucnik kako voditi zivot kao narcis. 

 

Inace par puta sam se strecnuo od ovih njenih agresivnih ispada. Kapiram da kad bi ostali nasamo u njenoj gajbi da bi se ovako zavrsilo:

 

Ja nisam u stanju da pogledam više od 5 minuta ovoga.

 

Jbt, svašta ću ja saznati na ovom forumu, mada, nisam sigurna da li mi baš sve to i treba :D

  • Haha 1
Link to comment
3 hours ago, radisa said:

Interesantna je ta mantra o upešnosti koja se prodaje, ja se pitam kako su mnogi, rekao bih jedno 99,9999% uspešnih ljudi u istoroiji (ili recimo ljudi zadovoljnih svojim životom) to uspeli bez NLP sranja...

 

Ali, da neko postavi to pitanje prodavcima NLP-a, baš me zanima kako bi otišli tetki da odnesu lek...

 

 

 

pa ono, 99% uspešnih prodavača je prodavalo dobar proizvod. potreban ti je kredibilitet među klijentima da tvoj proizvod nije bullshit. e sad, da bi prodao maglu ili usisivač po trostrukoj ceni potreban ti je bezobrazluk i mentalitet prevaranta, a to je već domen ovog topika.

  • +1 3
Link to comment

Hvala PT što si iskopirala ove fascinantne biografije počev od dr iz Niša pa i našeg kolege:gospode:.A tek sam Vojtehovski ispustila iz vida, nisam znala ni da ima ove performanse. Koliko ih je na ovu malecku Srbjicu, oči će povaditi , sad mi je jasnije što Slavica Squire viče na sav glas da je prva i jedina:D. Svi masteri svi koučevi svi sertifikovani od krasnog qrca( pardonmajfrenč )  a meni klapne padaju i krv na oči kreće od ličnog razvoja i rada na sebi koji se ponavlja ko novo očenaš i amin . Da i prokleti izlazak iz zone komfra, dabogda se onaj ko je tu sintagmu prvi upotrebio zauvek zaglavio i udavio u nekoj bari od zone komfora  :D

Pričali, ne pričali a sve prodavci  i samo je prodaja cilj, sebe il svoje mantre ili proizvoda svoje firme tj šta , pareee. Da i moja  NLP opsesiva koleginica je, iako inženjer saobraćaj, ceo radni vek radila u prodaji

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, ljuttko said:

sad mi je jasnije što Slavica Squire viče na sav glas da je prva i jedina:D

Nakon proučavanja T. vojtehovski u NLP epizodi posvetila sam se malo i njoj. 

Dios fucking mio!

U nekom potkastu Pojačalo gde je gostovala pre 3 godine kaže da je 1991. godine završila PMF (nikako ne govori eksplicitno ŠTA na PMF-u, koji je u to vreme obuhvatao 6 današnjih fakulteta), da je malo radila na faksu, a onda sa mužem Nemcem američkog porekla (citat) otišla u Nemačku gde je radila svašta, a fascinirala se NLP-om kada je to morala da pohadja kao obavezan kurs za neki posao. 
U nekom trenutku se vraća u Srbiju i valjda od 2006. godine radi ovde. Prvi klijent “Metalac” (ona je iz Gornjeg Milanovca, rodjena, školovala se i do faksa živela tamo).

Onda je desetak godina vodila tu svoju NLP firmu, ali tek kad je izdvojila novac za marketing i prenela brend na svoje lično ime (u potkastu baš objašnjava da su joj ljudi govorili da oni dolaze u njenu NLP firmu zbog nje lično, jer je prva u poslu i svi ostali su učili od nje ili od njenih učenika - pretpostavljam da zato stalno to naglašava) kreće ekspanzija.

 

Probala sam da odgledam 1 video sa YT kanala, poslednji “Šta je danas luksuzan život” i nisam uspela. Žena koja ne ume da govori (“na današnje vreme” umesto “u današnje vreme”), bez trunke zanimljivosti u pojavi ili sadržaju onoga što priča. Isključila sam se. Dosadno, prazno, ne drži pažnju.

Plus taj iritantan glas i vajb nekog tetkastog stvora iz podrumske kancelarije Guzine firme u stečaju iz Boljeg života… 
 

example.

https://youtube.com/shorts/-fF7aInEwjE?si=t7WqNuFJjrvSBjd5

:gospode:

Edited by pt 2.0
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Koliko čitam po reditu i sl, Mark Visente je pokrenuo svoj neki plaćeni kurs tipa reklajmujte život, a negde sam pročitao i da Boni ima isto to...

 

:rolleyes:

 

a75e71nfc2bc1.jpg?width=1170&format=pjpg

  • Haha 5
Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

Nakon proučavanja T. vojtehovski u NLP epizodi posvetila sam se malo i njoj. 

Dios fucking mio!

U nekom potkastu Pojačalo gde je gostovala pre 3 godine kaže da je 1991. godine završila PMF (nikako ne govori eksplicitno ŠTA na PMF-u, koji je u to vreme obuhvatao 6 današnjih fakulteta), da je malo radila na faksu, a onda sa mužem Nemcem američkog porekla (citat) otišla u Nemačku gde je radila svašta, a fascinirala se NLP-om kada je to morala da pohadja kao obavezan kurs za neki posao. 
U nekom trenutku se vraća u Srbiju i valjda od 2006. godine radi ovde. Prvi klijent “Metalac” (ona je iz Gornjeg Milanovca, rodjena, školovala se i do faksa živela tamo).

Onda je desetak godina vodila tu svoju NLP firmu, ali tek kad je izdvojila novac za marketing i prenela brend na svoje lično ime (u potkastu baš objašnjava da su joj ljudi govorili da oni dolaze u njenu NLP firmu zbog nje lično, jer je prva u poslu i svi ostali su učili od nje ili od njenih učenika - pretpostavljam da zato stalno to naglašava) kreće ekspanzija.

 

Probala sam da odgledam 1 video sa YT kanala, poslednji “Šta je danas luksuzan život” i nisam uspela. Žena koja ne ume da govori (“na današnje vreme” umesto “u današnje vreme”), bez trunke zanimljivosti u pojavi ili sadržaju onoga što priča. Isključila sam se. Dosadno, prazno, ne drži pažnju.

Plus taj iritantan glas i vajb nekog tetkastog stvora iz podrumske kancelarije Guzine firme u stečaju iz Boljeg života… 
 

example.

https://youtube.com/shorts/-fF7aInEwjE?si=t7WqNuFJjrvSBjd5

:gospode:

ja nisam imala živaca da slušam sve to, čitala sam deo transkripta,  tebi svaka čast :D na pmfu je bio i smer turizam i smem da se kladim da je eventualno to studirala iako sve vreme priča o matematičkom mozgu i masteru na ekonomiji a neka tema koja se tiče NLP kad gle djavla to je na Singidunumu a samo na tim privatnim možeš da izmisliš oblast mastera  kakvu hoćeš tipa Hogvorts škole Hari Potera( a profesorka se njoj divila i pitala je za mišljenje jer gle, Slavica zna više od nje :) Plus to insistiranje kako je rodoljubivo želela da nlp donese u Srbiju jer bez toga smo ko guske u magli. Pri tome , makar 20 godina pre se ceo sistem prodaje cepter šerpi zasnivao na multilevel i NLP , na kurseve iz toga su išli samo tako njihvi prodavci, a znam jer su moji baš blski prijatelji  od prodavca šerpi stigli u tom sistemu daleko i znam za to decenijama. Oni nisu neki propagatori, samo su koristili u prodaji

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, ljuttko said:

na pmfu je bio i smer turizam i smem da se kladim da je eventualno to studirala

baš mi je bilo upadljivo to kako neće da kaže ŠTA je studirala, i naravno da sve vreme razmišljam wtf. i tačno tim zaobilaznim pričama o "matematičkom mozgu" sugeriše da je studirala matematiku.

nisam se setila turizma, mislila sam možda geografija...

 

interesantno je da kod svih tih NLP gurua koji prodaju put do uspeha njihov uspeh bude to da su postali NLP treneri, što je meni čudno jer - jbt valjda ste imali neke profesije pre toga, kako to ne postadoste uspešni u TIM profesijema.

 

  • +1 2
Link to comment

leba bez motike, njuejdza na kilo. odgledala sam dve ili tri epizode the vow.... nastavicu samo da se uklavirim s vremenom slobodnim.

 

da li je onaj decko stvarno imao i izlecio tako turetov sindrom? i ne samo on, bile su i neke devojke. eto sta moze sugestija kod ljudi koji su podlozni. 

 

sve te tehnike su manje vise vec poznate iz drugih kultova, metoda, joga, kako god. ono sto sam primetila do sada, a tek sam pocela da gledam, da je taj momenat izabranosti, posebnosti kljucan. npd kao takav, jbg psihopate. ali ne bi oni mogli tako da nemaju poklonike a tih primera sam se nagledala tusta i tma kad sam bila na jednom mestu gde su svi bili ubedjeni da su posebni. ja i nisam toliko, meni je trebala sara na papiru, ali se secam te masovne i hiponoze i histerije. zloupotreba nije bilo, barem ih ja nisam primetila ali sve drugo je to. kult. sekta. sta god. i vecito prebacivanje tih istih poklonika oko mene da sam takva jer NE VERUJEM DOVOLJNO I NISAM DOVOLJNO OTVORENA. ma nemoj

 

ne mogu da ne pomenem ono sto je meni bilo otreznjujuce u trenucima preispitivanja sopstvenih po svim osnovama,  a to je ispovest iako u formi predavanja jednog sada vec pokojnog jogija koji je bio u sekti joga u svakodnevnom zivotu ili tako nesto. vise se ne secam tacnog naziva, ali nije ni bitno. mozda sam to vec i pisala. covek je proveo 30ak godina tamo.  i kaze - sve je to leba bez motike. svi hoce nesto, da daju malo ili vise para a da im se za uzvrat rese svi problemi. i tako to krece. konkretno se radilo o guruima, ali apsolutno isti princip. ljudi vole da veruju da postoje stvari koje ne postoje. cuda, carolije.  ostavljali su sve i odlazili u asrame. spavali na podu, radili fizicke poslove, odradjivali karmu. kad ih zaboli zub, guru kaze to je tvoja karma, nema zubara, moras da izdrzis ili tako neku nebulozu.  a tog istog gurua kad se malo prehladi privatni avion prebacuje u svajcarsku kliniku. kad se otrezne bude kasno. nemaju posao, nemaju penziju, nemaju vise ni rodbinu ni prijatelje, nemaju nista sem gurua i ostaju tu jer bude prekasno da se vrate tamo odakle su dosli, u poznim godinama da krecu ispocetka nisu svi kadri, ostaju u toj zoni komfora kakvoj takvoj i jbg. a nemaju ni para. i onda uvlace nove ljude ne bi li osigurali svoju mizernu egzistenciju, potpuno svesni sta se zaista desava i sta rade. 

 

 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, gagilija said:

 kad sam bila na jednom mestu gde su svi bili ubedjeni da su posebni.

likovna akademija?

 

20 minutes ago, gagilija said:

da sam takva jer NE VERUJEM DOVOLJNO I NISAM DOVOLJNO OTVORENA. ma nemoj

sounds familiar.

 

20 minutes ago, gagilija said:

ostavljali su sve i odlazili u asrame.

meni je to odnelo iz života jednog od najboljih drugova iz srednje.

mrzim ih iz dna duše.

 

edit. sad mi je palo na pamet da me verovatno zato zanima ova tema toliko... jbt 30 godina je prošlo...

Edited by pt 2.0
Link to comment

Dakle…

spacer.png

 

 

Ne znam.

https://www.thecut.com/article/amazon-scam-call-ftc-arrest-warrants.html

 

Ovaj deo mi je bio zanimljiv::

“It was my brother, the lawyer, who pointed out that what I had experienced sounded a lot like a coerced confession. “I read enough transcripts of bad interrogations in law school to understand that anyone can be convinced that they have a very narrow set of terrible options,” he said. When I posed this theory to Saul Kassin, a psychology professor at John Jay College of Criminal Justice who studies coerced confessions, he agreed. “If someone is trying to get you to be compliant, they do it incrementally, in a series of small steps that take you farther and farther from what you know to be true,” he said. “It’s not about breaking the will. They were altering the sense of reality.” And when you haven’t done anything wrong, the risk of cooperating feels minimal, he added. An innocent person thinks everything will get sorted out. It also mattered that I was kept on the phone for so long. People start to break down cognitively after a few hours of interrogation. “At that point, they’re not thinking straight. They feel the need to put an end to the situation at all costs,” Kassin said.”

 

Čitam i preznojavam se. Ne znam je l mi ovo više smešno, tužno ili sam besna na ovu osobu (pretežno je pod 3).

Zapravo je imala dobar instinkt tj. nešto iz stomaka joj je reklo da something in the milk ain’t clean (deo kad je imala nagon za smejanjem), ali je izignorisala to. S jedne strane hrabro što se odvažila da prizna sve ovo tj. da podeli sa celim svetom pod svojim imenom i prezimenom (iz mene ovu pričicu ne bi izvukli ni waterboardovanjem), s druge strane ova osoba možda ne bi trebalo da daje bilo kakve finansijske savete bilo kome bilo kada. Dosta liči na ove socko prevare kod nas, gde smaraju i gnjave penzionere, drže ih na telefonu u nedogled, zovu na prezentaciju sa besplatnim ručkom gde im na kraju im uvale neku glupost koja im realno ne treba, ubede ih da je to poklon, pa se posle ispostavi da je neka, tipa, kozmetika koja košta 1000€. 

 

 

Iz komentara na ovaj gore tekst:

I got an extremely similar call in September and despite being a first-class skeptic, I too immediately stopped thinking logically the second the caller activated my panic response (and btw, these people know exactly how to do that… they’re pros) and it took me a good 10 minutes on the phone with them to catch my breath again and start asking the kind of questions that eventually led them to hang up on me.

 

 

In my experience, it wasn’t so simple; if it were as straightforward as “we are the irs / you are being accused of ______ unless you give us money”, it would be instantly identifiable as a scam.
 
I was expecting a call from an unknown number when I answered the scam call (otherwise I never pick up unless I know who’s calling). My caller gave name and identified herself as being with U.S. Customs & Border Protection. She said she was investigating a criminal matter and then immediately asked if I was the same (Jane Doe) associated with my last 3 (accurately recounted) addresses, which I see in retrospect is what first threw me off. 
 
I was knee-jerk alarmed (how do you have my information, what crime and what does it have to do with me, oh my god law enforcement is contacting me this must be serious, etc) and I suppose in some subconscious bid to prove that whatever this crime was about had nothing to do with me / oh look how cooperative I am, I confirmed the addresses.
 
Next, she asked if was also the same Jane Doe associated with (an address I’d never heard of in a southern state). No, never heard of it, I said as my head started to reel. The “CBP agent” then told me that my name was on the lease of this southern property, and that packages containing illicit narcotics had been shipped between Mexico, this unknown Southern rental address, and my last known (actual) address.
 
Only a minute or two into this call, my head was already seriously spinning. I am not a naïve millennial (or younger). I am not unsophisticated. I’ve spent part of my career in digital security and am well aware of the scam economy.
 
And yet, instead of using that professional insight to see this for what it was right away, my rattled mind instead went the other way… giving in quickly to the sense that what I’ve always feared might someday happen had in fact finally happened: someone had stolen my identity and used it to commit serious crime. And now my life was going to be a living nightmare of trying to prove I am who I say I am to authorities who don’t want to believe me.
 
Even in that “oh shhhhit”’moment, I thought to ask a couple of questions like name, office location/details, badge number, supervisor name, to which the caller had fast and reasonable-seeming answers that I see now were both BS and designed to solidify my trust. 
 
Which they did for another minute or so, until something kicked in upstairs. I decided to do some real-time checking online and ask more questions. I was lucky that the caller decided I wasn’t going to be a good target after all and just hung up on me mid-sentence before ever getting to any demands for money. 
 
Given how totally shaken I was by the few short minutes that call lasted, how totally ruined I suddenly (and, thankfully, only briefly) believed my life was… well, that’s why this scam works—even on smart people who should definitely know better. Because it’s designed to go straight to your emotional center and bypass rationality altogether.
 
I think the reason this scam works on anyone—personal finance journalist or otherwise—is that so many people are walking around with a fear response that can be near-instantly activated. 
 
Some of us live with more and/or more easily accessed fear than others. For some of us, the fear is always right there, just below the surface, and we already believe that terrible things can happen.
 
The scammers just waltz in and prove us right...
 
edit: najjači komentar
“Millennial here. It can't be phone fraud. My phone is almost always on silent. Frankly, even if it's one of my friends, calling in the middle of the day without warning is criminal behavior.”
:roflroll2:
 
Edited by Patty Lee
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...