Jump to content
IGNORED

Programatorski vocap


Recommended Posts

On 26. 1. 2024. at 13:23, Venom said:

Prekjuče uveče sam razmišljao da li da menjam posao, i javlja mi se juče jedan bivši kolega jel hoću da pređem kod njih™. I zapravo nije tako loše, ali što smo duže pričali manje me interesovalo, jer je ceo posao prepun proizvoda malih startupa - ovo je cms koji koristimo, ali ne koristimo ga direktno nego sve ide preko xxx, ali i to je malo sporo, pa koristimo taj i taj search, a za ovo koristimo Supabase gde povlačimo podatke iz sistema koji od ranije koriste za xxx :vesala2:. Ponekad se stvarno pitam da li su ljudi toliko inteligentni, ili po svaku cenu moraju da koriste cool tech koji onda budže čisto da bi ga koristili. Mene ceo IT već dugo podseća na carevo novo odelo. Da ne budem pogrešno shvaćen, ja neke od tih stvari ne bih pipao takođe, ali generalno ne razumem kako smo došli do toga da "ne umem da uradim ovo, zato ću da integrišem gotovo rešenje i za najtrivijalnije stvari, gde i dalje ne znam šta se dešava, ali ću morati da rešavam probleme". Mislim razumem, u suštini je njih troje odradilo posao, koji bi verovatno ranije odradilo njih 10, sad je jedino pitanje da li to stvarno radi ili će se raspasti u prvom real world kontaktu ili za godinu-dve. Odmah sam zamislio horor scenario gde me neko zove i kaže "ništa ne radi" i sad ti provali gde ne radi. S druge strane spektra od ekipe koja nabacuje gotove proizvode kao lego kocke su autistični bit fiddleri, ljudi koji misle da je suština njihovog posla kako im izgleda kod. Osećam se nekako u procepu između te dve grupe ljudi, jer me samo zanima da nešto radi dobro, uz minimalnu kompleksnost, a opet možda je to stvarno način na koji stvari mogu i trebaju da se rade danas. Iako je moje iskustvo sa svim stvarima koje mi rešavaju problem u tri klika, da reše onaj najtrivijalniji deo problema, a za sve ostalo je rešenje gore od problema. I da, i pored svih tih gotovih stvari koje rešavaju problem, opis posla je bio "veoma je kompleksno". Pa ne znam da li je jbg ili je napravljeno kompleksno. I na kraju i pored donekle želje da nešto promenim, objektivno me mrzi da prolazim kroz intervjue. Možda je bolje da izguram još ovu godinu i onda krenem ispočetka. Npr. postanem stolar.

 

Plot twist, potpisao sam ugovor prošle nedelje :fantom:

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Venom: Kod vam je pisan levom nogom, jel vam areholog nasao taj software, kladim se da vam ruski hakeri igraju ping pong sa bazama...

 

HR: Nudimo duplo vecu platu i kompanijski bajs. 

 

Venom: Gde se potpisuje? Bajs zadrzi, to mi zvaka za ortake. 

  • Haha 3
Link to comment
3 hours ago, Venom said:

Ne verujem da ruski hakeri igraju ping pong s bazama, pošto niko ne zna gde je baza :covid19:

 

 

Pre 4 godine kad sam napuštao posao u firmi, ostavio sam im u amanet jedan LAMP server na virtuelnoj mašini (ranije je bila fizička, pa su kolege tokom mog odmora jednom prilikom to prepakovali) na kome su se vrtele 3-4 aplikacije od kojih je jedna krucijalna, preko nje se vršio upis pacijenata na stacionar i kreiranje i štampa istorije bolesti.

Kako su u međuvremenu prešli i na drugi ZIS i reorgranizovali rad, ugašen je šalter na kome se to radilo pa je i potreba za posebnom aplikacijom prestala.

 

Sretnem ja pre par meseci drugara koji još uvek radi tamo, pitam ga šta ima novo, on mi priča, dobro, znači to ste ugasili, a šta je sa onih par aplikacija za zakazivanje koje su se vrtele na istom serveru?

Ništa kaže, rade i dalje, samo će biti jebeno ako nešto zaškripi, nemamo pojma gde je server. :D

Link to comment

Uf, imam i ja anegdotu tok tipa..

 

Prosle nedelje zvali me iz jedne veeelike domace firme, kazu radili pre 4-5 godina neki razvoj, konsultantima nije placeno, oni otisli, obustavilo se, a sad hoce da nastave, ali sad niko ne moze da pristupi serveru... Jbg, ja kontao da su servisi pali, ima neke zajebancije sa tim kod SAPa, jos ako se baza prepunila bice veselo, ali, ono par sati posla, laka lova sustinski...

 

Odlazim kod njih, mora fizički jer security, daju mi komp, gomile nekih uputstava, logina, pasova ali ja ne vidim taj server... Pronadjem nekako koje je ime servera i ip adresa... Ping na ip radi, na ime ne... nslookup ne moze da ga resolvuje... RDP ne vidi nista...

 

Pitam ja jel mozemo da ga restartujemo, mozda se nesto bas zaglupeo... I tu krece pakao...  Nema ga u VMware softwareu da je virualizovan uposte... tracrt vodi preko pogrešnih tačaka... Niko nista ne razume...

 

2 sata kasnije pola ITja se ceska po glavi, nemaju pojma gde je masina, koja je masina,

 (Jer ime loje se vidi u vezamom softwareu nije po nomeklaturi) i tako...  :) Pretpostavka je da je neka fizicka masina koja se zaglupela, ali da nije u server sali i sad ne znaju kako da je nadju... :)

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Kod nas linuksas zaduzen za monitoring (Zabbix) skinuo template sa githuba od nekog random lika iz Rusije, star 10 godina, sa kojim treba da se povezemo na nas novi storage system na kome nam je celo okruzenje u jednom datacentru (1000 VMs, pola Produkcija). Kaze, samo stavi IP, username i password i uzivaj (ajd bar je user samo read-only). Template ima xml od 3k linija i readme fajl sa 3 recenice na ruskom. I to u firmi koja na berzi vredi $5 milijardi i ima 10k+ zaposlenih.

  • Wub 1
  • Haha 2
Link to comment
15 minutes ago, radisa said:

Uf, imam i ja anegdotu tok tipa..

 

Prosle nedelje zvali me iz jedne veeelike domace firme, kazu radili pre 4-5 godina neki razvoj, konsultantima nije placeno, oni otisli, obustavilo se, a sad hoce da nastave, ali sad niko ne moze da pristupi serveru... Jbg, ja kontao da su servisi pali, ima neke zajebancije sa tim kod SAPa, jos ako se baza prepunila bice veselo, ali, ono par sati posla, laka lova sustinski...

 

Odlazim kod njih, mora fizički jer security, daju mi komp, gomile nekih uputstava, logina, pasova ali ja ne vidim taj server... Pronadjem nekako koje je ime servera i ip adresa... Ping na ip radi, na ime ne... nslookup ne moze da ga resolvuje... RDP ne vidi nista...

 

Pitam ja jel mozemo da ga restartujemo, mozda se nesto bas zaglupeo... I tu krece pakao...  Nema ga u VMware softwareu da je virualizovan uposte... tracrt vodi preko pogrešnih tačaka... Niko nista ne razume...

 

2 sata kasnije pola ITja se ceska po glavi, nemaju pojma gde je masina, koja je masina,

 (Jer ime loje se vidi u vezamom softwareu nije po nomeklaturi) i tako...  :) Pretpostavka je da je neka fizicka masina koja se zaglupela, ali da nije u server sali i sad ne znaju kako da je nadju... :)

Jesi siguran da je server Windows? Neki IP skener bi trebalo da moze da ti kaze vise sta se krije iza te adrese.

 

BTW, sasvim je moguce da ping radi jer su IP dodelili necemu drugom a ovaj odavno vise ne postoji ili spava na nekoj iskljucenoj masini.

 

P.S: vredi potraziti i po bekapima ako su ga ikad bekapovali.

Edited by Shan Jan
Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Jesi siguran da je server Windows? 

 

BTW, sasvim je moguce da ping radi jer su IP dodelili necemu drugom a ovaj odavno vise ne postoji ili spava na nekoj iskljucenoj masini.

Sigurno WIN... Svi SAPovi su im na win, mssql kombo... Z to imaju licence...

 

Pomislio sam i ja to da je non win masina nova koja nema veze sa starom i da je neko dodelio ip adresu, ali, taj opseg je rezervisan u firmi za SAP masine i ne bi smelo nista drugo tu da bude...

 

Bas me zanima hoce ga naci ... :)

  • +1 1
Link to comment

Izvinjavam se sto smaram topic ali.. ima jedan bag na VMware-u, posle restarta nekih Win VMa zna da im se blokira RDP dok se ne ulogujes prvi put preko konzole sa samog VMware (sa vCentra ili ESXi hosta svejedno). A moze se cak desiti i da se masina podigne sa iskljucenom virtualnom mrezom, pa ako i ime nije deskriptivno postaje haos naci :D 

Link to comment
On 27. 1. 2024. at 19:42, Venom said:

Ne sramim se priznati: nisam napisao komentar u kodu već skoro 10 godina, osim ako je nešto bilo prekomplikovano što sam uglavnom doživljavao kao tužan kompromis sa realnošću i rokovima. Poseban hejt za komentare (i u kodu i u commit logu) gde neko piše šta je uradio, kao da ostali što to gledaju ne umeju da čitaju kod, umesto da napišu zašto su to uradili.

 

// increment i

i++;

 

Hvala brate, nisam znao.

Sto, komentari su bas korisni.

Kad napisem: don’t remove this line, u fazonu - toliko je vazno da ne mogu da opisem, raspasce se sve

Link to comment
  • 2 weeks later...

Zadnji put kad sam pipao PHP bio je vec na verziji 7 i nije se mogao porediti sa onim hororima pre verzije 5. :)

 

Morao sam napisati neki plugin za moodle i malu aplikaciju u laravelu i priznajem da sam na momente uzivao u ekstremnoj produktivnosti.

 

Ipak mislim da ne bih mogao raditi full time...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...