Jump to content
IGNORED

Programatorski vocap


Recommended Posts

Zadnjih 5,6 godina sam uglavnom korisitio VS za .NET sa Resharper-om i VS Code za frontend. U toku priprema za novi posao odlucim da isprobam malo zadnji Intellij , jer sam za Javu uvek nekako koristio Eclipse. Odradio sam sinoc ovaj njihov in-app onboarding. Ocekivao sam vecinom neke minorne gluposti ali bas su ok highlightovali dosta dobrih trikova.Posle kreiranog malo API za eksperimente mislim da su ubedljivo najbolji IDE na trzistu. Ja sam prilicno brz za editovanje teksta ali ovi njihovi shortcuti su takav boost za produktivnost da je neverovatno. 

 

Ovih dana planiram da isprobam kako rade Angular i Postgre sa njima ali ako i to fercera na ovom nivou nece mi nimalo nedostajati odlican tooling sa .NET.

 

 

  • +1 1
Link to comment

na klackalici sam da li da dignem ruke i da se posvetim nečemu drugom. imam godinu dana iskustva kao webdev, dobio otkaz jer nije bilo posla u firmi i od tad kreću muke u potrazi za poslom. srećom pa imam rezervni nevezan za industriju ali to nije zanat u kom vidim sebe.  

sve sam sam naučio. napravio sam portofolio gde sam isturio neke projekte koji kao važe za komplikovane ako nisi odmakao sa iskustvom tipa kalendar full stack aplikacija, sajt za pravljenje anketa, nekoliko full stack eshop aplikacija i tako to... no to očigledno nije dovoljno da skrenem pažnju ljudima.  

svestan sam i šta loše radim. za početak nema me na linkedinu iako sam otvorio nalog. sem tvitera izbegavam društvene mreže jer mi utiču na raspoloženje i izvlače ono najgore iz mene. zato ni stravu ni volim. dalje, izbegavam da naučim alate poput wordpressa koji bi mi bili od koristi za freelence. delom jer nisam prelomio da bih stvarno time da se bavim a malo jer očekujem da će posao u nekoj firmi da se pojavi u međuvremenu. 

posao jurrim na standardnim sajtovima za oglašivače, fejsu i linkedinu sa kog mi na mejl stižu objave za posao. na koje konkurišem sa sajta oglašivača iako ih ne uzimam za ozbiljno. 

za to vreme gledam da ne ispadnem iz forme, tako što mahom čitam dokumentacije za frontend i bekend js frejmvorkove i pravim nešto sitno tipa todo aplikacije pokušavajući da ne zaboravim i unapredim sql. baš sam ispratio neki video kurs za react native jer se desilo čudo pa se u mom gradu pojavio oglas koji traži između ostalog i skill sa react native, ali nisam dobio odgovor.

ne znam da li da se drznem da se okušam c# i .net-om. izazov nije mali ali cenim da bih relativno brzo ušao u priču jer verujem u svoju utreniranost.  no da li će to iko da ceni?  

isto izazov koji bih mogao da ostvarim bi mi bio da napravim neki veći podvig za portfolio, tipa neka društvena mreža. tu bih izgubio mnogo vremena dok pohvatam stvari da to na nešto liči, a opet ostaje pitanje da li će to da se ceni :) 

svestan sam da delujem kao da se mnogo nećkam, ali kao što rekoh na klackalici sam jer ne vidim da se trud i rezultati isplate a i ne osećam se kao neko ko je sa godinama četrdeset minus da imam vremena za eskperimentisanje.

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, bags said:

Mislim da nije problem. Mi sa PPP uzimamo samo 15% provizije za hosting. :D

 

To je skroz ok mislim, pogotovo što ovi "skauti" uzimaju više, tako da cenim PPP korektnost :D

 

Link to comment
1 hour ago, utilitarist said:

na klackalici sam da li da dignem ruke i da se posvetim nečemu drugom. imam godinu dana iskustva kao webdev, dobio otkaz jer nije bilo posla u firmi i od tad kreću muke u potrazi za poslom. srećom pa imam rezervni nevezan za industriju ali to nije zanat u kom vidim sebe.  

sve sam sam naučio. napravio sam portofolio gde sam isturio neke projekte koji kao važe za komplikovane ako nisi odmakao sa iskustvom tipa kalendar full stack aplikacija, sajt za pravljenje anketa, nekoliko full stack eshop aplikacija i tako to... no to očigledno nije dovoljno da skrenem pažnju ljudima.  

svestan sam i šta loše radim. za početak nema me na linkedinu iako sam otvorio nalog. sem tvitera izbegavam društvene mreže jer mi utiču na raspoloženje i izvlače ono najgore iz mene. zato ni stravu ni volim. dalje, izbegavam da naučim alate poput wordpressa koji bi mi bili od koristi za freelence. delom jer nisam prelomio da bih stvarno time da se bavim a malo jer očekujem da će posao u nekoj firmi da se pojavi u međuvremenu. 

posao jurrim na standardnim sajtovima za oglašivače, fejsu i linkedinu sa kog mi na mejl stižu objave za posao. na koje konkurišem sa sajta oglašivača iako ih ne uzimam za ozbiljno. 

za to vreme gledam da ne ispadnem iz forme, tako što mahom čitam dokumentacije za frontend i bekend js frejmvorkove i pravim nešto sitno tipa todo aplikacije pokušavajući da ne zaboravim i unapredim sql. baš sam ispratio neki video kurs za react native jer se desilo čudo pa se u mom gradu pojavio oglas koji traži između ostalog i skill sa react native, ali nisam dobio odgovor.

ne znam da li da se drznem da se okušam c# i .net-om. izazov nije mali ali cenim da bih relativno brzo ušao u priču jer verujem u svoju utreniranost.  no da li će to iko da ceni?  

isto izazov koji bih mogao da ostvarim bi mi bio da napravim neki veći podvig za portfolio, tipa neka društvena mreža. tu bih izgubio mnogo vremena dok pohvatam stvari da to na nešto liči, a opet ostaje pitanje da li će to da se ceni :) 

svestan sam da delujem kao da se mnogo nećkam, ali kao što rekoh na klackalici sam jer ne vidim da se trud i rezultati isplate a i ne osećam se kao neko ko je sa godinama četrdeset minus da imam vremena za eskperimentisanje.

 

Razumem te skroz (pogotovo za social media isto tako), znam kako je kad imaš ±40 godina i gledaš šta dalje.

 

Ja sam u web devu nekih skoro 20 godina, više otišao na stranu vođenja posla i projekata (svoje male firme), ali sada razmišljam iz nekoliko razloga da možda krenem u development takođe.

 

Da li znaš šta bi zapravo voleo da radiš? Kakvi projekti i tehnologije su ti interesantne, pa da kreneš od toga možda. Ja sam sada uhvatio Python onako da učim i mislim da je zaista jako raznovrsan i koristan, može sa software, za web, open source resursa koliko hoćes, integriše se sa C, web apps lako, itd. 

 

Kako je nova hot stuff AI, manje više se sve bazira u toj niši na Pythonu, plus JS frameworci za front npr. Ne znam da li bi ti to bilo interesantno?

 

Da li koristiš GitHub? Ako ne, mislim da bi ti to bio odličan portfolio koji je i praktičan, napraviš public repos i postaviš svoje projekte (naravno pazi koji kod otvaraš za public i pod kojom licencom, ali da uradiš open source je skroz super). Dodatno možeš da doprineseš kroz GitHub raznim open source projektima, što je opet jako interesantno, a portfolio ti se sam gradi na profilu onda.

 

 

  • +1 1
Link to comment

> Da li znaš šta bi zapravo voleo da radiš?  

znam šta bih radio, a to je za početak front i bekend jer u tome bih mogao da budem koristan za preduzeće. ono što mi dellje zanimljivo je rad sa podacima, ali ko te pita šta voliš :) 

> Da li koristiš GitHub? Ako ne, mislim da bi ti to bio odličan portfolio koji je i praktičan, napraviš public repos i postaviš svoje projekte (naravno pazi koji kod otvaraš za public i pod kojom licencom, ali da uradiš open source je skroz super). 

koristim ga naravno, ali sad jedino za svoje potrebe. imao sam period kad sam redovno apovao i beleske, da se kontribucije lepo zelene. ali sam odustao od toga jer ne vidim da je to skrenulo pažnju kadrovskoj, a i čitovanje je :)  

Dodatno možeš da doprineseš kroz GitHub raznim open source projektima  

da, to je nešto na šta bih mogao da se bacim. hvala što si mi vratio ideju kao mogućnost :thumbsup:

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Ovo može i na strukovni humor.

 

Embarcaderu već nekoliko dana ne rade servisi. Konačno izašlo neko objašnjenje korisnicima na blogu i kaže: "This is caused by a hardware outage at one of our data centers. RAD Studio 12 download volume spikes tasked our infrastructure more than expected. We’re working on restoring the hardware with replacement parts." 

 

:ajde:

 

Stvarno ljudi, što ste navalili da skidate dvanaesticu ko nenormalni 🤣

  • Haha 2
Link to comment

To me podseti na klasične outages (pogotovo Blizzard) kad izađe bilo šta novo.

 

Shocked Pikachu face što ljudi koriste u velikom broju :D

 

Link to comment
6 hours ago, smooth.Op said:

Ovo može i na strukovni humor.

 

Embarcaderu već nekoliko dana ne rade servisi. Konačno izašlo neko objašnjenje korisnicima na blogu i kaže: "This is caused by a hardware outage at one of our data centers. RAD Studio 12 download volume spikes tasked our infrastructure more than expected. We’re working on restoring the hardware with replacement parts." 

 

:ajde:

 

Stvarno ljudi, što ste navalili da skidate dvanaesticu ko nenormalni 🤣

Ali replacment parts? Pa na cemu oni to rade, pa im se sprzio server? :lolol:

 

Fun fact: imali smo korisnika koji je povezao u Datacentru sve na UPS plus generator, kako bog zapoveda, da bi stvari radile kad nestane struja. Elem, monitorujem ja iz svog ofisa i samo u jednom trenutku vidim kako mi se svi serveri crvene, alarmi vriste na sve strane, neki se sami gase. neki ne znaju sta ce sa sobom (IBMovi se naravno ugasili na vreme za razliku od Della, jos jedan dokaz koliko je Big Blue bio vrhunska kompanija). Svi su prijavljivali neke sulude temperature. Spakujemo se mi u kola i pravac kod korisnika. Kad smo banuli u DataCentar nije moglo da se dise od toplote, zidovi su bili vreli a serveri radili sa fanovima na maksimalnom broju obrtaja pokusavajuci da se ohlade vec vrelim vazduhom.

 

Idioti zaboravili da povezu klime na generator.

  • Haha 5
Link to comment

Juce je kolega P dao otkaz posle 12 godina rada na istom projektu i neverovatno je kako je menadzment uspeo sjebati fantastican dugorocan projekat u manje od dve godine. Meni koji sam bio deo tog projekta je netvarno da su to tako brzouspeli. Pomislio sam da bi bilo dobro napisati neki case study. Pa da pocnemo...

 

I - Pocetak

0 - 2. god, 3 developera

 

Neko je dosao na ideju da trenutni sistem ne funkcionise ni priblizno kako treba ni sto se tice sigurnosti ni sto se tice osnovne funkcionalnosti. Odobren je solidan budzet i krenulo se u implementaciju sa internim developerima. Dosta se eksperimentisalo jer se pokusao resiti siri spektar problema i izvan osnovne ideje. Mora se reci da je odradjen vise nego solidan tehnicki posao, postavljena je solidna arhitektura i vecina best practice je implementirana.

 

II - Rast

2. - 5. god,  12 developera

 

Potencijal je uocen i dobijena su ogromna sredstva da se sistem nadogradi i zameni nekoliko aplikacija koje su se morale izgasti u naredne 3 godine. Stigao je mladi lead developer koji je bio masina. Tech lead je bio na drugoj strani stariji lisac sa izuzetnom disciplinom sto se pokazalo kao odlicna kombinacija. Brutalno mnogo se programiralo. Bilo je naravno tu svega jer je pritisak bio veliki da se zavrsi za 3 godine migracija ali je generalno kvalitet code base bio iznad proseka. Od vecih nedostataka se mogu spomenuti recimo nekoristenje za par bitnih stvari postojecih librarija i manjak unit testova.

 

III - Stabilizacija

5. - 9. god, 6 developera

 

Tech lead i mladi lead developer su napustili projekat i preuzeo je kolega koji je cenio najvise stabilnost. Njegov glavni KPI je bio satisfakcija eksternih korisnika sto je potpuno u redu. Radjeno je 60% vremena na novim funkcionalnostima, a nekih 40% na smanjivanju tehnickog duga i popravljanju fusa iz prosle faze. Jedini developer koji je od pocetka u timu je ranije spomenuti P a tu u u zadnjoj godini stize moja malenkost.

 

IV - Haos

9. - 11. god, 4 developera

 

Tech lead koji radio na stabilizaciji napusta projekat i ja dobijam tu ulogu nakon nekih godinu i po na projektu. Malo posle dolazi i novi menadzment sa totalno suludim idejama. Uglavno je ideja da se radi totalni rewrite sa novom tehnologijom na frontendu iako je u medjuvremenu aplikacija stigla na 2 miliona linija koda. Trazi se neka misticna modernizacija iako je recimo prema anketi client satisfaction na nekih 88% (najvisa u celom nasem portofoliju)  i sto su bukvalno svi biznis procesi za tu oblast pokriveni. Pusta se developer U niz vodu koji je u nekih godinu i po dana pokrio ogroman deo code base vrhunskim unit i integration testovima. Posto je bio eksterni borio sam se koliko sam mogao da dobije blagu povisicu ali nije bilo sluha.

 

V - Epilog

13 god. , 2 developera

 

Doveden je eksterni developer koji je radio pre nekoliko godina sa menadzmentom u drugoj firmi. Jako dobar i kao covek i kao developer. Usled ocajne situacije sa menadzmentom prosto sam  prinudjen da napustim projekat. Umesto da daju tu bagavu funkciju tech leada nekom ko je vec par godina na projektu i ko je interni  jer je to u osnovi neko nepisano pravilo oni naravno biraju svog pulena. Nedelju kasnije stize otkaz od jednog  internog kolege, a evo juce i developer P koji je tu otpocetka i odradjuje sasvim solidno posao i poseduje ogromno znanje i o masivnom code base i o biznisu.

Sad su ostali na dva developera (tech lead i junior) koji zajedno imaju 9 meseci na projektu. :ohmy:

Nazalost ocekujem i da taj lik napusti jer je em ostao bez ikoga u timu em menadzment gura najagresivniji roadmap ikada za 2024.

Uz sve to broj bugova i incidenata na produkciji raste zadnjih par meseci neslucenom brzinom.

 

Lessons learned iz svega za neke buduce menadzere:

- imati poverenja u tim koji je izgradio projekat

- nije neophodno da imate latest i greatest tech, nego uzeti u obzir i  potrebe biznisa

- pazljivo raditi tranzicije izmedju lead uloga.

 

U svakom slucaju ja im zelim svu srecu ali ne izgelda dobro ni na kratke ni na duge staze.

 

 

 

  • +1 2
  • Haha 1
  • Hvala 2
  • Tužno 2
Link to comment

Nema nista gore nego kad vidim contact sales na nekom SAAS dev toolu. Doduse ima sad sam se setio kad nemaju trial nego ti puste svake recimo svake srede video.

Link to comment

Prekjuče uveče sam razmišljao da li da menjam posao, i javlja mi se juče jedan bivši kolega jel hoću da pređem kod njih™. I zapravo nije tako loše, ali što smo duže pričali manje me interesovalo, jer je ceo posao prepun proizvoda malih startupa - ovo je cms koji koristimo, ali ne koristimo ga direktno nego sve ide preko xxx, ali i to je malo sporo, pa koristimo taj i taj search, a za ovo koristimo Supabase gde povlačimo podatke iz sistema koji od ranije koriste za xxx :vesala2:. Ponekad se stvarno pitam da li su ljudi toliko inteligentni, ili po svaku cenu moraju da koriste cool tech koji onda budže čisto da bi ga koristili. Mene ceo IT već dugo podseća na carevo novo odelo. Da ne budem pogrešno shvaćen, ja neke od tih stvari ne bih pipao takođe, ali generalno ne razumem kako smo došli do toga da "ne umem da uradim ovo, zato ću da integrišem gotovo rešenje i za najtrivijalnije stvari, gde i dalje ne znam šta se dešava, ali ću morati da rešavam probleme". Mislim razumem, u suštini je njih troje odradilo posao, koji bi verovatno ranije odradilo njih 10, sad je jedino pitanje da li to stvarno radi ili će se raspasti u prvom real world kontaktu ili za godinu-dve. Odmah sam zamislio horor scenario gde me neko zove i kaže "ništa ne radi" i sad ti provali gde ne radi. S druge strane spektra od ekipe koja nabacuje gotove proizvode kao lego kocke su autistični bit fiddleri, ljudi koji misle da je suština njihovog posla kako im izgleda kod. Osećam se nekako u procepu između te dve grupe ljudi, jer me samo zanima da nešto radi dobro, uz minimalnu kompleksnost, a opet možda je to stvarno način na koji stvari mogu i trebaju da se rade danas. Iako je moje iskustvo sa svim stvarima koje mi rešavaju problem u tri klika, da reše onaj najtrivijalniji deo problema, a za sve ostalo je rešenje gore od problema. I da, i pored svih tih gotovih stvari koje rešavaju problem, opis posla je bio "veoma je kompleksno". Pa ne znam da li je jbg ili je napravljeno kompleksno. I na kraju i pored donekle želje da nešto promenim, objektivno me mrzi da prolazim kroz intervjue. Možda je bolje da izguram još ovu godinu i onda krenem ispočetka. Npr. postanem stolar.

Edited by Venom
  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...