Jump to content
IGNORED

Programatorski vocap


Recommended Posts

Kod mene je to dobar dan, koriste se prekompleksni frejmvorci (i to otprilike 30% njihovih mogućnosti), a poslovanje se vodi u sasvim nekom drugom sistemu (tipa SalesForce). I onda si ozbiljno jeben kada ide major upgrade za bilo koji od tih komponenti.

 

Iz mog iskustva to se dešava jer startapi evoluiraju i često se prešaltaju na drugi oblik poslovanja, drugu ciljnu grupu, neretko i menjaju product menadžere i svaki ima neku svoju viziju, a toliko toga je već razvijeno da je lakše nakalemiti još jednu integraciju, a ostaviti refaktoring i optimizaciju nekoj budućoj generaciji.

Edited by goofs
Link to comment

Amateri, ovi moji su dobili zadatak da objedine 21 nezavisni ERP sistem (to dobijes kad svake godine kupujes po 4-5 kompanija). Procenjeno vreme trajanja projekta: 5 godina.

 

Mi imamo da uradimo isto sa domainima. Doduse nas tim vodi, nekolicina manjih je vec ubiveno. Nas su procenili na 2 godine al ja sam blizi verovanju da ce nam isto trebati 5. Dal je 5 uopste realno za ERP to treba da proceni @radisa ili neko slican.

 

Da, ima svacega ali je izabran EBS kao zavrsno resenje.

Link to comment

U suštini svi se kao lože te ovaj frejmvork te onaj, bla bla truć truć..

 

Al bratko osnove i suština priče su iste već 20 i kusur godina.. lepo je napisano ili nije...

 

Mislim da zbog pojednostavljenja i povecanja nivoa apstrakcije svih tehnologija nije vise bitno poznavanje same tehnologije toliko, koliko opstih principa i njihove primene.. 

Link to comment
22 hours ago, bags said:

Pakao je kad moras mergovati 6 meseci star branch a originali developer nije vise tu...

 

Sama cinjenica da nesto truli pola godine u ne-mergovanom branchu je dovoljan problem za sebe, na stranu sto taj koji je pisao nije vise tu.

  • +1 1
Link to comment

Decko je solidno odradio svoj deo posla i zavrsio 99% stvari u svom feature branchu. Mi to nismo mergovati nazad na main dok druga dva tima ne zavrse svoj deo posla. 6 meseci proleti zacas a radilo se dosta na tom delu koda i nastane conflict  u oko 100ak fajlova. A najgori deo je kad vidis da je razlika zatvorena velika zagrada. To ti je odmah pola sata.

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
16 minutes ago, Tpojka said:

Ili

 

 

IMG_0241.jpeg

 

Desilo mi se pre nekoliko godina, htela je da me angažuje žena čiji je muž preminuo a ostavio joj nedovršen sajt za neki njen biznis pa da ga završim. Sajt kao sajt, ali u pozadini se vrti backend sa nekim sistemom zakazivanja, on line plaćanjima za neka videa, ne sećam se ni ja više, pun kufer funkcionalnosti.

Kada sam pogledao kod samo što nisam pao u nesvest, čovek je napravio desetine hiljada php koda gde nijedna promenljiva nije imala ime, samo $a, $b, $c ... Pri tome od OOP i MVC ni traga, sve preko funkcija razbacanih po fajlovima  koje opet imaju zanimljiva imena - function a(), function b()...

 

Morao sam da smišljam kako da je odbijem a da joj ne kažem direkno o čemu se radi, čovek je izgleda u php uskočio pravo iz  asemblera za C64. :)

Najjače od svega je što je ono što je radilo to jest bilo završeno, radilo savršeno. :mellow:

Link to comment

Ja sam jednom davno upao na projekat nekog sajta za institucije koje rade sa osobama sa invaliditetom, nebitno. Indus im napravio sajt, ima i neki backend, login, par nekih featurea, zakazivanje kroz kalendar. Otprilike ono što bi se danas uradilo u WordPressu sa malo dodatnog programiranja.

 

Otvaram kod, ništa mi nije jasno, ne preporznajem ni f od frameworka bilo kog, ok možda je neki sa kojim nisam imao susreta, čeprkam...nailazim na fajl, zove se tipa masterrouter.php, ima brat bratu 30k linija koda, skrolam, a ono...jedno četrdeset if/else kondicionala gde poredi pageUrl sa stringovima tipa "homepage", "login", "calendar" itd. U svakom CEO HTML kod te stranice :lolol: katastrofa na kub.

 

Elem, sasvim je ok radio sajt, malo sporo dok nisam instalirao indexe i strane ključeve u bazi, onda je leteo. Posle kažu nešto ne može da se isprogramira :fantom: 

  • Haha 1
Link to comment

Ne sramim se priznati: nisam napisao komentar u kodu već skoro 10 godina, osim ako je nešto bilo prekomplikovano što sam uglavnom doživljavao kao tužan kompromis sa realnošću i rokovima. Poseban hejt za komentare (i u kodu i u commit logu) gde neko piše šta je uradio, kao da ostali što to gledaju ne umeju da čitaju kod, umesto da napišu zašto su to uradili.

 

// increment i

i++;

 

Hvala brate, nisam znao.

  • Haha 2
Link to comment

U jednom starom kodu bilo dosta ovakvih komentara:

 

//BS: blablabla.

 

I ja sam mislio da je to od bullshit  kao neki fazon gde se covek zajebava jer komentar nema veze sa kodom. Kasnije sam skontao da su bili inicijali developera. :hail:

  • Haha 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Nije baš aktuelan vocap, ali tražim nešto iz 2007. godine pa sam na mailu nabasao na sledeće (upućeno direktorki IT klijenta):
 

Quote

Evo prvog pokusaja formiranja fajla za eksport za glavnu knjigu u WINGS u skladu sa specifikacijom koju sam dobio. Pokusajte da to uvezete unutra za probu (nadam se da moze da se obrise...).

Ako dobro razumem uputstvo, treba da u WINGS-u udjete u Poslovanje / Transfer i pritisnete F2, i onda upisete komadu

FILE: c:\send.dat
RECEIVE

(naravno umesto c:\ stavite putanju gde ste snimili ovo sto sam poslao)

 

Najbolje je što sam ja potpuno potisnuo da sam ovo radio... ne znam da li se i vama to dešava. @radisa jesi nekad migrirao iz WINGSa nešto? :D Sećam se kad se posle radila migracija na NAV, svi su kukali.

 

Sadržina SEND.DAT

 

Spoiler

doc=GKN
doc=GKN
id=800401-000004/07
reg=FAK
dat=14.12.2007 0:00:00
dev=F
knj=F
poc=F
kar=T
sin=F
txt=Nalog za GK
begin
par=
nap=Opis
kon=2430              18314.00          0.00                                                  
par=
nap=Opis
kon=2011100101        0.00              17579.00                                              
par=
nap=Opis
kon=20120102          0.00              210.00                                                
par=
nap=Opis
kon=20120301          0.00              525.00                                                
end

 

Link to comment
8 minutes ago, Sammael said:

Nije baš aktuelan vocap, ali tražim nešto iz 2007. godine pa sam na mailu nabasao na sledeće (upućeno direktorki IT klijenta):
 

 

Najbolje je što sam ja potpuno potisnuo da sam ovo radio... ne znam da li se i vama to dešava. @radisa jesi nekad migrirao iz WINGSa nešto? :D Sećam se kad se posle radila migracija na NAV, svi su kukali.

 

Sadržina SEND.DAT

 

  Hide contents

doc=GKN
doc=GKN
id=800401-000004/07
reg=FAK
dat=14.12.2007 0:00:00
dev=F
knj=F
poc=F
kar=T
sin=F
txt=Nalog za GK
begin
par=
nap=Opis
kon=2430              18314.00          0.00                                                  
par=
nap=Opis
kon=2011100101        0.00              17579.00                                              
par=
nap=Opis
kon=20120102          0.00              210.00                                                
par=
nap=Opis
kon=20120301          0.00              525.00                                                
end

 

Nisma radio ništa sa WIngsom... Moja najveća egzotika je bila učestvovanje u projektu migracije sa custom bankaskog rešenja, koje je odlično radilo, na T24 sistem, koji je bio, khm, khm, nešto neviđeno™...

 

Inače, meni se dešva svašta, da otvorim neki SQL/ABAP koji sma pisao pre 2-3 godine, i da se uopšte ne sećam da sam tzo pisao... I ne smao to, nego ne mogu da se setim da imam ikakvo predznanje io tome šta je ulaz, a šta izlaz, jer je radilo odlično i nije bilo problema... Ili pre neki dan me zove klijent za nešto što sma pravio pre samo par meseci, ja pojma nemam o čemu žena priča, pa dobrih 5 minuta, samo je slušam... Posle otvorim model i shvatim da ja to jesam radio, ali ne mogu da uopšte stavim u okvir kad se to dešavalo...Bojim se da mi se memorija prepunila, pa mozak sve gura u cold storage... :(

 

Sad ću da imam migraciju sa jedne na drugu verziju siistema koji sma postavio pre 12 godina, a poslednjih 7 ili 8 sam se ulogovao tačno jednom svake godine, oko 5. janura da proverim samo jer se sve dobro ispomeralo za sledeću godinu... Bog sveti zna šta sam sve zaboravio i kako će to sbve izgledati...

 

 

Edited by radisa
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Ja zbog ovoga sve vise verujem u dokumentaciju procesa, koliko god mrzeo da to radim. Nema sanse da se setim kako sam i zasto sam nesto radio pre mesec dana a kamoli davnije. Previse podataka, premalo ponavljanja.

  • +1 1
Link to comment
On 7. 2. 2024. at 1:50, Shan Jan said:

Ja zbog ovoga sve vise verujem u dokumentaciju procesa, koliko god mrzeo da to radim. Nema sanse da se setim kako sam i zasto sam nesto radio pre mesec dana a kamoli davnije. Previse podataka, premalo ponavljanja.

 

Konstantno bežao od pisanja dokumentacije, uvek mi bilo kao - eh, jednostavno je ovo, svako će moći da nastavi.

 

O, mladosti :D

 

Pogotovo sada kad bilo koji bolji LLM može da ti napiše dokumentaciju na osnovu koda, nema više izgovora :D

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...