Jump to content
IGNORED

Beč


bags

Recommended Posts

Sve ovo što si napisao sam i ja primetio i komentarišem s društvom jer mi nije jasno kako se tako brzo sve promenilo.

Ili meni bar deluje da je brzo.. možda grešim pošto sam relativno nov u gradu.

Ali dolazio sam poprilično često (zbog privatnih obaveza 😀) poslednjih par godina i nisam video toliko problema.

Verovatno je ipak potrebno živeti u gradu da ove stvari postanu vidljive.

U6 linija je užas.

Čujem da je zovu "linija horora".

Šta sam tu sretao i tokom dana je jezivo.

Uveče ne znam da li bih smeo sam da putujem do nekih delova grada tom trasom.

I ne mogu da verujem da ništa ne rade pobodom toga.

Na jednoj od U6 stanica se redovno dešavaju sranja, napadi, nožakanja. I niko ništa.

 

Moram da primetim da mi sve više smeta i nečistoća nekih delova grada, a koji realno nisu daleko od centra.

Pored flaša, pikavaca, kesa, konzervi, papira primećujem i kojekakav izmet i povraćke.

Pogotovo oko HBF stanice.

 

Neki delovi pojedinih bezirk-ova baš loše deluju, a izgleda mi da gradske vlasti sklanjaju pogled s istih (ako ne vidiš ne dešava se, jelte). Naravno da ovo nije dobro jer će se napraviti geta sa svojim zakonima i pravilima.

 

Bečlije se izgleda sele van grada, idu u prigradska naselja.

 

Al' centar je i dalje lep, to je bitno, pa da se priča kako je to i dalje top 1 grad za život itd.

 

Da se ne shvatim pogrešno, ima dobrih stvari, samo kritikujem i ukazujem na loše i na ono što mi se čini da nije bilo u Beču pre recimo 4-5god, pa sam mišljenja da se ta lista najboljih gradova treba updateovati malo :)

  • +1 1
Link to comment

da zivim u becu, bacio bih svoju mladu musku decu na ples... cuo sam da moze da se uzme dobra kinta, deficit decaka u toj oblasti, a bogate mame ukrajinke, ruskinje i austrijanke ne pitaju kolko kosta da nadju svojim cerkama plesnog partnera

  • Haha 2
Link to comment
2 hours ago, bags said:

Malo o trenutnoj situaciji sa Wiener Linien...

 

Od momenta kad sam ja stigao u ovaj grad tamo nekad 2003 pa do recimo 2013 gradski prevoz grada Beca je funkcionisao po svim statistikama besprekorno. Solidna povezenast vecine delova grada, postovani su intervali, u tramvajima (a pogotovo u metrou) skoro uvek dovoljno mesta da se sedne, godisnja karta je bila povoljna sa 450 eur.

 

Trenutna situacija je sledeca:

 

- 1. Bezirk i jednocifreni oko njega su i dalje podnosljivo ok. Ima problema sa autobusima koji su cesto pretrpani (najvise buseve koriste mame sa kolicima) ali prevoz funckionise uz manje nepostovanje plana voznje 

- Ostali becirkovi sa tramvajima su postali kao Grcka. Recimo cuvena linija 43 imas interval na svakih 6 minuta. Sad cesto bude 12 min pa onda naravno dodju dva puna tramvaja pa sledeci prazan. 

- Metro je prepun ljudi u spici. Pocelo je na nekim stanicama da cak i guraju ljudi iz WL putnike da se vrata zatvore . (kao u Japanu cini mi se)

- Busevi imaju proredjene intervala na zadnjih 5 stanica. Tako da ako ides tamo imas recimo tek 2 linije u sat vremena

- Stanice su postale osetno prljavije kao i vozila

- Nikada vise nije bilo dzankija i dilanja po istima. Pre se desavalo da se desava na dizjaniranim stanicama (u moje vreme Karlsplatz) ali sad je to vec recimo na liniji U6 barem 6,7 stanica. Zena kaze da je uobicajeno sad videti ljude sa onim ljubicastim ustima kao zombiji kroz metro i cesto se cak bodu bez pardona. 

- leti je pakao zbog nedostatka klime. Jako mali broj tramvaja cak i novije prozivodnje ima klimu jer kad su pravili tender nije bila tolika vrucina leti.

 

 

Sta je dovelo do ovoga nisam bas siguran ali ima nekoliko faktora:

 

- veliki porast stanovnistva od 2015

- porast broja korisnika od kako je karta jeftina (365 EUR godisnja). Uz sve to nije rasla cena vec 12 godina. Jeste da ona ne utice mnogo u ukunom budzetu ali ipak nema firme kojoj dodatni priliv ne bi olaksao poslovanje. Bio je skoro neki ekspert za Univerziteta i detaljno obrazlozio da bi morala biti barem 2,5 EUR po danu tj  912 EUR. To bi donelo na trenutnih 1,2 miliona vlasnika skok sa 438 mil na preko milijardu EUR

- bio je veliki talas penzionisanja boomera od 2020 pa naovamo. Posebno je recimo 2022 bila katastrofalna za vozace. Na sve to uslovi za nove vozace nisu dovoljno atraktivni da privuku ljude. Plata je ok za prezivljavanje, a dobijas prvih par godina samo najgore i linije i termine.

- nedovoljno dobro planiranje novih stanica i linija. Produzili su recimo U2 i U1 a nove stanice su uglavnom kao grad duhova. U5 ne resava nijedan ogroman problem a ogromna je investicija jer se moraju praviti stanice u gusto naseljenim delovima grada

- iz nekih razloga  na dosta linija su stavili krace garniture tramvaja sto naravno pravi vece guzve

- marketing i cela fima jos uvek voze na krilima stare slave. Pogotovo se stvara slika turistima da je sve idealno jer kao sto sam rekao centar funkcionise jos uvek solidno.

 

Ima naravno i dobrih stvari tako da nije bas sve crno:

 

- nocne linije rade odlicno ( delom i zbog manjeg saobracaja)

- zabranjeno je konzumiranje hrane 

- uveli su sigurnosne patrole 

- 100% su elektricni busevi

- sve vise je ovih novih Flexity tramvaja ( klima, mirnija voznja, vise mesta za stajanje jer su sada motori ispod a ne sa strane, bolja "savitljivost", lakse se radi trening vozaca, LED svetla, efikasniji motori)

 

Ja sam od 2016 presao na auto za odlazak na posao najvise zbog komfora, a od 2019. kad sam se preselio jednostavno nije bilo alternative i tada sam prestao kupovati godisnju. Nekipattern koji sam primetio da cim imas vise od jednog deteta i jedno krene u 3,4 razred osnovne jedan roditelj prelazi na auto jer nema sanse da sve postignes drugacije.

Uhhh nemoj to da mi radiš....

Moja žena od boravka prošle godine ne prestaje da priča o "perfektnom javnom prevozu u Beču"...

Biće da je iz vizure iskustva iz BG....

  • +1 2
Link to comment
32 minutes ago, Stela said:

Perspektiva cuda cini :D

Delim utisak o odlicno organizovanom prevozu.

 

 

Ja sam zadnji put bila u Bechu mislim 2009te. Bio je ekstra prevoz. I Bech...

Link to comment

@bags i @Have_Fun Ovako kako ga opisaste, napraviste ga na Berlin, tj. ono kako sam ja doživeo razliku između Beča i Berlina.

Šta znam, nisam merodavan, ja samo dolazim par puta godišnje, vi tamo živite. Nisam npr. primetio da se moje Bečlije Austrijanci žale, ali oni redovno idu za Hamburg npr., pa im rodni grad možda još uvek izgleda kao ispod zvona :D. Linije koje koristimo su ok i punktualne, moraću neku znamenitost na U6 da obiđem, ne sećam se da sam je do sada koristio.

 

Btw, 365€ za godišnju kartu je realno smejurija. Više od toga dobijam kroz platu za tzv. beogradski GSP, koji sa bečkim javnim prevozom ima veze kao Radoš Bajić sa Skorsezeom, jer su obojica režiseri, jelte. Mislim da kroz postepeno povećavanje cene i medijsku kampanju ne bi bilo previše nezadovoljstva.

Link to comment
9 hours ago, zorglub said:

moraću neku znamenitost na U6 da obiđem, ne sećam se da sam je do sada koristio.

 

na stanici spitelau imas hundertvaserovu toplanu i odmah do nje stambeni kompleks zahe hadid....

ubr, sad sam se vratio iz beca, bio sam oko mesec dana i nisam primetio neke posebne probleme u gsp

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, brusli said:

Sve ce to regulisati nevidljiva ruka trzista.

 

 

Valjda ga je i regulisala. Zakon ponude i potraznje, da ove stanarine nema ko da placa ne bi bile ovolike.

Drugo je ako je percepcija medju narodom takva da bi umesto slobodne ruke trzishta bilo vreme drzava da uradi neshto.

Link to comment

@Have_Fun Koje su to problematične stanice na U6? Pitam jer ja Beč znam iz nekog drugog vremena, pa sam u čudu od vaših postova. Mada, možda ne bi trebalo da budem, jer grad jeste doživeo veliku transformaciju i rast i teško je da sve onda bude pod konac.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...