Jump to content
IGNORED

Beč


bags

Recommended Posts

Screenshot 2023-10-06 115910.png

 

 

 

S ovim je Bec postao:

 

2. najveci grad u nemackom govornom podrucju

3. grad po broju ljudi koji prica srpski

5. najveci grad u EU

 

Interesantno je spomenuti da je jos 1910 imao 2,08 miliona stanovnika.

 

Cesto sam pisao na temi za putovanja ali mislim da je bolje imati i ovde odvojeno temu.

 

 

 

 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Gde si nasao statistiku za grad u kom se prica srpski? Interesuje me da vidim celu po tom pitanju? Ima li i za celu EU i eventualno Nemacku?

 

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
12 minutes ago, I*m with the pilots said:

Gde si nasao statistiku za grad u kom se prica srpski? Interesuje me da vidim celu po tom pitanju? Ima li i za celu EU i eventualno Nemacku?

 

 

Mislim da cak ni @vememah nece iskopati nista oficijalno na tu temu. Po raznim medijima se to provlaci godinama.

Link to comment
9 minutes ago, bags said:

Interesantno je spomenuti da je jos 1910 imao 2,08 miliona stanovnika.

Tu negde (zima 1912/13) tamo su se u isto vreme zatekli Lenjin, Staljin, Franc Jozef I (još na vlasti), neuspeli umetnik Hitler, Trocki, mladi mehaničar Josip Broz...  I bilo je 8.6% Jevreja (između ostalih Frojd, Vitgenštajn, Maler, itd.)

 

Emil-Mayer-Vienna-1900-1910-49.jpg

 

(Još slika iz tog perioda, ovde.)

  • +1 6
Link to comment
  • 3 weeks later...

Secam se da sam jednom u nekoj beckoj knjizari listao monografiju o Becu za vreme rata. Bilo mi je fascinantno koliko su neke stvari u centru izgledale identicno, sa sve prodavnicama i bankama. Tipa neki Julius Meinl na istom mestu, ili banka Creditanstalt (mada koliko znam niti jedna od ovih firmi vise ne postoji, osim eventualno onog Meinlovog fensi marketa na Grabenu).

  • +1 1
Link to comment

meni je beč najbolje mesto za život u evropi u kome sam bio, kada se u obzir uzmu svi faktori - kvalitet života, ekonomija, plate, kultura, socijalna sigurnost, blizina otadžbine. nikakva nemačka ni francuska ne prilazi tome ni blizu. a mislim da sam svojevremeno viđao neke liste gradova na ovu temu koje tome idu u prilog, mislim da se beč smenjivao sa helsinkijem na prvom mestu... e sad helsinki....:vesala2: 

  • +1 4
Link to comment
  • 2 months later...

Mi baš sad imamo problem sa kirijom.

A i ne samo mi, već i dosta drugih ljudi koji su takođe preko EHL-a (agencija za izdavanje stanova.. sad su valjda i ime promenili) uzeli stanove.

Stanarina je nama povećana za 100e u odnosu na potpisan ugovor, a našim prijateljima za 150e.

Što ispada da je stan od 70kv oko 1250e (bez troškova) a pre god dana je bio 1120e.

Videću da u sledećih par nedelja posetim Mietervereinigung i pitam ih za pomoć da li je sve legalno oko ovog povećanja, s obzirom da su se mnogi žalili da preplaćuju stanove i dobili su novac nazad posle žalbe (bar tako stoji na sajtu).

Baš smo se neprijatno iznenadili s obzirom da smo čuli kako Beč štiti ljude koji iznajmljuju stanove i da je skok stanarina smešan, tipa samo 5-10e zbog inflacije. 

 

Drugarica u Berlinu već 3god plaća istu rentu, nisu joj centa povećali osim što su joj troškovi (struja, topla voda) malo skočili, što je i normalno jer više ne živi sama.

 

Edited by Have_Fun
  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Have_Fun said:

Mi baš sad imamo problem sa kirijom.

A i ne samo mi, već i dosta drugih ljudi koji su takođe preko EHL-a (agencija za izdavanje stanova.. sad su valjda i ime promenili) uzeli stanove.

Stanarina je nama povećana za 100e u odnosu na potpisan ugovor, a našim prijateljima za 150e.

Što ispada da je stan od 70kv oko 1250e (bez troškova) a pre god dana je bio 1120e.

Videću da u sledećih par nedelja posetim Mietervereinigung i pitam ih za pomoć da li je sve legalno oko ovog povećanja, s obzirom da su se mnogi žalili da preplaćuju stanove i dobili su novac nazad posle žalbe (bar tako stoji na sajtu).

Baš smo se neprijatno iznenadili s obzirom da smo čuli kako Beč štiti ljude koji iznajmljuju stanove i da je skok stanarina smešan, tipa samo 5-10e zbog inflacije. 

 

Drugarica u Berlinu već 3god plaća istu rentu, nisu joj centa povećali osim što su joj troškovi (struja, topla voda) malo skočili, što je i normalno jer više ne živi sama.

 

 

Upravo tako. Agencije cesto rade na ako prodje prodje. Obavezno ih pitajte. U principu trebalo bi da je negde definisan % koliko sme da se povisi svake godine.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Malo o trenutnoj situaciji sa Wiener Linien...

 

Od momenta kad sam ja stigao u ovaj grad tamo nekad 2003 pa do recimo 2013 gradski prevoz grada Beca je funkcionisao po svim statistikama besprekorno. Solidna povezenast vecine delova grada, postovani su intervali, u tramvajima (a pogotovo u metrou) skoro uvek dovoljno mesta da se sedne, godisnja karta je bila povoljna sa 450 eur.

 

Trenutna situacija je sledeca:

 

- 1. Bezirk i jednocifreni oko njega su i dalje podnosljivo ok. Ima problema sa autobusima koji su cesto pretrpani (najvise buseve koriste mame sa kolicima) ali prevoz funckionise uz manje nepostovanje plana voznje 

- Ostali becirkovi sa tramvajima su postali kao Grcka. Recimo cuvena linija 43 imas interval na svakih 6 minuta. Sad cesto bude 12 min pa onda naravno dodju dva puna tramvaja pa sledeci prazan. 

- Metro je prepun ljudi u spici. Pocelo je na nekim stanicama da cak i guraju ljudi iz WL putnike da se vrata zatvore . (kao u Japanu cini mi se)

- Busevi imaju proredjene intervala na zadnjih 5 stanica. Tako da ako ides tamo imas recimo tek 2 linije u sat vremena

- Stanice su postale osetno prljavije kao i vozila

- Nikada vise nije bilo dzankija i dilanja po istima. Pre se desavalo da se desava na dizjaniranim stanicama (u moje vreme Karlsplatz) ali sad je to vec recimo na liniji U6 barem 6,7 stanica. Zena kaze da je uobicajeno sad videti ljude sa onim ljubicastim ustima kao zombiji kroz metro i cesto se cak bodu bez pardona. 

- leti je pakao zbog nedostatka klime. Jako mali broj tramvaja cak i novije prozivodnje ima klimu jer kad su pravili tender nije bila tolika vrucina leti.

 

 

Sta je dovelo do ovoga nisam bas siguran ali ima nekoliko faktora:

 

- veliki porast stanovnistva od 2015

- porast broja korisnika od kako je karta jeftina (365 EUR godisnja). Uz sve to nije rasla cena vec 12 godina. Jeste da ona ne utice mnogo u ukunom budzetu ali ipak nema firme kojoj dodatni priliv ne bi olaksao poslovanje. Bio je skoro neki ekspert za Univerziteta i detaljno obrazlozio da bi morala biti barem 2,5 EUR po danu tj  912 EUR. To bi donelo na trenutnih 1,2 miliona vlasnika skok sa 438 mil na preko milijardu EUR

- bio je veliki talas penzionisanja boomera od 2020 pa naovamo. Posebno je recimo 2022 bila katastrofalna za vozace. Na sve to uslovi za nove vozace nisu dovoljno atraktivni da privuku ljude. Plata je ok za prezivljavanje, a dobijas prvih par godina samo najgore i linije i termine.

- nedovoljno dobro planiranje novih stanica i linija. Produzili su recimo U2 i U1 a nove stanice su uglavnom kao grad duhova. U5 ne resava nijedan ogroman problem a ogromna je investicija jer se moraju praviti stanice u gusto naseljenim delovima grada

- iz nekih razloga  na dosta linija su stavili krace garniture tramvaja sto naravno pravi vece guzve

- marketing i cela fima jos uvek voze na krilima stare slave. Pogotovo se stvara slika turistima da je sve idealno jer kao sto sam rekao centar funkcionise jos uvek solidno.

 

Ima naravno i dobrih stvari tako da nije bas sve crno:

 

- nocne linije rade odlicno ( delom i zbog manjeg saobracaja)

- zabranjeno je konzumiranje hrane 

- uveli su sigurnosne patrole 

- 100% su elektricni busevi

- sve vise je ovih novih Flexity tramvaja ( klima, mirnija voznja, vise mesta za stajanje jer su sada motori ispod a ne sa strane, bolja "savitljivost", lakse se radi trening vozaca, LED svetla, efikasniji motori)

 

Ja sam od 2016 presao na auto za odlazak na posao najvise zbog komfora, a od 2019. kad sam se preselio jednostavno nije bilo alternative i tada sam prestao kupovati godisnju. Nekipattern koji sam primetio da cim imas vise od jednog deteta i jedno krene u 3,4 razred osnovne jedan roditelj prelazi na auto jer nema sanse da sve postignes drugacije.

  • +1 2
  • Hvala 2
  • Tužno 1
Link to comment

Evo sad sam bas procitao potrebno je godisnje 1000 novih vozaca. Kurs traje 8 nedelja i placa ti grad Bec. 

Radna sedmica je 37,5 sati sa svim bonusima za rad vikendom i po noci dodje se na 3200 brutto (2200 netto)

 

Inace zanimljivo je da dnevno udje u grad oko 600.000 ljudi i od toga 78% koristi automobil. 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...