Jump to content
IGNORED

Beč

Recommended Posts

Screenshot 2023-10-06 115910.png

S ovim je Bec postao:

2. najveci grad u nemackom govornom podrucju

3. grad po broju ljudi koji prica srpski

5. najveci grad u EU

Interesantno je spomenuti da je jos 1910 imao 2,08 miliona stanovnika.

Cesto sam pisao na temi za putovanja ali mislim da je bolje imati i ovde odvojeno temu.

• +1 4
  • Hvala 1

Gde si nasao statistiku za grad u kom se prica srpski? Interesuje me da vidim celu po tom pitanju? Ima li i za celu EU i eventualno Nemacku?

Edited by I*m with the pilots
12 minutes ago, I*m with the pilots said:

Gde si nasao statistiku za grad u kom se prica srpski? Interesuje me da vidim celu po tom pitanju? Ima li i za celu EU i eventualno Nemacku?

Mislim da cak ni @vememah nece iskopati nista oficijalno na tu temu. Po raznim medijima se to provlaci godinama.

9 minutes ago, bags said:

Interesantno je spomenuti da je jos 1910 imao 2,08 miliona stanovnika.

Tu negde (zima 1912/13) tamo su se u isto vreme zatekli Lenjin, Staljin, Franc Jozef I (još na vlasti), neuspeli umetnik Hitler, Trocki, mladi mehaničar Josip Broz...  I bilo je 8.6% Jevreja (između ostalih Frojd, Vitgenštajn, Maler, itd.)

Emil-Mayer-Vienna-1900-1910-49.jpg

(Još slika iz tog perioda, ovde.)

• +1 6
  • 3 weeks later...

Secam se da sam jednom u nekoj beckoj knjizari listao monografiju o Becu za vreme rata. Bilo mi je fascinantno koliko su neke stvari u centru izgledale identicno, sa sve prodavnicama i bankama. Tipa neki Julius Meinl na istom mestu, ili banka Creditanstalt (mada koliko znam niti jedna od ovih firmi vise ne postoji, osim eventualno onog Meinlovog fensi marketa na Grabenu).

• +1 1

meni je beč najbolje mesto za život u evropi u kome sam bio, kada se u obzir uzmu svi faktori - kvalitet života, ekonomija, plate, kultura, socijalna sigurnost, blizina otadžbine. nikakva nemačka ni francuska ne prilazi tome ni blizu. a mislim da sam svojevremeno viđao neke liste gradova na ovu temu koje tome idu u prilog, mislim da se beč smenjivao sa helsinkijem na prvom mestu... e sad helsinki....:vesala2: 

• +1 4