Jump to content
IGNORED

Prava radnika, IT sektor a i sire


ragasto

Recommended Posts

On 23. 9. 2023. at 17:20, slepa živana said:

mi u pravilniku firme imamo nešto što je verovatno prepisano iz zakona, do 5 dana plaćenog odsustva u slučaju svadbe, smrti, rođenja deteta, selidbe... samo što se slobodno tumači, pa nekad bude više od 5 kad se desi da se preklope situacije... al to je državna firma :D

možda je nešto slično tome al se zove bolovanje, pa se ti ženi "bolestan" ko ti brani

To su placeni slobodni dani koji su definisani zakonom: https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/230718/230718-vest7.html

 

Inace meni je uvek bilo nefer sto se bolovanje placa 65% plate. Upravo kad si bolestan moze da ti zatreba vise para ako je, ne daj boze, nesto ozbiljno. U svakom slucaju ti se troskovi ne smanjuju. Jel to postoji zbog izbegavanja zloupotreba?

 

BTW, firma gde radim ima isto neku foru da nam je prvih nekoliko dana bolovanja na 100% i ne mora lekarsko opravdanje. Ovaj drugi deo mi je mnogo bitniji jer kad me nesto smlati, obicno nisam u stanju prvih par dana da se vucaram po hodnicima drzavnih domova zdravlja.

  • +1 2
Link to comment

Mislim da je na dosta mesta tih +5 sick days postao standard. Gde ja radim je pravilo da ne mogu da se uzmu uz odmor i da u cugu mogu maksimalno 2, za više mora doznaka. Taj dan se računa kao neplaćeno odsustvo.

 

U principu više služi poslodavacu nego zaposlenom, jer se kod nas bolovanje otvara bar do kraja nedelje čak i za neke stvari koje prođu za dan dva.

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...
6 minutes ago, Indy said:

alltrue.png

 

Season 5 Nbc GIF by The Office

 

 

To je socopatsko ponashanje koje sam primetila - chak i kad neshto moze da se napravi da funkcionishe skroz Ok i radi, jedan socko koga sam znala je prosto morao da ubaci neki metez, pritisak da neki podaci budu uneti kako ne treba itd itd. i generalno da se pravi neka neregularna pricha - bez ikakve potrebe (vidljive nama, sem eto tako on operishe)

To samo znachi da u ovoj fazi kapitalizma dominiraju kojekakvi korporativni sociopati.

Ili da je kapitalizam (nuzno?) ushao u full socioaptksu fazu - ne bih znala which is which

Edited by Mel
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...