Jump to content
IGNORED

Prava radnika, IT sektor a i sire


ragasto

Recommended Posts

On 23. 9. 2023. at 17:20, slepa živana said:

mi u pravilniku firme imamo nešto što je verovatno prepisano iz zakona, do 5 dana plaćenog odsustva u slučaju svadbe, smrti, rođenja deteta, selidbe... samo što se slobodno tumači, pa nekad bude više od 5 kad se desi da se preklope situacije... al to je državna firma :D

možda je nešto slično tome al se zove bolovanje, pa se ti ženi "bolestan" ko ti brani

To su placeni slobodni dani koji su definisani zakonom: https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/230718/230718-vest7.html

 

Inace meni je uvek bilo nefer sto se bolovanje placa 65% plate. Upravo kad si bolestan moze da ti zatreba vise para ako je, ne daj boze, nesto ozbiljno. U svakom slucaju ti se troskovi ne smanjuju. Jel to postoji zbog izbegavanja zloupotreba?

 

BTW, firma gde radim ima isto neku foru da nam je prvih nekoliko dana bolovanja na 100% i ne mora lekarsko opravdanje. Ovaj drugi deo mi je mnogo bitniji jer kad me nesto smlati, obicno nisam u stanju prvih par dana da se vucaram po hodnicima drzavnih domova zdravlja.

  • +1 2
Link to comment

Mislim da je na dosta mesta tih +5 sick days postao standard. Gde ja radim je pravilo da ne mogu da se uzmu uz odmor i da u cugu mogu maksimalno 2, za više mora doznaka. Taj dan se računa kao neplaćeno odsustvo.

 

U principu više služi poslodavacu nego zaposlenom, jer se kod nas bolovanje otvara bar do kraja nedelje čak i za neke stvari koje prođu za dan dva.

  • +1 2
Link to comment
  • 3 weeks later...
6 minutes ago, Indy said:

alltrue.png

 

Season 5 Nbc GIF by The Office

 

 

To je socopatsko ponashanje koje sam primetila - chak i kad neshto moze da se napravi da funkcionishe skroz Ok i radi, jedan socko koga sam znala je prosto morao da ubaci neki metez, pritisak da neki podaci budu uneti kako ne treba itd itd. i generalno da se pravi neka neregularna pricha - bez ikakve potrebe (vidljive nama, sem eto tako on operishe)

To samo znachi da u ovoj fazi kapitalizma dominiraju kojekakvi korporativni sociopati.

Ili da je kapitalizam (nuzno?) ushao u full socioaptksu fazu - ne bih znala which is which

Edited by Mel
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...