Jump to content
IGNORED

Prava radnika, IT sektor a i sire


ragasto

Recommended Posts

4 minutes ago, dragance said:


Mnoge firme imaju 10 dana, možda ne u Srbiji. Neki tretiraju to kao odmor, ja ne - jer nikad se ne zna kad može zaista zatrebati.

U svakom slučaju uvek iskoristiti sve dane bolovanja pre napuštanja firme jer se odlaskom gube i ne plaćaju.

Edited by noskich
Link to comment
23 minutes ago, Sammael said:

Ovo je baš mnogo dana odmora za domaću firmu, svaka im čast. Premda nešto sumnjam da će ijedan konsultant realno moći to da iskoristi...

i mi imamo 30 dana ... s tim što nemam ove sick days 

Link to comment
24 minutes ago, dragance said:


Mnoge firme imaju 10 dana, možda ne u Srbiji. Neki tretiraju to kao odmor, ja ne - jer nikad se ne zna kad može zaista zatrebati.

hvala, meni je ovo prvi put da vidim/čujem da postoje rezervisani dani za bolovanje. 

Link to comment
14 minutes ago, noskich said:

U Australiji se to akumulira preko godine, ne dobijaš odmah sve dane unapred. 

 

U jednoj firmi HR softver digao uzbunu da uzimam bolovanje u regularnim intervalima. Naredne nedelje sam posle toga uzeo tri dana u cugu da razbijem interval.

 

Nas je HR zvao na razgovor ako imamo tri prijavljena bolovanja godishnje, pa nek su i po par dana. Da pitaju shta je problem i shto se pravimo da smo bolesni. Ne bih ni znala ali pozvalo jednu koleginicu iz grupe tim povodom.

  • Haha 1
Link to comment
4 minutes ago, Mel said:

 

Nas je HR zvao na razgovor ako imamo tri prijavljena bolovanja godishnje, pa nek su i po par dana. Da pitaju shta je problem i shto se pravimo da smo bolesni. Ne bih ni znala ali pozvalo jednu koleginicu iz grupe tim povodom.

Menjaj firmu. Nikada niko nije tražio objašnjenje, ma koliko dana uzeo.

 

Kad su mi i mama i tata umrli u razmaku od 6 meseci, platili su mi jednu povratnu sa NZ i poslali cveće. Nije samo meni. Takve firme valja paziti kao na dlanu, a ne ponašati se “kako da ih zajebem”, jer će onda i sličan odnos biti na obe strane.

  • +1 4
Link to comment

Ja sam sa HRom iz bivše firme pričao o tome, ima neka formula, ne mogu ni da je izguglam lepo, nešto tipa, broj izostanaka na kvadrat puta broj dana kroz nešto ti daje indeks zloupotrebe, pa ako pređe, lupam, 400, treba razmisliti o tome. A drugi deo, old school, je na povećano bolovanje uveo voće uz "da uzimate više vitamina" pasiv agressiv poruke....

 

Ako neko zna ovu formulu gore, sad me zanima :D

 

EDIT:

@Mr.Mxyzptlk - pazi, ti možeš na bolovanje kad hoćeš, ali na onu nižu platu :(... ovo je gde je na poverenje, ti si na 100% taj period, razumem da se zloupotrebe gledaju, mislim da i treba

 

EDIT2: @dragance uf... meni je bivši šef rekao posle, kada više nismo radili zajedno, da je dobro što nisam uzeo 5 dana kada mi je ćale uzeo jer "gledaju oni sve".... ali nisam tamo već dugo... mada deluje da svi gledaju :(

Edited by Vapad
  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, dragance said:

Menjaj firmu. Nikada niko nije tražio objašnjenje, ma koliko dana uzeo.

 

Kad su mi i mama i tata umrli u razmaku od 6 meseci, platili su mi jednu povratnu sa NZ i poslali cveće. Nije samo meni. Takve firme valja paziti kao na dlanu, a ne ponašati se “kako da ih zajebem”, jer će onda i sličan odnos biti na obe strane.

 

 

Bivsha je firma. Bilo je i pluseva i minuseva, posle su pocheli da forsiraju mi smo jedan tim prichu.

Link to comment

HR u Srbiji, pati od sindroma urušavanja kvaliteta struke poput trgovačke. U mnogim kompanija diplomirani geograf može biti HR manager. U normalnoj situaciji, tamo gde trebaju da daju testovi ličnosti psiholog bi bio angažovan po potrebi od strane kompanija tokom procesa ad-hoc(dobra stvar što takvi psiholozi imaju i praksu i iskustvo, plus su sertifikovani i daju testove u skladu sa zakonom, jer ih na to obavezuje kodeks, kao i ostale), a HR manager bi bio pravnik ili ekonomista.

 

HR nije samo administracija gde se popunjavaju papiri, organizuju žurke i ostale stvari da se napravi dobra slika. Pravo se ne može poznavati nakon par pročitanih zakona kao i ekonomija nakon 2-3 obračuna. Nažalost kod nas kakav je HR, dovelo je do toga da plate budu uništene, zatim je došlo do diskriminacije po polu i obrazovanju, te tako danas imamo zaposlene koji su besni na HR i to sa pravom. Ako HR ne zna čime se kompanija bavi, ako je retention rate zaposlenih loš, nešto ne valja. Niko ne kaže da mora neko npr. da se razume u medicinu ili gume ako je takva kompanija, ali nešto osnovno mora da se zna i da postoji zainteresovanost. HR koji je pravnik ili ekonomista je i manji trošak za firmu, jer mnoge firme moraju da angažuju dodatno još nekog da pokrije sve što onaj ko radi u HR ne zna.

Link to comment
14 hours ago, Oniks said:

HR u Srbiji, pati od sindroma urušavanja kvaliteta struke poput trgovačke. U mnogim kompanija diplomirani geograf može biti HR manager. U normalnoj situaciji, tamo gde trebaju da daju testovi ličnosti psiholog bi bio angažovan po potrebi od strane kompanija tokom procesa ad-hoc(dobra stvar što takvi psiholozi imaju i praksu i iskustvo, plus su sertifikovani i daju testove u skladu sa zakonom, jer ih na to obavezuje kodeks, kao i ostale), a HR manager bi bio pravnik ili ekonomista.

 

HR nije samo administracija gde se popunjavaju papiri, organizuju žurke i ostale stvari da se napravi dobra slika. Pravo se ne može poznavati nakon par pročitanih zakona kao i ekonomija nakon 2-3 obračuna. Nažalost kod nas kakav je HR, dovelo je do toga da plate budu uništene, zatim je došlo do diskriminacije po polu i obrazovanju, te tako danas imamo zaposlene koji su besni na HR i to sa pravom. Ako HR ne zna čime se kompanija bavi, ako je retention rate zaposlenih loš, nešto ne valja. Niko ne kaže da mora neko npr. da se razume u medicinu ili gume ako je takva kompanija, ali nešto osnovno mora da se zna i da postoji zainteresovanost. HR koji je pravnik ili ekonomista je i manji trošak za firmu, jer mnoge firme moraju da angažuju dodatno još nekog da pokrije sve što onaj ko radi u HR ne zna.

 

HR je u principu produzena ruka firme i prilichno je ozloglashen i nevoljen i na zapadu.

Ono shto ti kolege kazu kad pochnesh da radish negde, pa si toliko glup da uopshte moraju to da ti kazu, je da HR ne radi za tebe nego za kompaniju a protiv tebe. Tako da jezik za zube, a na izlaznom inetrvjuu onaj feedback treba svesti na malo je veca plata drugde, ili josh bolje zbog porodice se selim u drugi grad, itd, itd. O firmi sve najbolje, prijatno i dovidjenja.

I naravno za kojekakve formulare tu je i deo HRa koji se time bavi.

Link to comment
9 hours ago, Mel said:

 

HR je u principu produzena ruka firme i prilichno je ozloglashen i nevoljen i na zapadu.

Ono shto ti kolege kazu kad pochnesh da radish negde, pa si toliko glup da uopshte moraju to da ti kazu, je da HR ne radi za tebe nego za kompaniju a protiv tebe. Tako da jezik za zube, a na izlaznom inetrvjuu onaj feedback treba svesti na malo je veca plata drugde, ili josh bolje zbog porodice se selim u drugi grad, itd, itd. O firmi sve najbolje, prijatno i dovidjenja.

I naravno za kojekakve formulare tu je i deo HRa koji se time bavi.

Ovo više govorim kao osoba iz struke, odnosno pravnik :)

 

Ono što je tužno je što sam pravnik i svega sam se nagledao kako HR radi. Iskreno, dajem ruku u vatru, personalno odeljenje je bolje funkcionisalo. To da je tu da se firma zaštiti, svakako. 

 

Problem je u tome što takvi više firmu na kraju koštaju. Npr. slučaj gde su se HR i zaposleni tužili jer je HR ubeđivao zaposlenog da mora da ispoštuje otkazni rok od 60 dana. Otkazni rok od 60 dana kod ugovora o radu - smejurija (15 do 30 dana je zakonsko pravilo). Čitaj slučaj se završio tako što je firma isplatila zaposlenog i da su se namirili vansudskim putem.

 

Firma se štiti i tako što se sprečavaju nepotrebni troškovi, negativni feedback i ostalo. Ali tu onda pričamo o prevenciji.

 

Super je da neko uzme da da neki formular ali kad ne zna značenje, kada ne zna da sroči sve za zaposlenog tako da je ulazak i izlazak iz firme formalnost, šta dalje reći.

 

Osnovni razlog zašto u IT sektoru ljudi ne podnose HR je:

 

1) nestručnost, nerazumevanje osnovnih pojmova, nepoznavanja rada firme

2) previše političarenja i bajki

3) nedostatak zaštite

 

Kada vidim da neko napiše ugovor o radu i odmor zakonski u delu benefita, ne znam da li da se smejem ili da plačem. Odmah mi je jasna stručnost

 

Sada kada je krenula ova recesija, prvo se HR sektor našao na udaru. Gledam samo šta neće izmisliti, od employer branding-a pa preko nečeg 10-tog - (koji uzgred rečeno postoji u okviru industrijskih odnosa)

  • +1 1
Link to comment
On 21. 9. 2023. at 11:57, Lezilebovich said:

i mi imamo 30 dana ... s tim što nemam ove sick days 

mi u pravilniku firme imamo nešto što je verovatno prepisano iz zakona, do 5 dana plaćenog odsustva u slučaju svadbe, smrti, rođenja deteta, selidbe... samo što se slobodno tumači, pa nekad bude više od 5 kad se desi da se preklope situacije... al to je državna firma :D

možda je nešto slično tome al se zove bolovanje, pa se ti ženi "bolestan" ko ti brani

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...