Jump to content
IGNORED

Prava radnika, IT sektor a i sire


ragasto

Recommended Posts

5 hours ago, Shan Jan said:

Verovatno. Kazu da vecina poslova u NCR nisu toliko zahtevni pa je to lakse preseliti.

Glavno pitanje - a zaposleni? Chatbotovi preuzimaju naveliko?

Link to comment

Verovatno će većini ponuditi relokaciju u BL, a ko neće - ništa što sporazumni raskid ugovora ne može da reši. Ispostavlja se da klinci masovno ne znaju svoja prava i potpisuju sporazumne raskide ugovora na keca, tek poneki slučaj istera otpremninu i rešenje o tehnološkom višku do kraja.

 

Layoff sezona je u punom jeku i konačno zapljuskuje i naše krajeve, ali poslodavci se za sada izvlače vrlo jeftino bez dinara potrošenog na otpremnine što su inače dužni po zakonu da urade.

 

Više sreće u sledećoj krizi, možda se radna snaga i opameti u međuvremenu.

  • Hvala 1
Link to comment

gdje će nahvatati toliko ljudi u BL da popune u slučaju da ovi ne prihvate relokaciju, a ko će iz BG to ići zbog manje para u BL? Nešto mi to nije baš logično. NCR muku muči i u BG da ljude nahvata. 

Link to comment

Mogu da probaju, ali da, nisam ni ja optimističan da će odziv biti veliki, biće dobro ako i 10% njih pristane, a ostali - doviđenja, snađite se.

 

NCR odavno više nije tražen kao pre 10ak godina, odavno više ne znam ama baš nikog ko je tamo, a ranije sam znao baš dosta ljudi. Za ambiciozne ljude nikad i nije bio prvi izbor, eventualno odsediš godinu-dve i pališ dalje. Bila idealna kombinacija za ljude koji hoće da otaljaju smenu od 9-5 (ili noćnu sa bonusima i naknadama za noćni rad, plaćalo se lepo svojevremeno) i da ih van toga ne zanima ništa, jednom u godinu ili dve dobiju povišicu da im pokrije inflacija, i njima je banja. Za te i takve ljude nije bilo puno boljih mesta od NCRa, ali balon je pukao i šta sad da se radi. Boleće par meseci pa će se ljudi već uvaliti kojekude.

Link to comment
22 minutes ago, ppetrovic said:

Mogu da probaju, ali da, nisam ni ja optimističan da će odziv biti veliki, biće dobro ako i 10% njih pristane, a ostali - doviđenja, snađite se.

 

NCR odavno više nije tražen kao pre 10ak godina, odavno više ne znam ama baš nikog ko je tamo, a ranije sam znao baš dosta ljudi. Za ambiciozne ljude nikad i nije bio prvi izbor, eventualno odsediš godinu-dve i pališ dalje. Bila idealna kombinacija za ljude koji hoće da otaljaju smenu od 9-5 (ili noćnu sa bonusima i naknadama za noćni rad, plaćalo se lepo svojevremeno) i da ih van toga ne zanima ništa, jednom u godinu ili dve dobiju povišicu da im pokrije inflacija, i njima je banja. Za te i takve ljude nije bilo puno boljih mesta od NCRa, ali balon je pukao i šta sad da se radi. Boleće par meseci pa će se ljudi već uvaliti kojekude.

plus BG zaista ima mnooooogo veći broj likova da ne kažem gikova koji su idealni za NCR, znaju jezike a imaju neke diplome tipa istorija umjetnosti i slične gdje faksovi izbacuju 50 diplomaca godišnje a treba ih 10, no nisu mutavi. U Banjaluci takvi pale u Sloveniju, čak i ako ne znaju engleski. O ostalim jezicima da ne pričam. 

O srednjoškolcima tek da ne pričam. 

 

ali o ovoj relokaciji pišem iz vizure NCR, ne kapiram šta će dobiti u BL, teško će igdje dobiti takve uslove i pušenje kurca kao od Vučića, niko drugi ne sipa tolike pare u strane firme. Dodika nema za šta kuče da ujede, što se budžeta RS tiče, jedino ako to ne bude neka Vučićeva slamka. 

Edited by James Marshall
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, ragasto said:

Glavno pitanje - a zaposleni? Chatbotovi preuzimaju naveliko?

Medjedbotovi :D 

 

40 minutes ago, ppetrovic said:

Verovatno će većini ponuditi relokaciju u BL, a ko neće - ništa što sporazumni raskid ugovora ne može da reši. Ispostavlja se da klinci masovno ne znaju svoja prava i potpisuju sporazumne raskide ugovora na keca, tek poneki slučaj istera otpremninu i rešenje o tehnološkom višku do kraja.

 

Layoff sezona je u punom jeku i konačno zapljuskuje i naše krajeve, ali poslodavci se za sada izvlače vrlo jeftino bez dinara potrošenog na otpremnine što su inače dužni po zakonu da urade.

 

Više sreće u sledećoj krizi, možda se radna snaga i opameti u međuvremenu.

Sunce ti zarko, ja nisam imao pojma da postoji pravo na otpremninu, sada citam. Za svake tri godine dobijes jednu platu. Nije vau ali nije ni lose.

 

Mislim da mogu da lako proglase tehnoloskim viskom sve ljude u Srbiji jer zatvaraju ta radna mesta. 

  • Haha 1
Link to comment
14 minutes ago, James Marshall said:

plus BG zaista ima mnooooogo veći broj likova da ne kažem gikova koji su idealni za NCR, znaju jezike a imaju neke diplome tipa istorija umjetnosti i slične gdje faksovi izbacuju 50 diplomaca godišnje a treba ih 10, no nisu mutavi. U Banjaluci takvi pale u Sloveniju, čak i ako ne znaju engleski. O ostalim jezicima da ne pričam. 

O srednjoškolcima tek da ne pričam. 

 

ali o ovoj relokaciji pišem iz vizure NCR, ne kapiram šta će dobiti u BL, teško će igdje dobiti takve uslove i pušenje kurca kao od Vučića, niko drugi ne sipa tolike pare u strane firme. Dodika nema za šta kuče da ujede, što se budžeta RS tiče, jedino ako to ne bude neka Vučićeva slamka. 

 

Mislim da Dodik uopšte ne mora da nudi bilo šta - čak i da ne dobiješ bilo kakve subvencije, ako se dobro sećam, poresko opterećenje na plate je manje nego kod nas, plus je prosek plate manji, idealna destinacija za NCR-style poslove. Uzmi u obzir da nisu svi raspoloženi da se cimaju da emigriraju negde, prilično sam siguran da ima da se nabere dovoljno baš takvog kadra tamo. Nije baš da istoričari umetnosti imaju veliku traženost na EU tržištu rada, a nisu ni svi raspoloženi da voze kamione preko grane :-))

 

3 minutes ago, Shan Jan said:

Sunce ti zarko, ja nisam imao pojma da postoji pravo na otpremninu, sada citam. Za svake tri godine dobijes jednu platu. Nije vau ali nije ni lose.

 

Mislim da mogu da lako proglase tehnoloskim viskom sve ljude u Srbiji jer zatvaraju ta radna mesta. 

 

Ako se dobro sećam, imaš pravo na trećinu bruto plate po svakoj navršenoj godini rada kod datog poslodavca. Dužan je da ti izda rešenje o tehnološkom višku i sve što uz to ide.

 

Ono što se masovno trenutno radi u Srbiji je sporazumni raskid ugovora po APP principu, i 90% zaposlenih prihvata bez problema, nisu ni svesni čega su se odrekli, a mnogi juniori se i plaše svoje sopstvene senke tako da potpisuju šta god im se poturi.

 

S druge strane, imam par kolega koji nisu baš tako mutavi i koji su navozali svoje poslodavce (klasično outsourcing lihvarenje) bez pardona i uzeli uredno sve što im po zakonu pripada. Jedan od razloga zašto outsourcing ekipa gleda da eskivira otpremnine je i činjenica da moraju da vrate državi silne novce ako je zaposleni bivši paušalac i ako je do prošle godine koristio subvencije države po tom osnovu. Nisam se udubljivao u detalje, ali njima se ne sme izdati rešenje o tehnološkom višku X godina nakon prestanka važenja subvencija, inače se vraćaju sve pare državi, a to nije mala suma.

 

Sve u svemu, outsourcing lagano puca kod nas, ružno je da to kažem, ali jedan delić mene se itekako raduje jer su se pojedini "preduzetnici" malo previše osilili, i ovo je idealna prilika da se takvi resetuju na fabrička podešavanja. Goreću u paklu, znam, ali jače je od mene.

Link to comment

znam ali BG može da isporuči par hiljada takvih kadrova (jezik, iole pismenost), Banjaluka bogme teško, plus je struktura stanovništva drugačija, svi sa tim alternativnim znanjima svakako teže Beogradu. Nisam ja optimista da će tamo uopšte popuniti nešto, nije baš da je Banjaluka puna nezaposlenih, ima i tamo tih vladinih službi i državnih firmi gdje je lađenje jaja za veće pare, samo uđeš u SNSD. 

Mislim, oni već imaju tamo nešto i već imaju zaposlene po drugim gradovima RS, dakle van BL, i nije neka zainteresovanost ako je suditi po mojim izvorima odatle. 

Link to comment

Ostaje nam onda da vidimo šta su naumili. Sigurno imaju neku šemu, nisu uleteli na neviđeno kako god okreneš. Sve u svemu, nebitna kompanija što se tiče “kvaliteta”

Link to comment
6 hours ago, jms_uk said:

 

Pa gde bas tamo od cele UK :sad:


Pa imamo i Waterloo, Leeds, Edinburgh, Belfast + 2 komada u Dablinu, i Malaga + Ljubljana. NYC se tek sprema. 

  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, Choda said:

Docu, drugara koji je iz NCR Beograd presao u NCR Banja Luka, jos pre vise godina zovemo ministar zaposljavanja u Republici Srpskoj. :D

Doca nije vise u NCR.

  • +1 1
Link to comment
Verovatno će većini ponuditi relokaciju u BL, a ko neće - ništa što sporazumni raskid ugovora ne može da reši. Ispostavlja se da klinci masovno ne znaju svoja prava i potpisuju sporazumne raskide ugovora na keca, tek poneki slučaj istera otpremninu i rešenje o tehnološkom višku do kraja.
 
Layoff sezona je u punom jeku i konačno zapljuskuje i naše krajeve, ali poslodavci se za sada izvlače vrlo jeftino bez dinara potrošenog na otpremnine što su inače dužni po zakonu da urade.
 
Više sreće u sledećoj krizi, možda se radna snaga i opameti u meÄ'uvremenu.

Mislim da "klinci" ne gledaju šta potpisuju ma početku, pa onda sve redom dalje...





...shiit has hit the fan
Link to comment
19 hours ago, Shan Jan said:

Prica se da NCR krece polako da se seli iz Beograda u Banja Luku.

Ma kakvi.

Imam informaciju da će BL da se gasi. Jedino što se NCR deli na 2 firme pa je haos trenutno. 

Link to comment
36 minutes ago, Frank Pembleton said:

Mislim da "klinci" ne gledaju Å¡ta potpisuju ma poÄetku, pa onda sve redom dalje...

 

Ovo je sada već aksiom. Dok se zarađivalo 1500-2000 EUR nakon godinu dana kurseva i imalo za letovanje na Zakintosu sve je bilo fenomenalno i prodavala se priča kako je IT laganica, i to šljaka bez problema dok su pare jeftine i ima ih na sve strane. Kad se kolo sreće obrne i kada pare presuše, krene lagano otrežnjenje, a onda te realnost tresne u jednom trenutku i onda više ni malo nije zabavno.

 

Najgore je što opet niko neće da izvuče nikakvu pouku iz svega ovoga, već viđeno nekoliko puta u praksi, i opet će neko drugi biti kriv. Smem se kladim u 500 EUR

  • +1 1
Link to comment

Moraju da im daju otpremnine ako ih proglase tehnološkim viškom. Ako ne, i potpisu sporazum, onda ne moraju. Ono sto ne znaju ljudi je da kad potpisu sporazum, gube pravo i na naknadu sa biroa. 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...