Jump to content
IGNORED

AI generated music


Ras

Recommended Posts

Vreme je i da muzički podforum bude pokoren od strane AI!

 

Inspirisala me je poruka prijatelja koji je na Radio Beogradu (Gozba) čuo uz pomoć AI generisanu pesmu koju peva Džoni Keš (koji je i autor pesme), a koju je originalno izvodio Elvis. Odgovorih mu da ću probati da je pronađem i čujem.

 

Prvi rezultat pretrage:

 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

Ja sam to otkrio nedavno i neki rezultati su zapanjujući. Pojedini modeli su već sada fantastično utrenirani, nedostaje samo malo boljeg miksovanja sa muzikom da se baš potpuno izgubi osjećaj da to nije prirodno.

 

 

 

 

 

B.O.N.U.S :

 

Spoiler

 

 

Predivno i jezivo istovremeno

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Ras said:

Već nakon pola sata mislim da je temi zapravo mesto na deponiji!

 

 

Imao sam svojevremeno profesorku koja je stalno kukala, posmodernizam ono, postmodernizam ovo...

 

 

E, nadam se da sad gleda i sluša, ovo je pravi postmodernizam...   1584414675.5338-smiley-1.webp.00f8f291b51e34f105a10167ccf1ecb6.webp

  • Haha 2
Link to comment

Evo ovih par uradaka koje sam pustio (računam i ove ovde postovane) zaista zvuče nakaradno i iritirajuće, čak ni najmanje zabavno, niti pobuđuju moju radoznalost.

Možda se pojavi i nešto zanimljivo, ko će ga znati?

Link to comment

Ali ozbiljna je tema.

 

Pakao je ne samo za slušaoce, nego i za muzičare, pravne službe izdavačkih kuća, sve žive zaštitinika autorskih prava. Bilo je onoliko suđenja u istoriji jer neki rif, par nota ili dio refrena liče na nešto drugo, a šta reći na ovo što se samo rasulo po internetu unazad par mjeseci.

 

Čitam prije neki dan, Dejvid Geta kaže da ga nije strah i da će AI biti samo još jedan alat koji će umjetnici koristiti manje ili više uspješno za realizaciju svojih ideja, kao što je bio slučaj sa svakom novom tehnologijom. Zvučalo je kao da ohrabruje samog sebe, pošto uopšte nije daleko dan kada će svako od nas moći da izmisli i napravi pjesmu/album svog omiljenog benda po svom ukusu. Neki se nećemo upuštati u to, ali mnogi hoće..

 

Ja sam radi eksperimenta za pola sata uz pomoć onog čet bota napravio naslovnu stranicu za imaginarni automobilski web magazin, sa slikama, živim linkovima... sve može. Ja koji ne znam baš ništa o pisanju koda, HTML-u, protokolima i kompjuterskim jezicima. Ovo čudo je stiglo i radi.

  • +1 4
Link to comment
14 hours ago, autsajder said:

Čitam prije neki dan, Dejvid Geta kaže da ga nije strah i da će AI biti samo još jedan alat koji će umjetnici koristiti manje ili više uspješno za realizaciju svojih ideja, kao što je bio slučaj sa svakom novom tehnologijom. Zvučalo je kao da ohrabruje samog sebe, pošto uopšte nije daleko dan kada će svako od nas moći da izmisli i napravi pjesmu/album svog omiljenog benda po svom ukusu. Neki se nećemo upuštati u to, ali mnogi hoće..

 

Iskren da budem, ne vidim taj dan, niti mogu da zamislim kako će to svako od nas uskoro moći da izmisli i napravi pesmu/album svog omiljenog benda po svom ukusu.

Može neki primer? 

Ili hoćeš da kažeš da ćemo pomoću AI-a moći da izmislimo bolju pesmu od, recimo, "Gimme Shelter", "Shine On You Crazy Diamond" ili "What's Going On"? 

Ako je tako, da li to važi samo za pop muziku, ili ćemo uz pomoć AI uskoro moći da pravimo klasičnu muziku veću od Vivaldija? 

 

 

Link to comment

Rekoh, nećemo to svi pokušavati, ali alat će postojati, pošto AI mašine napreduju strahovito brzo.

 

Heart On My Sleeve je imala preko 600.000 strimovanja na Spotifaju prije nego što je povučena jer je imitirala Drejka i Vikenda.

 

Grimes i Kito zarađuju i neke pare od AI generisanog hita Cold Touch. Ovo je legalno jer je umjetnica, ako sam shvatio, generisala svoj vokal, a muzika je originalna.

 

Neko će sigurno pokušati da oponaša i Vivaldija i Mocarta, pitanje je trenutka, a zamislimo na kakvom će tehničkom nivou rezultati biti za 5 godina. Neka vrsta regulacije se čini neizbježnom.

  • +1 2
Link to comment

AI će postati alat kao i sve pre njega. 

 

Međutim, final cut će uvek i samo zavisiti od talenta i inspiracije umetnika. Kad sam prvi put slušao kako su pravili baš linije za Elektro pionir, bio sam mnogo više zatečen. Posle 25 godina to i dalje zvuči odlično. 

 

Open your mind 

  • +1 1
Link to comment

+1. Pa to - alat. Ako AI pomogne nekom umetniku da stvori novu muziku na nivou Vivaldija/Stounsa/Metalike/Azre (ko šta voli), to će biti sjajno.

 

Naravno, AI će sigurno omogućiti (i već omogućava) generisanje mora bulšit risajkling hitova, koje će masa hajpovati i strimovati do besvesti. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...