Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

3 hours ago, Svemir Zeka said:

 

On je njega naučio kako se ljudi ubijaju. Šta mu je bilo u glavi, ne znam. 

 

Ovo je prenapregnuta izjava. Otac je učio klinca da rukuje oružjem, sigurno ga nije učio da ubija ljude.

Iako se ljudi ubijaju iz oružja, ta uzročno poslednična veza (učio ga ubija ljude) promašena, i ne može proći na sudu.

 

Kad smo kod tog oružja, meni i dalje nije jasno, da li je Kosta vežbao na pravom oružju  i sa pravom municijom, ili na airsoft oružju?

  • +1 1
Link to comment

Ako su primetili znake psihickih problema kod decaka (neempaticnost, agrsivnost i sl), a nisu reagovali trazenjem strucne pomoci, da li to spada u zanemarivanje?

Edited by gsb
Link to comment
27 minutes ago, Filozof manijak said:

Otac je učio klinca da rukuje oružjem

 

Ovaj, airsoft nije samo rukovanje oružjem, već i brzo rukovanje oružjem, taktičko manevrisanje, skrivanje i izbegavanje protivnika, efikasna eliminacija protivnika i slično.

 

Otac je od njega pravio malog komandosa, zato je i bilo toliko žrtava.

Edited by vememah
  • +1 2
Link to comment

Pripadam generaciji koja je imala predmet 'odbrana i zastita' , cekali smo profana ispred kabineta, kako ulazimo utrapi nam pusku u ruke, onda polegamo po strunjacama i kao simuliramo pucanje. Onda su nas vodili u Bubanj Porok (cini mi se) na pucanje, na osnovu  mete dobijali smo ocene. Svi smo naravno, bili maloletni iako stariji od 13.

Samo kazem.

Bez da ikog branim, Ribnikar je izvan mojih mogucnosti da shvatim. 

Meni izgleda da je porodica tog malog kretena svakako vec kaznjenja, mrak neopisivi. Verujem da radi opsteg mira takva kazna nije dovoljna i drzava mora da im nadje razlog za strpati ih u zatvor.

Ocaj, ocaj, ocaj, za sve.

 

 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Kosta K. je dao izjavu putem video linka i on je svedok u optužnici protiv oca ( mali detalj: Kosta K. je upoznat da NE MORA da svedoči u slučaju protiv svog oca, ali on želi). Pa je u izjavi naveo: tata ga je vodio u streljanu, vodio ga je i na neki salaš gde je učio da puca u pokretnu metu  i u siluetu čoveka.

Vlasnik streljane koji je izjavio da Kosta K. nije dolazio tamo i itd. je optužen za davanje lažne izjave jer su snimci sa kamera rekli drugačije 

Majci Koste K. sud je zabranio kontakt sa sinom.

  • Hvala 5
Link to comment
3 hours ago, Djuro said:

Realno, ova optuznica je ogledalo nemoci pravosudja da dete/krivca privede pravdi.

ovde hoce oca (vrv i majku, a i ove klovnove iz streljackog kluba) da osude, samo zbog toga sto klinca ne mogu. Zato se i rastezu ove pravne definicije, iako je iz aviona jasno da roditelji mogu odgovarati samo za beznacajna kr dela (u vezi sa drzanjem oruzja). Da je kosta napunio 18, niko ne bi pominjao roditelje - a narocito ih ne bi razvlacili na 267 strana optuznice.
 

Zasto se niko, ama bas niko nije zapitao zasto otac od Urosa Blazica nije uhapsen i optuzen. Ili njegov deda? A sa obojicom je isao da puca u sumi pored sela.

 

jednostavno, koliko se (u ovom slucaju) god to nama nepravednim cinilo, ne moze instruktor pucanja biti odgovoran za kr dela koja eventualno njegov ucenik pocini.

 

 

Najveća pobeda i kakva-takva satisfakcija za roditelje preminulih, bila bi promena zakona koja bi simbolično drukčije sankcionisao ovakve slučajeve. Nemaju oni nikalve iluzije da će se nešto suštinski promeniti, samo bezuspešno tragaju za nekakvim jadnim malim sistemskim trzajem. Gledajuci emisiju na Hrtu, ti roditelji čitko ispisuju vlastitu nemoć i svest o ruševini života na koju su osuđeni (simptomatičan je momenat kad Ivan, koji ceo serijal uspeva da se kontroliše i o detetu govori samo  afirmativno i smejući se, u jednom momentu izgovori nešto tipa: Kakav je ovo život). Moramo im to omogućiti - makar simbolično, promenom zareza u zakonu i memorijalnom parcelom. 

 

Razumem i pravnike koji ovde pišu. Ja sam na svom nereprezentativnom uzorku, iako očigledno nevin, izlazio oba puta iz sudnice grbav, te u tom smislu apsolutno ne identifikujem pravo sa pravdom, ali nalazim da je ohrabrujuće što se pravnici pozivaju na postojeće norme, dok mi ostali imamo tu privilegiju da Kosti i njegovima želimo najgore. 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Ovo je prenapregnuta izjava. Otac je učio klinca da rukuje oružjem, sigurno ga nije učio da ubija ljude.

Iako se ljudi ubijaju iz oružja, ta uzročno poslednična veza (učio ga ubija ljude) promašena, i ne može proći na sudu.

 

Kad smo kod tog oružja, meni i dalje nije jasno, da li je Kosta vežbao na pravom oružju  i sa pravom municijom, ili na airsoft oružju?

 

46 minutes ago, makondo said:

). Pa je u izjavi naveo: tata ga je vodio u streljanu, vodio ga je i na neki salaš gde je učio da puca u pokretnu metu  i u siluetu čoveka.

Ok manijače, šta ga je otac učio? Ja rekoh ne znam šta mu je bilo u glavi, a ne znaš ni ti. Međutim kad učiš dete svemu navedenom, a protivzakonito je jer:

- nema dovoljno godina

- nije ispunio sve propisane uslove

Šta je motivacija? Ne kažem da ga je svesno učio da ide i ubije.

Šta je po tebi motivacija da imaš tu količinu oružja u kući (koliko mi je poznato i nepropisno mnogo) i tako se bonduješ s detetom?

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Frile said:


Ubio je i zbog jednog i zbog drugog.
Da nije naučio da puca, mali manijak bi nekog gurnuo niz stepenice, u najgorem slučaju bi ubo nožem, a ne ovako da svima redom opali metak u glavu dok ima metaka u šaržeru. 
Na sve to, dete u tom uzrastu ne shvata pojam smrti, pa se lakše desi da napravi nepopravljivu štetu ako mu smrtonostno oružje padne u šake.

Učio ga je ds puca, ne da ubija ljude. Ovde na forumu je par ljudi reklo da su i oni kao maloletnici pucali, pa samo ne znam koliko su ljudi oni do sad ubili. 

Opasno preterivanje, koje preti da stvori opasan presedan bizarnih tumačenja. Naravno da je mala verovatnoca da ce se to desiti, jer je svima jasno da je ovo poseban slucaj koji traži da bar neko bude kažnjen, ako nista drugo zbog naknade štete u parnicama koje slede. 

  • Hvala 1
Link to comment
49 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Šta je po tebi motivacija da imaš tu količinu oružja u kući (koliko mi je poznato i nepropisno mnogo) i tako se bonduješ s detetom?

 

Moj stric koji je bio bash dobra osoba nekad davno bio je navukao nekoliko pishtolja u kucu. Bio je nesigurna osoba (mnogo loshije proshao u odrastanju od mog oca, svog brata, u svakom sluchaju), i pretpostavljam da je sa tim pishtoljima hteo da misli o sebi da je jachi, sposobniji, tako neshto.

 

Link to comment
1 hour ago, Svemir Zeka said:

 

Ok manijače, šta ga je otac učio? Ja rekoh ne znam šta mu je bilo u glavi, a ne znaš ni ti. Međutim kad učiš dete svemu navedenom, a protivzakonito je jer:

- nema dovoljno godina

- nije ispunio sve propisane uslove

Šta je motivacija? Ne kažem da ga je svesno učio da ide i ubije.

Šta je po tebi motivacija da imaš tu količinu oružja u kući (koliko mi je poznato i nepropisno mnogo) i tako se bonduješ s detetom?

Nemam informacija da bih mogao da kažem koja je motivacija, ali čvrsto verujem  da nije bila da ubija ljude. Koja je motivacija kada se igra paintball, ili taj airsoft? Igra, surogat rata, većina muške dece se loži na oružje i igranje rata. 

Neko gore reče - da je to možda bio način za vezivanje između muškog deteta i razvedenog oca., nešto što sa majkom nije mogao radi, kontrateža majci s kojom je živeo.

Kakav je mentalni sklop oca koji u kući drži toliki arsenal, nemam pojma. Ali svakako nije redak slučaj

 

Znam puno primera po selima gde očevi obučavaju svoje sinove da rukuju oružjem (lovačkim) i spremaju ih za lov dok su još maloletni. Postoji u našoj populaciji taj kult oružja, kao nešto što čini arhetipskog srpskog muškarca . Ne dajem svoj kvalitativni sud o tome, samo konstatujem śta sam primetio oko sebe. 

Link to comment

Ja imam primer iz blizine. Ne tvrdim da treba da se prave generalizacije. Samo: kad detetu daš pušku ili pištolj, verovatnoća da će ih voleti znatno raste.

 

Dakle ovako, otac, dva sina, razlika 14 godina, obojica tovareni doslovno igračkama oružja, u nekom momentu ćale lovac kreće da ih vodi u lov. (Ni ovo ne generalizujem, samo posmatram).

Od malena puškaranje, čaure, mrtve životinje tek eto onako. 

Stariji sin postaje policajac, učestvuje u svemu i svačemu na Kosovu 1999. 

Danas: fb profilna slika, on s pištoljem puca u metu. Ima i ono na ušima. 

Mlađi sin odlazi u profesionalnu vojsku, obilazi ratišta u Africi, šta znam gde još. Danas: fb slika - on kao predator Švarceneger, umazan blatom, maskiran. Na coveru neka nožekanja, u slikama puške i pištolji. Nisam ga ni dodala, bukvalno me strah od njega. Delimo genetiku prilično, pritom.

 

 

  • Tužno 1
Link to comment
1 hour ago, Svemir Zeka said:

Ja imam primer iz blizine. Ne tvrdim da treba da se prave generalizacije. Samo: kad detetu daš pušku ili pištolj, verovatnoća da će ih voleti znatno raste.

 

Dakle ovako, otac, dva sina, razlika 14 godina, obojica tovareni doslovno igračkama oružja, u nekom momentu ćale lovac kreće da ih vodi u lov. (Ni ovo ne generalizujem, samo posmatram).

Od malena puškaranje, čaure, mrtve životinje tek eto onako. 

Stariji sin postaje policajac, učestvuje u svemu i svačemu na Kosovu 1999. 

Danas: fb profilna slika, on s pištoljem puca u metu. Ima i ono na ušima. 

Mlađi sin odlazi u profesionalnu vojsku, obilazi ratišta u Africi, šta znam gde još. Danas: fb slika - on kao predator Švarceneger, umazan blatom, maskiran. Na coveru neka nožekanja, u slikama puške i pištolji. Nisam ga ni dodala, bukvalno me strah od njega. Delimo genetiku prilično, pritom.

 

 

Jbg, ja sam odrastao sa puškama i pištoljima, teča mi bio puškar, imao svoju radnjicu na Temerinskoj u NS, visio sam često kod njega ... 90ih sam zamrzeo oružije, posle sma bio u vosci, bilo mi zanimljivo da pucam, ali ništa više od toga... Posle vojske nisam nikad više uzeo oružije u ruku... I nadam se da neću...

 

  Nije svako dete isto...

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...