Jump to content
IGNORED

Narcisoidnost


pt 2.0

Recommended Posts

26 minutes ago, pt 2.0 said:

Survival kit, draga Zeko.

 

Jasno, i potpuno podržavam 🏵️

 

Spoiler

Ako nije preinteligentan, pa te provali šta radiš 

Spoiler

Hihihi...

 

 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
16 hours ago, pt 2.0 said:

Da, ali ovde nije akcenat na nipodaštavanju ili gaslajtovanju, nego na celom paketu.

Tipičnog NPD-a ni najmanje ne zanima da sluša o drugima. Jedine situacije i razlozi da to radi jeste da bi izvukao “narc hranu” iz toga. Ako je u fazi kad te bombarduje “ljubavlju” onda će priču iskoristiti da te odvoji od drugih, govoreći ti kako su ti drugi koji su te povredili nikakvi, a on super i drugačiji.

Ako je u fazi kad je već krenuo da te sahranjuje, onda dobijaš verziju prvom zgodnom prilikom da si ti nikakva jer si dopustila da te neko povredi/obmane/whatever.

 

Ja sam se, na primer, nakon što sam uočila to ponašanje koje mi je bilo em ružno em na nivou dečijeg zla, igrala sa time da proverim da li sam u pravu. Ispričala bih priču koja mi se nikada nije dogodila i tako isprovocirala sutuaciju svoje navodne “ranjivosti na temu Y”, i posle par dana dobila očekivano ponašanje. Meni je bilo lako da to radim jer se nisam emotivno upetljala.

 

@Amelija Da, ta početna faza se zove “love bombing” i važi za bilo koju vrstu odnosa sa narcisom, a najdelotvornija je u “ljubavnim” (nema tu ljubavi, al da se zna na šta mislim) odnosima. Od toga može da te spasi samo zdrava skepsa (čime sam ja zaslužila da ti mene tako niotkuda obožavaš u roku od odmah?  - većina ljudi, žena posebno, se ovo nikada ne pita, a trebalo bi) u kombinaciji sa emotivnom otvorenošću i empatijom (alat pomoću koga najbolje osetiš da oni samo oponašaju emocije, ali da ih uistinu nemaju gotovo uopšte).

 

Ono što mi je bio zapanjujući zaključak nakon RL iskustava sa njima jeste da NPD-ovci, mada razorni, zapravo po pravilu nisu naročito inteligentni. Jednom kad  u potpunosti osvestiš kako funkcionišu (ako te nisu emotivno uvukli i spržili pre toga) - možeš da pritiskaš dugmiće i precizno predvidjaš reakcije. 
Najbolje što za sebe možeš da uradiš je apsolutno prekidanje svakog kontakta i izbacivanje iz života ili, ako je to nemoguće (rodbina / poslovno okruženje) - stari dobri “stone walling”: minimum reči, minimum grimasa, minimum podataka o sebi, odobravanje. Kao da komuniciraš sa nebićem. Nema iskrenosti, nema emitovanja emocija (ni prema njima ni prema drugima pred njima) - samo veliko blaženo ništa. Dobra stvar kod njih je što oni apsolutno ne mare za to da li ti glumiš emocije (nemaju alat to da prepoznaju) sve dok nailaze na odobravanje/validaciju.

 

Iz nekog mog iskustva, ljubavni odnos sa NPD ide nekom ovom linijom:

1. Obasipanje ljubavlju - ovde pomaze zdrava skepsa, sto ja nisam imao

2. Odvajanje od drugih ljudi - kolege, prijatelji pa i porodica. Ovde pomazu principi, ako ih imate i ne dozvolite da vam ta osoba utice na odnos sa drugima onda ce te se spasiti

3. Unizavanje i kontrola - ovo nisam srecom doziveo ali sam vidjao

 

NPD-ja je zapravo vrlo lako provaliti - samo im oponirajte ili ih ne hvalite kad to ocigledno ocekuju i gledajte kako vatrom krece.

 

Mnogo je teze kad je NPD jedan roditelj ili ne daj boze oba (fun fact, NPD-evi se jako privlace ali isto tako lako razidju). Kako roditelj sluzi detetu kao apsolutna istina, onda dete vremenom ne stekne nikakvu sigurnost u sebe i nauci da mu je smisao zivota samo da sluzi te roditelje i da van njihovog odobravanja (koje je totalno random jer ne zavisi od deteta vec od raspolozenja roditelja) nema neku vrednost. To stvara jednu strasnu nesigurnost u odnosima sa ljudima jer ocekujete iste nenormalne reakcije. Ironicno ali i samo dete ce postati makar malo narcis, ugledajuci se na roditelje. Treba dosta vremena da se iz tog obrasca pobegne.

NPD roditelji su skloni da se zbog najmanjeg svog nezadovoljstva ponasanjem deteta naljute i prekinu odnos. Neki na kratko, neki cak i dozivotno. I naravno da za to, kao i sve ostalo, nisu u stanju da ikada priznaju krivicu. Pitajte NPD-jeve sta su lose uradili u zivotu i mucice se da bilo sta smisle jer su u svojim ocima bezgresni. 

Meni je to malo i tuzno jer se iza svega krije ogromna nesigurnost i strah sta ce se desiti sa njima i njihovom slikom ako bilo sta priznaju kao svoju gresku. Da bi neko krenuo da se menja na bolje mora da prihvati da je narcis a to je njima toliko veliki udar na celu stabilnost licnosti da su sanse za to skoro pa nikakve. 

Iz mog iskustva, ako imate NPD za roditelja svedite odnost na minimum i ne ocekujte nista. Tretirajte ih kao ono sto i jesu - matora deca sa velikim problemom. Mozda idealno zvuci da se sav odnos prekine, ali za razliku od ljubavnog odnosa, bol i krivica koju stvara nedostatak odnosa sa roditeljem je ipak prevelika. 

 

Na kraju da samo kazem da i ja imam dokazano narcisizma u sebi tako da ako neko krene da kuka i na mene prihvatam sve optuzbe:D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...