Jump to content
IGNORED

Narcisoidnost


pt 2.0

Recommended Posts

45 minutes ago, Sara said:

Sto sam starija lakse prekidam, a teze uspostavljam veze i bliskost.

ja sam presla na sledecu precagu: kuma - drugarica iz detinjstva, brat od tetke... cao-zdrao.

jos sam tolerantna prema najstarijoj generaciji. oni mi sad dodju ko ludo dete.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 4
Link to comment
6 hours ago, pt 2.0 said:

To su ti ove reputacione posledice. :fantom:

EDIT.

Da se nadovežem na Amelijine primere:

- ako im ispričaš nešto o sebi što ti je bolna tačka, šanse da ispricano upotrebe protiv tebe u prvoj mogućoj situaciji je 100%. podtekst bude jedan od dva sledeća:

1. vidi kako sam ja super prema tebi što ti ne radim isto što i X;

2. ti si ništravni slabić i nula, čim si trpeo da ti se dogodi situacija sa X.

 

Ovo iznad je jedno od sigurnijih testova da li treba da ti se upali  NPD lampica iznad glave.


Mislim da bi se ljudi mnogo manje upetljavali sa NPD-ovcima da nije čuvene “love bombing” faze, kojoj retko ko može da odoli, posebno ako je mlad i/ili neiskusan.

 

 

 

Moram da se nadovežem....nipodaštavanje u odnosima i gaslajtovanje rade mnogi. Ne moraju biti obavezno NPD. Mogu prosto biti psihički zlostavljači, koje ja trpam u fijoku "nasilnici bez dijagnoze" :D

  • +1 4
Link to comment
6 hours ago, Tolaa said:

U ovom slučaju o kom sam pisala je okrenuo protiv nje ne samo prijatelje, nego i njene roditelje i sestru. Kad mu je rekla da hoće razvod, on je prvo zvao njene roditelje i njima plakao. Kad im je ona par sati kasnije rekla da se razvode, oni su već znali njegovu stranu priče i bili na njegovoj strani, jer ona hoće da “razori porodicu i napusti tako divnog brožnog muža i oca”. A on stvarno tako deluje sa strane, šarmantan, zanimljiv, dobar otac… U toku razvoda i posle njega, njeni su na porodična okupljanja zvali njega, a ne nju, jer “on nema nikog svog u blizini, a sad je usamljen”. 

 

Znamo se? :lolol:

  • Haha 1
Link to comment
14 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Moram da se nadovežem....nipodaštavanje u odnosima i gaslajtovanje rade mnogi. Ne moraju biti obavezno NPD. Mogu prosto biti psihički zlostavljači, koje ja trpam u fijoku "nasilnici bez dijagnoze" :D


To je 92% odraslog naroda recimo :isuse: 

Kako se uopste u praksi dijagnostifikuje poremecaj, je l' ovo checklist?

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/narcissistic-personality-disorder/symptoms-causes/syc-20366662

Link to comment
6 hours ago, Tolaa said:

U ovom slučaju o kom sam pisala je okrenuo protiv nje ne samo prijatelje, nego i njene roditelje i sestru. Kad mu je rekla da hoće razvod, on je prvo zvao njene roditelje i njima plakao. Kad im je ona par sati kasnije rekla da se razvode, oni su već znali njegovu stranu priče i bili na njegovoj strani, jer ona hoće da “razori porodicu i napusti tako divnog brožnog muža i oca”. A on stvarno tako deluje sa strane, šarmantan, zanimljiv, dobar otac… U toku razvoda i posle njega, njeni su na porodična okupljanja zvali njega, a ne nju, jer “on nema nikog svog u blizini, a sad je usamljen”. 
 

Nekih godinu dana posle razvoda, kad je on već imao novu žrtvu, ona dobije super posao u gradu nekih 100 km dalje. On se složi da se dete preseli s njom, ona da otkaz na poslu, otkaže stan, sredi sve u novom gradu… Nedelju dana pre selidbe se on predomisli i ne da joj da se preseli sa detetom (verovatno je tako planirao od početka). Njoj, naravno, ne pada na pamet da ostavi dete, ali sad više nema ni posao ni stan. Na starom poslu se srećom obraduju što hoće da se vrati tako da je nastavila da radi, ali je mesec dana bila bez stana. Onih nedelja kad je dete bilo kod nje je sa detetom spavala na poslu jer je šef bio razuman, a kad je dete bilo kod oca je spavala u kolima. Kad je svoje roditelje pitala da li u tih mesec dana može da koristi njihovu gostinsku sobu samo da prespava, makar onih sedmica sa detetom, rekli su joj da je sama birala da ga ostavi i da mora sama da se snadje, a da dete može da ostavi kod oca ako ne može da mu obezbedi stan.

 

Bukvalno su njeni roditelji tek nakon što mu je i ta druga devojka pobegla glavom bez obzira, i kad su videli da im je i unuče na putu da postane žrtva, počeli da shvataju da je problem u njemu. 


zar nisi ti vec pricala ovu pricu?

imam neki deja vu…

 

btw, imam prijatelje koji se sad razvode i sve je isto. 1 na 1. On narcisoidan do bola, psihopata, a ona godinama trpi i pokusava da se otrgne. sad, kad je konacno uspela, njeni roditelji ne pricaju sa njom, nego je teraju sa se vrati muzu. deca 14 i 18.

Edited by Djuro
Link to comment
6 minutes ago, Plajvi said:


To je 92% odraslog naroda recimo :isuse: 

Kako se uopste u praksi dijagnostifikuje poremecaj, je l' ovo checklist?

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/narcissistic-personality-disorder/symptoms-causes/syc-20366662

Pa, ne bih ja tako olako lepila dijagnozu. Ovo što je Tolaa opisala, po opisu samo, pripada svim nasilnicima, raznih kategorija....ne moraju imati poremećaj ličnosti. (Ili ne narcistički.)

 

Za to je potrebno više. Potreban je nizak prag tolerancije frustracije, bes prilikom frustracije, osećaj grandioznosti i da je iznad svih ili većine, potreba da se svi dive....a u osnovi najčešće nisko samopoštovanje koje se konvertuje u takvo ponašanje, a može povremeno da se pod stresom, izrazi u depresiji. Nije samo manipulativnost ta koja određuje npd. Tu trpe svi odnosi, od malena, do odraslog doba. Kod onog koji je moj posao, ja ga zovem "rodnog nasilnika", trpi partnerka, ne obavezno i svi ostali. 

 

 

Evo mislim da je ovo ključno iz teksta:

 

  • Become impatient or angry when they don't receive special recognition or treatment.
  • Have major problems interacting with others and easily feel slighted.
  • React with rage or contempt and try to belittle other people to make themselves appear superior.
  • Have difficulty managing their emotions and behavior.
  • Experience major problems dealing with stress and adapting to change.
  • Withdraw from or avoid situations in which they might fail.
  • Feel depressed and moody because they fall short of perfection.
  • Have secret feelings of insecurity, shame, humiliation and fear of being exposed as a failure.
Edited by Svemir Zeka
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Djuro said:


zar nisi ti vec pricala ovu pricu?

imam neki deja vu…


Nisam, ovo je prvi put da pišem negde o ovome, pre nego što sam napisala prvi post danas sam pitala za dozvolu, pošto se ne radi o meni, nego o članu porodice. 

Link to comment
14 minutes ago, Djuro said:

d, kad je konacno uspela, njeni roditelji ne pricaju sa njom, nego je teraju sa se vrati muzu.

Klasična balkanska roditeljska "podrška". 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, pt 2.0 said:

Ja sam se, na primer, nakon što sam uočila to ponašanje koje mi je bilo em ružno em na nivou dečijeg zla, igrala sa time da proverim da li sam u pravu. Ispričala bih priču koja mi se nikada nije dogodila i tako isprovocirala sutuaciju svoje navodne “ranjivosti na temu Y”, i posle par dana dobila očekivano ponašanje. Meni je bilo lako da to radim jer se nisam emotivno upetljala.

 

Ono što mi je bio zapanjujući zaključak nakon RL iskustava sa njima jeste da NPD-ovci, mada razorni, zapravo po pravilu nisu naročito inteligentni. Jednom kad  u potpunosti osvestiš kako funkcionišu (ako te nisu emotivno uvukli i spržili pre toga) - možeš da pritiskaš dugmiće i precizno predvidjaš reakcije. 
Najbolje što za sebe možeš da uradiš je apsolutno prekidanje svakog kontakta i izbacivanje iz života ili, ako je to nemoguće (rodbina / poslovno okruženje) - stari dobri “stone walling”: minimum reči, minimum grimasa, minimum podataka o sebi, odobravanje. Kao da komuniciraš sa nebićem. Nema iskrenosti, nema emitovanja emocija (ni prema njima ni prema drugima pred njima) - samo veliko blaženo ništa. Dobra stvar kod njih je što oni apsolutno ne mare za to da li ti glumiš emocije (nemaju alat to da prepoznaju) sve dok nailaze na odobravanje/validaciju.


:ziga:

Ovo u bitne postove

(Radio sam i ja ovo iz prvog pasusa, igrao sam bilijar s nekoliko prijatelja™ istovremeno, nijedan nije propustio da me razocara™)

I nakon raspada nekog odnosa, narc (ili veci narc od dvoje) je mnogo cesce taj koji ide okolo i blati ovog drugog, uvek me intuicija vuce da verujem ovom koji cuti

 

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, pt 2.0 said:

Dobra stvar kod njih je što oni apsolutno ne mare za to da li ti glumiš emocije (nemaju alat to da prepoznaju) sve dok nailaze na odobravanje/validaciju

Ovo mi se sviđa: kako manipulisati manipulatora :vikleri:

Link to comment
5 minutes ago, Svemir Zeka said:

Pa, ne bih ja tako olako lepila dijagnozu. Ovo što je Tolaa opisala, po opisu samo, pripada svim nasilnicima, raznih kategorija.....ne moraju imati poremećaj ličnosti. 

 

Za to je potrebno više. Potreban je nizak prag tolerancije frustracije, bes prilikom frustracije, osećaj grandioznosti i da je iznad svih ili većine, potreba da se svi dive....a u osnovi najčešće nisko samopoštovanje koje se konvertuje u takvo ponašanje, a može povremeno da se pod stresom, izrazi u depresiji.

 


Da, ja sam više opisivala situaciju u koju je doveo bivšu partnerku, jer je na topiku bilo pitanja o posledicama veze i izlaska iz veze sa NPD. 
 

Ovaj na primer manje-više svaki dan postavlja na FB statuse tipa: “Bio sam u teretani, pospremio kuću, skuvao ručak, i sve to pre 11 ujutro.” “Danas sam na poslu uradio to i to, pa mi je šef rekao da ne zna šta bi bez mene.” “Danas mi je dete reklo da sam najbolji tata na svetu jer sam joj kupio patike koje su koštale xxx evra. Znam da će izrasti iz njih za par meseci, ali šta sve otac neće uraditi za svoju princezu!” “Komšinici sam pomogao da unese dečija kolica u zgradu, sad mi je donela kolače u znak zahvalnosti.” Ovo sam bukvalno sad prošla kroz poslednjih par nedelja na njegovom profilu. Samo ovakvi statusi i selfiji. Lik ima 43 godine. 
 

I sve to samo da bi mu komentarisali “wow, bravo, svaka čast”.

 

Pa onda nabijanje osećaja krivice detetu kad nije sve po njegovom, govori joj stvari poput “ja sve radim za tebe, a ti uopšte ne misliš na to kako je meni”, i slično. Kad se ona rasplače nakon što joj tako nešto kaže, on je ne teši, već se duri, odbija da priča s njom dok se ne izvini, iako ona ni ne zna šta je pogrešno uradila, itd. Dete ima 10 godina. 

  • +1 1
  • Tužno 4
Link to comment
8 minutes ago, Tolaa said:
42 minutes ago, Svemir Zeka said:


Da, ja sam više opisivala situaciju u koju je doveo bivšu partnerku, jer je na topiku bilo pitanja o posledicama veze i izlaska iz veze sa NPD. 

Da, da, to je jedan uzorak. 

Ovo što sam napisala znamo se, da razjasnim, ne odnosi se na npd

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ovo mi se sviđa: kako manipulisati manipulatora :vikleri:

Survival kit, draga Zeko.

Oni su emocionalno slepi - i upravo ta činjenica ti je jedina sigurna karta za napolje. Pod uslovom da  žrtva prvo postane ravnodušna i u potpunosti razume s kim ima posla. Taj proces je težak i bolan (kako nisam videla, zašto nisam reagovala, kako sam sebi dozvolila, spirala ide do dna koje nema dno.)

 

Meni je bilo jako teško da ma koga ne tretiram kao osobu (čitaj: da sam emotivno izolovana, da smišljeno lažem i da po potrebi oponašam emocije koje nemam) - to toliko nije u skladu sa mojom prirodom, ličnošću, karakterom da mi je bilo nepojmljivo - dok nisam shvatila da mi je to jedini način da psihološki preživim neke ljude i neke situacije. A shvatila sam pre 5 godina, počela da primenjujem debelo nakon toga.

Hvala bogu, tih ljudi je manje od prstiju jedne ruke u mom dosadašnjem životu.

 

Edited by pt 2.0
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
18 minutes ago, Plajvi said:

nakon raspada nekog odnosa, narc (ili veci narc od dvoje) je mnogo cesce taj koji ide okolo i blati ovog drugog, uvek me intuicija vuce da verujem ovom koji cuti

Isto.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...