Jump to content
IGNORED

Koju bi knjigu voleli da vidite ekranizovanu ?


igoraki

Recommended Posts

11 minutes ago, 3opge said:

 

postoji dosta dobra engleska serija Neverwhere. 

 

 

Videla sam juče, i to da je i dosta stara, iz 1996. :)

Profo, nisam znala za Išigura, gledaće se.

Link to comment
On 31. 3. 2023. at 19:58, Mos said:


Pravi Netflix. Ne nameravam da gledam. 

Uh jedva čekam da vidim Halle Berry kao pukovnika Buendiju :blush:, a verujem i da će uloga Melkijadesa biti sjajna odskočna daska za nekog mladog non-binary kineza/korejca.

 

Šalu na stranu, serija i jeste čini mi se realniji format za 100 gs nego film.

Link to comment

Tvoj sin Huckleberry Fin od Bekima Serjanovića. Iako na YT ima dokumentarni film o kojem Bekim piše da ga snimaju u većem delu knjige. Knjiga je mnogo obimnija, sa dosta flešbekova. Samo se bojim da bi naši samo još više zacrnili ton priče, koja je i u knjizi crna ali ipak daje i neku nadu da život vredi.

 

E baš vam hvala od Marka Vidojkovića. Satira koja se dešava u paralelnoj stvarnosti gde je YU preživela i najmoćnija je država sveta, mogla bi da bude fenomenalna podloga za komediju. Ali i da stalno bocka s pitanjem "šta da nije se desio rat..."

 

Jezava od Mladena Milosavljevića. U kako ovo dobar horor sa etno motivima bi mogao da bude, i sa zanimljivim formatom gde se radnja odmotava unazad kroz vreme/epohe. Samo što, ko i uvek jbg, i ovde se bojim da bi naši sprčili neke nove Kalkanske Krugove il tako nešto napola urađeno.

 

Samo smo se igrali od Dimitrisa Mingasa. Ne znam da li si Grci već ovo ekranizovali. Svakako može da bude super format jer priča je o prijateljima koji se svake 4 godine okupljaju da ogledaju finale svetskog prvenstva u fudbalu.

 

Sokolar od Vladimira Lazovića. Njegova kolekcija SF priča je idealna za neki format serije nalik Black Mirror, jer nisu povezane međusobno. Odlične priče, razbacane kroz vreme i stvarnosti, ali sa zajedničkom crtom da se sve dešavaju ovde u Srbiji.

 

edit: sad gledam al sam ih "izvukao" :) ali većina knjiga koje volim je zapravo već ekranizovana ili ste već spomenuli ovde (Besnilo, Asimov...)

Edited by Svarog
Link to comment



Imam strepnju od ekranizovanih meni omiljenih knjiga, da ne pokvare moju predstavu, što negde po pravilu bude


Ovo.

Sećam se iskrenog i naivnog razočarenja kad sam gledao Haklberi Fina.

Radije bih pravio listu knjiga koje ne želim videti ekranizovane, ikada. Na vrhu bi bili Besnilo i U potpalublju.

Ekranizacija knjige je ukidanje najvažnije dimenzije, našeg ličnog doživljaja. Uzmu nam junake koje smo mi izmaštali, mizanscen koji smo mi zamislili, uglove iz kojih smo mi posmatrali i izbace gomilu detalja koji su nama bili važni, a njima se ne uklapaju.

Pozorište je već nešto drugo. Recimo, Nikita Milivojević se upustio u režiju U potpalublju sa Glogovcem i Anitom Mančić i uspeo je, ali to je nešto sasvim drugačije, druga dinamika, druga energija. To je svake večeri druga partija šaha, samo se otvaranja ponavljaju.

Da li bi Nikita jednako uspeo da je uveo kameru iz koje bi se Potpalublje posmatralo? Imam pravo da sumnjam.
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...